ACEOF ACES
Doufám, že jste to také zaznamenal..
Srpen 2021 Ztráta mořského ledu byla překvapivě druhá nejnižší za posledních 20 let..
https://www.severe-weather.eu/global-weather/sea-i...
Diskuse o počasí Globální oteplování
No, nedávno mi tu bylo oponováno, kde mám důkazy o tom, že za požáry lesů atd. mohou hlavně lidé, kde mám nějaký podklad, tady tedy první podklad, dvacet let v do roku 2012 USA, a hned je tam, že z 84%, a 44% spálených ploch zaviněno lidmi ..https://www.pnas.org/content/114/11/2946
počítám, že to je nejinak i v současnosti..
A až mi někdo chytrý, bude oponovat, že to jsou stará data, tak tady data nová z Itálie..https://www.voanews.com/europe/arsonists-behind-mo...
57,4 % nedávných požárů v Itálii bylo způsobeno žhářstvím a 13,7 % výsledkem neúmyslného lidského jednání.
"Více než 70 % požárů v Itálii je naší odpovědností," řekl. "Méně než 2 % jsou způsobena přirozeně, například úderem blesku. U 4,4 % není příčina známa a 22 % jsou nezařaditelné situace, ve kterých je obtížné vědět, co požár vyvolalo," dodal.
ludvicek
"Já nijak nezpochybňuju výhody a trvanlivost betonu, jen prostě každý, kdo někam naleje beton, by se měl prve zamyslet, aby to dávalo smysl"
Teprve mi to došlo, protože o smysluplnosti lít beton do stěn jsem nikdy nepochyboval. Praxe potvrzuje, že jde i v tomto směru o úžasný materiál.
Nosna stěna domu z betonu může mít jen 10cm tloušťku. V kombinaci s vrstvou tepelné izolace prokazuje jedinečné vlastnosti zejména při využívání solárních zisků. Ještě jsem neviděl dům postavený z lehkých materiálů, který udrží komfortní prostředí a nepotřebuje k tomu venkovní žaluzie či rolety a k tomu klimatizací. Tak nám uhlíková stopa v takové dřevostavbě pěkně naskakuje. Mohu předat detailní data s parametry interiérového prostředí, bez nutnosti využívat další nákladné technologie.
ROFA
Dřevo je nenahraditelná obnovitelná surovina, která se dá snadno opracovávat a když z něho zrovna nevyrábíte úrodnou půdu jako já, tak z něho můžete udělat prostě cokoliv, beton nechte na nějaké stavby hrozící destrukcí ve svazích, přehrady apod., kvalitativně je vnitřní prostředí poctivých dřevostaveb úplně jinde než v betonovém bunkru, hotová aromaterapie, zastavovat půdu betonem bych téměř zakázal, jinak to prostě nepůjde, haly jedině s možností demontu bez poškození půdy pod nimi, všechno jde, jenom chtít a vyžadovat to, ale betonlobby je silná a byznys zavedený, půda u nás potřebuje projekty na provzdušnění a sanaci, osobně bych začal pozemní stavby nemilosrdně odstraňovat pokud nebudou komplet zelené (střechy) nebo nebudou sbírat vodu v podzemních prostorách a distribuovat ji do okolí, vše se už dávno umí a někde to skvěle funguje, jenom do toho jít, samozřejmě zadarmo to není, ale nechcete mít za dalších x let zastavěno dalších 20 % orné půdy, to je jak kobylky, přitom počet obyvatel stejný, jasně neudržitelné.
No, a takhle nějak to bude s obnovitelnými zdroji, nebudou holt občas stačit..
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/britanie-o...
záložní zdroje prostě jsou zapotřebí..
Yurri
ROFA
Já nejsem odborník na stavby, nedokážu říct tohle ano, tohle ne. Líbí se mně mimochodem pálená cihla. Je ale fakt, že když je člověk ve Skandinávii, tak i za polárním kruhem je to samá "bouda pro psa", přesto neumrznou, ale netuším, kolik protopí a kolik by protopili, kdyby to nebylo ze dřeva.
S tím betonem to já osobně vidím tak, že je potřeba uvažovat stylem "dvakrát měř, jednou řež", protože je to nevratné, jako když uvaříte vajíčko. Ale díky betonu tu máme možnost stavět opravdu ve velkém, což v konečném důsledku šetří energii. Jen je potřeba pamatovat na to, že se to už nedá jednoduše vzít zpět.
Na toto téma je to můj poslední příspěvek. Nejsem stavař a vím o tom prd.
No, ač jsem sem dával článek o tom, jak se nakládalo, a někde asi nakládá i nadále s radioaktivním odpadem a reaktory, tak koukám, že Poláci budou mít asi jaderku dřív jak tady my, a bez výběrového řízení... rozumná volba..https://ekonomickydenik.cz/prvni-a-druhy-nejbohats...
Poláci jsou pragmatici, budou mít hezký energomix. zatímco my se tu budem dohadovat, kterou společnost z EU, co už deset let nepostavila pořádnou funkční atomovou elektrárnu, pověřit stavbou té naší..
ludvicek
Ono jak jste z oboru, tak určitě nebudete protestovat proti rozvoji toho, co vás dobře živí nebo v čem jedete byznys, já si mohu dovolit sejmout kohokoliv, jakoukoliv stavbu s betonem bych zdanil bez diskuze, proč se třeba pořád láduje půda chemickejma srágorama, protože je to snazší, plodiny jsou jak na drogách, jinak by se vypěstovala polovina, tyhle vazby se musí odstranit, já jsem tady za přírodu, nabídl bych alternativu, jako p. Malík od projektu Znoňov, jen tímhle by se dala zaměstnat půlka stavebnictví, lidi se stěhují z center na periferii, tak sakra pojďte přemejšlet při rekonstrukci hlavou a máte hotovej park a místo k dobrému žití, kde je vše kousek. Lidi ale neumějí přepnout mysl o 180°, mají zažitý stereotyp a vlastně nechtějí pro přírodu nic udělat, jen pro sebe, hoděj pet flašku do plastu a tím to pro něj hasne, prostě v hlavě nakakáno. Musíme si vybrat, jet v zajetejch kolejích nebo okamžitě řešit a bude to bolet, cesta nejmenšího odporu, která směřuje do pekel nebo radikální řešení, já určitě beru druhou cestu.
palma
Protože to má zelené jen v názvu, v reálu tam nevidím nic průlomového, v praxi nejsme připraveni vůbec na nic, i kdyby to bylo na papíře propracované sebelépe, odůvodnění mantrou emisemi CO2 už je úplně mimo, chápu tu potřebu odůvodnění, ale přece nejsme všichni blbci a tohle prohlédne i amatér. Až bude opravdu zájem a skutečná vůle situaci někam posunout, tak to půjde jedině s radikálním řešením, politici tohle říci nechtějí, protože už by je pak nikdo nezvolil. Podívejte co udělal výpadek díky Covidu, kde co není a pár let nebude, cenové bubliny kam se podíváte, úplně mimo reálnou hodnotu, ne každý by si chtěl navíc ještě zdražovat jen kvůli sebelepšímu zelenému úmyslu, moje cesta je jít úplně proti konzumu z principu a přesvědčení, pak mi absence celých sektorů nebude vadit vůbec, jsem ale realista a vždy musím nabídnout alternativu i nepřesvědčeným nebo neochotným, bez nich to totiž nepůjde, ale většina lidí není připravena na změny, ani mentálně ani fakticky, nemají na to prostě kapacity, ani vůli a zájem, prostě stereotyp vládne, zvlášť u nás.
Yurri
Když jsem si pročetl článek, co sem teď dám, cítil jsem to nějak tak, nějak nijak.. je tam opravdu podpora krajiny, i jakási družstevní elektrolobby, ale když jsem si přečetl, že kvůli tomu má ve venkovských oblastech vzniknout desítky středisek co to budou koordinovat a na úrovni EU mají vzniknout další, že mají být přijímány kvůli tomu další a další zákony a předpisy,... no nevím..pak do toho chce zase kecat desítky nevládních organizací, a evidentně chtějí taky něco z koláče.. Schválně to přečtěte, a nerozčilovat se při tom!
https://www.adam.cz/180-miliard-korun-z-eu-na-obno...
A tady už se jednomu ježí chlupy i na .... https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje-energie/...
ludvicek
S takovou přípravou jsem problém neměl. Má to své obrovské výhody. Instalace veškerých rozvodů můžete s minimálním úsilím připravit dopředu viz. foto
Měl jsem tu možnost služebně strávit měsíc ve Finsku asi 300km severně od Helsinek ve městě, kde jsem snad ani na žádné dřevostavby nenarazil. Ubytování naštěstí v beton hotelu. Bylo to v období od poloviny listopadu do poloviny prosince. Slunce jsem tam viděl jednou v poledne nízko nad obzorem. Zhruba 4 hodiny denně šero, pak tma. V té dřevostavbě bych vám přál tam ten měsíc prožít :-)
Yurri
Vážím si Vašich příspěvků tématicky zaměřených na zahradu a zušlechťování půdy, ale s ohledem na stavby Vás beru jako slabšího laika.
Na ten betonový monolit umíchaný na místě stavby z velké části z kameniva přímo z místa stavby nikdy nezanevřu.
Za to když se podívám na plot z dalšího snímku tak bych si místo daně rovnou nafackoval. Zatímco betonová podezdívky včetně sloupků 12 let stará je netknutá, stačí ji přejet vapkou a bude po další desítky let jak nová, tak dřevěná část stará 5 let vypadá katastrofálně. Dřevo pokácené někde v okolních lesích bylo svezeno pod hory na pilu. Po nařezání se vezlo zpět do hor. Napajcováno těmi nejdražšími jedy ochrannými lazurami co jsou na trhu k mání cenově přesahující cenu toho řeziva. Další pajcování asi už vzdám. Je to zbytečná práce. Za pár let vyletí komínem, některého ze sousedů. To bude asi poslední požitek z celé aromaterapie.
ROFA
Vy mi nerozumíte, svislý beton mi tolik nevadí, znám ty konstrukce 15 let a je to sarkofág, který opravdu vydrží kde co, mě vadí nepropustná zemina díky základovým deskám a halám, to se musí změnit, zatím jste mi jako odborník o tom neřekl ani fň. Že lidi používají chemické srágory mě nepřekvapuje, protože ekobarvy jsou dražší a lidi neznají staré způsoby ošetření dřeva, přitom stačí opálit, zbrousit, natřít třeba pitomým lněným olejem a máte luxusní plot, ty příměsy z plastu jsou hnus největší, zlatej thermowood, ani ty tvárnice se mi nelíbí, mám rád přírodní kameny na sobě, hlavně žádné prefabrikáty ani klece, je to věc vkusu, vypěstuje si třeba s někým les a pak z něho nechte vyrobit materiál na dům či do bytu, konopná či slaměná izolace je třeba luxusní, tohle má smysl, ale k tomu mají někteří na míle daleko, fakt nebudete muset čekat 50 let, to se nebojte, váš názor na dřevo jako materiál nebudu vůbec komentovat, zbytečný.
Yurri
Já nejsem profesně žádný odborník na stavby. Živím se řízením toku elektronů v programovatelných obvodech Stavba je můj koníček. Až mi dá někdo recept jak zabránit dřevěné konstrukci v podstatě v lesních podmínkách na horách aby se vracela zpět do přírody..., bych první kdo by ho navrhl na státní vyznamenání. Uvědomte si, že tady i v letním období panují mlhy. Z okolních stromů na plot kape i v období kdyby se mohlo zdát že bude vysychat.
To jsou mezní podmínky kde bych testoval materiály.
Samozřejmě to dřevo mělo zůstat v lese. Tam patří a tam by z jeho trochu byl největší užitek.
YurriTo se jen tak nezmeni, uz jen kvuli nasi poloze a zavislosti ekonomiky na montovnach a logistickych centrech. Zrovna ted dali na seznamu clanek, ze je rekordni nedostatek skladist a vyrobnich hal. Takze se muzeme "tesit" na dalsi stovky hektaru pudy zalitych betonem. Ale jak je naznaceno v clanku, i takhle by mohla vypadat deglobalizace a castecnej presun vyroby zpatky do Evropy.. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/to-se-v-cesku-j...
Ai-kun
To se právě musí změnit, je jasné, že pro podnikatele a průmysl by bylo nejlepší, kdyby ČR byla samé parkoviště, haly a prům. zóny, musíte se rozhodnout, zda bude priorita o pár procent větší marže a zisk podnikatelů nebo voda v krajině, potažmo v kohoutcích, chcete být překladiště Evropy nebo si zajistit strategickou surovinu rozhodující v brzké době o přežití, já mám volbu jasnou, jestli vy všichni ne, tak jste z klimatické změny a z úlohy půdy a krajiny nepochopili vůbec nic (vrátit na ZŠ-vodní cyklus), fakt jak kobylky, radikálně změnit v celé EU, mnohem větší efekt, než si podřezávat větev elektromobilitou, tam vám tohle zbytečné zdražování a znevýhodnění oproti světu nevadí? Přitom existují dotace na regeneraci stávajích a chátrajících brownfieldů, kterých jsou po republice mraky, ale známe úskalí dotací, stavebních řízení, nedostatku lidí napříč obory a tady někdo bude operovat zaměstnaností v Dukovanech, vždyť až odejde stará garda do důchodu, tak tam nebude mít kdo obsluhovat stávající vybavení, natož nové, taková je bohužel realita (říkám dávno, že na demografii jednou dojedem)
Tak Němci už mají v hlavě zeleně vypatláno...https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/zdrazeni-b...
palma
Negativní motivace zvýšením cen kvůli něčemu, co nemůže mít reálný kladný efekt je opravdu holý nesmysl, ale když na to mají dost peněz a nevadí jim to, tak je to jejich volba. Šel bych opačnou cestou pozitivní motivace, bonusy, snížení daní, materiální benefity, snížené sazby, jinak se vám na obnovitelné zdroje lidi vykakají, na zákazy už jsou úplně alergičtí, ale vše ne proto, že si koupíte nový (údajně) úspornější výrobek (konzumní přístup), ale když tenhle zdroj vyřadíte nebo seženete materiál vhodný k recyklaci (odpovědný přístup).
Jakékoliv zvýšené zdaňování "neekekologického", nebo "zelená" daň, je nesmysl. Jen nás připravuje o zdroje a energii. Takové sebemrskačství. Zcela a úplně zbytečné. Nejsme už rozhodující (CŘ, EU...). Situace, kdy se zeleně udaníme k smrti a zbytek světa nás sežere, není cesta.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.