ROFA Ono by se ho mohlo dost vazat i v zive biosfere, za predpokladu ze vyssi koncentrace by znamenala mnohem bujnejsi rust rostlin. Teoreticky urcite, otazka je jestli to nebude limitovat jiny faktor (treba ze ztraty vegetace dezertifikaci prevazi nad zisky v klimaticky vylepsenych oblastech)
Diskuse o počasí Globální oteplování
Ai-kun
Bohužel zatím dochází celosvětově k brutálnímu odlesňování, dlouhodobě bez extrémních událostí tak 10 miliard stromů ročně. Amazonie je v likvidaci, viz zde:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/amazonsky-pra...
Jsem poslední, kdo by kritizoval sázení stromů, ale je třeba vnímat realitu jaká je a nebýt v bublině nadšenců, jen poznámka a co keře a tráva:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyrosto...
https://www.ekonews.cz/snadne-a-levne-reseni-ktere...
Yurri
On je ten problém s růstem, apod. i v té půdě, nižší jímavost vody, utužení, zhutnění, vyčerpanost živin - nižší růst, nižší hustota jak zalesnění, tak travin, šíření suchomilných druhů a suchomilné mývají nižší příjem CO2, menší a pomalejší růst,atd. takže se v kruhu zase vracíme k té zatracené půdě, tam je to "zakopáno"...Teď je zase akce sázení, no na místech po kůrovci je to nutnost, a je to dobře, aspoň kapka v moři, tak asi tak..
Yurri to je pravda ale s tim se tezko neco rychle udela. V tech zemich musi nejspis nejdriv probehnout zbohatnuti populace a urbanizace, hlavne teda presun lidi do velkych mest, snizeni rustu populace a tim snizit i tlak na odlesnovani venkovskych oblasti. Jeste hur nez Brazilie na tom bude brzo Indonezie a potom africky venkov.
Ale neni tu jen pevnina, vodni plocha zabira vic nez 2/3 povrchu, takze pocitam ze hlavni podil na poutani CO2 bude mit plankton a rasy. pokud teda neumrtvime i zivot v oceanech..
16.10.2021 Indie, silné deště, záplavy, sesuvy půdy
palma
Byli jsme teď na Vysočině se podívat po hříbkách. Můžu zodpovědně prohlásit, že lesy po kůrovci připomínají místy až "krajinný kompostér", tolik biomasy nastlané v několika vrstvách se každý den nevidí. Manželka se mně ptala, jestli Lesy ČR mají za úkol jen pokácet, odvézt klády a úklid nechat na přírodě?
Tak jsem zvědav, co na to uctívači CO2 teorie řeknou, nová studie, a.. GO nejenom z CO živo je..https://www.mdpi.com/2073-4433/12/10/1297/htm
Výzkumníci Fritz Vahrenholt a Rolf Dübal zjistili ze satelitního měření projektu CERES, že se zmenšuje podíl odraženého slunečního záření z oblačnosti (tzv. albedo), jinak řečeno, že více krátkovlnného slunečního záření dopadá na zemský povrch, přičemž od r. 2000 je odhadován tento vliv po odečtení dlouhovlnných toků záření na +0,8 W/m2. To je ve značném kontrastu s tvrzením IPCC, že oteplení je (téměř) výhradně podmíněno emisemi skleníkových plynů.
Je to malé číslo, ale není daleko od současného odhadovaného radiačního účinku oxidu uhličitého (zhruba 1 - 2 W/m2), který má navíc celkově logaritmický charakter, tedy, že s jeho rostoucí koncentrací další navýšení radiačního účinku klesá.
Ai-kun
Urbanizace probíhá, ale spíše vede k chudnutí většiny populace a oceány se okyselují a umrtvují, jak to funguje je popsáno třeba tady, je to známo 30 let:
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3325048-kolaps-...
Tohle už jsem možná sdílel, ale opět pěkně multidisciplinárně shrnuto, poslední větu tesat do kamene, zatím naprosto bez šance:
https://www.czechsight.cz/drtive-dopady-klimatu-se...
Sázka na CO2 je tudíž velká chyba, je třeba vsadit na dalších X věcí a hlavně naráz, to nikdo není schopen ani jen navrhnout, protože by to každému překopalo život vzhůru nohama, zapomeňte na konzum a globalizaci, tady se pomale hroutí ekonomiky jen kvůli zadrhnutí po pandemii a práznějším zásobníkům plynu a nedostatku pár prvků, s tímhle chcete čelit 100 x horšímu nezvratnému plíživému nárazu na mělčinu v laguně? kurz je totiž jasně kolizní a kormidlo se nedá ovládat, můžete jen napnout plachty a spoléhat na zázrak, tak vidím teď lidstvo.
palma: Uctívači k tomu nebudou říkat raději nic, protože jim to nestojí za to. Bohatě stačí, že jejich vymyšlená teorie dostala letos Nobelovu cenu: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3380990-klimati...
A samotný výzkumník Vahrenholt pak už před deseti lety podobně předpověděl, že Slunce chladne a ochlazení to způsobí i na Zemi. Jak ta jeho prognóza dopadla se může každý přesvědčit zde: https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Comparison_rea...
IPCC samozřejmě řeší i albedo, oblaka, vodní páry a další souvislosti. Jen se tam neplácnou výsledky jedné studie, ale vědci tam musí dojít ke shodě na základě mnoha souvisejících studií. A pokud by se řešil pouze vliv CO2, tak jsou výsledky mnohem přesnější než poměrně široké intervaly nejistoty uváděné ve zprávách IPCC, které jsou způsobeny právě ne zcela jasnými efekty dalších faktorů. Zkuste tomu nějakou chvíli věnovat a začíst se. Potom byste zjistil, že ta studie není v žádném kontrastu se zprávou IPCC, ale pouze ukazuje nová data z nějakého místa, což je další malý střípek do celé klimatické mozaiky. Docela by mě zajímalo, kde sháníte odkazy na podobné studie, to je nějaké utajené fórum alternativních klimatologů?
Mimochodem, září 2021 bylo celosvětově páté nejteplejší za celou dobu sledování. Pokud by se brala v potaz jen pevnina, tak dokonce druhé.
https://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/202109
19.10.2021 Austrálie, kroupy velké až 16cm
20.10.2021 ČR, na 48% stanic překročila max. teplota rekord
21.10.2021 Francie, Německo, Belgie, Lucembursko, ČR, Polsko; vichřice Ignatz
neoen
Přesně tak, tisíce vědců se snaží dokázat, že stav je dramatický více, než si my laici nebo i politici dovedou představit, spíše mě zajímá konkrétní výstup pro praxi, krásně je třeba v odkazu vidět, jak užitečný je mnou preferovaný organický materiál (mohlo být kůrovcové dřevo):
https://vedazive.cz/planeta-zeme/zapomenuty-pokus-...
Yurri
Tohle je teprve dobrota, a baštíme to, ať chceme nebo ne, filtr na vodu mám, co to odstraní, nicméně vše další je naprd..https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mirkoplasty-nan...
a pro pobavení docela prorocká píseň..https://www.youtube.com/watch?v=NnxhhBK9YGY
palma
A co teprve ten bordel z nanoroušek nebo respirátorů, přitom jako lapač poslouží pitomá tráva:
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3256888-morska-...
Yurri
Dobrý název to má.. neptunovy koule, no, zajímalo by mne třeba, zda by nějak nešlo využít uhlík třeba ze dřeva, na velké filtrace vody, co jde do vodního řádu, a pak to po využití, někde uložit, zlikvidovat i s mikroplasty apod..když je tolik peněz na ptákoviny typu bateriových úložišť apod...vychytat dobrý myšlenky, a zkusit, co by stálo za realizaci.. bohužel zvedači rukou v EU parlamentu i jiných parlamentech sledují jinou linii.
Jo tak neptunovy koule, a ja se tomu vyhybal, myslel sem ze to je velbloudi trus..
Ale ty rousky.. zlocin proti prirode. Za ty necely 2 roky sem na ne narazil od plazi u morsky hladiny az po nalezy v narodnim parku a n.v. pres 2000m.. to svinstvo je prakticky vsude, v mori, pousti, rekach, rybnicich, kaluzich, mestech i vesnicich, na polich loukach v lesich.. proste dalsi problem navic na 100+ let do budoucna.
Nechapu jak to lidi muzou nechat kde jim to z huby odpadne, ja kdyz jdu do prirody tak co sebou prinesu zase odnesu, i kdyz to mam v batohu nekdy celej den nez se dostanu ke kontejneru.
Ať žije greendeal.. no dřevo mám, tak aspoň budu mít čím topit, a petrolejku vyhrabu na chalupě..https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/energeticka-...
Dávám bolševikovi rok, maximálně dva. A nám ostatním tak 3.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-zmrzl...
A hlavně se děsím toho, co z toho permafrostu vyleze.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.