Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

12
# 04.10.2022, 20:42

kuba
Teplotní prognóza na prosinec 2022 je optimistická :slunce:

12
# 04.10.2022, 22:40

MirekW
To je model pro Istrii? :)

147
# 04.10.2022, 22:57

to je prosím pěkně počasí které je z nějakého random měsíce, který už v minulosti byl.. tohle není prognóza, ale minulost

384
# 04.10.2022, 23:01

Kokos342
Tohle je budoucnost..:!!:

Kladno prosinec 2022
147
# 04.10.2022, 23:18

palma
docela -250% pravděpodobnost na úspěšnost :D když vezmu v potaz, že na 3 den je úspěšnost 50%:D

# 04.10.2022, 23:33

Tady by se už dalo říct v pravdepodobnosti absolutní 0. :D
Pecka, kdo tohle vůbec vymyslel takovej nesmysl, 14dni ještě beru.
Jinak od 14.10 tak je teda pěkný ochlazení. Taky daleko, ale furt lepší jak prosinec.:D

238
# 05.10.2022, 05:20

Brzký příchod zimy většinou vždycky znamená celkově slabou zimu, tak bych si teda radši počkal :) Vždycky to člověka namlsá a nakonec to je z valné většiny bída.

U nás se zatím žádná zima neplánuje....v předpovědi vesměs indiánské léto od 15 do 25°C a minimum srážek ,nebo spíš žádné ;-)

Očekávám první vločky až v druhé polovině listopadu:snih: , pak do konce roku tady nadprůměrné teploty, ale to už budu od 13.12. na 4 týdny v CZ tak doufám, že tam bude pěkná kosa a bílé Vánoce :D:led:

384
# 05.10.2022, 06:55

John Deere
Jsem na to koukal, model GSF tam pracuje s nízkou oblačností nad střední Evropou, asi s inverzí? po celou dobu predikce nízkých teplot, to jsem zvědav..

168
# 05.10.2022, 07:40

No za mě osobně ty chladnější začátky zimy začínají až na konci listopadu a v říjnu je to takové odplivnutí, kdy se zima připomene, že ještě existuje. K tomu brzkému startu zimy, tak tady osobně pamatuji na zimu 2019/20, kdy první sníh napadl v Brně až v půlce prosince, což je v tom průměru dnů s první sněhovou pokrývkou doopravdy dost na konci v extrému. Naopak, když v Brně sněžilo v první půlce listopadu a napadl i sníh, tak zima byla paradoxně dobrá.

Pokud si vzpomenu, kdy v Brně napadl za posledních 10 let první sníh, tak...

V zimě 2012/2013 to bylo už 28.10. Celkově zima byla druhá nejlepší co tady u nás pamatuji.

V zimě 2013/2014 to bylo na začátku prosince a zima byla no špatná, ale alespoň tam občas bylo trochu sněhu na delší dobu.

V zimě 2014/2015 sníh napadl 1.12., ale jinak zima katastrofa, a až na konec ledna nebyl vůbec sníh.

V zimě 2015/16 napadl první sníh až na nový rok, takže zbytek zimy dost špatný až na 23.1. a 8.3. děsný.

V zimě 2016/17 napadl první sníh už 10.listopadu. Celkově zima byla třetí nejlepší co pamatuji. Prostě paráda.

V zimě 2017/18 první sníh napadl na konci listopadu. Celkově zima byla horší, ale hlavně půlka ledna a přelom února a března byl super.

V zimě 2018/19 napadl první sníh 20.11., ale velmi rychle ještě do večera roztál. Celkově zima byla v mé oblasti taková normální. Byla období, kdy byl spíš podzim a zase jindy byla zima.

V zimě 2019/20 napadl první sníh v polovině prosince a zima stála za dvě věci.

V zimě 2020/21 napadl první sníh 3.12., ale celkově byla zima velice povedená.

V zimě 2021/2022 napadl první sníh 26. listopadu, celkově začátek zimy parádní i s bílými Vánocemi, ale zbytek zima celkem smutný.

No takový menší souhrn. Dle mého je jedno kdy sníh napadne.

12
# 05.10.2022, 11:09

Dejvas
Pokud se bude opakovat prosinec 2015, tak se graf nezmýlil :cool:
Dolnomoravský úval bez slunce si nedovedu představit.

Letecká mapa JV Moravy
168
# 05.10.2022, 11:21

palma
Takže docela podobné jako ta minulá zima jen asi větší chlad od listopadu do půlky ledna a asi i více sněhu, když bude spíše chladněji. Jo, tak to se mi líbí.

12
# 05.10.2022, 13:39

MirekW
Jižní Morava a třeba i jižní Čechy (odkud pocházím) dostanou nejlepší zimní nadílku od jihu nebo jihovýchodu. K tomu je třeba, aby se nad středomořím vytvořila hezky hluboká TN a k tomu je nejlepší, když nad teplejší vody středomoří vletí studený vzduch od severu. Takže ideálně slabý vortex, kde proudění nad Evropou je sever-jih a ne rovně od západu. Naopak když foukne vlhký severozápad, v Jablonci napadne metr sněhu a Harrachov je neprůjezdný pro kamiony, zatímco v Budějkách a v Dědině spadne sotva pár vloček.
Pokud nejnovější modely předpovídají TV na východě a proudění spíš od JV a J, tak nějaká ta níže od jihu by přijít měla.
Pořád je to ale věštění z koule, on i ten výstup z GFS už mě několikrát zklamal. Jeden den to ukazuje, že za deset dní bude nějak a druhý den po přepočtu zase úplně něco jiného. ECMWF i GFS se shodujou, že po půlce října k nějaké změně dojde, ale osobně zatím nečekám nějaký výrazný zimní projev. Ani ho zatím nechci, práce na zahradě je pořád dost :)

384
# 05.10.2022, 14:12

Tak ECMF už vylezl s novou prognózou čili zatím potvrzuje, že prosinec a pak leden (asi do půlky) zimní průměr, a únor už nadprůměr..
p.s. CFS neuhýbá zatím ze svého kurzu a odhaduje zimu (celé tři měsíce) až do +2 stupně nad dlouhodobý normál.. tak ať si kdo vybere, co se mu líbí..:D

Prosinec
leden
únor
168
# 05.10.2022, 14:26

palma
Zase CFS je takovým extrémnějším modelem, stále nezapomenu ty +4°C na loňský prosinec co maloval někdy v říjnu. On pak většinou sladí notu s modelem ECMWF, ale pamatuji, kdy to bylo přesně naopak (na zimu 2020/21 maloval nižší odchylku jeden čas CFS, Ecák maloval daleko vyšší, ale nakonec snížil na úroveň CFS). Ale Ecák to maluje pěkně, tak uvidíme.

Já bych řekl, že zima bude fajn. V první půlce pro milovníky zimních radovánek, a v té druhé zase spíše pro ty milovníky teplejšího počasí a brzkého nástupu jara.

384
# 05.10.2022, 14:41

Aidamko1
No CFS je spíš takový věštec, podle něj jede i "slavný" accuweather":D, dal jsem sem tu jeho prognózu na prosinec, když už má být sranda..takže to beru spíš jako ke kouknutí bez závěru.. nicméně teď denně koukám na stav a prognozu vortexu, je tam zajímavé, že zmírnil a zkrátil ten propad (oslabení) co teď má aktuálně během pár dní přijít, ale pak zrychlil obnovu a docela to má rozjet někam na 22m/s a vychlazení někam k -65 až -70 s přesunem středu směr Grónsko, to lehce střídá už čtvrtý den za sebou plus minus pár metrů za sec. a plus minus dva tři stupně...občas zmizí teplotní anomálie, pak se zase zdráhavě objeví, nějak se to nechce usadit..tak budu koukat dál, nic jinýho nezbývá, neb přímá data dostává někdo jiný, než my..:D, a z toho tvoří ty výstupy.. no a když to porovnám z prognózou ECMF, tak mi z toho leze jeden dva spřežené běhy ( zakroužkoval jsem je), výše nad hlavním během, nicméně vypadají na to, že by to tak i mohlo být, což by znamenalo posílení na dost slušnou úroveň, takže by mohlo být možná i ustálenější počasí...muj dojem..

má dost posílit
který běh bude platit?
168
# 05.10.2022, 15:20

palma
Líbí se mi ta poloha PV, pěkně hezky Grońsko-Sibiřská poloha, což by mělo dle několika textů nahrávat Evropě. Minulý rok to taky pak bylo, ale zase byl jinak strukturovaný než letos a hlavně by měl být celou zimu příznivý, takže to vidím od konce listopadu až do půlky ledna na období, kdy bude velká šance na hlavní projevy zimy.

167
# 05.10.2022, 16:20

Aidamko1
Teď jde hlavně o to aby vortex nebyl moc silný a nějaká zima vůbec přišla.Pred rokem se měl rozpadnout taky někdy v prosinci a víme jak to dopadlo

384
# 05.10.2022, 16:31

kuba
On se nemusí rozpadnout, ale moc silný by být nemusel... záleží i na těch dalších vyjmenovaných faktorech výše v diskuzi, průměrné teploty jsou tam kde jsou v posledních deseti letech, takže alespoň průměr s mírnými mrazy by stačil, vše ostatní bych bral jako bonus..jet stream zatím zdatně meandruje a evidentně s tím nechce přestat, takže dobrý..:cool: Jo a sníh, sníh ano prosím!

2656
# 05.10.2022, 20:45

Nó no no co to vidím, první sněžení příští neděli šála mě zrak ne no po dnešní prohře Dukly je to aspoň taková malá radost:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.