Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 15.07.2021, 12:19

14.07.2021 Německo, Belgie; bouře, silný déšť, záplavy, povodně

272
# 15.07.2021, 15:12

palma
To je tak, když se umí jen tlachat nebo ne EU státům vyhrožovat, okamžitě bych přišel místo zdražování s náplní práce, která bude znamenat konkrétní výsledky, třeba nám známé 5letky a ty pak vyhodnotit a vyhodit všechny neschopné úředníky a některým nespolupracujícím státům neposlat ani euro, ono by se to pak rozhýbalo rychle, hlavně to chce opět pozitivně motivovat a říci lidem jasně, každý z vás musí něco dělat a změnit, jinak na nějaké slevové akce a tarify zapomeňte, to stačilo kdysi, teď už nee.

272
# 15.07.2021, 17:20

Bohužel lidí se zase probudí až bude pozdě, viz současné extrémy, Evropa má na tohle ještě přitom sakra štěstí, najednou se začnou zajímat o změnu klimatu a co s tím, no to je teda brzo, přitom změna o pouhý 1 st, počkejte až bude změna o st. 3, to můžete k těm obětem rovnou připsat 2 nuly, pravidelně, že straším? Ale kdepak, to je ještě střízlivý odhad, to mi věřte.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zapad-nemecka-p...

496
# 15.07.2021, 21:02

palma
Dovolím si reagovat postupně.

1.) vzájemná korelace mezi CO2 a teplotou. Jak jsem psal, výpočet je pouze zjednodušený (pozor, není mylný). Zde je dost povídání - https://www.researchgate.net/post/What_is_the_stat... (doporučuji opravdu pročíst prakticky celé, jsou tam názory různých stran) a pak také najdete info i zde - https://www.ipcc.ch/site/assets/uploads/2018/05/SY...
Uvádí se, že pokud se použijí data např. 1960-2020, pak platí cca 10 ppm CO2 = 0,10 C. Bavíme se o podmínkách, které v daném období panovaly (vstupní data) a dá se předpokládat, že budou panovat i nějakou dobu nadále (simulace). A ano, platí i Vaše tvrzení - Pro vyšší koncentrace CO2 bude přírůstek pomalejší. To je pravda a ten CZ článek také popisuje, jak a kdy toto může nastat.
Základem je teorie/tvrzení, že za GO cca ze 70% stojí CO 2. Ano, výpočet může být přesnější, pokud započítáme všechny možné vstupy a navíc je vyhodnotíme v čase. Že by ale při tomto nastala nějaká větší odchylka či jiná hodnota se moc nečeká. Proto, jak tvrdím v úvodu, jedná se o zjednodušený výpočet.

2.) článek na aktualne.cz - že má EU ambiciózní plán, o tom žádná. Že tento plán dopadá různou intenzitou na západ - střed - východ Evropy o tom také žádná. Dle mne je ale vše ještě o (konstruktivních) jednáních. Ano, pro nás to může být horší (dosáhnout cílů), ale o to více máme možnost čerpat velké dotace. Ty peníze dostaneme, ale zde bude náš problém, o kterém se píše ve 2.části článku - ČR neumí čerpat dotace a hlavně je neumí rozdělovat. Že je toto pravda ví opravdu i dítě. Už dávno jsme měli možnost čerpat takové dotace, že bychom měli aktivity resp. akce dávno rozběhlé a měli řádný "náskok". No když ale slyšíte, že EU je špatná atd., tak všem je jasné, jak cirkus v ČR funguje - špatně, pomalu, chybně a dál pokračovat nemusím. Prostě vláda nechce GO (správně) řešit ... viz např. dnešní info, jak vláda je proti solárům - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/analyza-poslanc... prosím, nespojovat s fiaskem před cca 12 lety. Cíl vlády je jiný ....

3.) článek na Idnes.cz - no já si říkal, že je to dlouho, co nepsali nějakou špatnost na toto téma :) já doplním tento článek, který se dívá na to samé téma v Anglii - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeleny-sampion-... že nejspíš udělali chyby, to souhlasím. Nemít uhlí, nemít jádro, nemít robustní řešení není dobré. V daném článku resp. rozhovoru se ale hezky povídá o jednotlivých možnostech a zdůrazňuje se pojmy jako robustní a moderní síť, záložní řešení (baterie), nutnost zdrojů jako je jádro atd. Věřím, že není až takový problém mít kvalitní, propojenou a spolehlivou síť (nejen v Evropě). Možná i v horizontu 10ti let? A prosím, nepsat nepřesné informace, že 1 taková velká baterie na zálohu vytvoří tolik a tolik emisí (daleko více než ABC), co pak s recyklací apod.

4.) k té teplotě v optimu cca 2.000 let nazpět, že bylo teplo stejné jako dnes - povídání k možným příčinám je např. zde - https://www.britannica.com/science/medieval-warm-p... to oteplení bylo na různých místech Země různé. Ale každopádně stejná teplota jako dnes nebyla (možná na některých místech, kde bylo oteplení největší) - v současnosti je o dost vyšší.

386
# 16.07.2021, 09:03

Tak oteplení je dneska taky na různých místech různé, ale jak můžete říct, nebo kdokoli jiný, že teplota nebyla vyšší třeba někde ve středu USA, či někde v Jižní Americe, Austrálii, tady v Evropě jsou důkazy, viz roztáté ledovce v současnosti a tím odhalené základy staveb legionářů.. apod, takže tady to lze určit, jinde ne, proto to není dokázané..proto taky studie počítají s poměrně velkým rozptylem, jak mohlo být ,tuším plus mínu jeden a půl až dva stupně od osy na plusovou a minusovou stranu.., plus je otázka, když by se podařilo dostat CO2 na úroveň těch slastných 318ppm či podobně, jak by bylo.. zima, akorát? Na severu by řvali, že zimu nechtějí, ve středomoří by si libovali, že je akorát, a černoši by chtěli CO2 ještě ubrat, kdo rozhodne o té hranici? A kdo rozhodne o tom, co odpovídá přirozenému vývoji, a co už ne?
Jo a ta bateriová úložiště, víte kolik celkem jsou ty ztráty..přenos energie, nabití, vybití, přenos energie..?:cool: tipněte si kolik desítek procent to je, a jak velké to úložiště musí být, aby pro EU zajistilo dejme tomu tok odpovídající dvěma dnům průměrné spotřeby, nota bene třeba v zimě.. aby mělo smysl, tak tak nějak by muselo mít kapacitu..a atomové elektrárny zelenáči nechtějí..
Jo a ještě jedna poznámka k manipulaci s lidskými smysly od NASA bych to třeba nečekal, ty obrázky v průběhu let s oteplením země.. oteplí se tu o stupeň tu o půl, tu o tři, možná čtyři stupně v průměru, a ejhle, na tak malém rozpětí celá planeta z bílé až modré barvy, zrudne až zhnědne, teplo Vám je, jen se na to jeden koukne..:D

386
# 16.07.2021, 12:47

ACEOF ACES
Žijeme na vrtošivé planetě; tam foukne vítr, tam šplouchne voda, tam se zem zachvěje, tam zasoptí sopka, tam shoří les... a naše jistoty jsou v čudu.

386
# 16.07.2021, 15:59

andy206
Pročetl jsem si v klidu, jak jste doporučil..
https://faktaoklimatu.cz/explainery/otepleni-zvyse...
hm, tedy myslíte že tu vše sedí?..
"Z výpočtů i modelů vyplývá, že každé zdvojnásobení koncentrace by mělo způsobit nárůst teploty o stejnou hodnotu: přibližně o 3 °C. Zvýšení koncentrace z 300 na 600 ppm by tedy způsobilo globální oteplení o 3 °C, zvýšení na 1200 ppm o další 3 °C a zvýšení na 2400 ppm opět o 3 °C – dohromady o 12 °C." takže 3+3+3=12 ? .. hm pokračuji dále..

"Na základě současných klimatických modelů a paleoklimatických dat víme, že hodnota rovnovážné citlivosti je okolo 3 °C (v rozmezí 2,3–4,7 °C).10 " Hmmm zajímavá rovnovážnost, střed je podle nich na 3... a rovnovážný výkyv je mezi 2,3 až 4,7.. podle všeho, jestliže je spodní hranice 2,3 horní by měla být 3,7,, radši jim ujela o jednotku, čili je 4,7.. docela dobrý, veškeré "ujetí" ve prospěch oteplení,,
a aby jste si uvědomil, jak chybná mohou být měření i data z minulosti ohledně CO2,
pozorně si přečtěte toto..https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=6091...
Tak za chvíli budu číst dál, teď musím zahnat psy domu, neboť začlo lít jak z konve...asi zase globální oteplení..;-)

p.s. našel jsem ve svých odkazech jeden letitý, ale poučný odkaz (a k zasmání), čím vším ta či ona strana je schopna podpořit "svou pravdu".. je to psina..:D
https://www.freeglobe.cz/Articles/1906-podle-vedcu...

33
# 16.07.2021, 16:11

palma jj
Vypada to sice neskutecne a trha rekordy, ale podle me uz tu v historii neco podobnyho nebo i horsiho muselo byt i na nasem uzemi.
Kdo je trosku pozornejsi pri vnimani krajiny si toho urcite musel vsimnout. Reky i potoky casto tecou v prohlunich ktere jsou hluboke nebo siroke tak, ze by musely pojmout treba stonasobny nebo vetsi objem vody obvykly za bezneho stavu. Akorat k tomu dochazi tak zridka, ze jsou tyhle udoli v dnesni dobe plny vesnic.

Obcas sem narazil i v relativne rovinate krajine na hluboke rokle a ryhy u kterych jsem premyslel jak vlastne mohly vzniknout. (I v nich se dneska semtam najde zastavba) Tak sem usoudil ze to mohlo byt treba po ustupu a tani ledovcu po skonceni doby ledove a nasledne moznou erozi nebo postupnym odnosem vzniklych nanosu pisku a bahna... no a vida, ono se ukazuje ze takovej utvar muze vzniknout i za den - jen jsme to uz peknejch par stoleti nezaznamenali:

386
# 16.07.2021, 16:34

Ai-kun
Jo jo, příroda tvoří krajinu, marná sláva.. a marná snaha jí v tom zkusit zabránit..:!!:

# 16.07.2021, 19:09

Snížení spotřeby ve 40.letech 20.století a v roce 2020, především v jeho 1.polovině, se asi za rok projevilo na průměrné globální teplotě, snížením rychlosti oteplování.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

Od poloviny roku 2020 spotřeba opět stoupá a ničivé jevy nyní nabírají na síle a četnosti, lze to sledovat v reálném čase (viz příspěvky).

Kdyby teď, v roce 2021, lidstvo snížilo svojí obrovskou spotřebu jako v 1.polovině 2020, pak by do konce roku 2027 průměrná globální teplota klesla o 0,1°C v pětiletém průměru. Klesla by síla a četnost ničivých jevů a teplotních anomálií.
Nyní stoupá a odpočet běží.

386
# 16.07.2021, 19:11

ACEOF ACES
A co myslíte.. teď jsem četl, že v tom má prsty La Nina.. tak má, nebo nemá, já že bych těm meteorologům napsal, že za to může odpočet...který běží.:cool:

33
# 16.07.2021, 20:13

ACEOF ACES ta souvislost asi moc nefunguje.
Pred rokem 1900, a uz vubec ne pred 1000, 2000 a vic let za to mohlo co, kdyz to sotva mohla byt rostouci spotreba?

Nejspis rozzlobeni bozi, ktere bylo pak potreba pod vedenim samanu nebo knezu usmirovat.. Jojo, tenkrat byl svet jednodussi, Inkum a Aztekum napr. stacilo podriznout na oltari par koz a deti, a kdyz to bohum stacilo zas prisel dest a uroda.
Kdyz nestacilo tak se muselo rezat dal a vic. Trochu mi to pripomina dnesni politiku boje proti klimatu, teda v nekterych aspektech.

386
# 16.07.2021, 20:30

ACEOF ACES
Tak to mi vysvětlete, kdyby lidstvo snížilo spotřebu jako v roce 2020 v první polovině, tak by dle vašich poznatků do konce r.2027 poklesla globální teplota o 0,1℃ v pětiletém průměru.. navzdory stoupající koncentraci CO2,.. jsem rád, že jste zmoudřel!:cool:

272
# 16.07.2021, 21:33

Ai-kun
Problém je v tom, že k takovému průšvihu docházelo 1 x třeba za 500 let, ještě třeba před pár set lety byla krajina kromě pár měst na dnešní poměry skoro liduprázdná, krajina měla rozhodně lepší retenční schopnost, zastavěnost mizivá, dnes jsme v úplně jiné situaci, tyhle extrémy můžou bejt každé desetiletí, to je pro infrastrukturu likvidační, eroze nepředstavitelná, proto volám po okamžitém nasazení mobilizačního charakteru, jinak vás ani přehrada nezachrání a nechtějte vědět, jak to může skončit, klimatu je to fakt jedno, až vám naloží 300 mm za 24hod., tak zase bude někdo jen blbě čumět, neříkám, že se tomu dá zamezit, ale škody mohou být poloviční, jen jaksi priority jsou jiné, až to odnesou celá města, to bude zase sbírek, někde jen proto, že se na to někdo zase vybodl.

386
# 16.07.2021, 21:41

Yurri
To co sem Ai-kun, dal ta fotka, neříká vše, hned vedle, prakticky v sousedství je těžební jáma pískovny, hned u hranice města, z toho pole to prosáklo do pískovny, a pak to celé sjelo, touhle dobou je to o polovinu větší, a propadá se to dál.. a je pravda, že když dnes potká někde v EU nějaké obydlené místo 300mm srážek, jinak to dopadnout nemůže..oteplení neoteplení..Já jsem rád za to, že jsme na kopci, rovinka, náš barák metr a půl nad terénem, padesát metrů dole, pod svahem je potok, nevím co by muselo přijít, aby nás to vymlelo..(ale to si říkali ty v Německu taky..) No bavili jsme se o tom tady už mockrát, takže víme oba, co by se mělo dělat,.. na patřičných místech to...vědí? Nějak nevím, teda..

# 16.07.2021, 22:15

V minulosti se klima měnilo, bez lidí, ale nyní je tomu jinak. Naše obrovská spotřeba zásadně mění prostředí planety Země a to má rozhodující vliv na rychlost globální změny klimatu, která nyní probíhá a na sílu jejích ničivých projevů. Jestli se nepřizpůsobíme a výrazně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší. Na potomky to už nepřehodíme, tohle si zažijeme i my.

272
# 17.07.2021, 00:25

palma
No oni mi připadá toho zase o tolik víc neví než my, jinak si nedovedu vysvětlit ty krásné vzletné sumy stromů, které bude nutno sázet, bez nějakých reálných mantinelů v praxi, stromy jsou přece jen vrchol pyramidy, kterou budeme muset proti změnám klimatu postavit, aby tady vůbec zůstal kámen na kameni a hlavně to musí dávat ekonomicky smysl, jinak je to odtržené od reality a odsouzené k brzkému neúspěchu. To přece nejde někde od stolu střílet takhle číslema, vždyť tím měníte zaběhlé ekonomické vazby, které stejně jen tak nevykolejíte, na vzletná hesla jsem moc starej a nedůvěřivej, i když bych byl 1., kterej bije na poplach.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bory-budou-sume...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.