Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

VHK
Avatar
30
# 02.02.2023, 16:38

JohnBattler
Ono to vypada ze vychod bude chladnejsi nez zapad,u nas to vypada na celodenni mrazy ale bohuzel srazek tam zatim moc neni....

168
# 02.02.2023, 17:05

Nový gfs je zase teplejší a má to skoro stejný s iconem, od neděle ochlazení a celý příští týden kolem nuly a v noci pod -5 ale žádné srážky takže počasí o ničem.
Spíše mi přijde že přibližují ten mrazivý vzduch ve vysce už na sobotu, je to víc na západ.

# 02.02.2023, 17:18

Tak kde jsou ty -15 😲😲😲

# 02.02.2023, 17:51

VHK
Ano je to tak. Na západě ledové dny nebudou a na východě možná ano. Jinak proč bohužel s těmi srážkami? Nemáte tam u vás už srážek až příliš za poslední 2 měsíce?
Jiří24
Schované v algoritmu GFS aby je zase blahovým věřícím brzo nabídl jako nějakou modlu v kterou mohou doufat. :D

VHK
Avatar
30
# 02.02.2023, 18:04

JohnBattler
Mel jsem na mysli srazky ve snehu at nejsou holomrazy...5-10 cm by stacilo.:snih::led:

12
# 02.02.2023, 18:14

Takže krutomrazy nebudou. Já kategoricky žádám omluvu těm, co se omluvili Dagmar Honsové!

22
# 02.02.2023, 18:16

U nás to zatím vypadá nadějně tak uvidíme :cool:
Zima asi bude bohužel :snih::snih::snih:ne;-)
Ale už je mi to jedno těším se na jaro a teplo.Tahle zima stojí za starou bačkoru.

33
# 02.02.2023, 18:29

JohnBattler
Tady to také ledové dny nedává (resp. dává teď na neděli a pondělí ve dne 0, ale tam spíš věřím Čhmú, který nabízí teplejší variantu - uvidíme).

496
# 02.02.2023, 21:53

Výraznější oslabení vortexu nejnovější modely malují ještě dříve, tj. na přelomu 2. a 3.únorové dekády - https://twitter.com/burgwx/status/1621239996761124... a https://twitter.com/PGrasics/status/16211733483352... Tak uvidíme, zda se to naplní a jaké počasí (a kde) pak nastane s X-denním zpožděním (ono i toto výrazné zeslabení povede k zimním projevům v severní hemisféře). I kdyby SSW nenastalo (pokles rychlosti větru pod 0 m/s v 10 hPa), dá se očekávat možné zajímavé projevy na naše počasí (většinou to "schytá" určitá část, jiná zase ne či jen slabě ...).

PS. jinak k onomu ochlazení od neděle - stále je důležité ne-li klíčové, kam se posune TV. Aktuálně její směr a poloha je postupně ze Skandinávie nad/pod Rusko, tzn. více k JV (=ne takové mrazy) a tím by se mohl uzavřít přísun velmi studeného vzduchu ze SV do Evropy (aktuálně by se masa studeného vzduchu nad střední Evropou postupně teplotně vrátila do normálu až pomalu do teplejšího rázu - asi inverze ...). Počkejme si na další dny, jak to modely budou vidět ... ke konci výhledu (po 15.2.) jak pak otázkou, zda-li se Atlantik resp. oblast u Britských ostrovů otevře pro TN (= spíše teplo do Evropy) či přetrvá vliv TV a blokace Atlantiku.

168
# 03.02.2023, 01:37

andy206
Neznamenalo by tohle už finální rozpad vortexu?

# 03.02.2023, 08:50

Ať si vortex rozpad na konci února strčí někam, aby tady s nástupem jara otravoval studený vzduch. Přesně to jsem čekal. Klasika a samozřejmost. Ještě by se mohl třeba rozpadnout v dubnu ať všechno pomrzne a vybuchnout k tomu sopka na Islandu ať máme nechutný studený léto. Vsak v zimních měsících by se to pak vykompenzovalo teplotním nadprůměrem:D

385
# 03.02.2023, 08:54

kuba
no, zatím to k tomu datu rozpad není, ale je tam hezky dole vidět předpoklad rozdělení a na celém obrázku pak je vidět značné narušení víru, ale... říkám ale, je to predikce na 14 dní dopředu... predikce! Dávám sem 3d model, kde je to k tomu datu vidět, tak jak jsem to popsal..

PV rozdělení vespod + oslabení
# 03.02.2023, 09:39

Tak jo situace se nám pomalu vyrbila. Postupně nás čeká ustálené počasí pod vlivem tlakové výše se spoustou slunce. :slunce::slunce: Teplotně to modely vidí u mé lokality na noční mrazy cca -6°C a přes den teplotu nejprve jen okolo 0 a pak postupný růst nahoru. Opravdu se těším na těch několik slunečných dnů to bude nabití baterek. :)
Tohle je podle mě na únor naprosto ideální počasí. I kdyby přes den bylo +5 tak díky nočnímu mrazu bude příroda v klidu spát. Vody zde máme dost tam obavu nemám. Samozřejmě pokud bude suché jaro tak to problém bude, ale sušší únor nám zde rozhodně neuškodí a snad trochu oschne to hrozné bahno.

2669
# 03.02.2023, 09:55

Modlím se za to aby nám a ty slunečné dny zbyl ještě nějaký sníh na sáňkování, ono to tát vůbec nebude když bude třeba +2 odpoledne a v noci mráz, na horách budou vynikající podmínky na zmrzlém sněhu to jede pěkně:)
Vortex by se měl tak v půlce února rozpadnout, do nížin by se mohla vrátit zima se sněhem po 20.únoru

# 03.02.2023, 10:05

JohnBattler
na horach to bude labužo následujicí dny:led::slunce:

168
# 03.02.2023, 10:21

palma
No koukám na to a modlím se, aby se vortex rozpadnul co nejdříve. Pokud by se rozpadl někdy mezi tím 20-25. únorem, tak by vliv už nebyl nijak velký a hlavně by pak neprudil na jaře. Letmo se o tom psalo i na twitteru a zatím prý vliv hlavně pro USA, což zatím lze i vydedukovat na všelijakých mapách. Pro Evropu spíše progrese v nižších hladinách bude značit teplejší počasí, ale je to ještě velká neznámá a věštit tu moc nechci. Je ale dost pravděpodobné, že slabý PV může přinést větší dynamiku v proudění, takže jeden den může být zima a další den teplo.

Ono tipnout si jakou část světa to schytá je dost složité, takže třeba se zopakuje přelom února a března 2018, ale to už by byl do jisté míry extrém. Je ale možné, že letošní jaro bude hodně teplé díky absenci PV (počítáno s tím, že by se ke konci února rozpadl)..

Jinak aktuálně se PV projevuje oslabením v USA a Kanadě, takže tam se čeká o víkendu dost mrazivo.

zdroj:accuweather.com
385
# 03.02.2023, 11:04

Aidamko1
Tak, tak.. v tomto případě by o věštbu šlo..:), mění se to na pět dní dopředu, takže odhadovat tři týdny dopředu je jako střelba z brokovnice na dvě stě metrů, rozptyl jako ....
Ale tentokrát jsem v tom trošku optimista, protože i to QBO se začíná trochu vlnit, na začátku března by to mohlo začít přepínat, což by mohlo pomáhat i zamezit nějakému opětovnému vzniku pozdního PV.. no vypadá to zatím docela nadějně, jsem nějak tak docela spokojen, zima zatím uplně naprd není, na horách už to vypadá dobře, no a tady u nás.. co nadělám, stejně jsem si to místo k bydlení tak trochu vybral kvůli teplejším podmínkám, takže stěžovat si by bylo ode mne tak nějak trochu schizofrenní ..:D

168
# 03.02.2023, 14:03

zimník1
Určitě lepší rozpad vortexu na konci února než koncem března, takhle by se to mohlo do půlky dubna vyřádit a nemusely by pak od půlky dubna hrozit mrazíky

109
# 03.02.2023, 15:00

kuba
To by se spíš vyblblo do konce března si myslím. Přece jen, GO jede a na Josefa už sedláci vyjíždí na pole.

40
# 03.02.2023, 19:37

Předpovědi PV se docela měnily z oslabení na posílení a teď zase oslabení. Z toho už nejde dělat závěry. Každopádně je to jedno, protože žádná plošná zima beztak asi už nebude. Jenom vyšší polohy a hory no, tam je to slušné a sníh tam nebude teď vůbec tát.

Předpověď PV podle weather is cool:

Polar vortex status
The SPV is currently stronger than ERA5 average
but is forecasted to weaken compared to average (according to GEFS-mean)
0 of 31 members have stronger vortex than average at the last forecast step (2023-02-18 06:00:00)

The SSW probability in GEFS is: 61%


No a indexy AO a NAO budou vesměs plus. Teď má být tlaková výše, ale potom myslím zase přijde nějaký profuk od SZ/S nebo JZ/J.

Něco jako zimní synoptika s pořádnou plošnou zimou je jako historie. Fakt se tomu nechce čím dál víc...

Není přáno, není dáno. Není a nebude. Smysluplná zima bude vždy už jenom ve vyšších polohách a na horách.

čím novější předpověď, tím slabší PV, weather is cool
celý profil, weather is cool

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.