Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Globální oteplování

109
# 25.10.2021, 12:43

palma
To bylo už myslím v knize Hlava 22, že otec Majora Majora vydělával tím více peněz, čím více vojtěšky NEpěstoval. Nepěstování prostě vydělává nejvíc:D. Kdyby to nebylo k pláči, člověk by se i zasmál...

# 25.10.2021, 14:50

24.10.2021 Kalifornie, silná bouře, záplavy, sesuvy půdy

# 27.10.2021, 09:22

Budu rychlejší než ACEOF..

25.10. 2021 - ??
Sicílie, záplavy, silná bouře

Formující se subtropická bouře jihovýchodně od Sicílie, směr bouře podle modelů - Sicílie 😳😳

384
# 28.10.2021, 14:59

Začínám litovat svoje děti..:( a osobně se budu snažit, aby tohle těm šmejdum nevyšlo, zároveň doufám každému dojde, proč třeba chtějí státy zrušit hotovost a zavést pouze elektronické platby, karty apod...jinak by to nemohly realizovat..https://www.nature.com/articles/s41893-021-00756-w...

33
# 28.10.2021, 20:00

palma Jeste 2-3 generace soucasneho vyvoje, a zeleny socialni kredit bude nejspis normou. A s nim takova moderni obdoba feudalismu.
Pokud budou pani chtit, neposlusny plebs nebude mit dostatek kreditu ani na cestu mimo kraj..

..a soucasna covid pandemie a opatreni ukazuji, ze pri spravne "motivaci" bude mozne otupit i pripadny odpor populace. Neni to nic, co by se pomoci dobre zamereneho a zvladnuteho socialniho inzenyrstvi nedalo zrealizovat. Staci kdyz bude nekdo mocny chtit.

384
# 29.10.2021, 08:12

Tak jsem po ránu jel něco odvézt k tetce, no takovej místní smog a smrad, co je tady v údolí tu nebyl dobrých pět let, z komínů jde žlutej, černej, šedej čmoud, topí se evidentně všim možnym, lidi zareagovali rychle, drahej plyn a elektřina = totální odchod od těchto komodit za účelem topení... aspoň na Kladně určitě..:( . uhlíková stopa dinosauřích rozměrů...

a pak si přečtu tohle..https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-nova...
a začínám přemýšlet, zda je dobré se zbavovat CO2 až někam k hranici z roku 1800 apod...:!!:
a nakonec, jako vždy skvělá Drábová..https://video.aktualne.cz/dvtv/drabova-jsme-rozmaz...

271
# 30.10.2021, 10:47

palma
Přesně to se dalo čekat, lidé budou topit vším možným, nesnáším ty smrady, ale snahu o úspory samozřejmě chápu.

Bohužel zvýšené koncentrace CO2 budou mít jasně negativní dopady na růst rostlin, zvýší biomasu určitých plodin, ale převažují důsledky z následného oteplování, jako je sucho, nedostatek půdy, špatná výživa, už jsem to sem kolikrát posílal, 75 % emisí CO2 bylo celosvětově vypuštěno za posledních 35 let a chtít je rychle zredukovat je pochopitelné, ale z hlediska stabilizace klimatu nedostatečné ani při odsávání a ukládání, natož jenom z omezeného šetření:
https://www.euro.cz/light/studie-co2-neni-tak-zivo...

Paní Drábová super, ale celkem nic nového, Green Deal je krásný sen, určitě chválihodný s čímž souhlasím, ale doprovodné kroky neproveditelné v praxi, energetika je běh na desetiletí, ale klima nepočká, už teď je pozdě, proto ten její apel na změnu života, omezení konzumu, změnu myšlení, o kterém tady už mluvím dlouho, je to jasně neudržitelné, nějaké inovace v energetice či dopravě jsou fajn, ale strašně málo.

# 30.10.2021, 11:59

28.10.2021 Austrálie Viktorie, silná větrná bouře

33
# 30.10.2021, 19:59

palma Tady misty taky. Dopoledne dost hustej vzduch, to teda zlatej cistej kour ze dreva a uhli - dnesek rano mi spis pripominal doby kdy lidi palili petky s vyjetym olejem a nebo stare prazce po renovaci zeleznicnich trati..
Si rikam to musi bejt byvali klienti Bohemky, nam zatim jeste zvyseni zaloh od dodavatele neprislo a plno lidi ma jeste na tuhle zimu fix za levno.
Docela se desim toho, jak to bude vypadat az bude poradna inverze na nekolik dni a nebo silny mrazy.

384
# 30.10.2021, 20:08

Tak teď hlásí, že jestli do pondělí plynovod Jamal neobnoví reverzní chod do normálního, tak se očekává skokové zdražení plynu o dalších cca 40%, takže kdyžtak pocvičím sekeru a budu topit krbem, dokud se to nepozmění, brambory mám uskladněný, jabka taky, mrazák plnej, pokud pude elektřina dobrý, když ne, tak to bude rozmrzat tak deset dní..:cool:, uděláme grilovačku:D, plody léta a podzimu naložený, deset kilo medu od šváry mám ve špajzu, co víc si přát...snad jen aby tu lidi netopily dřevotřískou, petkama a odpadem, dneska s příchodem tmy to začlo zas, ještě že bydlíme až na konci u lesa, smrad jde dolu z kopce.. zlatá inverze..:D, ať žije green deal..!

384
# 31.10.2021, 08:49

Yurri
Docela fajn počtení, má pravdu, město moc nezajímá co se ve skutečnosti, tam někde venku děje, město zajímá greendeal...Cestu na Šumavu za strejdou (ještě žije:)) mám v listopadu naplánovanou, a těším se, jako malej kluk.:cool:
https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/tomas-vore...

271
# 31.10.2021, 15:12

palma
Green Deal je ještě kompromis a slabota, i tak dává naprosto nereálné požadavky třeba zrovna ohledně energetiky, fakt to nedáme za 10 let bez uhlí nebo s půlkou elektroaut, přitom to je opravdu ještě slabota, prohospodařilo se zbytečně moc času a teď je pozdě, na jaderku dávno pozdě, ta byla Babišem zaříznutá už v r. 2014.

Uvidíme co teď v Glasgow na summitu chytrého vymyslej, podle mě nic, jen pindy o tom, co už víme, že je situace neudržitelná a je třeba snižovat emise CO2 rychleji, to víme všichni.

Řešení je ve skutečnosti v každé oblasti jiné, v každém kraji jiné, i v rámci ČR, počítal bych s neúspěšným scénářem a proto bych připravil krajinu a půdu na dopady extrémního počasí, přesně jak píše Vorel, krajinu udělat opět propustnou, protože po neúspěšném boji s emisemi CO2 (než si to lidi uvědomí), to bude všechno o boji o vodu a co přitahuje vodu? no hustá vícepatrová zeleň (malý vodní cyklus), armádu přezbrojte na hasiče, dokud to vládci typu Erdogan nebo Putin neudělají a to neudělají, tak nemáte šanci na efektivní boj s dopady klimatické změny, kterou považuji za neodvratnou.

109
# 02.11.2021, 08:13

Yurri
Osobně si myslím, že nějaký Glasgow je ve skutečnosti jen přehlídka pokrytců, magorů, modelek, žvanilů atd. Málokdo si chce při skutečné práci (čištění potoka, likvidace černé skládky atd.) zašpinit vlastní ručičky.
Ale jsem v klidu, ono se to časem vyřeší samo, radikálně. Z dostupných dat a trendů to vypadá, že planeta se skutečně rapidně oteplí/ochladí (Golfský proud?) a důsledky pocítí opravdu každý, takže nějaký ten "green deal" uzavře sám se sebou každý pozemšťan. Teď jde o to "být připraven". Ne na úrovni státu, ale na úrovni jednotlivce. Jak tady píše palma s bramborama a medem (ačkoliv já zrovna med moc rád nemám, něco mně tam "smrdí";-)). Nakonec z takto skautsky připravených jednotlivců vznikne nová populace.

Pak je ještě možná varianta, že se nestane nic radikálního a pojedem ve vyjetých kolejích, občas někde padne nějaký ten teplotní rekord, ale celkově se to nějak udrží. Takový výbuch vulkánu by určitě na chvíli teplotu srazil, jako když si vezmu při horečce ibalgin. Nebo mořské proudy, zrovna ten Golfský, to je vcelku otevřené.

271
# 02.11.2021, 20:04

ludvicek
Nemaloval bych si to na růžovo, místo 6 let sucha bude 10 a pak nás to vypláchne jako vedle letos v Německu, to je v podstatě jistota, na tohle se dá připravit jenom ve vhodných lokalitách, někde dole v údolí u řeky jste naprosto bez šance. Ta příprava znamená tomu obětovat naprosto všechno a spolkla by stamiliardy, ty půjdou bohužel jinam, ČR je v tomhle hodně pozadu a naprosto nepřipravená, protože si necháme vládnout odpad.

Zásoby si dělat je fajn, ale je to spíše koníček, myslet si, že si tím nějak moc pomůžete je poněkud naivní, jedině v komunitě ve společenství, která si vyměňuje vše potřebné (preppeři), realita bude mnohem děsivější, 3 mld. lidí budou za 50 let bojovat o holé přežití a půjdou kamkoliv, kde bude trochu lépe, protože budou mimo obyvatelnou zónu, teploty u nich budou vyšší než na Sahaře, si to necucám z prstu, to je jistota, nechci o tom furt někoho přesvědčovat a vysvětlovat, chci to s někým řešit, vypěstovat si kdekoliv co potřebuju a vodu získat za pusu. Tohle je jasné nové stěhování národů, zapomeňte na nějaké hranice, ani ta vaše nejčernější představa není na tohle dost černá, chvíli půjde se bránit, ale po x-té vlně už dojde k destrukci fungování státu, si představte co udělá miliarda migrantů v Evropě, no nic dobrého. Stopstav Golfského proudu bude už jen rána z milosti, něco jako Stalingrad a tohle všechno klidně do 100 let, proto už se připravujte mentálně, protože to půjde skokově rychle, ta nevědomost a nepřipravenost lidí je děsivá.

384
# 05.11.2021, 18:14

Yurri
Tak zásoby samozřejmě neřeší problémy s GO, chci být co nejméně odkázám na produky v marketech, mimo vepřového a hovězího mám většinu věcí výměnou, nebo manželka to dostane v ordinaci jako naturální platbu, neodvádí se z toho DPH a podobné blbosti a chutná to většino lépe, než to z čeho se to DPH odvádí..:D. Teď jsem si akorát pokazil náladu...https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/fotky-ze-seneg...
Ovšem, zase nicméně... jsem si vzpomněl na své mládí, jak se myla auta na ulicích u kanálů, jak se vyléval olej z převodovky na nádvoří podniku do písku.. a pod..skládky sajrajtu všude kam se člověk podíval.. no, ale v tomto africkém případě, kde je Gréta? Kde je Greenpeace? Tam nejdou, ani neprostestují, no dostali by na budku, a nikdo by o tom navíc ani nikde nepsal..

271
# 05.11.2021, 19:41

palma
Říkám fajn samozásobitelský koníček, naše znečištění kdysi bylo srandovní proti tomu, kam to dospělo v rozvojovém světě, Greta nemá možnost s tím nic udělat a Greenpeace se aspoň trochu snaží. O těch potravinách to ale díky změně klimatu bohužel nakonec bude. Ty skleníky u bioplynek dávají smysl i tady nebo se mi líbil ten maník s palírnou, co vytápí z pecek, i ty aquaponie jsou zajímavé, ale technologicky složitější, mě zajímá něco malého pro hobbíky bez sledování PH a živin, plány mám větší, ale bez dotací už by to nešlo.

Už se těším na test políčka s cukrovou kukuřicí, dostal jsem tip na opatření majícím až o 50% vyšší úrodu, další test bude s chladnomilným oregonským hráškem jako druhou sklizeň + nynější výsadba nových odolných odrůd švestek (Haroma). Jinak ten hluboký záhon 4 m3 při správném složení zvyšuje teplotu prý až o 7st., to musím též otestovat, rajčata a dýně s okurkami to určitě ocení, zkusím jeho celoroční provoz, kolik to dá úrody, takovejch mít hafo může být už produkčně opravdu zajímavé.

https://insteading.com/blog/underground-greenhouse...

33
# 06.11.2021, 18:09

Yurri Ty podzemni skleniky se mi libi i bych to vyzkousel, jenze aby to melo poradnej efekt chtelo by to aspon 2m hluboko + dalsich min pul metru na zahon. To bych mel spis velkou studnu nez sklenik.

109
# 09.11.2021, 08:36

palma
To jsme měli vždycky ve fyzice v příkladech - ztrátu třením a vztlak vzduchu zanedbejte.:D Ale asi nakonec z toho vytáhnou nějaký rozumný Watty. Jen je to vlastně takovej výtah.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.