Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

110
# 09.03.2021, 22:00

Yurri
Jako být to takhle nakonec může, ale jak se praví v té židovské anekdotě; jestli chceš rozesmát Boha, vyprávěj mu, co budeš dělat zítra;-).

K tomu, co popisujete, by mohlo dojít, pokud by se přidala nějaká sopka nebo by rapidně klesla intenzita slunečního záření. Ono i když by se proud zastavil, pořád tu bude masa vyhřáté vody ve Středozemním moři, což určitě do teplot nějak promluví.

273
# 10.03.2021, 11:12

ludvicek
Bůh už dávno poslouchat nebude, protože nechat si zlikvidovat navíc ještě Amazonské deštné pralesy, které plní nezastupitelnou stabilizační funkci, to může jen úplný idiot a můžeme pak jen s jistotou čekat, kdy ta rána do týla přijde, protože to je prostě jistota přírodních zákonů, mi připadá, že současné lidstvo je svým technologickým pokrokem tak namyšlené, že zapomíná na pravidlo, že akce plodí reakci a globální vzestup teplot rapidně omezí prostor k přežití, vyřadí zdroje vody, zdroje levné energie, sníží výživnou hodnotu potravin atd., na tyhle naleštěné mamony konzumu v podobě mrakodrapů třeba někde Abú Zabí nebo Číně nebo USA sedne prach když padnou k zemi a já si řeknu, zase nepoučitelný telata, dobře vám tak, za tendle kobylkovský syndrom (plýtvání zdroji) si nic jiného nezasloužíte, teprve pak až budete rejt držkou v zemi si můžete popovídat s Bohem, jsem v tomhle fakt hodně kritický.

110
# 10.03.2021, 17:16

Yurri
To máte pravdu, ono je to i strašně nespravedlivé. Když si vezmu Vás a Vaše příspěvky, vy děláte tak, aby po Vás nezbyla jen poušť. Ale dokud budete široko daleko jediný, zcela nespravedlivě spláčete nad výdělkem, ačkoliv jistá oáza by na Vaší zahradě nějakou dobu vydržet mohla.

273
# 10.03.2021, 19:59

ludvicek
Potřebuju to jen organicky nabít a uvidím letos jestli i třeba lesní mykorhiza může pomoci, azotobakterie nebo clonoplus houby jsem už taky zkoušel, blbý to čekání na další rok no, prostě zkouška trpělivosti. Vrátit zemědělskou půdu alespoň do normálu stojí prej tak 400 Kč na 1m2, takže žádná láce, já budu vědět jak, to vám nikdo nevezme, preppeři právě chtěj být co nejvíce nenápadní. Škoda, že nemám technologické možnosti na cloud seeding v nejbližším okolí, určitě by to fungovalo, ale co už, bojovat proti plísním bude stejně důležité.

273
# 13.03.2021, 17:54

Jinak tady je pěkný článek o přechodu na elektromobilitu, z hlediska emisí CO2 zbytečnost, proto tyhle inovace mohou být pro někoho zajímavé, ale určitě ne něco řešící, takže green tohle rozhodně není, spíše naopak, co tam máte dál průmyslníci?
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/namorni-lode-...

33
# 14.03.2021, 08:04

Yurri U ty elektromobility se mi hlavne zda, ze se kolem skutecnych emisi a dopadu na zivotni prostredi dost mlzi a opravdu relevantni srovnani celkovejch dopadu vidi clovek malokdy. Jestli vubec.
Pokud by ale platilo, ze vyssi energeticka narocnost vyroby jakehokoliv zbozi se musi nutne projevit na cene, tak by to znamenalo, ze elektro ma ve skutecnosti mnohem vetsi dopad nez se tvrdi.

Dalo by se to dohnat vyssi kvalitou a dlouhou dobou pouzivani, jenze to zatim baterie jaksi neumoznujou. A nebo se to da dohnat i tak, ze dostupnost pro beznou populaci bude mnohem nizsi kvuli cene.. A tam to zatim smeruje.

2
# 14.03.2021, 12:40

Yurri 400 Kč na metr ? Není to trochu moc ? Představte si že máte 10ha pole :-) Píšete , že jste zkoušel mykorhizní houby. Zajímalo by mě jak zpracováváte půdu ?

273
# 14.03.2021, 13:18

Petr82
To jsem si nevycucal z prstu, někdo se to snažil někde vyčíslit, ono to tak podle mě asi bude bohužel, zřejmě na vyčerpané půdě. Já mám zahradu 1600 m2, ale ta důležitá zeleninová je mnohem menší, takže mi stačí rycí vidle a prstová motyčka. Ony stejně tyhle moje přísady nelze bez laboratorního měření nějak prezentovat, buď to poroste dobře nebo ne, stejně rozhodne dostatek slunce a vláha v kritickém období, ostatní je spíše bonus navíc, pár tisíc navíc fakt neřeším, když si pak udělám doma kečup z 20kg várky rajčat nebo domácí ořechošípkovku, tak mě peníze vůbec nezajímají, i když to mám možná nejdražší široko daleko;-)

386
# 14.03.2021, 14:59

Yurri
Ono to bude možná ještě víc. jen když bych si promítnul kolik hodin práce zabere promísení, naočkování, prohnojení 1m3 země, aby byla k něčemu.. plus před tím vytvoření humusu.. hodina á 100 kč ani není odpovídající..samozřejmě když dojde na "průmyslové" zpracování, bude cena jiná, ovšem to není takovýto případ..ale odměna dobrá, soused, hloubka zeminy v záhonu cca 30cm, já 70 - 80 cm "jiné zeminy", výsledek pěstování propastný, pravda, bavíme se o 20m2 zatím takto "zpracovaného" záhonu..

273
# 14.03.2021, 15:36

palma
Ano samozřejmě, čas není započítán, jen třeba to odkamenit a vyplevelit na hloubku 1 rýče trvá klidně 10 let, každoroční komposty pomohou a teprve tohle je základ na tohle moje terra pretování, ono už by to tam rostlo dobře i tak, už děda tam na tom makal před 30 lety a chválili ho, že to tam má jako v květináči, ale byly tam chyby, co jsem musel odstranit (rozložený foliovník, kovové trny a hřebíky z konstrukcí apod.)

2
# 14.03.2021, 16:17

Yurri Šlo mi o to, pokud aplikujete do půdy prospěšné bakterie a houby tak kultivací je ničíte....

273
# 14.03.2021, 19:35

Petr82
Ty houby fungují i při nízkých teplotách, byl jsem osobně u výrobce a aplikují se klidně v zimě do kompostu, lupnu na to plachtu a nepromrzne to a to stačí na přežití, z lesa jich mám taky dost a azotobakterie jsem přikryl peřinou z listí a nepromrzlo to, tak podle mě taky přežijí a namnoží se. Ono je to o symbióze celého půdního edafonu a máte pravdu, když se tam moc hrabe, spíš se to ničí, ale zpočátku když měníte třeba zrnitost, tak to jinak nejde, v létě zase vadí příliš slunce, je to věda a kupodivu o ní skoro nikdo nic neví a těch pár patentů na půdní přípravky si těch pár firem docela tají, koupím to, vyzkouším a nemám hranice, půjdu s obsahem humusu kam až to půjde, cena a čas nerozhoduje, jak mi říkal závistivě jeden vědec, tomuhle nemohou nikdy konkurovat a já jsem mu zase závistivě řekl, že bez labky stejně střílím naslepo, ale prý až 99 % půdních mikroorganismů zůstává stejně neprostudována, nedají se kultivovat mimo půdu, jó kdyby to bylo tak jednoduché;-)

273
# 16.03.2021, 09:23

Střední Evropa je naprosto jasná, sucha budou zničující, pro celé ekosystémy a tudíž i společnost, bez půdy to nedáme ani náhodou, ta nás živí, nebejt dovozu, tak bychom čuměli, já nechci jen čumět:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/sucho-pocas...

2
# 16.03.2021, 12:04

Yurri.....Doporučuji se podívat na přednášky dr Elaine Ingham.

273
# 16.03.2021, 12:11

Petr82
Nejsem fanda cizích nápadů, vymyslete vlastní a sem s ním, přednášek jsou mraky, v reálu tady nevidím vůbec nic, jak to bude už je dnes snad všem konečně jasné, zajímá mě ČR, tady je mnohem více práce, než třeba vedle v Rakousku, kde jsou o dost napřed.

2
# 16.03.2021, 12:25

Yurri.....je vidět, že Vás zajímá život v půdě tak nebuďte zabedněnec a podívejte se na něco od ní. Tedy pokud umíte anglicky. V Čechách mě napadá jméno Jaroslav Záhora. Jsem zemědělec a zkouším plno věcí.....

273
# 16.03.2021, 12:43

Petr82
Sem se zkušenostmi, jsem němčinář, angličtinu já nerad, rád se poučím, kdo je největší brzda, jak vylepšujete kvalitu půdy, kolik máte % humusu, jak se připravujete na změnu klimatu, co vám nejvíce chybí, docela by mě to zajímalo, paní v Americe je koukám moje krevní skupina, ale mě zajímá naše praxe.

2
# 16.03.2021, 13:29

Yurri.... Procenta humusu Vám z hlavy neřeknu, ale nebude to žádná sláva. Sám dobře víte jak dlouho trvá to zvednout o procento. Snažím se pěstovat co nejvíce plodin.... loni cca13 plodin na cca 200 ha. Ideální by bylo nezpracovávat půdu a mít ji neustále pokrytou, ať už komerční plodinou, zeleným hnojením nebo mulčem. Když je možnost tak dodávat do půdy co nejvíce org hmoty, aplikovat půdní bakterie a houby.....

# 16.03.2021, 15:10

Tak poté co měsíce 1-11 roku 2020 byly v globálním hledisku všechny v top 3 nejteplejších měsících v historii pozorování tak rok 2020 byl zakončen chladnějším prosincem až 8.v pořadí:
https://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/202012#:~:te...
Leden 2021 dopadlo podobně a to až 7. v pořadí:
https://www.ncei.noaa.gov/news/global-climate-2021...
Tak jsem čekal jak dopadne únor a ten byl dokonce až 14. nejchladnější v historii pozorování a nejchladnější od roku 2014:
https://www.ncei.noaa.gov/news/global-climate-2021...

Samozřejmě 3 měsíční období je asi zatím málo na to abychom z toho vyvozovali nějaké závěry, ale mě osobně to překvapuje a jsem velmi zvědavý jak se budou globální teploty dále vyvíjet. Kdyby pak dopadl celý rok 2021 nějak chladněji (tedy neskončil v top 5) tak by to mohl být začátek nějaké většího trendu.

Takže asi nelze si naivně myslet, že bude stále jenom tepleji.. To že lidstvo ovlivňuje klima je podle mě jasné a přechod na bez emisní technologie dává smysl i s ohledem na to, že fosilní paliva prostě někdy dojdou. Ale určitě ještě současná věda nedokáže přesně určit jaké bude klima za 10-20-30 let. Těch určujících faktorů je hodně a nejsou dobře předvídatelné. Viz. třeba solární aktivita. V listopadu bylo zaznamenáno 34 slunečních skvrn a vypadalo, že se slunce odrazilo od svého minima a nabírá na síle a ono ne. Prosinec 22, leden 11 a únor 8 skvrn..

273
# 16.03.2021, 15:53

JohnBattler
Podle mě je naprosto jasné, jak bude vypadat místní klima, současné bezprecedentní nedávné extrémy posledních let, o jejichž důsledcích se tady snad už bavit nemusíme (sucho, kůrovec) způsobil nárůst gl. teploty o nějaký 1,5st., co asi způsobí nárůst o 3,5 az 4 st., no co asi? Jasně, že budou periody s povodněmi nebo chladnější, ale výsledek je přece jasnej jako facka, srážky v nižších a středních úrodných polohách klidně poloviční, střed Evropy, stabilní TV kam se podíváš, absence lesů, které by natáhly srážky z moře (atmosférické řeky), kdo tomu nepřizpůsobí kvalitu půdy, nemá podle mě nejmenší šanci, 1m2 půdy dnes nezadrží ani 30 mm, musí 300 mm a výše, zastavěné plochy předělat na zasakovací, to je jistota pánové, no water=no future. Že to skončí v opačném extrému díky zhroucení Golfského proudu jsme už tady řešili. Fascinují mě vždy ti popírači, je to jak s tou pandemií, vždy musíte počítat s horší variantou, jinak jste totiž hovno hospodář, či krizový manager;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.