Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

379
# 07.01.2023, 09:23

palma
Jo, už na to koukám.. máte pravdu.
Ten dvojblok TV nad Atlantikem a Grónskem..
Hezká situace, no, akorát těch 14dní, co do ní ještě zbývá...
Jak píšete, zatím je to hezký pokus...

40
# 07.01.2023, 09:37

Pro palma, Aidamko1 a spol. přidávám zajímavý odkaz.

https://www.aer.com/science-research/climate-weath...

Je tam podrobný rozbor a předpověď PV z 2.1.2023.

Konečně jsem našel i AO index ve vyšší hladině 10 hPa ve srovnání s klasickou hladinu 1000 hPa. V té přízemní hladině se drží AO index v záporu nepřetržitě už od cca 20 listopadu dodnes a ještě nějaký ten den vydrží, takže to proudění v přízemní vrstvě je prostě delší dobu slabší než průměr bez ohledu na silný PV.

PS: Pro ty co mě nepochopili, snažím se to celé nějak zjednodušit, protože je to zbytečně moc složitý.

AO index, 30 000 m/10 hPa vs. přízemní vrstva/1000 hPa, aer
ota
Avatar
2144
# 07.01.2023, 09:57

Tak u nás dnes minimum -0,1°C, což je první mráz v tomto lednu, neuvěřitelné... Aktuální výhled GFS je zajímavý, ale je to příliš daleko, tohle rozhodně nevydrží, navíc ansámbly jsou stále poměrně teplé. Leden u nás zatím odpovídá takovému teplejšmu březnu.

40
# 07.01.2023, 10:00

Ve výhledu se nějaké ochlazení rýsuje, ale je to moc daleko a nejsou tam žádné větší parametry. Ono je to spíš otázka, kdy už něco napadne na horách trochu víc a udrží se teplota pod 0°C třeba na několik dní kolem 1000 m.n.m.

40
# 07.01.2023, 10:02

Novorolák1
Super děkuji za velice hodnotný příspěvek uživatele, který už defakto neexistuje. :D

swan1
Přijde mi, že si to celé převedl někam jinam, aby si se "mohl hádat", tak ještě jednou.

Ty jsi psal o silném PV a o nějakých vichřicích. A já tvrdil, že od začátku zimy bylo vichřic málo, což je pravda, protože v přízemní vrstvě je slabší proudění navzdory silnému PV.

Teď se vytvořila silná TN u Islandu a ty to automaticky bereš jako potvrzení tvého názoru, který vlastně ani nevím jaký máš nebo o co ti jde. Podle mě se chceš jenom hádat a mít pravdu, ale nevím o čem seš vlastně přesvědčený. Místo nějakého tvého názoru nebo tvrzení čtu akorát blbosti typu jsi slepý atd. :D

Jinými slovy vichřic je v Evropě letos málo/podprůměrné množství, protože v přízemní vrstvě je slabé proudění/slabší než průměr.

Jedna TN na tom faktu nic nezmění, ani silný PV, kde ta nadprůměrná síla začíná až někde hodně vysoko několik km nad povrchem.

Dávat znova grafy a profily, které toto potvrzují sem už dávat nebudu.

andy_206
Díky, myslím že už to chápu líp než předtím, navíc jsem objevil užitečné odkazy. Pokud jsem tu někomu odporoval, tak jenom proto, že jsem byl přesvědčený o správnosti svého tvrzení. Hádat se opravdu nechci. ;-)

PS: swan1
Tvoje tvrzení o silném PV od shora dolů je správné, pokud bys bral, že PV začíná až někde od + - 10 km nad zemí. Potom to samozřejmě ukazuje nadprůměrné hodnoty, ale zkrátka v přízemní vrstvě je to proudění slabší, což lidově řečeno znamená, že nám to až tolik nefouká a že se to pohybuje pomaleji.

Atlantik není tak svižný od západu na východ, jak umí být. Celé je to trochu pomalejší a je to celkem dobře vidět ať už u nás nebo obecně kolem Evropy.

Více už nemám co dodat...

# 07.01.2023, 10:22

opak zimy r. 1988?:D … 6 ledna na Churáňově na stanici 11 stupňů, 21 ledna ležely 2cm ale víceméňe zeleno sychravo a podzim… báby ve Vimperku na náměstí tlachaly že zima už nebude :D 17.3 byly na stanici rovný 2 metry a jedna vánice za druhou, atlantik jak vyšitej ve strakonicich byl podzim ještě celej únor, napadlo tam až první půlku března;-) i to lze

379
# 07.01.2023, 10:27

Aura1
Jen další tvé bláboly, kterými jen do puntíku a ve všech bodech potvrzuješ to, co tu psal Novorolák1...
Ten kluk má hlubokou pravdu.
Dokud tady tvé vyšinuté, manipulátorské individum bude opruzovat, diskuzi to bude vždy jen kazit, degradovat..., stejně, jako na jiných fórech, která si poctil svou návštěvou..
PS:
Ty tebou stanovené nové hranice průměru PV 10-50m/s si nech patentovat třeba u Judaha Cohena... 😂

40
# 07.01.2023, 10:36

swan1
Diskuze bude v pohodě, když se někteří nebudou zbytečně uchylovat k napadání některých uživatelů, ale zůstanou u argumentace byť třeba trochu vyhrocené, ale pořád se má řešit počasí. V momentě, kdy přestaneš řešit počasí, ale začneš řešit mě, tak už porušuješ pravidla. ;-)

Celé to akorát vypadá, že nedokážeš ustát tu diskuzi a argumentaci, proto začínáš zbytečně napadat. Je to úplně zbytečné. Já se chci bavit o počasí.

Novorolak taky nemá co k tématu. Jeho příspěvek je čisté OT.

379
# 07.01.2023, 10:43

Aura1
Všichni si tu mohou pročíst, co tu kdo psal nebo nepsal, ať už v tomto nebo jiných tématech..
Ad Novorolák1, možná OT, ale čistá pravda, realita..
Ať si to každý vyhodnotí sám..
charlie1
Ty pozdní zimy se občas povedou, jj, pamatuji si též na Strakonicku 40cm sněhu v březnu..a ne a ne to skončit..:)
Ale je to čím dál vzácnější..tyto situace..

40
# 07.01.2023, 10:58

Jinak si myslím, že ta diskuze je velice obohacující. Každý si to může přebrat a vzít si z toho, co chce nebo si udělat vlastní názor a něco se dozvědět. Zonální vítr a indexy v různých výškách, vrstvách a profilech, pochopení PV, celé je to zajímavé. Myslel jsem, že to nedokážu všechno pochopit, ale docela se to dá i díky Vám.

Děkuji všem zúčastněným. ;-)

Já si ten PV vždy nějak automaticky představoval jako jednotný v koleraci výška/přízemní hladina. Prostě silný PV/silné proudění v 10 m, ale teď už vím, že to může být odlišné. Tohle je fakt dobré.

Loni v lednu a únoru nebo v únoru 2020 bylo to proudění velice silné i v přízemní vrstvě. Ten rozdíl je myslím znát.

386
# 07.01.2023, 11:48

Aura1
Jedna malá rada, když už chcete být většinou v oposici vůči někomu ohledně toho, že si myslíte, že nemá v problematice přehled, že mu tam něco nesedí, že je vše jinak, tak si najděte informace, snažte se je pochopit, a pak jestli se vám potvrdí vaše dojmy na základě nepopiratelných faktů, , pak o tom diskutujte, jinak je to zavádějící, nerelevantní a nakonec to může vyznít směšně..Nakonec by to mohlo dopadnout tak, že budete diskutovat sám se sebou, a to není ideální situace.

171
# 07.01.2023, 11:55

Aura1
No zajímavý odkaz to je, ale já nebo palma ho využíváme asi 2,5 roku, protože institut aer vede Cohen, cože je pro mě známka dostatečné relevance ohledně PV. Hele ohledně AO bych se nedohadoval už dále. Je toho zde plno a pokud chceme zachovat nějakou hodnotu diskuse, tak bych se posunul dále.

Např. směrem k dalšímu vývoji PV. Ten aktuálně bude pod velkým tlakem oteplení ve stratosféře. Zdá se dle posledního výstupu GFS, který vidí až nad 350 hodin, že PV se začne pod sílou oteplení zplošťovat a roztahovat. Jedna část zůstane viset nad Grónskem a lehce se dá do pohybu na východ a druhá se zase dá do pohybu nad Kanadu a USA. Tedy k rozdělení PV by zde nechybělo moc, ale to by chtělo mít výstupy ještě o pár dní delší. Cohen se raději zatím na twitteru zdržuje větších radostí dopředu, ale dle něj bude únor co se zimního počasí týče skutečně zimní.
A já souhlasím. Rozdělený PV obvykle vyjde na oba kontinenty. Jak na Ameriku, tak Evropu.

PS: K ochlazení od 17.1. bych doplnil, že nový ECMWF a GFS malují výraznou teplotní odchylku nad USA, takže to bude celkem zajímavé sledovat.

Teplota ve výšce 10hPa dne 23.1.2023 zdrojem je model GFS ze stránky wetterzentrale.de
teplotní odchylka modelu ECMWF na 17.1.2023. pro USA, wetterzentrale.de
40
# 07.01.2023, 12:08

palma
Aidamko1
Tak takhle diskuze je odrazem aktuálního počasí. Kdyby byla nějaká výrazná zimní situace, nikdo by tohle neřešil, ale většina uživatelů to se současným počasím vzdala a ti, co se zajímají podrobněji o PV těch není zase tolik, takže se trochu mění struktura diskuze. Jaká bude zima je celkem obecné téma, takže mi to přijde v pohodě.

palma
Určitě nikoho tady nepodceňuji ve znalostech, ale když někdo píše něco, co vypadá jako "nepravda" na základě grafů, které mi to potvrzují, potom se klidně ohradím.

U PV vidím problém, že není úplně jasné, kde je jeho spodní hranice. Je to trochu rozporuplné. Některé ty grafy jdou až na úroveň moře, ale jinak se má za to, že PV je kdesi ve výšce. Potom se to dá brát možná tak, že zobrazení celého profilu není zobrazením celého PV.

Já bych jednoduše mluvil o přízemní vrstvě 1000 hPa a o PV 10 hPa, kde třeba 850 hPa je v podstatě ještě ta přízemní vrstva, protože 10 hPa je 30 km.

Klasický AO index (1000 hPa) je tedy pro mě přízemní vrstva, nikoliv stav PV.

386
# 07.01.2023, 12:27

Aura1
Máte evidentně problém s uznáním vědeckých autorit ( což rozhodně nemyslím sebe), protože v těch cca 14 000 metrech až 9 000 metrech opravdu už nejde o vortex, tam řádí jetstream, pokud by to byl vortex, tak by tam byl docela silný, v současné době až 260 km/h, což je cca něco přes 60m/s..a hlavně tam úřadují tzv. rossbyho vlny, které naopak, tím že jsou v kontaktu ze spodní částí víru, způsobují jeho narušení, při vhodné konstelaci, tedy, kdyby, nedej bože, se PV se svou plnou silou dotýkal přízemních vrstev atmosféry, pak by tu byl vskutku impozantní průvan..Zase se snažíte diskutovat o něčem, co prostě tak je, a bude. jinak tedy ještě, PV sahá podstatně výše, než 30 km..

40
# 07.01.2023, 12:30

palma
Takže se to vyjasnilo. PV tedy nezasahuje do přízemních vrstev. Přijde mi to jako klíčová informace, aby tady nedocházelo opakovaně k rozporům.

40
# 07.01.2023, 12:34

Našel jsem třeba tohle:

Wikipedie
Polární víry se nacházejí ve střední a horní troposféře a zasahují i do stratosféry.

Sciencedirect
The polar vortex extends from the tropopause, (8–11 km in altitude), to the stratopause (50–60 km in altitude).

168
# 07.01.2023, 12:36

Aidamko1
Bylo by to super kdyby nám zimní počasí vynhradil únor za tak teplý leden ale je to ještě dost daleko tak můžeme doufat že zima přijde :)

386
# 07.01.2023, 12:47

Aura1
správně, máte to ted wikipedií potvrzeno, to je fakt, s tím se pak dál pracuje, čili pod Vortexem máte jet stream a ten je pak zase ovlivňován tím, co do něj ze spodu prostupuje, a ten spodek je dole, uplně dole ovlivňován zase povrchem, orografií, teplotou oceánu, moře apod, je to prostě provázané, jedno ovlivňuje druhé, data ze stanic, letadel sond a družic se shromáždí, naperou se do superpočítačů a vyleze z toho predikce počasí, jednotlivé modely, prostě výstupy a ty se dostanou k nám, čili pokud bychom měli ty výstupy a data zpochybnit, pak by jsme museli být na úrovni alespoň těch superpočítačů a vzhledem k tomu, jak často těm počítačům predikce nevyjde, nebo se mění, jsem názoru, že meteorologie je věda stálého hledání dokonalosti, která je stále dosti vzdálená, a proto nás to hledání baví, je furt co objevovat, což znamená, řídit se fakty které máme k disposici, a ne si "fakta" vymýšlet či přizpůsobovat svým představám, takto to nemůže fungovat.

386
# 07.01.2023, 12:59

Aidamko1
Koukám teď na situaci od toho 17.1. cca do konce výhledu, teda ta výše nad Ruskem, v Asii má být docela pekelná, ta bude pěkně "pracovat", ve vortexu je pak nějaké celkové oteplení též znát, z nějakých -82 na nějakých -75 až -70.. budu čekat na pondělí to vyjdou zase nové střednědobky od ECMWF a tím i nová predikce víru, pokud potvrdí trend, mohlo by to už začít být zajímavé..strukturálně se to tam už taky podepisuje, to máte pravdu... jen tam ještě nevznikají žádné "kalhotky":D, naznačující dělení.. uvidíme..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.