Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Globální oteplování

272
# 09.10.2021, 21:47

ROFA
Určitě dá se s tím vyhrát, ale není to cesta, nemůžete šetřit za cenu obrovské stopy se započítáním právě na tu likvidaci a recyklaci, kdyby každý takhle ušetřil, tak se nikam nedostaneme, musí to být udržitelné a nejlépe bez zásahu člověka rozložitelné, jinak to neberu, jedině tohle bude skutečný průlom a posun dopředu, nic jiného nám totiž nepomůže, není čas na drobné dílčí řešení, nápadů mám spousty, to mi věřte, ale nejsem žádnej Musk, abych si to hned vyzkoušel.

96
# 10.10.2021, 09:06

Yurri
Když se něco označí jako obrovská stopa pak to zavání neznalostí reálných dat, nebo nějakými vedlejšími zájmy, což bych u Vás nepředpokládal.
Za tímto účelem byly již v minulosti provedeny studie a možná budete jako já překvapen. Před lety provedená studie dokazuje, že 1kWh energie z FVE panelů má 25x menší uhlíkovou stopu, než energie vyrobená spalováním uhlí. Dnes bude ten nepoměr daleko vyšší, možná až 50x méně. Až si jednou Váš soused pořídí FVE víte, že přetoky energie, které z FVE spotřebováváte jsou ve srovnání se současným mixem energií superčisté....

https://chadwilken.com/cs/pozitivn%C3%AD-a-negativ...

272
# 10.10.2021, 21:15

ROFA
Jak někdo operuje s normálními podmínkami, tak to bude jinak, životnost místo 25 tak 15 let + zátěž starších a existujících panelů, jen to udržuje při životě neudržitelný stav, stejné jako elektromobily, zajímá mě chování při únicích, havárii, výbuchu, požáru. Tahle touha po sobě zanechat co nejvíce betonu a bordelu nás dostala tam, kam dostala, potřeba je úplný opak, dopady klimatické změny budou drtivé a od toho vašeho individuálního bezbřehého konzumerismu nečekám pochopení toho, co mám na mysli, v této chamtivosti je zakopán pes, je potřeba mnohem hlubších reforem základních paradigmat, na kterých je postavena současná společnost, ta si to ještě bohužel neuvědomuje, reaguje jen na šokové změny na které je nepřipravená, protože má krizový scénář jen na papíře, do budoucna se nemůžeme spoléhat na dary při katastrofě, to je nic moc, nějaké úspory a jejich kalkulace na desítky let dopředu, zapomeňte.

385
# 13.10.2021, 11:41

Překouknul jsem kamerou jak mi těsní okna, něco přetěsním, druhý topný okruh s krbem je plně funkční, když koukám na toto - https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bohemia-ener...
tak fakt je lepší nějaká pojistka, alespoň co se týče tepla, nejspíš kouknu i po dovybavení něčím přes sluníčko, neutrální v žádném případě nejsem a nebudu, ale postarat se se nejspíš ve velmi brzké době vyplatí..jo, dobře už bylo..https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/elektrin...
Osevní plochy rozšiřuju, stromy zdárně rostou, děj se vůle boží a vůle EU...:D
Yurri jinak ještě, jak jsme se o tom bavili, ..tady je jasně vidět kam vede přesun výroby všeho, zbytečné likvidování pestrosti zemědělské a i ostatní produkce, ukazuje se slabina globalizace.. ta přeprava všeho, při relativně malém narušení prostě kolabuje stylem řetězové reakce, není čip, není auto, počítač.. skoro cokoli, není řidič kamionu, není jídlo v regálu, nejsou námezdní pracovníci ve Španělsku.. shnijou jim rajčata.. https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/namo...

# 13.10.2021, 19:11

12.10.2021 Filipíny, tajfun Kompasu, záplavy, sesuvy půdy

96
# 13.10.2021, 19:37

palma
Při průměrné venkovní teplotě za poslední 4 dny +4,7°C jsme už přestali jen chladit větráním. Část dne se interiér chladí a část dne se už rekuperuje energie odpadního vzduchu. Navýšení emisí CO2 oproti letnímu období stále "ZERO". Přitom je v domě přes +23°C, tedy více než v létě.
Jinak souhlas v příštím roce nás v patrovém domě se dvěma bytovými jednotkami vyjdou ceny veškerých energií poprvé přes 20 tisíc Kč.
Jsem zvědav jestli se mi potvrdí že jinudy cesta nevede, když se zbrojí i proti pálení dřeva...

385
# 13.10.2021, 20:16

ROFA
Jsem ráno rozpékal housky a pak dělal hodinu a půl pečeni, doteď je tu docela horko..:D, asi si zařídím pekárnu v domě, a nároky na vytápění tak přesunu do ceny zboží, co tím vznikne..:), no dobrý podnikatelský záměr, ne?

96
# 13.10.2021, 20:28

palma
Jasně :)
Ale já už na důchod s podnikáním moc nepočítám.
Ráno se samozřejmě všichni rozprchli mezi pátou a šestou a znovu sešli mezi čtvrtou a šestou hodinou odpolední.
To až se jednou všichni v důchodu "nehneme " z baráku tak vyhodíme i tu rekuperaci, páč by za takových podmínek přetápěla i bez pečení :D

272
# 13.10.2021, 21:13

palma
Určitě dekarbonizace a deglobalizace bude trendy, nejlépe v rámci cirkulární ekonomiky, vyšší cena plynu mě nechává chladným, za chvíli se spustí Nordstream 2 a od uhlí nastane přechod k plynu jako mezistupni, k jehož cenovým šokům bude napříště od EU centrálně zakročeno, spíše jsem fascinován, že existují stromy, které mají u nás přírůstek skoro 4 metry za sezónu, mrazuvzdornost v dospělosti kolem -27, kříženec takové paulownie odolný i proti výraznému suchu, si tím v důchodu představuji krmit jotulky, s mykorhizou a těmi mými přísadami by to mohla bejt pecka.

385
# 13.10.2021, 21:29

Yurri
Akorát nezoufat první rok, pokud pujde o roční sazenici, nejspíš na zimu uschne a na jaře vyrazí od kořene, vyletí nahoru a už neuschne.. leckoho to zmýlí, když to nezná..:), ale dobrá volba, dokonce se občas vykupují listy, suší je mezi papíry a pak zarámují, nebo nastříkají bílou barvou a použijí jako velkou dekoraci, vypadá to parádně..dobrá volba..

272
# 14.10.2021, 03:48

palma
Jasný, dřevo výborně opracovatelné bez suků, izoluje skoro jako tvrzený polystyren, 1 ha pohltí 100 tun CO2, zatímco akát jen 15, 1 10-letý strom poskytne až 20 kg medu, roste o 30 % rychleji než topoly nebo vrby, protierozní s malým obsahem vody (10-12%), dřevo schne velmi rychle, stačí prý 1-2 měsíce, pro truhláře super, mrknu k někomu, kdo ji pěstuje, zatím určitě nemám čas ani chuť to pořád zpracovávat, tak pro důchodce, každopádně stačí celkem malá plocha a pak teleskopické nůžky na prořezávku, za 3 roky hotovej strom a můžete třeba jen včelařit, postavit si z toho zahradní domeček, vyrobit nábytek, topit zadarmo, prostě cokoliv.

15
# 14.10.2021, 09:54

Yurri
Akorát nás tady ta Adéla sežere všechny...:D
Určitě někdo přijde s tím, že je to invazní druh a je třeba ho potírat do posledního kořene.

Pěstování "pár" stromků na topení, na co kdyby, mě taky láká, ale těch 100 tun céóčka nebude zadarmo ve vztahu k půdě. Ona je to taky věda z toho vyždímat ty výnosy, v podstatě stejný průmysl jako ostatní zemědělství, tzn. hnojení atd., takže představa zapíchnu pár klacků a sklidím není úplně na místě a může skončit zklamáním.


385
# 14.10.2021, 10:03

Ursus
Ona paulownie má obrovskou listovou plochu, proto to násobné pohlcování CO a rychlý růst, plus opravdu mnoho krásných a nektaru plných květů, invazivní se to nestane, u koní jeden strom máme a za deset let tam vyrostly akorát dva semenáčky, z nichž přežil jeden, ten už je přesazen u rybníka..:)..a jede to moc hezky..zkoušel jsem jednou semena z těch lusků...a nic, asi nějak nedozrály, či co...tak snad to nezakážou, jinak to bude bída, polovina zdejšícch druhů vymře, a ostatní zakážou, protože nejsou původní..:D

272
# 14.10.2021, 12:39

Ursus
Tak určitě je nepůvodní, má ráda teplo, toho bude v budoucnu do kolapsu Golfského proudu dost, ty 1. roky je to na mráz choulostivější, takže se neobávám nějakého přemnožení, proto se raději předpěstovává do velikosti sazenic, což mě zajímá, ale když to přemrzne, tak aspoň se energie přesouvá do kořenového systému, o to to pak poroste rychleji, když je horší půda, tak samozřejmě poroste méně a bude mít menší listy, ale se nebojte, napumpuju tomu trochu toho zkompostovaného biouhlu, mykorhizu, hnojivo z řas, kamennou a kostní moučku, vermikulit a já nevím co ještě a pojede to rychle.

385
# 14.10.2021, 13:07

Yurri
Jo, tady by se biouhel uplatnil v objemu kubických kilometrů...https://www.idnes.cz/brno/zpravy/zemedelstvi-puda-...
Akorát mne štve, jak se o tom jenom hezky povídá a pár prozřelých jedinců předvádí, jak by to mělo být a pár lidí, co by to mělo rozhodnout, nad tím uznale pokyvuje hlavou..a kde nic, tu nic..

272
# 14.10.2021, 14:02

palma
Ten biouhel se už dá sehnat, ale v tunách jsou to šílené pálky, sám o sobě nic neřeší, musí se zkompostovat, 1 ingredience z 10, tvořící ideálně 10% celkového objemu, takže desítky tun, které je nutno dokonale promíchat, to dá jen opravdový srdcař;-)

Je to ale za mě skutečně zelený projekt, narozdíl do všech ostatních, který váže prvky v organické podobě a umožňuje postupně minimalizovat vstupní externality na minimum, jen to dá práce no, sleduju podrobně studie věnující se tvorbě humusu nebo vlhkosti v takovýchto plantážích, osobně jsem zastánce pestrého složení, právě kvůli vlivu na organickou složku půdy, jejíž zúrodnění a retenční kapacita je pro mě svatý grál, kterého dosáhnu, i když třeba jen v malém měřítku.

385
# 15.10.2021, 17:39

Yurri
Tohle stojí za to, ..https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/v-britani... , tak v Anglii nejenže nebudou mít co jíst, ucpaný přístavy, nedostatek řidičů, nedostatek PHM, oni si ještě dobrovolně tu větev podříznou rovnou i s celým stromem.. tohle už je schýza...a plynový elektrárny pojedou dál, a u nás jsou na to kotlíkové dotace, jsem zvědav, kdy se toho tady chytěj taky...:D

96
# 15.10.2021, 20:21

palma
O tom, že to dojde i k nám nepochybuji. Moc nechápu ani politiku přesunu odpovědnosti za výrobu energie z nízkomemisních zdrojů na občany. Já bych podpořil hlavně financování vývoje stabilních nízkoemisních zdrojů s mezinárodní spoluprací. Zřejmě v podobné projekty není velká důvěra.

Yurri
Dovolím si nesouhlasit ohledně tepelně izolačních vlastností dřeva paulownie. Nejlepší tepelně izolační vlastnosti dřeva vykazuje korek. Součinitel tepelné vodivosti je však 2x horší než u dnes běžně používaného fasádního polystyrenu. Korek ale není nosný materiál a navíc jeho tepelná vodivost výrazně kolísá s vlhkostí stejně jako u dalších dřevin. Běžně používané dřevo z borovice či smrku má v příčném směru přes vlákna tepelnou vodivost oproti běžně používaným izolačním materiálům 4x horší. V podélném směru po vláknech dokonce až 16x horší. To se v klasických dřevostavbách typu srub projeví jako tepelný most. Nevím jak je to aktuálně s možností stavby klasických dřevostaveb, ale pro trvalé bydlení bez dodatečné izolace dnes jen těžko splní podmínky pro minimální tepelnou ochranu budov. Moderní dřevostavby jsou ve skutečností napchány izolací.

https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/tepelne-tec...

272
# 15.10.2021, 22:16

ROFA
Když izolace, tak určitě ty obnovitelné, ty mají budoucnost, rostou všude okolo, sláma v podstatě zbytkový produkt a bez nákladů na dopravu, vzhledem k rychlosti růstu bude u paulownie spíše problém co s takovým množstvím dřeva.
https://bydletezdrave.cz/proc-prirodni-izolaci/inf...

96
# 16.10.2021, 12:24

Yurri
Největší problém bude jak ten uhlík vázaný v těch stromech stabilně uskladnit. Tedy v případě, že se prokáže že to s těmi koncentracemi CO2 už nedáme. Příroda to dokázala tak geniálně, že pod tou zemí vydržel desítky a stovky miliónů let. Na to budou muset nastoupit energeticky náročné technologie, které se bez sluneční energie neobejdou.

Jinak toto období je zajímavé tím, že nám podle naší meteostanice už zase klesá průměrná roční teplota. Aktuálně je to +7,3°C. Je to už dokonce méně než průměrné celoroční teploty ve třech posledních letech. Zcela jistě budeme mít nejchladnější rok od roku 2013.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.