Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Výrazné ochlazení a sněžení od 6.2.2021

1252
# 08.02.2021, 10:06

F4
Jo odpeledne pošlu pár fotek.Momentálně nejsem totiž doma.Je tu necelých 26cm,protože je to na místě kde ještě byl starý sníh-cca 2cm.Hned jak začalo sněžit,tak se to drželo.Snad to do té doby neslehne.

53
# 08.02.2021, 10:06

AO index přináší občas vlny arktický mrazů, ale to je velice málo časté. Ale letos je ten vliv větší, sice uživatel palma tady již v půlce ledna strašil, jak to půjde do kladu a bude teplo, díky korelaci s indexy AAO a PNO, což je nesmysl, četl jsem o tom v souvislosti NOAA článkem o teplotě Pacifiku... Tedy klad se jaksi pár dnů neobjeví. Ty indexy vliv mají, ale vždy to nějakou dobu čeká. Poměrně důležité je taky si přiznat, že La Niňa je pro zimu v Evropě lepší.

Celkem mě udivuje, že to tak nějak vyšlo jak jsem čekal v září. Vortex měl dva rozpady, v listopadu a pak v lednu a teďka. Tedy jak jsem psal. Index QBO je taky na východním, což je fajne.

Zároveň je vidět korelace TV nad Grónskem, TN nad severem Evropy a indexem AO s rozpadlým vortexem.

PS: Já tady taky strašil teplem, ale předem jsem upozornil, že tak díky vortexu bohužel nebude, dával jsem zde i předpověď indexů ANO+NAO.

I Březen umí být mrazivý.

# 08.02.2021, 10:08

hanes53
Střední Morava je na tom úplně stejně bídně jako JM. Na další týden skoro žádné velké srážky, takže klasicky na sucho.

107
# 08.02.2021, 10:16

Aidamko
Navzdory tomu všemu, co se stalo v listopadu, byl velmi teplý prosinec, mírně teplejší leden a docela teplý první týden v únoru. Asi nějaká anomálie;-).

53
# 08.02.2021, 10:19

ludvicek
No Morava je bohužel letos teplejší než Čechy, takže v Čechách ten leden nebyl nijak moc od průměru. Bohužel tady ano.

ICON nám maluje dokonce 4cm ve čtvrtek, co myslíš, že nakonec z toho bude?

107
# 08.02.2021, 10:23

Aidamko
Abyste rozuměl, já nezpochybňuju vliv všech těch meterologických událostí, indexů atd. Ale prostě nelze jen tak přejít reálná data z letošní zimy, která doposud v Brně nedala ani jednou mínus 10. Teď už k tomu zřejmě dojde, ale sám jsem zvědav, jak to celé proběhne.

Edit: ve čtvrtek čekám zhruba tolik jako dnes;-)

2558
# 08.02.2021, 10:30

Aidamko
U nás taky předpovídá dokonce 4-6 cm tak uvidíme, čekám i trochu víc ICON tyhle TN rád podceňuje;-) takže 15-20 cm by jsme opět měli pokud to neslehne prašan sedá rád..

108
# 08.02.2021, 10:31

Tak u nás nakonec přes noc napadlo asi 10cm. Celkem máme cca 12cm

# 08.02.2021, 10:36

Tom_Sternberk
Bohužel asi to tak bude. I když ve středu nějaké sněhové srážky zatím v předpovědi jsou, ale spíš k nám dorazí nějaké zbytky... teda jestli vůbec něco. Naše oblast se sněhu prostě moc nelíbí :D

65
# 08.02.2021, 10:50

Co se negativního dopadu na vlakové linky týče, tak to je myslím si že i celkem podobný jako v prosinci 2014, akorát tehdy to bylo na mnohem větší části území. Nejhorší situace se zdá být na lince R8 mezi Brnem a Bohumínem.

Zdroj: tabule.idos.cz
19
# 08.02.2021, 10:55

Predators2
26 cm, to je parada. Decinsko nam dava pekne na zadek. :)

76
# 08.02.2021, 10:58

Zdravím všechny, tak nám napadlo 11 cm celkem, další sněžení je prý zítra 2- 5 cm a další ve středu 5-10 cm..to bude zajímavý :)

268
# 08.02.2021, 10:58

Nikdo nezmiňuje to hlavní nebezpečí, které většinu území s větším spadem sněhu čeká, budou to jazyky a závěje díky větru při - 10 a náledí a zmrazky na silnicích, jsem rád, že jsem toho tady celkem ušetřen, takže Čechám tentokrát vůbec nezávidím, naopak jen užívejte, třeba to pomůže v omezení cestování a napraví zdejší špatnou pandemickou situaci, která zde narozdíl od Moravy panuje.

380
# 08.02.2021, 10:59

Aidamko
Zbytečně se oháníte nepravdou,,o korelaci jsem Vám posílal odkaz, napište těm pánum s tituly, že to maji špatně, a uznávám, s teplem jsem neměl pravdu. O tom kdo kdy měl dobré predikce můžete nechat hlasovat..:D
A nějak se asi nevyznám v počtech, píšete, že vy, osobně, jste předpovídal dva rozpady vortexu, a to Vám vyšlo, no píšete pak, že to bylo, v listopadu, v lednu a teď ..takže beru, že to bylo dvakrát, a že jste na to přišel sám o sobě . Zhodnocení toho, kolikrát jste měl či neměl tuto zimu ohledně průběhu počasí pravdu, nechám na uvážení těch, co to četli.:cool:

27
# 08.02.2021, 11:01

Aldan
Když jsme u toho :) Trať Čelákovice - Praha dnes ráno. První vlak zrušeno, druhý vlak zpoždění 190 minut, další vlak zrušeno, další zpoždění 40 minut (a každých 10 minut přidával)... No, kdybych dnes zrovna nemusel, nikam nejedu. Nakonec nám tam zastavili odkloněný rychlík, kam se narvalo pár set lidí po trase (anticovid).

Jinak Čelákovice celkem cca 13 nebo 14 cm a někde dost nafoukáno.

165
# 08.02.2021, 11:11

JUGOCV
Jo v Čechách to vypadá plošně dne v noci kolem 4cm a ve středu kolem 6cm takže by to do čtvrtka mohlo dát dalších kolem 10 cm před těma silnýma mrazama ;-):snih::snih:

238
# 08.02.2021, 11:13

Praha Butovice 15-16cm prašanu , teplota -6°C.
Po delší době zase pěkná zimní epizoda i na okrajových částech Prahy :snih::led:

55
# 08.02.2021, 11:15

Prady
Jo vypadá to tu skoro jako za starých časů a při troše štěstí do čtvrtka těch 20 cm dáme. Jinak pěkné ilustrační foto s tím žlutým sněhem. :D

370
# 08.02.2021, 11:16

palma
Dejte hlasovat..:D
Ono to cca v 1 ze 3 pripadu vyjde..Kdyz ne v listopadu, ani v prosinci, tak hold pak v lednu..
Dnes jsem na cestach potkal jelena se 4 lanemi v nadm vysce cca 400m..
Z toho plyne, ze opravdu prituhne.. Vysoká slezla z hor do strednich poloh..;-):cool:

53
# 08.02.2021, 11:17

palma
Tak hele, vortex měl 2 rozpady, jeden velice nevýrazný v listopadu, hodnoceno NOAA jako nevýrazný rozpad, takže se pak zase zacelil a pak se rozpadl v lednu a dozvuky jsou teď znovu, vortex se hroutil no.

Pravda je taková, že v Čechách je zima průměrná až lehce nadprůměrná, ale na sníh celkem hodně bohatá, Morava má zimu velmi teplou a sníh katastrofa.

Uživatel walden by měl radost z toho co psalo severe weather, že letošní zima je chladnější díky souběhu La Niňa, East QBO a oscilacím.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.