Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023
palma
Aidamko1
Spláchnout do jedné kategorie ,,normálu,, vítr 10m/s (36 km/h) a 50m/s ,(180km/h) a těch současných 50m/s označit dokonce jako slabý PV..., když norma pro toto období je cca 30m/s, to už chce opravdu hodně novátorský přístup
Jinak to vypadá stále na dost teplo, ty náznaky, že se PV dostane do problémů, uvidíme, je to daleko..
ludvicek
Pestřejším myslím samozřejmě počasí až po oné události, pokud je predikována okolo 20.1. pak tedy plus týden až deset dní, než se něco (pokud vůbec) projeví.. tedy počátek února, jinak do toho 20.1. to vidím podobně jako ten Váš zkopírovaný graf..
Swan1
No to je jako by dotyčný napsal, že průměrná rychlost světla se pohybuje v rozmezí 100 000 - 400 000 km/s .. taky objev, osobně si myslím, že průměr je průměr, tudíž asi bez rozptylu, když už je určen přesně..
swan1
Jenže to musí nejdřív pochopit, co je to normál, jinak je to marný, je to marný, je to marný.., osobně jsem zvědav na teplotní průměr za prosinec a teď za leden o kolik to bude nad dlouhodobým průměrem...Já jinak vyndal zazimované subtropické rostliny z přístavku ven, protože se začli objevovat plísně, přes zimu tam mívám 0 až +5, teď tam je +15, což je na prd..
palma
No já dnes po práci doma obejdu záhony s česnekem.. Myslím že jeho vyklíčení hrozí už každým dnem...?
Jinak, prosinec u nás skončil nakonec teplotně průměrný, díky brutálnímu oteplení v poslední dekádě..
https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/island-te...
Aidamko1
Asi jsem na to přišel. Zonální vítr je rychlost větru na severní polokouli v 10 hPa (30 000 m.n.m.), což je samozřejmě hodně vysoko.
AO index vychází pouze z rozdílů tlaku vzduchu na severní polokouli. To bude pravděpodobně přepočtené na hladinu moře.
Jinými slovy zonální vítr ukazuje stav PV v jeho horní části a AO index v jeho dolní přízemní části a vzhledem k tomu, že tyto části dělí téměř 30 km, tak se dá pochopit ten nesoulad.
Když to tedy shrnu. Ve výšce je PV aktuálně silný, při zemi naopak slabší (AO zápor). Možná právě proto zatím nelze registrovat větší vichřice v Evropě. To by musel být AO index v plusu.
Je to správně?
Děkuji předem za odpověď.
Tak v tom Rusku bude opravdu extrémní zima. To je teda paradox. Tady v ČR bude velmi teplo a v Rusku extrémní zima. Pro Moskvu je tam odchylka -16°C na příští 3 dny.
Stačí jim k tomu jeden výrazný arktický propad a vytvoření TV.
TV nad Ruskem poslouží jako blokace pro masivní Islandskou TN vzniklou procesem bombogeneze, která se fakt pěkně sekne na místě a bude točit jako káča.
teplota na 3 dny pro Moskvu:
průměrná minimální -27°C
průměrná celkově -23°C
průměrná maximální -16°C
v Praze:
průměrná minimální +3°C
průměrná celkově +6°C
průměrná maximální +9°C
Aura1
Ještě doplním - že AO se vyhodnocuje v oblasti Arktidy (tedy ne rozdíl tlaků na sev. polokouli. Proto je zkratka AO Arctic Oscillation.) - "The AO is a climate pattern characterized by winds circulating counterclockwise around the Arctic at around 55°N latitude." https://www.ncei.noaa.gov/access/monitoring/ao/ a případně zde - https://www.climate.gov/news-features/understandin...
AO index se dá měřit / analyzovat v některých dalších výškách od 1.000 hPa po 10 hPa. Prakticky vždy se ale setkáme s vyhodnocením v hladině 1.000 hPa. Jaká je korelace AO v hladině 10 hPa vs. AO index (hladina 1.000 hPa) pak např. zde - https://www.researchgate.net/figure/a-Lag-correlat... je krásně vidět, že právě v zimě je korelace "z vrchu dolů" nejsilnější. Pokud je pak vortex hezky "vytvarovaný" od vrchu dolů, není ze spodu narušen apod., pak se propisuje tento vliv AO+ (resp. stav resp. převažující nižší tlak vzduchu v oblasti Arktidy) významně až do nejnižších pater. Potom je pak studený vzduch v oblasti Arktidy uzavřený, nemá možnost propadnout níže atd.
Ano, AO v plusu může znamenat větší pravděpodobnost větrného počasí, protože převažuje záporná odchylka tlaku vzduchu, tzn. "více TN". Vždy je to ale na kombinaci dalších faktorů - síla TN, rozdíl mezi tlak. útvary, umístění tlak. útvarů, směr, jet stream, NAO atd. Závěrem mi připadá, že v poslední době pak více naše počasí začíná více ovlivňovat TV, které se do Evropy dostávají z JZ, J a doslova nad Evropou zaparkují. Na jejich rozhraní (Z, SZ Evropa, Britské ostrovy) pak větrné počasí může být výrazné čím větší bude gradient vzduchu.
andy206
Super. Děkuji. Čili moje dedukce byla naprosto správná. AO index je tedy ukazatel přízemní hladiny. Tím se všechno nějak vysvětluje. Zonální vítr zkrátka nemá kontakt se zemí. Je to pouze hodnota kdesi v 30 000 m.n.m.
Pro mě je to tedy užitečná informace, že AO index má větší vypovídající hodnotu než zonální vítr.
NAO index je pouze o rozdílu tlaku Islandské TN a Azorské TV. To má vliv na proudění v Evropě.
Aura1
No v Rusku mají opravdu zimu, u nás přesně naopak. Letošní leden má docela velký potenciál byl nejteplejší v historii měření. Leden 2007 měl sice také mimořádně teplá období, ale zároveň tam byla i jedna chladnější vlna. Případný rozpad PV se už v lednu pravděpodobně stejně nestihne projevit, takže ta šance na rekordně teplý leden jako celek je poměrně vysoká.
No jo jde prostě o celý profil, aby se to dalo pochopit. Tady je to krásně vidět od 1000 hPa do 1 hPa.
První graf je síla větru v m/s.
Druhý graf je odchylka síly větru v m/s.
Logicky z toho vyplývá, že PV je aktuálně v přízemní vrstvě spíše slabší, kdežto v horní vrstvě silný a nic se na tom nemá zásadně měnit dle předpovědi.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.