Mike11
A to kdo auto potřebuje bude určovat kdo ? Nějaká komise? Naštěstí jsme svobodná společnost a kdo co potřebuje si zatím lidé rozhodují sami. Jenom doufám, že jednu diktaturu z minulosti nenahradíme v budoucnosti diktaturou zelenou. Pohodlnosti lidí vděčíme za naši úroveň civilizace, kdyby lidé nebyli pohodlní, tak asi stále jíme kořínky a lovíme mamuty. Chtění mít se dobře, je člověku přirozené. A vzhledem k tomu, že mimo Evropu a severní Ameriku se lidé často moc dobře nemají, je jasné, že na nějaké ekologické opatření nebudou vůbec zvědaví. A ještě k těm autobusům, tohle vůbec není jednoduché. Pracovní doby jsou různé, lidé pracují v různých městech, propojit vše tak aby to fungovalo je téměř nereálné. Nejsou 70. léta aby všichni jezdili do jedné továrny na jeden čas.
Diskuse o počasí Globální oteplování
Mike11
Za znečištění platíte nebo snad není na paliva spotřební daň? Jinak moje představa je jednoduchá, zatím bohužel nemáme alternativu na spalovací motory. Proto je důležité postavit kvalitní infrastrukturu kolem velkých měst, kde lidé svá auta odstaví a ve městě využijí MHD, v takovém případě je podle mě adekvátní zákaz vjezdu autům do měst. Dál je potřeba podporovat výzkum, aby se podařilo zdokonalit alternativní způsoby pohonu. Za mě se ideálně jeví vodík, ale to ukáže až budoucnost. Současná elektroauta na lithiové baterie, považuji spíše za hru na ekologii, vzhledem ke způsobu těžby kovů, které jsou pro jejich výrobu nezbytné. Z hlediska Co2 jsou auta relativně zanedbatelná položka, takže tím bych se moc netrápil, naopak si dovedu představit daň na letecký benzin (stále žadné spotřební dani nepodléhá, což je dost absurdní). V rámci našeho území bych pak přešel v rámci výroby elektřiny na mix jádra a obnovitelných zdrojů. Co se týče Co2 je to naštěstí neškodný plyn, takže bych se smířil s tím, že jeho produkce bude celosvětově i nadále stoupat a investoval bych do výzkumu ochlazování planety tak, aby byla obyvatelná i v budoucnu. Tohle je zhruba moje představa.
palma: Odkaz byl v tom příspěvku? Není to sice meteostanice, ale ozdrojovaný graf, kterému nemám důvod nevěřit: https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000...
A nikde tam žádné rychlé oteplení o 6 stupňů během desítek let nevidím (kromě konce grafu, kde k tomu směřujeme). Myslel jsem, že proti tomu grafu nebyly dříve žádné velké námitky :-) Ale možné je samozřejmě cokoli (viz rozdíly Grónsko, Antarktida a sedimenty versus letokruhy), studií je určitě také více, nevím, odkud to berete, ale před 20 tisíci lety bylo asi možné cokoli... Pojďme se ale soustředit na několik posledních tisíc let (vyspělá civilizace), kdy je to oteplení vcelku bezprecedentní (i s jeho možnými následky).
Ano, může se stát, že za pár let přijde je zrovna nová doba ledová a pomůže nám oteplování snížit, ale pravděpodobnost, že by se to stalo zrovna v dalších 100 - 200 letech je mírně řečeno velmi nízká. To ale neví nikdo, někdo říká, že jsme na prahu doby ledové (bude se ochlazovat tak rychle, aby to kompenzovalo probíhající oteplování?), další říkají, že přijde za 10 - 15 tisíc let (a to už nás asi nemusí zajímat).
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/doba-ledova-n...
Vsadit ale všechno na to, že je brzy v plánu doba ledová a tudíž je vše OK, hmm, nevím...
Ad omezení spotřeby: Lidé si sami nic neomezí. I když se najde v populaci 10 % lidí, kteří se začnou sami omezovat (a to jsem dost optimista) a omezí radikálně svou spotřebu třeba o 20 % (což je docela dost, když vezmeme, že musíme jíst a v zimě topit) a nebudou jezdit autem (nebo jen elektroautem), létat letadlem, ale všechno si pěstovat na zahrádce, tak to máme pokles spotřeby o 2 %. Ale mezitím zbytek (90 % populace) svou spotřebu o 5 % navýší (klimatizace, dovolená). A to nemluvím a zemích jako Čína a Indie, kde těch dobrovolně omezených nebude 10 % a ostatní budou spotřebu navyšovat o více než 5 %. Každopádně 0,9 * 5 + 0,1 * (-20) = 2,5. I přes dobrovolné omezení mnoha lidí tedy dojde k růstu spotřeby o 2,5 %. Sice s námi bude snad technologický pokrok (efektivnější výroba a spotřeba energie, atd), ale na druhou stranu lidstvo vymyslí i další vylomeniny jako je těžba bitcoinu, atd. Bohužel nejsem v tomto moc optimistou :-( I když to neznamená, že máme rezignovat s drobnými úsporami, každý gram se bude nakonec počítat...
Jediná možnost je tedy asi zdražení spotřeby, např. uhlíkové daně na benzín, letenky, atd. Ale kolem toho bude velké politické divadlo a nevím, zda je to nějak rychle a radikálně prosaditelné (pořád máme demokracii a více než 50 % lidí si bude myslet, že je to nesmysl). A některé státy budou chtít šetřit více (a tím budou mít konkurenční nevýhodu před ostatními) než jiné, atd. A mezitím lidé přibývají a spotřeba stále roste :-(
Vše souvisí se vším, ale jediné, co nám asi zbývá je nějaká šťastná náhoda (erupce sopky, příchod doby ledové, atd) a doufat, že to u nás třeba nebude tak "horké" (ale dopady pocítíme určitě, zejména v socioekonomické sféře).
Když se nepřizpůsobíme sami a výrazně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší. Síla a četnost ničivých jevů a teplotních anomálií stoupá, lze to pozorovat v reálném čase (viz příspěvky). Na potomky to už nepřehodíme.
Ještě zatím není pozdě, ale času není nazbyt.
neoen
Nemíním to hledat..stačí zadat prudké oteplení v době ledové...
a už to skáče ..třeba..
Před 27-18 tisíci lety vládlo velmi studené a suché období, kdy pevninské ledovce postoupily hodně k jihu a zasáhly životní prostředí zejména v Evropě. Před asi 14 700 lety došlo k prudkému oteplení až o 6 stupňů průměrné teploty během pouhých desítek let. Během padesáti let teplota na severní polokouli vzrostla o 12 °C. Tání ledovců, zvyšování hladiny moří.
Okolo r. 10 800 př. n. l. (± 150 let) na zemi dopadly fragmenty komety (Cloviská kometa) s epicentrem v Severní Americe. Prudké tání severoamerického ledového štítu. Katastrofické záplavy, lijáky, zvýšení hladiny moří, silné ochlazení severní polokoule. Nestabilita klimatu na severní polokouli (především v Americe a Evropě). Mrazy trvají asi 1200 let (MT - mladší trias). Pak od r. 9600 př. n. l. prudké oteplení, tání ledovců, záplavy. Oteplování probíhalo s malými výkyvy až na úroveň současnosti.[2][6]
http://www.myty.cz/view.php?nazevclanku=myty-pocat...
nebo...
Fakta mluví ve prospěch kombinace obou faktorů. Závěr posledního glaciálu končil velmi studeným stadiálem před 27 - 18 tisíci lety, kdy pevninské ledovce postoupily hodně k jihu a poškodily tak životní prostředí megafauny zejména v Evropě. Pak došlo k prudkému oteplení až o 6 stupňů průměrné teploty v řádu pouhých desítek let,
https://e-ucebnice.estranky.cz/clanky/dejepis/doba...
osobně mi připadá, že více paseky udělaly doby ledové, než oteplení.... kde v minulosti vymíraly druhy při oteplení a kde při dobách ledových, porovnejme to..
atd, atd, takže je to uplně normální, řekl by pan profesor Klaus..
No, a že přijde doba ledová? to je ve hvězdách...jako vše ostatní..
Problém je, že NEOEN vkládá ozdrojovaná data jako modlu a vůbec nerozumí tomu co vkládá. Jednou vložill odkaz na zaručeně ozdrojovaný graf proxy dat z Grónského ledovce a pak ze zaručeně ozdrojovaného plátku, ze kterého čte zdaleka nejteplejší období v současnosti. Pravděpodobně v něm ani nehlodá červíček poznání, včem vězí ten rozdíl..... Asi nějak špatně ozdrojováno...
Podle verze A bylo na planetě v posledních 8 tisících letech asi 270let průměrná teplota vyšší, než je současné roční maximum.
Palma
Ten člověk zřejmě nepochopí, že tvůrce grafu A nemůže mít zcela pravdu, protože se dopouští řady víceméně drobných chyb. Zatímco tvůrce grafu B se ho snaží vyloženě očůrat. Nicméně se mu daří. A tak je pořád o čem diskutovat
palma
ROFA
Pan Ziegler se na to dívá stejně...
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Ne...
Nestíhám na všechno odpovídat (ani to ověřovat), tak zatím jen něco :-)
ROFA: Přesně tak, konečně tedy víme, že se autor grafu B (tedy lidé z webu faktaoklimatu.cz) snaží ten graf vyloženě očůrat.
A právě proto ten graf vytvářeli veřejně, dlouhodobě diskutovali o jeho metodice, ověřovali data, vyjadřovalo se k tomu mnoho lidí a spolupracovníků (i vědců), vše mají zdokumentované, několikrát se dohadují, zda čísla sedí, občas něco předělávají a hlavně se nebojí o tom vést veřejný backlog, kde si každý může dohledat, jak graf vznikal, na základě jakých dat, atd.
https://github.com/faktaoklimatu/web-cz/pull/589
https://github.com/faktaoklimatu/web-cz/issues/114...
A pak přijde ROFA, plácne sem nějaký dezinformační nesmysl, zaklíná se logaritmem, ale nedá sem ani odkaz na svůj zdroj.
Prosím, napište přímo autorům, jak se snaží graf očůrat (tady na fóru tomu až do detailů nerozumíme) a vysvětlete jim tam, že lidé používají jejich graf nesmyslně na fórech k argumentaci. Jakmile ho dle vašich připomínek opraví, tak si nasypu popel na hlavu a budu ho sdílet, kde jen bude možné :-) Do té doby ho budu brát jako relevantní zdroj, který popisuje vývoj teplot za posledních 22 000 let.
palma: Prosím, opravdu budeme brát za zdroje podobných informací weby typu myty.cz a estranky.cz? Na základě těchto webů tady budeme diskutovat o tom, že se v minulosti během desítek let oteplilo o 6 - 12 stupňů? Nemáte nějaký normální zdroj?
A pořád se bavíme o oteplení, které proběhlo ve chvíli, kdy tu nebyla žádná organizovaná společnost a už jsem to tu myslím vysvětloval, že i kdyby se oteplilo o 6 stupňů před 20 000 lety, tak by se tlupa sapiens přesunula z Polabí do Jizerských hor a nějak se přizpůsobila. Jak ale v současné době přesunete miliony/miliardy lidí, až bude v nížinách opravdu teplo?
neoen
Ehm, které stránky považujete za relevantní, abych to nekopíroval zbytečně? Které jsou ty správné, nezávadné, správně orientované?
Příčiny tohoto vymírání nejsou zcela jasné.[55] Diskutuje se o dvou možných příčinách – o ztrátě životního prostředí a o hubení člověkem, v té době rozšířeným již po celém světě. Fakta mluví ve prospěch kombinace obou faktorů. Závěr posledního glaciálu končil velmi studeným stadiálem před 27–18 tisíci lety, kdy pevninské ledovce postoupily hodně k jihu a poškodily tak životní prostředí megafauny zejména v Evropě. Pak došlo k prudkému oteplení až o 6 stupňů průměrné teploty během pouhých desítek let, načež toto oteplení bylo před 12,7–11,5 tisíci lety přerušeno návratem velmi chladného a suchého podnebí. Pak již se začalo oteplovat na úroveň současnosti. Velká zvířata se v této době stáhla do prostorově omezených útočišť a jejich populace značně prořídly. Možná v této době, vzhledem k jejich nízké reprodukční schopnosti, mohly být malé izolované populace poškozeny lovem lidí, což mohlo vést k jejich konečnému zániku.[55] Megafauna přežila řadu jiných interglaciálů a byla lovena již v předcházejícím interglaciálu neandertálci.[55]
Lidská populace Evropy se před 24–14,5 tisíci lety během posledního glaciálu snížila až o 90% a lidské osídlení se udrželo jen v nejjižnějších částech kontinentu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_ledov%C3%A1
ale je pravda, že jeden ze zakladatelů wikipedie dnes říká, že je lživá a mizejí z ní pravdivé informace, takže patrně nejde o zcela relevantní zdroj.,. nicméně jsem ho teď použil..už z toho důvodu, že při ochlazení klimatu vyhynulo 90% tehdejší lidské populace... sakra ale ono nám hrozí oteplení..no a když si vezmeme, že celkově se z doby ledové do těch vysokých teplot oteplilo okolo těch +13 - 14 stupňů.. pak to vychází na 1,3 - 1,4 stupně za sto, sto padesát let.takže se oteplovalo třeba tisíc, tisícpětset let, to je krátká doba? o kolik se oteplilo a za jak dlouhou dobu na dnešní teploty z těch "průměrných"? 150 let? a o 1,5 stupně...to by odpovídalo..
24.07.2021 Belgie, bouře, záplavy, sesuvy půdy
25.07.2021 Čína, tajfun In-fa, silné přívalové deště, záplavy
26.07.2021 severní Itálie, bouře, velké kroupy, záplavy
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...
charlie
palma
To se takhle sešlo na webu pár chytrých hlav ekoaktivistů (mimochodem jejich jména jsem nikde nenašel), Že si stanoví vlastní metodiku a celé to překopá. A ty teplotní výkyvy prokázané na proxydatech z jednoho místa jsou také nesmysl. Doba ledová s kontinentálním ledovcem zaříznutým až do střední Evropy neexistovala. Teploty rozdíly, rychlosti změn teplot neexistovaly.. Do doby než byl vynálezem parní stroj bylo ideální klima. Já se divím že ti ekoteroristié nevyrovná ten graf až po parní stroj do přímky. Ale vývoj jde dál možná se jim to padaří.
Hlavně že všichni víme ten zaručený zdroj...
Ke grafu B se NEOEN už asi vyjadřovat nebude. Dal ho sem omylem a už to nejde vzít zpět.
ROFA:
Pokud už jsou autoři grafu nazýváni ekoteroristy, tak je to dobré, evidentně dochází argumenty :-) Graf jsem sem vložil s nejlepším vědomím a svědomím, rozhodně ho nechci brát zpět a pokud ostatní čtenáře zajímá jak vznikl a na základě jakých studií a metodiky, tak to mohou detailně prozkoumat.
Autorem tohoto konkrétního grafu jsou podle diskuze (odkaz v předchozím příspěvku):
- Ondráš Přibyla (teoretický fyzik)
- Jakub Zamouřil (vesmírný inženýr)
- Jan Krčál (teoretická informatika)
Předpokládám, že alespoň trochu rozumí logaritmům a dokáží pracovat s daty, osobně jejich výslednému grafu věřím více než podivným obrázkům, které sem neustále vkládá anonymní uživatel ROFA. Mimochodem, všímáte si, že sem ROFA ještě ani jednou nedal jediný odkaz, odkud vzal své malůvky o civilizacích s mnohem teplejším podnebím, atd? Každý ať si udělá svůj názor, osobně věřím spíše grafu B, za kterým jsou konkrétní data a konkrétní lidé. Mohou se samozřejmě také nějak mýlit, ale nemám vzdělání na to, abych jim rozporoval data a metodiku. A věřím, že pokud jim tam někdo napíše, že mají něco konkrétního špatně, tak se tím budou zabývat (a bude to i pro ostatní veřejné).
A mimochodem, všímáte si, že ROFA nikdy nerozporuje na něco konkrétního? Třeba, že tam použili data ze studie XY, která nejsou slučitelná se studií YZ, protože ABC? Ne, jen je něco nesmysl, nerozumíme tomu, atd.
Další odkazy o projektu faktaoklimatu.cz:
https://www.osn.cz/ondras-pribyla-a-fakta-o-klimat...
https://finmag.penize.cz/dezinformace-a-koronaviru...
Ondráš Přibyla
Jsem lektor, mediátor a konzultant. Většinou vedu kurzy nenásilné komunikace pro veřejnost (KOKS, tréninková skupina DOJO). Ve firmách i neziskových organizacích pomáhám řešit konflikty, facilitovat náročné diskuse a nastavovat komunikační kulturu, kde NVC často doplňuji systemickým pohledem na organizace a metodami skupinového koučování. Postupně čím dál větší část mé práce zabírá metodické vedení mladých lektorů (nejen) NVC a mentoring.
Jakub Zamouřil (*1993)
Angažoval se v 2 neziskových organizacích a jedné soukr.firmě. Tyto subjekty mají se státem od 2016 celkem 2 smlouvy v celkové výši 183 300 Kč.
Jakub Zamouřil se angažuje v 3 firmách (z toho v 2 neziskovkách)
udává vzdělání Ing. (vesmírný Ing.) toto vzdělání oficiálně neexistuje.
takže jo, fajn odborníci, posledního pána mi to ani nevyhledalo...
po dlouhém hledání jsem našel pouze jednu přednášku, kdo chce, ať si to pustí a udělá si obrázek..https://www.youtube.com/watch?v=vk4E6s9by58
Ing., Bc., Ph.D., vysokoškolský pedagog, působí v oboru aplikované informatiky v dopravě.
palma
Já je nechci nějak obhajovat, ale z čeho vyplývá ten úsměšek "fajn odborníci"? Že po studiu nešli do nějaké firmy, ale realizují zajímavé projekty v rámci neziskových organizací? Že sice můžete vystudovat teoretickou fyziku (a přijde mi to jako dost odborné zaměření, abych je mohl nazývat odborníky), ale baví vás více práce s lidmi, chcete zpracovávat data do srozumitelné podoby (máte na to vzdělání) a ukazovat to lidem? A tím, že máte v životopisu práci pro neziskové organizace, tak jste automaticky degradován a považován za "fajn odborníka", kterého je třeba ignorovat, protože je v tomto případě chytřejší nějaký anonym ROFA se svými "nevímodkud" postahovanými obrázky?
Vesmírný inženýr je patrně pojem, který má zjednodušit pochopení oboru studia, zde je odkaz na diplomovou práci: https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/7050...
To poslední jméno je patrně zde: https://de.linkedin.com/in/jan-krcal/en
Evidentně jde o lidi, kteří vystudovali velmi obtížné obory a pak neměli nic lepšího na práci než aby si řekli, že vytvoří nějaký dezinformační web o klimatu, protože ... proč ne? :-) O lidech, kteří vystudovali odborné obory si dovolím tvrdit, že jsou odborníci, kteří umí pracovat se studiemi, metodologií, angličtinou, dokáží porovnávat zdroje, atd. Kdo je ROFA a palma? :-)
Ale nemá to cenu, tak spíše pro ostatní. Všímáte si, že nikdo nechce řešit/diskutovat/rozporovat konkrétní části grafu, zdrojových dat, metodiky, atd? Místo toho se věnuje čas ověřování kádrových profilů lidí, kteří je vytvořili (a veřejně jsou k tomu dostupné všechny podrobnosti). Je to stejné, jako když média píší o Gretě (kde co řekla), místo aby se řešil opravdový problém (globální klimatická změna).
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.