Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes silný vítr a vydatné sněžení, hrozí komplikace v dopravě

Diskuse o počasí Globální oteplování

226
# 09.11.2021, 18:00

ludvicek
No třeba Španělové ukazují, že alternativním zdrojům moc nevěří.., tak si pořizují též alternativní...https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/spanelsko-e...
p.s. přidávám dnes 10.11. abych tu neplevelil furt nové příspěvky.. Někde to jde rychle, u nás se rozhoupáváme už asi 15 let...https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/francie-za...
a o tom to je , už Francouzi mluví o energetické nezávislosti.. což značí....

14
# 09.11.2021, 20:31

ludvicek pravda vytah, jenze koho normalniho by napadlo vytahovat vytahem pevnou hmotu o hmotnosti obsahu napriklad nadrze precerpavaci elektrarny Dlouhe Strane (provozni objem 2 580 000 kubiku coz je zhruba tolik tun) do pulkilometrove vysky..? To bude asi sakra drahy uloziste.

163
# 10.11.2021, 20:44

Ai-kun
Není potřeba tolik do hloubky, pozitivní vliv má i jen menší zapuštění, ty barely s vodou na akumulaci bych vylepšil, nechal bych tam kvasit ovocný kvas, který si udržuje solidní teplotu na střídačku s terra pretou s efektivními mikroorganismy, mám u stodoly z jihu propadlej vysokej sklep, tak to mám krásně připravené.

Jinak ohledně aktuálního COP 26 země G20 mají připravené na papíře plány na snížení emisí z 25%, jen aby bylo všem jasno, jaký to má význam, kdo ale zaručí, že je budou na 100% plnit, takže dobrovolné, to mi úplně stačí, jen plané řeči.

# 11.11.2021, 13:57

04.11.2021 Indie, Srí Lanka, silné deště, záplavy, sesuvy půdy
06.11.2021 Čína Vnitřní Mongolsko, sněhová bouře

173
# 11.11.2021, 18:15

ACEOF ACES

Ok, a co my s tím ... Tam mají tyto jevy pokud vím už od nepaměti. ;-)

226
# 13.11.2021, 22:57

Tak summit v Glasgow skončil.. dalo se čekat, že největší znečišťovatelé dostanou z hlediska uhlí pardon... dostali, čili ty stovky nových elektráren na uhlí se postaví, to uhlí se vytěží a protopí, což značí, že se tak moc nezmění, protože jde o zákaz spalování, nikoli těžby, težit tedy může i Polsko, či ostatní země, kde jsou zásoby, a mohou také tyto vytěžené zásoby prodat, s tím, že nebudou spáleny u nic, tím pádem emisní povolenky nebudou platit, a bez emisních povolenek to spálí třeba v Indii či Číně... nebo někde jinde..tolik k uhlí, závazky ohledně automobilismu opět přijaly státy EU, Amerika apod. Indie je mimo, Čína a Asie.. no, jestliže dnes jezdí třeba na Kubě auta stará 50 let, není důvod, aby za 50 let nejezdila i v té Indii a Číně.. vidím to černě, jak ten čoud dneska v údolí, kde jsem jel..:( https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/klima-summi...
A pak se světe div, že jsem v oposici a vidím takto.

# 14.11.2021, 12:05

Někteří lidé doufají, že nebudou čelit důsledkům svého jednání, že to přehodí na své potomky. Snížení spotřeby způsobené koronavirem pozastavilo odpočet, nyní odpočet běží.
Času není nazbyt.

163
# 14.11.2021, 12:57

palma
Nedávno ukazovala média ty fronty kamioňáků s uhlím na hranicích Mongolska a Číny, desítky milionů tun ročně, rozvojové země v Africe jsou v područí Číny, JAmerika se vám vysměje, nějaké nezávazné omezování nemá smysl, snad tu dohodu o lesích někdo dodrží, to se přece dá snadno zkontrolovat pomocí satelitů, podle toho bych danil, žádné sliby, jen ekonomicky oceněná skutečnost, bohužel není vůle ani síla to prosadit, žádné překvapení. Dávat peníze rozvojovým státům je rizikové a efektivita rozporuplná, bavit se o celkové sumě je tudíž zbytečné, ale jinak určitě to byla zajímavá konference se spoustou zajímavých projektů, ale devastující změna klimatu je evidentně jednoznačně neodvratitelná a připravoval bych se na migrační a potravinovou krizi a nedostatek vody a přívalové povodně. Věřit slibům, na to už jsem starej.

# 18.11.2021, 07:40

palma
Některý praktický dopady jsou celkem fajn, žena si zrovna včera pochvalovala naše domácí sušený fíky. A to bych řekl, že ten průměrný srpen jim zrovna nepomohl. I tak to prostě tady slušně plodí a dozraje v potřebné kvalitě. Podle mě, tohle je cesta. Řekl bych, že není dobré lpět na nějakých "tradičních" plodinách za každou cenu, když pro ně tady nebudou už ty optimální podmínky.

# 18.11.2021, 11:00

15.11.2021 Kanada, USA Washington, silné deště, záplavy, sesuvy půdy
17.11.2021 Sicílie, tornáda F3 a F2, silné bouřky, vodní smrště

133
# 21.11.2021, 14:16

Palma

Elektroauta jsou s prominutim ... Je to jen politicke tazeni, nekdo si nad tim nemalo namasti kapsu. Podobne jako vse kolem koronaviru.

Elektroauto - prvni argument je ten, ze ten "vejfuk" nekouri z auta, ale v elektrarne v Prunerove. Jenze dneska uz je to tam pomerne odfiltrovane, tedy na jednotku energie unika mnohem mene skodlivin, nez u benzinu a diezlu, dejme tomu.

Benzinovy motor m ucinnost jen cca 25% (vyuzije jen ctvrtinu spalene energie), diesel 35 %, ale elektromotor cca 90 %. Takze na prvni pohled jasna vyhoda elektroaut, i kdyz kouri komin eektrarny. Jenze ta elektrarna ma ucinnost cca 50 %, pri ztratach na rozvodech a pri nabijeni jsme tam kde jsme byli, tedy budeme radi za tech 35 %.

Pak ale neni zapocitana klesajici zivotnost baterie, jak daleko se da dojet na nabyti, jak rychle se baterka vybiji, starne. Ve meste pro jizdu kazdy den dejme tomu vyhodne (spalovaci motor pri castem zastavovani a cekani ztraci velmi rychle ucinnost).

Uz ted je vyhoda elektroaut na povazenou Mozna ve meste je to vyhodne. Dobre, zapadni zeme a hlavne treba Norsko ma vetsinu elektriny z obnovitelnych zdroju. Takze tam to vypada nadejne.

Ono ale neni videt znecisteni na druhe strane Zeme, pri tezbe surovin a vyrobe baterek a magnetu ve velkem. To je podstatne vic, nez u spalovacich motoru. Neni navic zapoctana zatez pri rekonstrukci kvuli razantnimu zvyseni zateze cele rozvodove site (urcite bude to velmi snadne a levne, bez velkeho mnozstvi surovin ...). A ono i to samotne vydelanu penez na to elektroauto s sebou nese velkou ekologickou stopu.

Resenim je podporit hromadnou dopravu (i kdyz s respiratory) na ukor osobni automobilove dopravy. Jinak to proste nejde.

Budoucnost vidim mozna v autech vodikovych (spalovaci motor).

# 27.11.2021, 17:03

26.11.2021 Spojené království, bouře Arwen

226
# 28.11.2021, 09:57

Hmmm, co s tím? Asi by to chtělo nějakou dotaci, nebo uvalit vyšší uhlíkovou daň na konkurenci..:D https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/elektrina-...
Jo, jo , elektřina je nechutně levná, nedávno jsem našel dvě odšroubovaná dynama ze starejch kol, když jsem debordelizoval garáž, ještě, že jsem je nevyhodil, jednou se šiknou..Jestli je tohle ta správná zelená cesta, pak nevím, já tam tu cestu přestávám vidět, ale úděl tam vidím, ten jo..
A o tomhle to je, furt se tu někdo směje nastupující totalitě sledování, bonzování a pod, Izrael je náš vzor, a má hezky našlápnuto... proto jsem pro možnost volby, než bude zakázána..https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/izrael-omik...

2
# 28.11.2021, 17:42

palma: Nevím, moc to nechápu. Pokud vyrábím energii moc levně a nic na tom nevydělám, tak ji přece alespoň trochu zdražím (zejména při současných cenách, kdy je to konkurenceschopné)? Ale asi tam budou nějaké regulace nebo jiný zádrhel?

Izrael bohužel není náš vzor, ale měl by být. A bohužel si dost pletete totalitu sledování s časově omezeným nasazením všech možných prostředků k elimininaci zdravotního rizika pro obyvatele. Stejně jako si mnozí lidé nesmyslně pletou holokaust s nutností očkování. Vystopovaní obyvatelé nepůjdou do vězení, ale na PCR test a to je asi tak všechno. Pokud je podobné sledování oznámeno, hlídáno a použito pro "společensky dobré" účely (ano, tady můžeme diskutovat, co to jsou dobré účely), tak tam nevidím nic špatného. Pokud Izraelci usoudili, že je lepší pokusit se izolovat novou mutaci až do doby, kdy se o ní bude vědět něco podrobnějšího a použijí přitom všechno možné, tak je to pro dobro společnosti (schválil to lidmi zvolený premiér) a třeba se vyhnou další vlně. V Česku v klidu počkáme, až přijdou hygienici v pondělí do práce, v diskuzích si nezapomeneme rýpnout, že to je v Izraeli nová totalita, novou mutací se podle místních zvyklostí hezky promoříme (s desítkami tisíc obětí) a pojedeme dál :-) Ale to už je do jiného tématu...