Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Obleva od 20.1.2021

# 17.01.2021, 12:07

ludvicek
U mě dnes ráno - 4,7. Nepočítám ani, že by to dnes minimálně o nějakou desetinu nepřekročilo nulu.

# 17.01.2021, 12:09

Aidamko, oprava. To bylo nejspíš předminulý rok:D Možná jsem to popletl.

381
# 17.01.2021, 12:14

Jeste k tem horam a Šumavě specialne..
Já se vsem opravdu omlouvam, ze nesouhlasim s tvrzenim, ze i tyto hory maji aktualne normalni stav snehu.. Nemaji..
Šumava je obrovská a ja na ni uz 53 let ziju..
Nejvetsi cast zivota v jeji JV casti..
Tedy Lipensko, Povltaví, Boubinsko, čili okres Prachatice..
Dlouha leta jsem i pracoval v lese a to i v hrebenovych partiich masivu Plechý-Trojmezná-Třístoličník, dále i na Vimpersku..a to i v zimě..
Nejaka dlouhodobejsi data z teto rozlehle horske oblasti jsou jen z malo mist..
1m snehu v hrebenovych oblastech tu je za ta desetileti opravdu bezna norma, casto ale spise 1,5m i ke 2 metrum prave v masivu Plechý-Trojmezná-Třístoličník..
Je to tam z pohledu podhůří nebo i z pohledu treba Churáňova(coz je celorocne srazkove spise slabsi oblast).. jiný svět.
Verte, mam to tu odžité, tyto výšky snehu na vlastni oči a kůži..ruce i nohy:D
Nechci se tu s nikym přít ani hádat..
Jen tu o tom proste za ta desetileti vim svoje..
Dost me mrzi a vlastne moc nerozumim tomu, proc tu ze Šumavy či Pošumaví, z tak velké oblasti je tak málo uživatelů..?



# 17.01.2021, 12:15

Je to daleko, ale pokud by GFS vyšla ta předpověď od 27 ledna, tak se sněhem může rozloučit nejen vysočina, ale veškeré polohy do 1000m :(

50
# 17.01.2021, 12:19

Hory to budou mít dobrý, protože se už rýsuje další ochlazení T850hPa kolem -5°C na nějakou dobu, tam dejme tomu napadne teď 10cm, roztaje 10cm, napadne 15cm. Ve výsledku bude sníh na horách dále postupně narůstat, klasika mírných zim, stačí hodně srážek a hory mají hodně sněhu. Nížiny jsou marný, teploty nonstop + a můžeme čekat, co bude v únoru.

swan1
Já Vám věřím, akorát myslím, že to moc hrotíte, tam u Vás to máte se sněhem v poho zajištěný a nemusíte tak často řešit, kolik je ho jinde... třeba v nížinách

2745
# 17.01.2021, 12:22

vojta-černošice
No GFS je divoký, zprvu oteplení pak ochlazení na příští víkend s trochou nového sněhu a na to opět oteplení ale tentokrát velmi výrazné, i v noci okolo 8 stupňů a přes den až 13°C! To by všechen sníh zmizel jak nic, doufejme že to nevyjde+na začátek února maluje opět výrazný pád dolů a zase všude sníh ale je to daleko, beru to podle nejaktuálnějšího výstupu;-)

# 17.01.2021, 12:25

swan1
Ano, problém Šumavy je, že mají jedinou oficiální stanici totálně závětrný Churáňov. Pak by se mohlo zdát, že na Šumavě je sněhu jako normálně. Ano, na Churáňově díky letošnímu specifickému proudění to tak je, nicméně návětrné hřebeny mají zpravidla až trojnásobnou sněhovou pokrývku vůči Churáňovu. Letos, díky netradičnímu proudění mají i Kvildy stěží 30cm, což rozhodně není průměr.
Ty rozdíly Churáňov vs centrální Šumava jsou nepředstavitelně velké. Kupříkladu při vrcholící zimě 18/19 měla v půlce března podobně vysoko položena Bučina přes 120cm a Churáňov pouze 50cm.
Jak píše swan1, nestačí jen koukat na tabulky a nějaké rádoby vypovídající stanice, ale je potřeba rovněž znát přírodní poměry daného pohoří.

VHK
Avatar
30
# 17.01.2021, 12:32

U nas do rana 5cm noveho snehu, celkove mistama ke 20cm. Skoda toho otepleni,snad to nebude az tak drasticke ale pocitam ze do 500m.n.m. vsechen snih v cr roztaje do pristiho vikendu😌

2745
# 17.01.2021, 12:34

Nová předpověď docela v pohodě, ve středu sice stoupnem při polojasné obloze poměrně vysoko ale jinak se teploty budou držet kolem 0 což je super, o příštím víkendu zase celodenní mráz pravděpodobně:) jen ať di to teplo vyžere Slezsko, my budem pěkně uchránění inverzí:D

Výhled počasí pro mojí lokalitu
381
# 17.01.2021, 12:42

aura33
Ok, tak se muzem domluvit, pokud mi verite, tak mi netvrdte ze i mistni hory jsou na normalu se snehem. Vetsinove jsou na polovine, nekde na pouhe tretine!! Dekuji.
Ja vam nebudu komentovat na oplatku cm v Polabí..Platí? ;-)
vojta-černošice
Vás mi seslalo asi nebe?
Je to presne tak, jak pisete, dekuji!:)
Zavetrny Churanov nevypovida o pomerech v centralni či v hřebenové Šumavě lautr vůbec nic..
Jak uz jsem psal, tam je to jiný svět, ze ktereho nejsou moc data..


50
# 17.01.2021, 12:45

swan1
To jsem netvrdil, já jsem psal o horách obecně v ČR, přímo o Šumavě jsem se nevyjádřil. Každému musí být jasné, že jsou na horách nějaké rozdíly, východ vs. západ apod.

swan1
Klidně komentujte cm v Polabí, nevidím důvod proč byste nemohl, mě taková dohoda přijde zbytečná.

155
# 17.01.2021, 12:46

tak koukám na aladina a ještě 8-10cm by mi to hodit mohlo :D bude u mě z celých Čech nejchladněji:D ze začátku:D
jinak jsme asi na maximu:cool: -3,7C:cool:

77
# 17.01.2021, 12:51

A jak vypadá únor? Četl jsem že má přijít příští pondělí zase ochlazení..

2745
# 17.01.2021, 12:55

Kokos342
Stejně to bude k ničemu pár sra.ek co vám rychle pak ve středu roztajou, v nížinách má jít sníh dole a úplně zmizí tož tak;-)

381
# 17.01.2021, 13:00

aura33
A podle vas muzete ceske hory takhle zobecnovat, jen na zaklade toho, co si tu prectete v jednom prispevku v diskuzi, ktery jste mi tu placal o hlavu? To je strasnej diletantismus, chapete? Tak toho uz nechte..! Stejne tak nejdou hazet vsechny niziny do jednoho pytle, coz ja absolutne nedelam.. Takže tak..
K otepleni.
Pokud vyjde to velke otepleni po 26.1. nezbyde ve str ani vyssich polohach nic, nebo temer nic..bohuzel..
Snad se to zmeni, ale i kdyby ne, dalsi zimni epizody jeste prijdou minimalne jeste v prvni pulce unora!:)


155
# 17.01.2021, 13:07

Tutugon
zajímavé zrovna pro mě v noci na středu -7:D
a přes den max 1,3 a nejtepleji v pátek a to dokonce 2:D myslím že těch 20cm jen tak nztaje:D:cool:

# 17.01.2021, 13:13

swan1
I pro Šumavu platí, že je tam celkem běžné množství sněhu pro polovinu ledna (v kontextu posledních 30 let). Horská Kvilda má dnes 30 cm sněhu, normál pro 17. ledna je také 30 cm sněhu (vypočtený z období 1990-2019), viz stanice. Pokud bychom zahrnuli delší období (1961-2019), tak ten průměr vzroste na cca 40 cm. Potom by byla podprůměrná. Ale v kontextu uplynulých 30 let je průměrná. Vrcholy hodnotit nejde, protože tam nejsou dostatečně dlouhá měření (alespoň 30 let). Všechny na Šumavě dostupné stanice (Borová Lada, Kvilda, Hojsova Stráž, Churáňov) aktuálně vykazují průměr (ve srovnání posledních 30 let).

381
# 17.01.2021, 13:14

Kokos342
SV na tom urcite bude o dost lepe, nez treba Z,JZ, J.. samozrejme. V tom otepleni pristi tyden snih asi uhajite. ;-)
Po 26.1. to ovsem pujde prechodne do kopru uz uplne vsude, pokud bude tak teplo, jak je ted ve vystupech.. Bude to totiz teplo i s destem...

F4
Avatar
109
# 17.01.2021, 13:14

No jestli přijde obleva, jakože na Z od Prahy na 100 %, tak budu rád, když ten sníh, který teď v NÍŽINÁCH pod 400 m.n.m. leží, roztaje všude, vč. východních a jižních Čech. Ať to nemusí mrzet a srovnají se podmínky. A stejně to SV od Prahy určitě vydrží, protože to tam jako vždy neprofoukne. Ano, třeba swanovi1 se to líbit nebude, protože je lidský a velmi přející, ale je to tak. A na Šumavě či Vysočině ať si klidně zůstanou 4 metry sněhu, to je mi fuk, to nesrovnávám, protože je to o 300 metrů výše. To jen tak pro dokreslení včerejšího swanovu1 výpadu.

50
# 17.01.2021, 13:18

swan1
Tak váhám jestli mám na Vás ještě reagovat, když pro mě z nepochopitelných důvodů reagujete jaksi celkem podrážděně. OK tohle je poslední reakce Vám.

S tím průměrováním je to normál, průměruje se celá ČR, kraje apod. Dělá to ČHMÚ a určitě to dělají i jinde. Není na tom nic špatného. Některé hory např. část Šumavy má aktuálně sněhu podprůměr, jiné hory nadprůměr. Za celou ČR to dá zhruba ten průměr 100%. Potvrdil mi to tu i In-počasí, to je myslím silné slovo...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.