Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začátek astronomického podzimu bude slunečný a teplý

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

173
# 07.01.2023, 13:14

palma
To bude možná tím, že je tam ještě výstup ze včerejší 00UTC, ale modely to tam začínají naznačovat více až dneska. Stejně nějak se to na struktuře projeví až tak ke konci ledna. Tedy tam zatím nic moc nebude. Jen na těch normálních mapách. Jen tedy aby se to pak náhodou zase nějak nepokazilo.

407
# 07.01.2023, 13:18

Aidamko1
Jo, mělo by to, když tak, přepadnout do února, pokud by to bylo rozpadlé až do konce února, myslím, že už by se vír ani nemusel obnovit do nějaké zvláštní síly a přejít zvolna do konečného rozpadu, což by byla asi ta nejlepší varianta, ale, nejsem věštec:D,... jinak nevím, zda třeba používáte i náhledy do různých hladin od NASA GEOS, tak to sem šoupnu, plus do odkazů na modely to taky přidám, docela dobrá záležitost..https://fluid.nccs.nasa.gov/wxmaps//?one_click=1&a...

40
# 07.01.2023, 13:31

Aidamko1
palma
Tak teďka prvně je vidět ochlazovací trend. Tohle už něco znamená.

850 hPa, meteociel
2 m, meteociel
40
# 07.01.2023, 15:29

Neví někdo od kterého datumu je PV silný/stabilní? Respektive od kterého datumu se dá označit jako silný/stabilní?

CFS tam má výrazné zeslabení na konci ledna.

weather is cool
40
# 07.01.2023, 19:00

Měl bych takovou otázku. Je to ještě někdo, koho by současná zima bavila? Přijde mi to děs a hrůza.
Snad bude lepší zima 2023/24.

Letos jsou ty zimní projevy slabý úplně všude. Byly špatné zimy, ale vždy aspoň jednou za několik dní napadlo trochu víc sněhu na horách. Současné období je úplně mizerné a trvá to dlouho. Přijde mi, že se posouváme pořád dál a dál. Teď je to ještě horší než v zimě 2019/20, to aspoň leden nebyl tak teplý a přinesl nějakou inverzi a mráz.

Je to fakt bída...

Přijde mi, že nás už nic nezachrání. Dlouhodobě se to pořád horší. Zimní projevy budou v zimě čím dál větší vzácnost, chytnou se občas hory, jinak to bude bída. Už ani ty indexy a PV nemají takový vliv a je asi zbytečný to sledovat. Stejně se bude dál oteplovat nezávisle na těchto okolnostech.

Je na čase se se zimou definitivně rozloučit. Je to trapný. Už podle mě nic nebude. V nížinách ne.

180
# 07.01.2023, 19:22

Aura1
Loučit se s zimou 7.ledna mi přijde trošku přehnané, určitě nějaká sněhová epizoda ještě přijde

40
# 07.01.2023, 19:28

kuba
No jo, ale je leden, tedy z dlouhodobého hlediska nejchladnější měsíc a teď vyhlídky dávají až na 20. ledna jenom mlhavé mírné ochlazení. V nížinách už asi nic nebude a spoléhat se na únor je asi zbytečný, ten byl některé roky velmi teplý a žádnou pořádnou zimu nepřinesl.

Skoro bych si vsadil, že v únoru bude ještě větší teplo, když se v 2/2 ledna trochu ochladí.

78
# 07.01.2023, 20:03

Aura1
Mě současná zima baví, mráz ani sníh k životu nepotřebuju.

40
# 07.01.2023, 20:11

spurdo
No jasně, to je spousta věcí, co člověk nepotřebuje, ale myslím, že je to prostě tradice a ta zima by měla být v nějaké míře, když už ležíme v mírném pásu. Na tu změnu si málokdo zvykne, když donedávna byly zimy ještě solidní kolem roku 2005/2010.

173
# 07.01.2023, 20:19

No výstupy dneska s PV mi celkem dělají radost. Celkem slušně silné stratosférické oteplení a pěkný útlum PV. Jen tedy je stále otázkou jak se projeví oteplení na případném stavu PV a pak, jak se současná dráha oteplení nasměruje i do nižší troposféry (a zda ovlivní více USA nebo nás).. Jinak výstup 06UTC dával počáteční oteplovací vlnu dokonce od Irska, ale další výstupy spíše od Slovenska. Pokud by to bylo tak, jak modeloval výstup 06UTC, tak by to rozdělení mohlo být reálné a dobré i pro Evropu. Nicméně uvidíme.

kuba
Zimní epizoda ještě přijde určitě i do nížin.

Teplota ve výšce 10hPa dne 23.1.2023 zdrojem je model GFS ze stránky wetterzentrale.de
# 07.01.2023, 20:39

kuba
Já jsem se se zimou v mé oblasti rozloučil před Vánoci. :D a nic dalšího už nečekám. Aby tady mrzlo muselo by být ve výšce kolem -10 coz je pri aktuální situaci říše snů

8
# 07.01.2023, 20:43

Už.... to začalo....;-)

wyc
Avatar
7
# 07.01.2023, 20:49

Aidamko1
Asi je to hloupá otázka, ale při jaké teplotě dochází/začne docházet k výraznému oslabení PV, případně k jeho dělení? A v jaké výšce taková změna odstartuje?

wyc
Avatar
7
# 07.01.2023, 20:55

xeno
Ta zelená křivka znamená předpověď vývoje teploty?

# 07.01.2023, 20:56

Aura1
Mně přijde letošní zima docela dobrá, v prosinci ledový týden a mnoho dní se sněhovou pokrývkou, jak často se takové chladné epizody se sněhem v našich podmínkách v poslední době vyskytuji? To že je od té doby teplo je věc druhá, na druhou stranu se toho alespoň moc neprotopí. I kdyby už tuhle zimu pořádně nezamrzlo ani nesněžilo, tak bych ji stejně za mou lokalitu hodnotil jako jednu z více povedených zim za posledních 10 let, takže tak...

wyc
Avatar
7
# 07.01.2023, 20:59

Frantis95
Já bych se za nějakou slušnější sněhovou epizodu v naší oblasti nezlobil. Tady pár dní poprašek a jinak holomrazy, zatím jsem nespokojen :!!:

173
# 07.01.2023, 21:03

wyc
Tak hloupá otázka to určitě není. K oslabování PV dochází při teplotách, které jsou blízko 0°C v 10hPa. To znamená, že čím výše je teplota, tím větší tlak je na PV. Normální teplota je v jádře PV pod -65/-70°C, takže vyšší teploty již mohou narušovat některé vrstvy, ale pro pořádný tlak jsou potřeba teploty zhruba kolem 0°C (jedná se ale o dosti diskutabilní hranici a já přímo nevím, při jaké je ten tlak již dostatečný). No a v blízké době při teplotách ve stratosféře nad Eurasii (bude zde od -15 po 0°C) začne PV slábnout. Správná teplota na dělení PV neexistuje. PV se totiž při stratosférickém oteplení vždy chová jinak. Jednou se rozdělí, pak se zase rozpadne na kanadský způsob, či se rozpadne částečně. Jaký případě (až na Kanadský, ten v lednu nehrozí) nastane zatím nikdo neví a my můžeme jen ze zkušeností z minulosti tipovat jak to dopadne.

wyc
Avatar
7
# 07.01.2023, 21:08

Aidamko1
Díky! A nabízí se tedy otázka, jaká varianta by pro nás byla nejlepší, abychom ještě zažili nějakou slušnější zimní epizodu i v nížinách? Samozřejmě na základě zkušeností z let minulých.

321
# 07.01.2023, 21:14

xeno

Na jake url se da ten obrazek najit ?

2 hPa, to je samzrejme vysoko, tipuji ve vysce lehce nad 40 km. Balony obvykle vyleti do 6-7 hPa, 5 hPa se prakticky nedari presahnout. Tak to tipuji na pouze modelovy vystup, ve 2 hPa ci 1 hPa zadne mereni nebudou.

V 10 hPa (priblizne 30 km) vysky se obcas nad Sibiri otepli i na teploty slabe pod nulou ci dokonce lehce nad nulou. A to je castp pezdvest Arktickych vpadu.

40
# 07.01.2023, 21:17

Tohle je zajímavý...

únor 1925
únor 1926
únor 1927

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.