Yuris
Today2
No nevim 50 cm do čtvrtka, navětří a hřebeny možná ano, ale níže v horských střediscích bych to viděl tak do 30 cm. No uvidíme Už začínám pomalu jako Luka S řešit kam s tim sněhem kvůli pohybu techniky kolem koní hrabeme větší plochu a hromady už přes 2m mají. To nevim kam bych nahazel kdyby byl ten metr
Když koukam na dnešní srážkové úhrny tak Jeseníky z toho vytěžily po delší době skoro nejvíce, překvapivě v Jizerkach a Krkonoších toho napadlo méně. Zřejmě ta TF výrazněji mohutněla až nad Moravou, myslím že to tady i zaznělo.
Diskuse o počasí Zimní počasí i v nížinách na přelomu ledna a února?
Yuris
A co se podívat na maximální roční průměry srážek ve všech hlavních pohoří?
Jizerské hory až 1700mm
Šumava až 1600mm
Krkonoše až 1500mm
Beskydy až 1400mm
Orlické hory až 1300mm
Krušné hory až 1200mm
Jeseníky až 1200mm
Tyhle hodnoty jsou z oficiálních stránek jednotlivých CHKO/NP. Z Krušných hor na Wikipedii.
Z toho vyplývá, že Jeseníky mají srážky o něco méně vydatné, než většina ostatních pohoří. V zimě je větší vliv návětrnosti a tak může být rozdíl větší. Třeba o Jizerkách se často říká, že jsou jedny z nejbohatších pohoří na sníh. O Jeseníkách nic takového neuslyšíte. Když si projdete Archiv, tak zjistíte, že např. stanice v Jizerských horách v nadmořské výšce 800-900 m.n.m. mají v průměru stejně sněhu jako hřebeny v Jeseníkách. Na grafech je to vyznačeno šedou čarou.
Průměrné srážky na stanici Desná v Jizerských horách 772 m.n.m.:
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
131 mm
101 mm
104 mm
73 mm
95 mm
111 mm
133 mm
119 mm
99 mm
102 mm
114 mm
144 mm
Průměrné srážky na stanici Šerák v Jeseníkách 1328 m.n.m.:
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Červenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
89 mm
66 mm
78 mm
71 mm
126 mm
137 mm
136 mm
117 mm
116 mm
81 mm
74 mm
77 mm
Za zimní měsíce:
Desná 376 mm
Šerák 232 mm
Zatím ještě klid, ale začalo fénovat dobře, skočili jsme na 8°C. Ten vítr to bude katastrofa a srážky už nějaký sem lezou. To si užijeme
Nějaká šance na bouřku?
Při takovemhle větru je na radaru krásně vidět, co je ta naše kotlina zač...
Jedno velké závětří, srážkový stín..
KH, Český les a Šumava jsou opravdu hodně funkční klín, odkláněč a neutralizátor srážek..
To ale i všechny ostatní pohraniční hory, dle směru postupu srážek v kombinací s přízemním prouděním...
Vítr zesiluje, teď už to není žádná sranda, ta síla a stálost silného proudění a do toho ještě nárazy..
Ten hukot je jako kdyby kousek za vesnicí imrvere projížděl vlak..
Ta TN se nad Pobaltím slušně zatáčí a prohlubuje a ten švunk kterej to chytá v severním moři, síla...
Z Prahy Lipenců hlásím zatím také poměrně klidno, nárazy se pohybují okolo 15 m/s. Za to mě ale překvapily nárazy na jiných stanicích v Praze, zejména v Praze - Libuši. Tam již byly nárazy přes 20 m/s a hlavně má Praha - Libuš stejná maxima jako Praha - Ruzyně, to už se hodně dlouho nestalo a když už jdou v Libuši nárazy přes 20 m/s, tak už to je nějaký ten vichr. Z Prahy zatím nejvíce Karlov, přes 25 m/s, tam to ale kdovíjaká hodnota není, ten při těchhle situacích dává i dost přes 30. Na severních horách to musí být mazec, uvidíme, jak moc silné to bude okolo poledního a krátce po.
Petr75
Ahoj Petre. Nevis co je to za stanici v H.Jeseniku, kde vcera pres den a v noci tak padalo a spadlo tolika tech srazek ( celkem tusim 31mm )? Ja myslel ze to bylo nekde u Pradedu - ale Ovcarna (Povodi Odry-pod.cz) mela jen zlomecek. Serak to taky neni. A Dlouhe Strane podle uhrnu asi taky ne. Podle polohy mi to prislo j Cervenohorske sedlo. Nevis kde se da dostat k podrobnym udajum Cervenohorskeho sedla a jinych stanic. Treba i hodinove ci denni sumy.
Ja myslel ze to bylo u Pradedu na hrebeni, ale asi ne, skoda. Tak me zajima zda tech 31mm se da overit a neni to fake? Nekdy se ty mapy seknou - vsak vis. Dik moc.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.