Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Zimní počasí i v nížinách na přelomu ledna a února?

# 29.01.2022, 16:16

Tady velmi husté sněžení, otázka je, kdy se to prolomí v déšť.:snih::prsi:

# 29.01.2022, 16:24

Jan Diatka
Roznov za celý den jen 1,5 mm srážek a 1 cm nového. Je to jen optický klam , padající vločky mají malou hustotu. :cool:

69
# 29.01.2022, 16:27

Tady to dnes celkem jede :snih: :) Už to vypadalo že srážkově končíme, ale od SZ se to stále obnovuje. Teplota -0,8 a zatím napadlo 12 cm nového sněhu (11,4 mm). Celkem tu leží pokrývka 36 cm. Jdu uklízet páč jestli do toho v noci zaprší a ráno to zmrzne tak s tím nikdo nehne 😉 Jinak zatím bezvětří.

96
# 29.01.2022, 16:42

Petr75
Pěkné. Dobře to s množstvím sněhu vypadá i u nás. Jjen už je hodně sedlý a zmrzlý. Na běžecký tratích je ho od 30 do 55cm. Přidám nějaké fotky do vlákna běžecké stopy.

Lysá hora 860m.n.m 29.1.2022.
22
# 29.01.2022, 16:44

taky zase sněží :zz: včera spadlo 15 cm skoro ,jsem myslel že budu mít klid dneska už...v regionální předpovědi je na noc i zítřek od 500 metrů sníh tak asi to moc ani neubyde a to už nemám kam ten bordel házet ,jedna kupa má i 3 metry :D

# 29.01.2022, 16:55

Luka S
15 cm to je slušné :cool: to je víc než na Lysé, tam napadlo 6 :cool:
Dle srazkomeru Horní Lomna za dnes jen 1,4 mm, takže zatim max 2 cm sněhu. Namazte svaly
odpočiňte a uvidíme co napadne v dalších dnech :cool:

15
# 29.01.2022, 17:24

Petr75
Na SV mají být přeháňky celou noc i zítra, do pondělí dáte dalších 5-10cm a brzy těch 50cm dáte s přehledem. Těch 30-40cm si nemyslím, že je u Vás průměr. To je spíše jen pro horší zimy. V těch lepších jako 2018/19 jste mohl být hodně přes 50cm. Možná metr. Koukal jsem, že dnes ráno měly i Králíky 20cm a to je kotlina 500 m.n.m. Tahle oblast umí držet chlad i srážky. Srážkový stín je tam jenom mírný.

384
# 29.01.2022, 17:26

Ondráš*
No, snížili nám ten vítr v nárazech na 75km/h, to už je brnkačka, Jágr tu občas se svojí matkou jezdí u nás za barákem na poli na traktoru, tak možná už se chystá na jinou činnost..:D, máme jejich pole metr za plotem..jestli se zadaří, a bude na jaře jezdit, tak ho zkusim vyfotit.. udělám si kurz na paparazzi..:D

# 29.01.2022, 17:35

Hlásím z uherského Brodu
Je déšť se sněhem a do snehu se tomu jak si nechce :(

6
# 29.01.2022, 18:18

VHK: Tak té chaty je mi moc líto. Sice jsem tam zatím nebyl, ale příbuzný ze Vsetína tam jezdil a miloval to tam... Já se tam chtěl taky podívat, ale nějak jsem to nestihl..

Today2: Metr sněhu ve Skleném nevím no.. Posledních aspoň 5 let (včet zimy 18/19), metr většinou nebyl ani na hřebeni Jeseníků, resp jen se této hodnoty na pár dní symbolicky dotklo j maximum a pak zas dolů a jaro.. To dřív platil za průměr maxim na hřebenu asi metr šedesát-nejč v březnu...

Swan1: začátek ledna byl i tady do 900m úplně bez sněhu a v 1000m pár( fakt pár) cm. Až teď trochu napadlo. A myslím že máš recht, že ta fronta to na V nakopla - ale to tady moc nebývá - spíš dál na V (Beskydy). Ale dnes se to povedlo i tady-resp tady v závětří ani ne, ale na hlavním hřebenu jo. A to je pro mě hlavní.

Jinak dnes po poledni jsem se i přes vítr vydal zas měřit sníh na kopec nad barákem - do asi 1050m n.m.
Dole u nás (590m) - 15-cm( par cm do večera připadlo dnes).
Františkova chata (810m) - asi 22-25cm
Svahy (jižní) v 950m - kolem 25 cm
Vrcholová plošina (Pytlák 1040m) - 25-30 cm
Jánská chata -sev od vrcholu Pytláku na mýtině v asi 1050m - 30-35cm.
Jinak dnes mi ta fronta udělala radost. Sice foukalo cestou a slabě skoro trvale sněžilo,ale u Pradědu a západně podle chmu občas i 3-4mm/ hod a od rána už nevím asi 17 mm tam. Zřejmě ve sněhu vše. Tak konečně se to opřelo i do Jeseníků a nestáhly to k jihu Orličky..
Občas už dost fouká i tady dole, uvidíme co zítra, zas moc velký vichr bych nechtěl..

15
# 29.01.2022, 18:31

Yuris
No nevím, zima 2018/19 byla na horách výrazně nadprůměrná na sníh beze zbytku, jak dokládají grafy. Hřebeny Jeseníků měly více, než píšete.

Yuris
Z Vašich příspěvků mám pocit, že jste mylně přesvědčen, že Jeseníky mají v porovnání s jinými horami poslední roky vždy méně sněhu, než dříve. Podle mě se nic nezměnilo. A nemůžete porovnávat Vaši lokalitu, která už leží docela výrazně v závětří viz. srážkový stín Bruntálsko-Krnovsko s jinými oblastmi, které mají v průměru o poznání více srážek.

Šerák leden 2019 - teploty archiv In-počasí
Šerák leden 2019 - sníh archiv In-počasí
107
# 29.01.2022, 18:41

Ondráš

No napřed jsem se nemohl zorientovat, ale už vím. Pěkné no, ale chvílema jim to tam pěkně klůže a ještě asi bude.:D

69
# 29.01.2022, 18:47

Today2
Yuris
Jasně z dlouhodobého hlediska řekněme od roku 2000 těch 50 cm průměr by být mohl. Ja mám na to zkreslený pohled - jsme tu teprve 3.zimu. V lednu 18/19 když jsme to tu kopovali tu leželo 80 cm. Soused naproti tu už léta měří sníh pro chmi, tak jsem se dnes ptal a od roku 2000 tu 5x byl metr sněhu, nejvíce 122 cm.

15
# 29.01.2022, 19:03

Petr75
Taky záleží jestli se bavíme o denním průměru nebo průměru maxim. Ten denní je samozřejmě o dost nižší.

Teď říkali na ČT, že do čtvrtka na všech horách napadne přes 50cm. Jizerky-Krkonoše kolem 75cm. To je fakt slušný, nevím kam se to posune, ale asi to na horách vystřelí do nadprůměru.

107
# 29.01.2022, 19:25

Hoďte mně tu někdo odkaz na evropský radar. Mám radar eu.cz ale ten je o ničem dík.

6
# 29.01.2022, 19:28

Today2
Jó, to si nemyslím, to vím. :) Určo změnilo. A to neřeším Vrbno v závětří- tady teď místo 40-70cm dříve v poslední době polovina jako maximum. Řeším však opravdu hlavně hřeben - a tam změna je. I když vždy byl asi trochu v závětří Orliček aj, v posledních letech je to markantní. A mimo 2020 i v létě.. V tom lednu 2019 bylo sice víc, ale míň než ostatní pohoří - někdy mělo víc i Rozmezí v Jizerkách myslím. To si pamatuju moc dobře, že padalo hezky, ale míň než jinde. A v jiných posledních letech se to toho metru jen na pár dní dotklo - na rozdíl od Krkonoš, Šumavy a někdy i Beskyd. Hory v Čechách v posledních letech dostávaly opravdu více. No ale Beskydy zas někdy na jaře. Tady ten normál ostatních hor ani místní normál hřebene Jeseníků v posledních letech zdaleka dosahován nebyl. A mimo ten 2019 v ostatních letech poslední pětiletky, řekněme bylo pár dní kolem metru cca - a to je silný podnormál. To Čechy měly i 130- 150 běžně. Na hřebenech. Ono jde taky o to, co se myslí normálem. Šerák je stanice s krátkou historií.. Ale ve stejné výšce u Pradědu průměr maxim 160cm - rozhodně v posledních letech zdaleka dosahován nebyl. Ale není tam už sněhom. stanice. Údaje na Holidayinfo od HS- hrůza. Nadsazené a klidně měsíc stejné a neaktualizované. Hlásili v březnu třeba 150, bylo s bídou 100-110 - chodil jsem to tam měřit.. Uplynul měsíc - vylízá tráva z již. svahů - a stále údaj 150 cm. Prý musí mít aspoň cca 70-80cm aby mohly jet vleky v NPR a tak tam sníh je i když fakticky není... Nezasněžuje se tam totiž uměle.. Není tam profes měření jak dříve, kdy tam byl průměr maxim160cm u Pradědu.
Ale mám radost, že dneska po delší době návětří Jeseníků zafungovalo i ve sněžení a ne jen při oblevě..

107
# 29.01.2022, 19:32

Radar eu. Úplně o hovně
Teď jsem se díval na Imeteo radar a to je jiná jen v jiném barevném rozlišení.
Ze sz. Ještě v Německu se blíží srážky, ale radar eu. Ukazuje kulové.

Takže už mám, ale nějaký jiný by se mi hodil co zabírá i moravu a slezsko samozřejmě.

69
# 29.01.2022, 19:37

Fstorm
Zkus radar na Windy. Ten zobrazuje celkem spolehlivě i v dobrém rozlišení ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.