Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

12
# 05.10.2022, 21:13

Tutugon
Já tam žádné sněžení nevidím. Ty ho taky neuvidíš :)

12
# 06.10.2022, 19:32

Pro největší nedočkavce, v norských horách už je zima, webovka z nejvýše položené norské železniční stanice, 1.222 m.n.m. :)
https://www.bt.no/nyheter/i/pqR9V/finse

# 07.10.2022, 00:45

Koncem října by se měli dostat vločky i do středních poloh zatím to tak vypadá jestli se to nezmění

238
# 07.10.2022, 05:08

Tak se snažim trochu držet v obraze, sledovat diskuzi a musim říct, že za těch 12 let co jsem členem in-pocasi tak je to vlastně každý rok úúúplně stejný. Touhle dobou, na podzim si vždycky myslíme jak to vypadá s nadcházející zimou skvěle, jak bude povedená, k tomu se to dokládá hromadou výstupů/ prognóz a upřímně, kolik těch povedených zim nakonec skutečně bylo? Dokonce pamatuju i výhledy Ecáka, který dával vyloženě podprůměrné teploty v prognózách celý podzim a výsledek byl přesně opačný.:prsi::snih:

Já možná jako jeden z mála budu trochu negativnější, což je asi daný i tím, že už je mi trochu méně jedno jestli se zima povede nebo ne. Osobně si myslím, že pokud se vyloženě nerozpadne PV tak zima bude stát v Evropě za nic. Na TN od jihu bych zapomněl, to už je opravdu hodně velká vzácnost za posledních 8-10 let.;-)
Přikládal bych tak 30-40% tomu, že zima bude v CZ letos solidní - povedená a řekněme 60%+ že bude opět teplotně nadprůměrná a sníh v nižších polohách nepřesáhne 10-15cm.

U nás v Ohiu tipuju teplotní nadprůměr kolem +1°C během zimy, alespoň 2-3 zajímavější sněhové bouře, ale tím že to bude teprve moje druhá zima tady, tak těžko odhadnout co to dokáže reálně přinést, ale minimálně mám v plánu si počkat na nějakou solidní předpověď Lake Effect snowstorm a vyrazit pak u nás k jezeru Erie do Ashtabuly to tam zažít....snad se podaří zachytit nějakou slušnější, která vykydá za dva dny aspoň 50-90cm :) Případně o hodinu dál mezi města Erie - Buffalo. Malý sen by byl vychytat lake effect bouři v oblasti Oswego, kde umí za zimu v průměru vysněžit 500-600cm sněhu. V květnu sem tam byl pracovně a krásná příroda, jen už to teda mám dobrých 6 hodin autem, zatímco Erie jen 2 hodinky.

171
# 07.10.2022, 07:18

Prady
Tak co se týče TN, tak nad středomořím se tlak řídí přímou úměrou dle tlaku nad Azory, takže je fakt, že v letech s pozitivní NAO bylo TN od jihu málo, ale zrovna v mé oblasti se vyskytují poměrně často. Minulý rok byla parádní ta 14-18 denní epizodka několika TN od jihu, kdy tu napadlo v prosinci za jednu i 20cm sněhu. Je jasné, že letošní zima nebude nijak extrémní, ale máme již teď několik důkazů, které naznačují minimálně snahu o lepší zimní podmínky než v minulých letech.

Ohledně PV nemusí být nutně rozpadlý, protože v minulém roce poměrně dlouho setrvával nad území takového trojúhelníku Sibiř-Skandinavie-Grónsko, což podpořilo chladnější zimní počasí v Evropě, kdy byl problémem spíše zase nevýrazný výběžek TV nad Uralem a Severní Evropou. Právě PDO, které letošní zimu v Americe dost přitopí dokázalo ten Vortex pozdržet v té pro Evropu příhodnější oblasti. Letos PV moc silný nebude, je slabě strukturovaný a možná právě proto modely malují pro Evropu větší šanci na mrazy. Teď je hlavně otázkou, zda PDO nebude spíše posilovat v dalších týdnech, to by pak bylo celkem zajímavé dění.

V Evropě je šance na dobrou zimu dle mého 50:50, prostě buď ano, nebo ne.
V Americe dle mého to je jedno, tam sněží a sněžilo vždy, až tedy na pár výjimek. Jen je štěstí, že PDO tam nepřišlo za El Niña, to by tam byla odchylka dle pár článků ještě vyšší docela možná.

2318
# 08.10.2022, 11:57

Tohle se mi líbí! Myslím tu ranní teplotu ve Čtvrtek.:D

Prvních 0°C tohoto Podzimu. X-D
147
# 08.10.2022, 13:39

skupsw24
no mně se to dokud není sníh fakt nelíbí.. akorát na zastávce mrznu

2318
# 08.10.2022, 17:01

Kokos342
No já stejně mrznu cestou do školy, ale u nás si ten mráz fakt přeju, minule to nevyšlo, tak ať to vyjde teď!:D;-):led:

# 09.10.2022, 08:27

V Nových Hamrech dnes ráno -2 ..

2318
# 09.10.2022, 09:58

Tak tady mužete vidět, jací jsou lidé (s prominutím) deb***! Rad bych, aby bylo ve velkoměstech 50°C a polovina města poumirala a potom uvidí, co je lepši, jestli 5cm sněhu, nebo 50°C;-):D

Dobře jsem to popsal?
2673
# 09.10.2022, 10:15

skupsw24
Jseš trochu hnusnej že, pokud bude v Brně 50°C odnesem to všichni
Jinak ty chceš co největší zimu u sebe a na ostatních ti nezáleží
Zajímalo by mě jaký článek to byl, globální přeměna klimatu pokračuje, zvlášť když ty rusáci odpálili plynovod
250000 tun metanu do ovzduší, což je jako kdyby po dobu 1 roku jezdilo po silnicí 1.4 mil aut

Jo zimu budem mít až přijde další doba ledová, tebe tam poslat..
Pak budeš litovat těch zlatých 20°C:cool:

147
# 09.10.2022, 10:18

dneska gav vydá Winter update tak ten nám řekne jak to vypadá :)

2318
# 09.10.2022, 10:31

Tutugon
No však ti měšťaci to chcou, tak ať to mají. Klidně bych přal zimu čele ČR, jenže nikdo ji nechce a chcou mít furt jen to léto, tak proč jim přat zimu. Jinak v letě klidně ať je vedro, ale v zimě ať je prostě zima jak má byt! A ne 20°C o Vánocích...:!!:

171
# 09.10.2022, 11:11

Gav v novém výhledu na zimu ukázal nějaký výhled na NAO, takže po říjnové přestávce modely nadále počítají s tím, že se vrátí zase do záporu (v září bylo většinově v záporu). Dále tam rozvádí řeč ohledně QBO a zalednění a celkově PV, který je, jak sám zmiňoval, letos málo strukturovaný a je celkově velice slabý a i nadále se jeho síla bude držet do 22m/s a navíc by postupně jeho přesun více nad Skandinávii měl umožnit tvorbu silné TV nad Grónskem.

https://www.youtube.com/watch?v=MB5Vd3z3bQo

# 09.10.2022, 12:24

skupsw24
Achjo swene. Tebe poslat do polárů a pána do tropů. Alespoň byste si už nepsali. Bourecky problém nebudou.
Tutugon
Jop dokonalé.

A aby se víc naštval tak od půlky října do listopadu samé JZ teplé proudění :D
A někde na diskordu jsem viděl že říjen normálně rozhoduje o tom jaká bude zima :D:D

Konstantní J JZ
2318
# 09.10.2022, 12:37

Peter Sedlák 1
Proč zrovna ČR, ať to jde na Německo, nebo na Ukrajinu!😠

ota
Avatar
2132
# 09.10.2022, 12:40

skupsw24
Já myslím, že nikdo nechce 50°C, ale většina lidí se těší na příjemné počasí babího léta a odpolední teploty kolem 20°C jsou při slunečném počasí, aspoň za mě to nejpříjemnější co může být. Rozhodně je to mnohem běžnější přání, než chtít zimu začátkem října a taky je to mnohem pravděpodobnější. Na zimu si prostě ještě musíš počkat. Teď je podzim a k němu babí léto patří. Mimochodem v Německu bude taky teplo, světe div se, je to sousední stát a počasí je tam obvykle podobné tomu našemu.:D

171
# 09.10.2022, 12:44

Víceméně ta letošní zima by měla začít až někdy kolem 10.listopadu nějakou první chladnější epizodou, ale i nějaké relevantní zimě se dá bavit až na konci listopadu, takže teplé počasí ještě tak měsíc klidně vydržet může. Ono i na konci listopadu může být kolikrát 15-17°C a na zimě to nic měnit nemusí. Swene ještě je na zimu času dost.

2318
# 09.10.2022, 12:56

ota
No tak 50°C ne, ale někdy mi to tak připada.
Aidamko1
No ale první mráz by už bodl...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.