Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

40
# 05.01.2023, 16:47

p.s. teď jsem kouknul na nový GFS a koukám, že tam po 15.1. se snaží cpát nějaké ochlazení, nu, uvidíme..;-)

palma
To tam cpe pravidelně a pravidelně to nevychází. :D

110
# 05.01.2023, 17:16

swan1
Jasně, barborky taky vykvetou jen teplem, ale to je fakt 20°C 24 hodin denně.
Mě by celkem zajímalo, jestli je rozdíl mezi například jasanem (beru první strom, co mě napadl;-)) z pobřeží Atlantiku a jasanem tady ze střední Evropy v nástupu vegetačního období, protože leden v západní Evropě je teplotně jako náš březen (kolem 3-5 °C). Možná tam ty stromy mají jen nějaký pseudo klid. Nevím.

40
# 05.01.2023, 17:29

Zítra se nad Atlantikem zformuje bombogeneze a než se tato extrémně hluboká TN vyplní, tak se bude ještě pár dní točit jako káča a pošle nám sem trochu tepla, které už vlastně máme. :D

bombogeneze, ventusky
bombogeneze, ventusky
386
# 05.01.2023, 18:15

ludvicek
Ony tam rostou většinou i jiné druhy, třeba takový dub kermesový, dub cesmínovitý ten ani listy neshazuje..;-)
Nicméně se mi nalévají poupata na sakuře, takže budu obkládat nebo bílit kmen.. ach jo..
Jo a GSF od toho cca 15.1. místo níže, pro změnu posílá k nám výši s jasnou oblohou a mínusovýma teplotama..:D
p.s. 18:30 nový výstup a 21.1. je tam ve 12:00, +9 :D, níže odsunuta k Moskvě a výše vrácena pod Velkou Británii..:cool:, západní expres obnoven..

40
# 05.01.2023, 19:37

Škoda že není silný polární vír. Tomuhle velmi teplému období chybí víc dynamiky a nějaká ta vichřice. Celkem nuda. :(

Loňská zima byla podobně teplá, ale více větrná.

386
# 05.01.2023, 19:54

Aura1
Ehm, polární vír je více než silný.. právě proto je, jak je..kdyby nebyl, nebo se rozpadl, patrně by foukalo od východu apod..(nebo taky ne..:D)

40
# 05.01.2023, 20:06

palma
Neřekl bych. Když se kouknu na zonální vítr a AO index, což souvisí s PV, tak vidím + - průměrné běžné hodnoty. Ironií třeba je, že dnešní vítr s nárazy 50-70 km/h je dle výhledu GFS nejsilnější až do 19.1. Do té doby tam není větší vítr než dnes, takže bude pokračovat málo větrné počasí, ale na vysoké teploty stačí i mírný vítr no, ale je to fakt celkem nuda...

ECMWF
NOAA
386
# 05.01.2023, 20:16

Aura1
No, nechci se hádat, ale fakt je v současné době v dobré nadkondici..:cool:

52m/s
strukrura provázaná
171
# 05.01.2023, 20:31

Aura1
Polární vortex je v současné době silný. Průměr zonálních větrů je k téhle době asi 30m/s, ale aktuálně se dostává nad 50m/s. Silný je určitě, protože kdyby nebyl, tak by bylo úplně jiné počasí a hlavně by jeho struktura vypadala tak, jako tomu bylo na začátku prosince.

40
# 05.01.2023, 20:38

Aidamko1
Zonální vítr je nadprůměrný, ale pořád je to někde v mezích normálu. Když uvádíš průměr 30 m/s, tak bych rovnou řekl, že od 10 m/s do 50 m/s je to někde cca v normě. Nijak zvlášť to nevybočuje...

171
# 05.01.2023, 20:45

Aura1
No dále uvádím strukturu PV, tak prosím když tedy víš jak poznat silný PV, tak jaktože je ta strukturu tak silná a provázaná ve všech vrstvách?..

Mimochodem i odborník na PV z institutu AER Judah Cohen mluví o silném PV, takže asi tak k tomu tvému PV, který není slabý. Ono Cohenův institut se zabývá PV už řadu let.
https://www.aer.com/science-research/climate-weath...

Komentář k silnému PV, zdroj:aer.com
40
# 05.01.2023, 20:47

Aidamko1
Asi jsem špatně pochopil ten graf od ECMWF.

The coloured lines indicate the evolution of the zonal mean zonal wind at 10 hPa:

Thin blue lines show individual ensemble members.
Thick blue line show the ensemble (ENS) mean.
Red lines show the mean (thick line) and the 10th and 90th percentile (thin lines) of the model extended range climate (ER-M-climate) .


Aidamko1
Jaký význam má tedy AO index, když není v koleraci se zonálním větrem?

171
# 05.01.2023, 20:54

Aura1
Jednoduše.
AO index v kladu značí, že PV bude zesilovat a AO index v záporu zase, že bude slábnout, takže vazba je aktuálně taková, že bude ještě asi posilovat (v základní hladině 10hPa, ale v jiných hladinách může nastat opak + dlouhodobé AO v + může přinést i náhlé stratosférické oteplení, ale to by muselo trvat dlouho)..
http://la.climatologie.free.fr/ao/AO-english.htm

+ zde i popsání z mé strany z listopadu 2020.
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-5749-Zimy:_ja...

40
# 05.01.2023, 20:57

Aidamko1
Díky ale asi to úplně nechápu. AO index se drží v záporu už celkem dlouho a přesto je silný polární vír. To si podle mě protiřečí.

PS: Já ty indexy a zonální vítr přestanu sledovat, protože je to na mě už moc vysoká úroveň meteorologie. Ze zkušeností stejně víme, že ta vazba na konkrétní počasí v ČR je celkem dost nepřímá, takže to nemá zrovna největší význam.

171
# 05.01.2023, 21:10

Aura1
Já zase nechápu co si zase dle tebe protiřečí. PV je o dost složitější mechanismus, kde záleží i v současné době na vlivu ENSO a PDO s MJO. Je to velice dost složitý mechanismus a i já, který se tomu pomalu 3 roky velice intenzivně i s pomocí různých prací věnuje, má občas s jeho chováním a předpovídáním problém.

Jinak NAO a AO se projevují až tak 1-2 týdny v atmosféře, cože koreluje s tím, jak v půlce měsíce PV částečně oslabí. ;-)

Jinak zde lépe popsáno.
https://www.firenzemeteo.it/en/teleconnections/ao-...

22
# 05.01.2023, 21:32

PV se podle mě opět rozpadne až v předjaří......

171
# 05.01.2023, 22:42

andy206
No tedy to je změna výrazná. Judah se už lehce ohledně toho na twitteru v odpovědích vyjadřoval a vidí v tom naději. PV by se tedy mohl rozdělit, což když se stalo naposledy v zimě 2020/21, tak to bylo vcelku dobré, ale nemusí to nic znamenat.

Hlavní bude, zda nám to pustí TÚ, ale vzhledem k tomu, že se někdy po půlce ledna ochladí a změní se synoptika pozvolna, tak to vidím zatím minimálně na fajn sledování situace. Mimochodem co jsem lehce postřehl, tak rozdělení PV je zde dost pravděpodobné, tak uvidíme. A stejně je na to času dost, takže snad se to brzy rozlouskne, kdo z toho získá více.

;-)

Nové výhledy na zonální větry z pera ECMWF. zdroj: ecmwf.INT
386
# 05.01.2023, 23:07

andy206
No, pěkné, pěkné, jsem zvědav co bude příští výstupy ukazovat GFS vortex, pokud se začnou sbližovat, ještě by z toho něco být mohlo, Koukal jsem na to, že střednědobé prognózy ( ty uplně nové, které jsou použity ve Vašem odkazu) jsou u toho ECMWF už provázány, tedy třeba je tam náznak souvisící s možným dělením i v prognóze NAO v nejzašším výhledu..co je ovšem též zajímavé, že výhledy teplot ve 2m.. výrazně oteplily, to bude ještě gulášek..:D

386
# 06.01.2023, 08:27

Tak jsem se po ránu podíval, co to ukazuje ohledně PV v jednotlivých modelech, zatím se ECMWF a GFS a GEOS neshodnou, první má docela prudký pokles rychlosti, druhý prakticky nic a třetí zatím vůbec nic, je ovšem pravdou, že GSF tam má alespoň oslabení cirkulace ve výšce 1hpa, což by mohlo progradovat směrem dolů, tedy, pokud k tomu dojde a podotýkám, že to předpovídané narušení - oslabení se třeba u GFS objevovalo již asi osm dní dozadu a neustále se odsouvalo... Navíc, jak jsme se tu bavili, to pořád ještě neznamená nějakou zimu tady, ovšem, znamenalo by to jistě "pestřejší počasí"..:), dokud se to nepotvrdí dalšími výstupy či realitou, zachovávám raději jistý odstup..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.