Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

40
# 23.12.2022, 17:40

andy206
Smekám jaký máte přehled a znalosti.

Já bych jenom dodal. Pokud je pravda, že za GO může člověk z velké části vypouštěním CO2 a dalších látek, tak bude GO určitě zrychlovat, protože se nedaří plnit limity, které se stanovily už před asi 10-15 lety. Každá další klimatická konference pak přináší zklamání, že se cíle nedaří plnit a že nové cíle jsou příliš málo ambiciózní. Navíc světová populace rychle roste. Nedávno bylo dosaženo rovných 8 miliard. Nejvíc obyvatel přibývá typicky v chudších státech jako je Nigérie apod. V takových státech těžko přejdou skokem od zemědělství k vyspělým technologiím, takže taky ještě vypustí hodně CO2. A ty dnes vyspělé státy se snaží, ale pořád vypouští hodně a taková EU se snaží až moc.

54
# 23.12.2022, 18:38

Aura1
spíše přibývalo obyvatel.. někde jsem četl, že už brzy růst skončí samovolně, už i v těch rozvojových zemích neprobíhá takový boom jako ještě před pár lety.. možná za to může i postupný nárust vzdělanosti a prostě matky už netouží po tolika potomcích.. takže toho se nebojím, navíc Země si umí i pěkně ufouknout... A přesně se stalo co jsem tu psal před pár dny, že se brzy bude zase psát o teplé zimě, když byl ještě mráz a je to tu..:D A hned zase šupky dupky polemizovat o GO.. aneb kam vítr... Já si koupil knihu o Klimatu od naší Gretinky a jsou tam spíš plky pro neznalce.. respesktive alarmismus nejhrubšího zrna.. Ale nechám ji pro potomky, ať se v budoucnu až tu nebudem taky něčemu zasmějí jak byla naše generace sice chytřejší než ta předchozí, ale stejně hloupá... jak jsme si mysleli, že je to takhle jednoduché... Mám pocit, že zatím nikdo přesně neví co bude.. Samé spekulace, xy různých teorií.

Ale k zimě, nevím na in-počasí vidím článek, že nás čeká rekordní přelom roku a mrknu na ansámbly gfs a maxima do +5, minima kolem 0... to jsou ty rekordy? No pane jo... bravo in-počasí, jste už stejně bulvární jako naše masmédia. To bych nečekal od webu venujícímu se jenom počasí... To ochlazení během svátků se sice zmírnilo ale pořád tam je, maxima i do +4.. to není žádná katastrofa. A při nočním vyjasnění můžou i klesnout lehce pod 0.. A popravdě amíky i lituju, co tam mají bych tu nechtěl.. jak už bylo zmíněno, zlaté mírné klima. :) Hezké svátky :)

edit: Na 31.12. průměr ansámblů gfs +5,6 °C.. to má být rekordní hodnota? Nee rohlíkem se opít nenechám. :D

40
# 23.12.2022, 18:55

kapr84
To výrazné nebo extrémní teplo tam všude v modelech a předpovědích je, jenom ho nějak špatně vidíš a špatně to interpretuješ. Respektive to vypadá, že to vidíš, jak to chceš vidět, nikoliv jak to ukazuje. Argumentuješ ansámbly, ale ty sis vykousl nějakou jednu omezenou hodnotu a tím to celé stavíš na své teorii. No nic, ale tvůj příspěvek mě docela pobavil. :D

Je to něco jako vidět jeden chladnější běh a tvrdit hned bude zima a ještě obvinit ostatní, že jsou mimo, protože to vidí z větší perspektivy než ty.

54
# 23.12.2022, 19:09

lol, extrémní teplo :D néé, jen se bavím jak se najednou všechny teorie s oteplením obrátily o 90°.. to mě dost baví.. :D existuje GO, neexistuje GO... je zima neotepluje se, je teplo otepluje se... to nevidí jen slepý. To je dost předvídavé chování, nezdá se ti?..;-) já poslední dny modely moc nesleduju, spíš diskuze jak se čeká obrovské oteplení a pak mrknu na gfs a ...

pardon, ale pod tímto termínem si představuju pár dní aspoň +10 nebo i 10-15 a ty jaksi nevidím..

Extrémní teplo..
54
# 23.12.2022, 19:26

Tak dobře, speciálně pro Auru1 mrknu do svých záznamů:
maxima leden/ prosinec:
2020 12,6 °C/ 11,9 °C
2019 8,1 °C/ 12,8 °C
2018 11,7 °C/ 10,3 °C
2017 3,7 °C/ 12,0 °C
2016 9,6 °C/ 8,8 °C
2015 13,3 °C/ 9,7 °C
2014 11,8 °C/ 12,9 °C
2013 8,5 °C/ 10,1 °C
2012 8,7 °C/ 5,6 °C
2011 10,2 °C/ 8,2 °C
2010 5,4 °C/ 9,4 °C
2009 7,5 °C/ 11,4 °C
2008 12,6 °C/ 12,0 °C
2007 13,8 °C/ 8,2 °C

Takže jen doplním, to co mě čeká nebude na žádné rekordy.. ani omylem, ale běžná maxima těchto měsíců.. která byla dosahována v posledních letech..

A ansámbly Ecmwf i GFS se shodují na maximech na přelomu roku 5-6 °C... tak pánové, já se zase poroučím.. protože svoje už jsem napsal... :cool:

40
# 23.12.2022, 19:33

kapr84
Já se to snažím vnímat z perspektivy. To oteplení je na delší dobu, máš tam v předpovědi řadu dní s teplotami přes +10°C. To je na zimu velmi mnoho. Potom několik dní s teplotou trochu nižší, ale celkově to vyjde jako velmi teplé období. Teď je otázka zda to modely posunou až na +15°C. Je to dost pravděpodobné.

Předpovídaná teplotní odchylka na dekádu pro Prahu mám +8°C. To už je extrémní. I u té mrazivé epizody tam bylo max. -5°C nebo -6°C na dekádu.

climatereanalyzer
54
# 23.12.2022, 19:37

Aura1: 15 °C? Dobře, jestli padne 15 přijdu se omluvit.. ;-) nicméně znám jen svoje klima, do klimatu Čech se moc nevrtám.. takže nevím, co je možné tam u vás. Ano, ty hodnoty ve výšce podle obrázků jsou dost vysoko. Ale jen mě to trklo, já už taky čekal pomalu horko, ale modely mě spíše zchladily.. takže jsem v klidu. Vím, že někde už bylo i přes 10 teď. Tak těch 15 třeba ojediněle i jo. U mě ale rozhodně nikoliv.. Já měl třeba dnes maximum 4,7 °C. Zítra to půjde přes 5. Ale nevěřím, že padne 10...

40
# 23.12.2022, 19:40

Největší hot wawe se rýsuje na přelom roku. Tam ty teploty jsou šíleně vysoké i v minimech. Průměrná teplota vyjde jako v květnu...

kapr84
No on by to třeba nikdo nebral vážně, kdyby modely pořád nepřidávaly na teplu den co den.

ventusky
54
# 23.12.2022, 19:43

Aura1
Hm, +9 minimum v lednu je dost.. o tom jsem neměl ani ponětí.. Čechy budou asi o dost teplejší než východ... to vypadá. Já tam mám maxima pořád 4-6, později níž.. proto jsem to vypisoval, že bylo i tepleji, ale délkou tam už to vypadá zajímavěji... a taky chápu, že redakce in-počasí preferuje Čechy, na to už jsem si taky zvykl... nebo si vybírá to pro čtenáře zajímavější, ale za mě je to zavádějící, proč nenapíší že V Čechách se zvednou teploty na rekordní hodnoty.. pak bych to i chápal.

Teď jsem shlédl ecmwf z 12h a jsou tam asi ve dvou dnech v Čechách maxima kolem 10 a mezitím i nějaké noci s mrazem... tak fakt nevím.:!!: 28.12. bude na několika místech i ledový den... :)

Ještě se dívám, no dnešní maximum 12 °C v Budějovicích.. no teda, to je opravdu jiný svět!

Zajímavější bude, pokud toto proudění vydrží i dlouho do ledna.. to už by bylo nějaké zamyšlení, ale zatím tam vidím spíš střídání chladněji-tepleji..

40
# 23.12.2022, 20:20

kapr84
Ty ten rozdíl Čechy vs Morava hodně přeceňuješ. Dnes je to možná ještě znát, ale pak to teplo dorazí i k tobě.

54
# 23.12.2022, 20:22

Aura1

myslíš? Já tam vidím jeden jediný běh s +12 °C ze 30 v jednom dni (3.1.)... to nic není. ;-) zatím tam nevidím nic, co by mě nějak ohromilo... ale pokud situace vydrží. Synoptika na zimu nebude, to tam nevidím, ale při výběžcích bude v noci mrznout... jasně, já si teplo i žádám :-) a doufám, že při slunci bude venku příjemně..

40
# 23.12.2022, 20:26

kapr84
Mě spíš uniká pointa. Budeš mít nadprůměrné teploty, sníh uvidíš stěží, tak co řešit. Jde o ten celkově teplý charakter, konkrétní hodnoty ještě modely upraví, ale nemusím být meteorolog, aby mi došlo, že bude prostě dost teplo.

Ty v tom hledáš nevím co. Možná zimu, ale tu v aktuálních předpovědích najdeš těžko. Nějaká mírná ochlazení tam jsou, ale to nestojí za řeč. Celkový trend je velmi teplý.

496
# 23.12.2022, 21:55

Že by první nástřel v modelech k situaci po 8.1.? Neřešme teď moc přesnost, délku trvání či detaily. Vypadá to ale vypadá, že se TV v oblasti Skandinávie začne tvořit. Tak uvidíme, jak to uspořádání dopadne. https://twitter.com/PvForecast/status/160633539001...

# 23.12.2022, 22:40

andy206
Jasně. Tvoření TV nad Skandinávii bude zase tři týdny výstup od vystupu odsouváno, aby byly
dva dny na přelomu ledna a února kolem nuly:D a pak rychle 10+ který tady teď budou do půlky ledna. Tak hlavně, že se budou zase malovat modelový omalovánky a přát si přání :D hlavně, že bude o čem diskutovat...

Jinak shrnutí, všechny meteocentra a modely předpovídaly celý podzim rozpad vortexu a tuhou zimu, bude pravý opak. V USA predikovaly naopak teplou zimu, je tam aktuálně -60 :Dtakze asi tak

33
# 23.12.2022, 23:14

zimník1 Me se zda ze Nemci predpovidali nadprumernou.

388
# 23.12.2022, 23:30

Ai-kun
Předpovídal ji třeba copernikus... no je to už trošku znepokojující, ohledně této zimy, protože 15 ledna bude ve své polovině..a den se bude prodlužovat již rychleji.. zatím žádná tragedie, díky studené epizodě v prosinci, ale žádná hitparáda asi v lednu.. tak asi..

# 24.12.2022, 05:01

Ty jo , že by zima v prosinci neskončila? To není možný , říkali to tu, že už je to jasné a zima se nevrátí 😃😃 No, uvidíme, jak dlouho to tam vydrží. Každopádně jde vidět, že jasné není vůbec nic .

# 24.12.2022, 06:52

Přeji všem krásné prožití Vánoc. Snad se všichni setkáte se všemi , na kterých vám záleží a všichni v plné síle . Rodina a zdraví je základ. Na ničem jiném tolik nezáleží . Pokud jste vy a vaše rodina zdraví a máte spolu dobré vztahy , tak máte to nejcennější. Vždy však pamatujte na to , že nic není samozřejmost. O vše je potřeba pečovat a dle možností přispívat k tomu , aby tomu tak bylo i nadále. Veselé Vánoce ! 🎄🎄

381
# 24.12.2022, 08:42

Dokud tahle teplá, jetstreamová výduť neustoupí jižněji, není v našich šířkách na chladnější oceánské proudění od SZ žádná šance...

388
# 24.12.2022, 08:52

Tak po ránu to kreslí už zajímavější situaci s PV, pravda ovšem je, že predikce s tím počítali již přes týden, vrchol by měl být někdy okolo 12.1. a pak zase návrat k nadnormálu ( nemusí se stát, pár běhů tam jde souhlasně hodně dolů), navíc současný pokles má být podstatně větší, než ten původně predikovaný... z druhé strany, když se jeden koukne nejen na rychlost, tak ve struktuře tam zas až tak velké narušení není, budu to sledovat..

větší, než původně predikované narušení
struktura zatím zachována

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.