ludvicek
Pro mě, jako člověka žijícího na severu v kopcích Brna to znamená celkem dobré vyhlídky. Dle průměru by tak mělo být maximálně do +1°C, ale ty průměry jak víme často nemusí odpovídat realitě.
ECMWF má nižší odchylku, i když je pravda, že je někde z půlky září. Taky je pravda, že teplotně to sakra navyšuje CFS, který mě v minulé zimě dost potrápil.
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023
Zachar
No, možná tomu nebudete věřit, ale v Brně jsem se naučil bruslit normálně na rybníku.
Aidamko1
Jo, tak Útěchov nebo Hády budou na úrovni teplejší "Vysočiny", o tom žádná. Moje zamyšlení spíš vedlo k tomu, jestli s očekávánou odchylkou v plusu popřípadě na nule lze mít zimní zimu. V období 1961 - 1990 by to s tehdejším normálem samozřejmě byla naprosto zbytečná polemika.
Prady
Tak přesně v Cedar Pointu jsem odkroutil jedno léto Bylo to rok po dvojčatech, klasický work and travel. V té české reštyce jsem byl taky na guláši. Koupili jsme auto, takže párkrát jsem byl na výletě v Clevelendu (1x baseball, 1x koncert Lennyho Kravitze) a 2x v Chicagu. V září jsme to zabalili a projeli přes národní parky na západní pobřeží Kalifornie a po týdnu přejezd kontinentem na východ do New Yorku. Když si vzpomenu, jakou hajtrou jsme to jeli a v jakých lokalitách jsme se pohybovali (Údolí smrti apod.), tak dneska kroutím hlavou. Ale bylo tam krásně, hlavně západní pobřeží hodně zlepšilo dojem o domorodcích, protože zrovna státy jako Ohio, Michigan nebo Indiana rozhodně americký národní průměr IQ nenavyšujou (toto tvrzení se samozřejmě netýká náplav ). Celkově ale to bylo nádherný léto. Omluva všem, tohle se moc netýká tématu, já vím.
kuba
No, bavili jsme se tu o tom.. někteří tvrdí, že se změní, někteří tvrdí, že ani náhodou, na západní se QBO změnilo po cca 13 měsících, a to tuším někdy v červnu.. a západní fáze by tak měla být opět okolo těch 13 - 14 ti měsíců.. tak uvidíme, není to dogma, někdy se to na pár týdnů změní, ale to bývá v té přechodové fázi... ta prý už ale byla..
Co je QBO?
Kvazi-bienální oscilace je pravidelná variace větrů, které foukají vysoko nad rovníkem. Silné větry ve stratosféře cestují v pásu kolem planety a každých 14 měsíců tyto větry zcela mění směr. To znamená, že celý cyklus trvá zhruba 28 měsíců, což z něj činí nejpravidelnější pomalou změnu atmosféry po cyklu ročních období.
QBO je poháněn atmosférickými vlnami, které vycházejí z troposféry a jsou produkovány intenzivními tropickými povětrnostními systémy. Tyto vlny se lámou v řídké stratosféře a poskytují sílu "tlačit" vítr a přimět ho, aby sestoupil s časem. Jakmile tyto vysokoúrovňové větry dosáhnou tropopauzy, shora sestupuje opačná fáze oscilace. Trvá zhruba 14 měsíců, než dojde ke každému zvratu.
Kvazi-dvouletá oscilace může ovlivnit atlantické tryskové proudění. Rychlost větrů v tryskovém proudění oslabuje a posiluje se směrem QBO. Tryskové proudění je důležitým atmosférickým rysem, který nám přináší naše počasí zde ve Velké Británii, a riziko zimních podmínek v severní Evropě se může lišit v závislosti na fázi QBO:
Když je QBO východní, zvyšuje se šance na slabé tryskové proudění, náhlé stratosférické oteplování a chladnější zimy v severní Evropě.
Když je QBO západní, zvyšuje se šance na silný výtrysk, mírnou zimu, zimní bouře a silné srážky.
https://www.metoffice.gov.uk/weather/learn-about/w...
letos pro zimu hraje, dle statistik, to, že je mírnější LaNina, pak ty dvě teplejší zimy za sebou ( i když teda těch teplých zim bylo, že by podle toho muselo mrznout od listopadu do března vkuse a furt ). plus předpokládané rozestavění TÚ... myslím, že Aidamko to tu optimisticky shrnul.. Tak teď můžeme sledovat co budou podmínky dělat v reálu, a jak se to bude vyvíjet, nic jiného nám stejně nezbývá... tak jak každý rok. Někdo tu psal, k čemu jsou ty naše, vaše rozbory.. se musím smát, a o čem by jsme se tu jinak bavili.. o tom to přece je!
Dejvas
Teda, jak bude v Lednu ohledně stupňů pod nulou, tak to bych si jen tak musel tipnout, já měl minulou zimu nejchladněji hned v prosinci.. a pak už se to motalo do max -5 až do března, kdy z kraje tu byly mrazy v noci nejdýl asi tuším deset dní za sebou, a zima v roce 2020 pak byla docela dobrá, čili kdyby ty maxima do mínusu měly být do -5 pak by se opakovala minulá zima..(mimo toho prosince, to tu bylo -12 max.. Takže leden tady u nás -5 - 8 v noci (mimo ty noce jsme tu měli ledových dnů za celou zimu 8.. no comment..) takže to bude asi podobný, pouze rozpad vortexu by to mohl nějak zamotat, to je smutný, že zima pomalu závisí už jen na tom jediném činiteli..
Tak gfs tam teď za 13 dní hodil silné frontální rozhraní a tlakovou níži od jihu že by v Čechách sněžilo při teplotách kolem 0 a mohlo by to způsobit první kalamitku
Vím že tam další výstup bude něco jiného ale stim studeným vzduchem od severu a tlakovou nizi si tam hraje dlouho
kuba
koukal jsem na archiv a fakt první den nebylo 25 stupňů.. ochladilo se 7 dní předem se zápornými hodnotami v noci před situací.. padal mokrý sníh přes den od středních poloh výše.. v nížinách bylo přes den od 2-3C nad nulou a v noci kolem 0
udělala se opravdu veliká kapsa studeného vzduchu nad střední Evropou.. v T850 se teplota pohybovala kolem -4 až -7 C tudíž o 6 stupňů chladněji než má být za 10 dní ta níže setrvala na jednom místě skoro týden a za tu dobu od středních poloh nasněžilo opravdu dost
Tak je pravděpodobné, že se asi kolem půlky října ochladí, ale přeci jen bych byl ještě skeptický s tím, že by to přineslo tolik sněhu co maluje GFS. No uvidíme.
palma
Já jsem co se optimismu týče v zimě možná až nezdravý optimista. Ten můj výhled je skutečně ta nejvíce optimistická, ale zároveň vysoce pravděpodobná varianta. Ono se to teď v říjnu celé bude měnit, tak uvidíme.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.