Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

96
# 13.07.2021, 14:00

neoen
Jsou to většinou proxy data z Grónského ledovce. Můžete si nagooglit kde chcete. Na těch grafech je to pěkně polopaticky. Za nedlouho v 10letech by to podle nich měl pochopit i vnoucek

3
# 13.07.2021, 14:44

ROFA
Můžete sem dát alespoň jeden odkaz, kam na tyto dezinformační grafy chodíte? To jsou pořád všechno varianty toho jednoho grafu, kde jsem dodal dostatek informací k tomu, aby každý pochopil, že je to jen nesmyslná dezinformace. Chápu, že na to někdo skočí, protože to vypadá dobře, ale už svoje děti učím, aby uměly podobné nesmysly rozpoznávat a ignorovat. Alespoň jeden odkaz z Wikipedie, prosím.

96
# 13.07.2021, 15:24

neoen
A kde jste našel rozdíl v grafech z vašeho ozdrojovaného článku a těmi co jsem vložil já? Vždyť to sedí.:D

3
# 13.07.2021, 15:40

ROFA
Chápete z toho odkazovaného textu, že všechny ty vaše grafy, které mají ukazovat, jak nicotné je současné oteplení, nesmyslně končí v roce 1855 nebo ne? Je to sice v angličtině, ale myslím, že to tam dostatečně zdůrazňují.

A že když tam doplníte aktuální data, tak by měly vypadat nějak takto (aby tam byla vidět aktuální situace)? Že ty grafy, které sem dáváte mohly být zajímavé pro lidi v roce 1855, kteří by si řekli, hmm, malinko se nám otepluje, ale jinak je všechno v pohodě. A že na těch grafech chybí aktuální data za posledních téměř 200 let (nehledě na to, že ty grafy někdo schválně upravil a publikoval, aby to nebylo na první pohled zřejmé)?

96
# 13.07.2021, 18:07

neoen
Vy jste teda vážně těžkej případ.
Aby to vypadalo hodně blbě tak vkládám vedle sebe Vaše tvrzení o tom jak je nejtepleji za 2,5 mil. let. a graf z Vašeho odkazu, kde Vám doplnili i teploty od roku 1855.
Není žádná náhoda, že proxy graf z ledovcového vrtu končí v roce 1855. Jen se chce nad tím trochu zamyslet.
Tu mazaninu co sem opakovaně vkládáte jako věrohodný materiál stáhněte. Ta úprava nemá s reálnou teplotou nic společného..

# 13.07.2021, 19:37

Kdyby nyní lidstvo snížilo svojí spotřebu jako v roce 2020, pak by do konce roku 2027 průměrná globální teplota klesla o 0,1°C. Klesla by síla a četnost ničivých jevů a teplotních anomálií.
Nyní stoupá a odpočet běží.

3
# 13.07.2021, 19:43

ROFA
Také si říkám, jestli mi stojí za to, se tady dohadovat s místními dezinformátory :-) Ale koukám, že začínají docházet argumenty, tak začínáte míchat jablka s hruškami.

1) Na prvním obrázku netvrdím vůbec nic, tedy tvrdím jen to, co tam ukazuje ten graf, který jste sem sám vložil. Jen byl nějakým nedopatřením špatně čitelný, tak jsem doplnil kvalitnější zdroj, aby bylo jasné, kde ta modrá křivka končí. Podle toho grafu je jasné, že je nejtepleji za poslední 2,5 milionu let. Nevím, do jaké míry je to pravda a do jaké míry je ta studie relevantní, ale prostě jste ji z nějakého důvodu použil, tak to asi bylo důležité a z toho grafu je zřejmé, že je prostě nejtepleji za poslední 2,5 milionu let. Nic netvrdím, jen to čtu z toho grafu. Na tom se snad můžeme shodnout? V tomto případě jde mimochodem o Vostok, takže patrně Sibiř (tedy něco zcela jiné podmínky než Grónsko na druhém obrázku).

2) Druhý obrázek ukazuje správně to, že je aktuálně téměř nejtepleji za posledních 10000 let. Vidíte to tam nebo ani to na tom grafu nevidíte? Díky, že jste to sem vložil, konečně snad chápete, že ty dezinformační nesmysly uvedené výše (na žádném není mimochodem uvedeno, že končí v roce 1855) slouží jen k odvádění pozornosti (nic se neděje, otepluje se jen velmi pomalu). Pořád ještě čekáme na nějaký zdroj těch dezinformačních grafů, pokud je tedy sám nevyrábíte :-)

A zdroj té mazaniny jsem už uváděl, ale ještě jednou: https://www.quora.com/Occasionally-I-see-images-li... Zkuste si to podrobně projít, všechna čísla tam jsou opět ozdrojována a okomentována. Možná tam najdete i další ukázky podobných dezinformačních grafů, které máte na disku a z neznámého důvodu je sem stále vkládáte :-)

77
# 13.07.2021, 20:03

neoen
Já tedy na druhém obrázku vidím, že teplotní vrchol 1,42 st. z r 2018 je stejný, jako vrchol před dvěma tisíci lety, ostatní starší vrcholy jsou vyšší, i ten před deseti tisíci lety.

96
# 13.07.2021, 20:20

charlie
JJ. NEOEN zatím nepochopil, jaký je rozdíl mezi grafem vykreslující teploty za posledních 10 tisíc let a grafem teplot za posledních 3.5 milionu let. Že jsou oba správné a neodporují si někomu přijde jasné, ale jiný má s těmi měřítky problém. To se časem podá... ;-)

Edit:
Ze podobného důvodu nejsou ve srovnání se současným měřením nepřesné i ty špice v grafech současné doby meziledové. Ač svádějí k domněnce, že jsou ostré jsou ve skutečnosti zaoblené a různě vyhlazené. Reálné vrcholky průměrných ročních teplot byly vyšší.

3
# 13.07.2021, 21:02

charlie
Ano, není to zcela nejvyšší teplota za posledních 10000 let (tedy absolutní rekord), ale jak je uvedeno i ve zdrojovém článku: "current global temperatures of the past decade have not yet exceeded peak interglacial values, but are warmer than during ~75% of the Holocene temperature history". Tedy zatím není zcela nejvyšší, ale je teplejší než 75 % ostatních hodnot. A když se podíváte na aktuální vývoj, kdy během 20 - 30 let se čeká další nárůst o jeden stupeň (a na tom panuje poměrně velká shoda), tak bude mít aktuální doba na grafu i absolutní vítězství.

Jsem ale moc rád, že se už alespoň diskutuje o tomto relevantním grafu a nikoli o dezinformačním nesmyslu, co sem vkládá ROFA (a nemá k němu ani žádný zdroj). Schválně ten graf srovnejte s tím, co sem nedávno vložil (zejména konec pobaví):

Dezinformační graf

Všimněte si, že vlastně vypovídá o něčem úplně jiném. Vůbec neupozorňuje, že jsme v současné době teplotně výše než 75 % hodnot za posledních 10000 let, ale spíše to vypadá, že se v současné době malinko otepluje a dělá se z toho zbytečná věda o globálním oteplování...

386
# 13.07.2021, 21:03

ROFA
Ve své podstatě se pro poučení, jak to s tím grafem je, stačí podívat na graf ČHMÚ ohledně měsíční předpovědi, pak to člověk pochopí, tedy, pokud chce...:cool:

386
# 13.07.2021, 21:06

neoen
Malý dotaz, kdo rozhoduje o tom, co je dezinformační a co je relevantní?

3
# 13.07.2021, 21:08

ROFA
Zkuste prosím reagovat k tématu, pokusil jsem se to rozčlenit na dva různé body a dal jsem tam i konkrétní otázky. Pokud tam něco nechápete, tak to mohu doplnit či vysvětlit. O nepochopených průměrech už tady všichni několikrát četli, ale nijak to s tím v tomto případě nesouvisí. A nezapomeňte také prosím na nějaké odkazy, odkud jsou ty dezinformační grafy :-)

3
# 13.07.2021, 21:11

palma
Dezinformační je to, co nemá zdroj a zatajuje nějaké informace. Vysvětloval jsem to podrobně výše. Pokud používáte grafy, které končí v roce 1855, jako ilustraci toho, že žádné globální oteplování neprobíhá a na tom grafu to neuvedete, tak je ta informace zkreslená (dezinformační).

96
# 13.07.2021, 21:25

palma
Já se nechci smát, ale musím to odlehčit. Od roku 1855 se už zřejmě netvoří dostatečně kvalitní led. :D
Možná další důkaz pro alarmisty že se blíží konec. :!!:
Nebo, že by fakt ta data z toho pár let starého ledu stopil... :(

386
# 13.07.2021, 21:26

neoen
čili, tohle je třeba dezinformační?

3
# 14.07.2021, 00:11

palma
Těžko říci, na první pohled to tak nevypadá, ale bez konkrétního zdroje na studii, kde to bylo publikováno, je to k ničemu (nevíme, co to je za data). Nevíme, kde a jak to bylo naměřeno, píše se tam, že jde o teploty 1950 - 1980, ale křivka končí v roce 2000 (či dokonce 2006). Možná je to u grafu nějak vysvětlené, bez toho to ale vyvolává trochu pochyby. V současné době je velký rozdíl, zda se díváme na grafy, které končí v roce 1980 nebo 2020 (jen během těchto 40 let došlo k navýšení globální teploty o cca jeden stupeň). Dále je tam čeština, takže to bude přebrané někde ze zahraničí a je třeba se podívat, zda původní anglické grafy odpovídají tomuto počeštěnému. Pokud je ale vše správně, tak to nebude žádná dezinformace a můžeme se případně pohádat už jenom o metodologii (jestli je vhodné posuzovat sedimenty na Antarktidě a co to vlastně vypovídá). Ale o tom už toho moc nevím, takže se moc nezapojím :-) A pokud je to nějaká studie, která opravdu nějak naznačuje, že to zatím není tak horké (i když ten konec grafu je opět téměř na maximu za posledních 2000 let), tak budeme asi všichni doufat, aby to tak bylo. Ale opravdu nevím, dejte prosím odkaz a můžeme to probrat.

386
# 14.07.2021, 08:50

neoen
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/klima-se-...
je to článek z roku 2012, a problém je ten, že se tu plaší, že se nějaká desetiletí otepluje, ano, a z pohledu dvou tisíc let se nějak zvlášť neotepluje, a z pohledu statisíc let ještě méně a z pohledu milionů let vlastně vůbec, takže záleží na tom, jaký graf si vybereme, napsal jsem to správně?:cool: Navíc je poloha kontinentů naprosto jiná, než byla před sta tisíci a podobně let, my jsme konkrétně daleko více na severu..a dával jsem tu i odkazy z té vaší wikipedie, kde bylo řečeno, že byla období (dvanáct až dvacet tisíc let dozadu), kdy se během desítek let oteplilo až o +6℃, a pak ochladilo o ještě více, a pak se zas začlo oteplovat.. takže oteplení o nějaké +2 +4 je v cajku a o +6 se o tom můžeme bavit, ale bylo to taky..

496
# 14.07.2021, 09:38

palma
Že se v historii oteplovalo a ochlazovalo, to víme. Že ty výkyvy byly větší, také víme. Ale problém akt. doby resp. posledních desítek let je to, jakým tempem se to děje a proč se to děje. A pokud mají vědci pravdu, a min. z 80% je to způsobené skleníkovými plyny, pak je to problém.

Pokud v historii bylo např. ještě o +4 C tepleji než nyní, pak prosím tuto odchylku přeneste do akt. roku 2021. Jak by vypadal život na Zemi? Předchozí migrace by byly pouhou srandou. Suché oblasti daleko více rozšířeny po Zemi. Oblast střední Evropy by byla jako oblast Chorvatska, Řecka? Prakticky zánik zemědělství, lesů, kritický nedostatek vody … a bylo by otázkou času, kdy by začaly války … takže co teď? GO jinak moc neřešit, připravit se na +3, +5 C? A dát našim budoucím generacím tento dárek? A nebo udělat maximum pro to, abychom růst sklen. plynu zpomalili, zastavili a redukovali? A pokud je to vše pravda, pak by se měl postupně dostavit také vývoj teploty … bohužel zrovna CO 2 vydrží v atmosféře cca 100 let ...

Takže pohledy do daleké historie jsou fajn, ale akt. doba říká spojení člověk - sklen. plyny - GO. A hodnoty CO2 resp. ppm v daleké historii vs. současnost jsou doložené a myslím si, že i nezpochybnitelné (417 ppm vs. max. cca 330 ppm).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.