Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Globální oteplování

271
# 06.02.2021, 14:18

palma
Vždycky jsem si říkal, jak bydlím na náměstí, tak přímo pod obývákem mám v přízemí v průchodu na zahradu studnu až na skálu, nevim snad 10 metrů, úplně suchou a je tam i v zimě teplo, min. +10, tak proč se kopou plošné kolektory na tepelné čerpadlo někde venku v zimě a nezaobalí se do studny jako nanovrstvy na sebe v nějakém médiu, které tu energii ze solárek pěkně naakumuluje během léta jako baterii, zaizolovat to musí být v dnešní době přece úplná banalita, no ta představa je stará tak 15 let., víte kolik je nevyužívaných studen po náměstích? Jsou všude, všechna okolní města jsou jako ementál, podle mě to musí topit skoro zadarmo.

96
# 06.02.2021, 16:14

Yurri
"tak proč se kopou plošné kolektory na tepelné čerpadlo někde venku v zimě a nezaobalí se do studny jako nanovrstvy na sebe v nějakém médiu, které tu energii ze solárek pěkně naakumuluje během léta jako baterii, zaizolovat to musí být v dnešní době přece úplná banalita,"

Na to proč se tak neděje je celem jednoduchá odpověď. Brání tomu samotné fyzikální zákony. Zaizolovat takový zásobník je sice jednoduché, ale málo platné. Teplné toky se dají brzdit, nikoli zastavit.

Ten článek z odkazu co jste sem dal se samozřejmě také netýká sezónní akumulace, ale akumulace na nezbytně nutnou dobu, kdy obnovitelné zdroje jako například kombinace FVE a VE nemohou vlivem počasí potřebu energie okamžitě pokrýt.

Příklady dalších podobných studií a projektů:

https://oze.tzb-info.cz/akumulace-tepla/11420-vyso...

https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_ver...

96
# 07.02.2021, 14:21

Yurri
JJ. Tady už izolace v podstatě nehraje roli. Nádrž s médiem takových vlastností bych vložil rovnou bod základovou desku. Tam by celkově vylepšovala energetickou bilanci. Strach bych měl hlavně z úniku a jiných vlastností toho média.
V každém případě to nikdo nezaplatí. Jednoduchým přepočtem zjistíte, že jen medium do takové zásobníku pro můj nízkoenergetický dům vyjde na 4 miliony korun. Pro domy starší zástavby nebude stačit ani 15milionů. :-)
To se bavíme jen o čistém médiu. To co musí být kolem celého funkčního stroje jsem ani nepočítal.
Zhruba odhaduji že to několikanásobně převýší náklady na stavbu rodinného domu.

495
# 13.02.2021, 19:12

https://archiv.ihned.cz/c7-66880030-oi27t-299a0fd3... pěkné a srozumitelné povídání o stavu lesů v ČR. Bohužel i lesy se staly obrovským zdrojem kšeftů. A ještě tomu ministerstva pomáhají štědrými dotacemi (?!) Nemáte někdo informace či odkaz na článek, kolik se každým rokem podaří vysadit nových stromů? Ať člověk vidí, kolik a jak velký je ten záporný rozdíl. Obnova lesů silně pokulhává a je pomalá. A obávám se, že pokud srážkově nadmormální rok 2020 (někde silně nadmormální) nemusel tolik pomoci akt. stavu (což by i dávalo smysl, díky špatné situaci již někdy od roku 2014), co bude pak dále, pokud tento či další roky budou zase do opačného extrému suché.

271
# 20.02.2021, 07:52

andy206
Holt homo economicus debilus v praxi, dokud bude člověk nastaven na ekonomický zisk drancováním přírodních zdrojů a jejich špatným obhospodařováním pomocí těžké techniky, tak se dál nepohneme, bohužel reagujeme až je pozdě, jako ve všem, až je spálená země a přístupem po mě potopa. Každý, kdo do toho bude rejpat, bude označen nálepkou za zelenej mozek a ostrakizován, někde dopadne i mnohem hůře (RUS). Tenhle materiál si zaslouží 10 let sucha a epidemii každých 5 let, jestli furt nic, tak to vynásobte 5x, přírodě je to jedno, si tu rovnováhu nastolí jinak, klidně udělá ze střední Evropy polopoušť.

495
# 24.02.2021, 20:34

Před pár dny se v jiném tématu zmiňoval/probíral článek ohledně Golfského proudu (GP) -
https://www.severe-weather.eu/global-weather/gulf-...

To povídání je celkem rozsáhlé a zároveň nám dává možnost pochopit trošku širší souvilosti, čeho je Golfský proud součástí ("celosvětového systému proudění v oceánech"), jaký ma vliv a dopady atd.

GP přináší od břehů Sev. Ameriky do sev. Atlantiku teplo resp. teplou, slanou vodu (tzn. obrovské množství energie). Ta se v severní vodách mísí s chladnou vodou a následně ochlazená voda klesá dolů do hloubky. V určité hloubce se pak chladné proudy vydávají směrem na jih k vých. břehům Jižní Ameriky a pak to celé zase putuje a cirkuluje dále a dále.

Problém, na který se poslední dobou upozorňuje, je určité zpomalení GP. Jak to vzniká? Bohužel díky stále většímu tání v oblasti Arktidy se do vod dostává voda z ledovců, která je "sladká" (freshwater). Tato voda a její větší množství pak způsobuje to, že snižuje slanost vod v sev. Atlantiku (slaná voda = těžší voda). Tím pádem se mění podmínky míchání těchto vod a chladnější, slaná voda resp. její množství se nedostává tolik do hloubky a dochází k tzv. zpomalování GP (zpomalení výměny tepla - energie). Dokonce daná část Atlantiku vykazuje již nějaký čas lehce zápornou tepl. odchylku. Teplá voda se pak hromadí před tímto zpomalováním, což může mít za následek větší rizika mimořádně silných bouří a hurikánů podél vých. pobřeží USA.

Freshwater reduces the salinity of the North Atlantic, which means that the water is not dense (heavy) enough to sink. That slows down the sinking of the surface waters, effectively slowing the ocean current, like a traffic jam.

Pro nás v Evropě to pak může mít několik možných dopadů/scénářů. Jedním z nich je to, že díky zpomalení GP by se mohla změnit cirkulace. Nižší teploty obvykle přinášejí tlak. výše a my dokážeme odhadnout, jak by pak cirkulace (nejen) v Evropě mohla vypadat, pokud bychom v Atlantiku měli častěji tyto TV.

Článek dokonce zmiňuje "legendární" film Den poté, kde právě zpomalení, zastavení tohoto oceánského proudění bylo hlavní příčinou katastrofy (samozřejmě hodně přehnané). V článku je řada obrázků vč. simulace možných tepl. odchylek. Po stránce časové se bavíme ne o letech, ale o desítkách let (ne-li 100-200 let), než bychom začali pociťovat možné změny spojené s těmito změnami. A kdo ví, jaké všechny další změny by do toho vstupovaly a tedy jaký by byl "finální výstup".

Na druhou stranu musíme zmínit i jiný článek na Severe Weather (a možný jiný dopad), který chladnější vody v sev. Atlantiku spojuje s možným častějším výskytem TV v Evropě. Jet stream by kopíroval toto tlak. uspořádání a do Evropy by posílal "horké vlny" z jihu. V originálním EN znění:

Several scientific studies suggested that the cold North Atlantic ocean anomaly and the resulting temperature differences could have initiated a stationary Jet Stream position that favored the development of high pressure and temperature extremes over Central Europe.

Uvidíme tedy, jaké budou v budoucnu studie této oblasti. Člověk toho v CZ moc nenajde, musí hodně googlovat v EN.

Dalším bodem je pak dopad tohoto Golfského proudu vs. globální oteplování a růst teploty. Je otázkou, jak jsou simulace a scénáře spojeny s běžícím GO a růstem teploty. Dle dat ten Golfský proud v posledních 30-40 letech zpomaluje ... (nějaký dopad na Evropu, svět? změnilo se něco? ...).

Závěrem musím zmínit, že řádky uvedené výše jsou mým (subjektivním) pochopením a zjednodušením některých pojmů či definic. Pokud se výrazně mýlím, budu moc rád za opravu a další diskuzi :)

109
# 27.02.2021, 12:24

andy206
Mně jen s Golfským proudem nejde do hlavy, proč v jeho silných časech byly poměrně tuhé zimy. Respektive nejsilnější proud byl podle všeho za tzv. malé doby ledové cca 300 let zpátky. Tedy podle mě to bude jen střípek z mozaiky. My jsme taky od něj už relativně daleko, třeba bych řekl, že dopady v Irsku budou jiné než na pobřeží Černého moře.

495
# 27.02.2021, 13:34

ludvicek
On ten Golfský proud, AMOC (a vlastně proudění teplých/studených vod v oceánech po celém světě) je hodně zajímavé téma. Ano, najdou se roky či epizody, kdy některé "přímé úměry" určitě neplatí. A souhlasím, je to jeden ze střípků mozaiky klimatu v budoucnosti. Každopádně je to zajímavé téma.

A jestli jsme my ve střední Evropě relativně daleko? Geograficky sice ano, dopadem ale podobně. Po stránce teplot by Britské ostrovy měly výraznější teplotní odchylku (myšleno při porovnání s akt. prům. teplotami) než střední Evropa. Po stránce srážek je to pak také otázkou, jak by se změnila distribuce srážek nejen po stránce množství, ale např. skrz jednotlivé měsíce. Obecně by srážek bylo asi méně.

495
# 27.02.2021, 13:47

palma
No já v tom článku vidím tak trošku zavádějící informace. Jak to vidím já při pozorném čtení - zaprvé díky mrazům zamrzlo plyn. potrubí - nebylo teplo a plyn nejspíš nešel ani do elektráren (o kolik % takto Texas přišel?). Zadruhé nejspíš díky počasí kolabovaly rozvodné sítě (stále energie z fosilních paliv, plynu), které by jinak dovolily "pustit" energii z jiných států. No a zatřetí Texasané věřili větrníkům a solárům a ty také zamrzly. Pokud tomu tak bylo, pak jsou závěry trošku jiné, nebo?

Samozřejmě jsou další otázky, jak jsou v Texasu řešeny větrníky a soláry po stránce výroby ele. energie za min. teplot. Zda jsou větrníky konstruovány a spolehlivě mohou běžet i při -25 C (měly by), a nebo třeba soláry nešly resp. byly odstřiženy proto, že na nich leželo 10 cm sněhu, zmrzlý led apod. A tak energie asi moc vyrobit nemohly. Toto nevíme.

Takže spojitost s green dealem není moc na místě :)

495
# 28.02.2021, 21:10

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-ned... mrkněte na reportáž o stavu českých lesů. Povídání konečně o faktech, realitě, horších/lepších aktivitách atd. Za 18 min Vaší pozornosti to určitě stojí.

53
# 05.03.2021, 10:40

Zajímavý graf dnes dopo sdílel Jáchym Brzezina na twitteru, je to skvělý klimatolog z ČHMÚ Brno. Ukazuje výrazný pokles hodnoty oxidu uhličitého v atmosféře díky pandemii Covidu-19. Je to krásný pokles, ale jak napsal, tak brzy se vrátíme k normálu a tento pokles doženeme.

Výrazné snížení emisí v minulém roce, díky pandemii Covidu-19
495
# 07.03.2021, 19:05

Ty články jsou zase smutné čtení, doslova k naštvání (slušně řečeno). Čína teď pojede ve velkém, kašlat bude na emise. Musí se stát leadrem ve světě, pro to udělají všechno. Sice na kráse slibují, že začnou emise snižovat, ale nevím nevím ... nechápu, že na to USA, EU nereagují tvrdými sankcemi, cly apod. Vím, že Číňanů je prostě moc, ale mne celkem moc nezajímá, že v přepočtu na počet obyvatel vyprodukují CO2 méně jak ČR. Klíčová je celá země a ta na toto kašle (samotná Čína tvoří cca 28% celosvětových emisí). Naopak, staví desítky nových uhel. elektráren. Trošku se bojím budoucnosti, protože z Asie začínáme brát čím dál více produktů v různých oblastech ekonomie (jsme čím dál více na Asii závislí). A pak přijdou další různá témata : roušky - děkujeme Číně v čele s Milošem. Vakcína? Miloš píše do Číny. Spolupráce? No s Čínou, od té se máme učit .... to je síla :(

Další povídání a srovnání CO2 pak zde - https://www.iea.org/articles/global-energy-review-...

A ten článek o naší ČR (zemědělství, životní prostředí) je prostě mazec. Místo toho, abychom se někam v těchto oblastech posouvali, tak naopak děláme maximum pro to, aby jsme byli stále "více zaostalí". Nechráníme přírodu, lesy, půdu ... místo toho ty svi.. dávají různé přílepky, úpravy atd. jen aby tu obešli lesy, tu zase hlodavce atd. Prostě šílené co se děje u nás v ČR.

271
# 09.03.2021, 19:40

GP vypadá, že zkolabuje možná ještě v tomhle století někdy na konci, pro nás je to kardinální průšvih, kdy oblasti severně od Alp budou vystaveny brutálnímu ochlazení, kdy to může znamenat extrémní výkyvy teplot o jakých se nám ani nezdá, nebudu strašit, ale představu rozhodně mám. Teď bude chvíli chladněji a vlhčeji, ale 2030 a dál už pojedeme na vlnách oteplování a v půlce století už budou ta léta na kontinentě nesnesitelná, přece jen globální průměr vyšší o 3,5 až 4 st. už bude sakra znát. Druhá půlka století už bude bitva o vodu a boj o přežití ze zbytků stávající infrastruktury než příroda otočí pěkně vypínačem GP na OFF, tam je to konečná, protože takový výkyv do druhého extrému nebude mít prakticky historicky obdoby a odnese to právě Evropa, ty katastrofické firmy jsou oproti realitě ještě slabej odvar, jak vyvedete rovnováhu klimatu mimo samoregulační interval, tak si koledujete min. o návrat do středověku, ono to nevypadá, ale jde to pak ráz na ráz, hlavně přičtěte budoucí rizika jako klimaterorismus... , pak si zase lidi vzpomenou jako nyní na realitu dokonale vystihující filmový propadák Pandemii.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.