Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: K večeru k nám dorazí studená fronta

Diskuse o počasí Globální oteplování

133
# 06.02.2021, 14:18

palma
Vždycky jsem si říkal, jak bydlím na náměstí, tak přímo pod obývákem mám v přízemí v průchodu na zahradu studnu až na skálu, nevim snad 10 metrů, úplně suchou a je tam i v zimě teplo, min. +10, tak proč se kopou plošné kolektory na tepelné čerpadlo někde venku v zimě a nezaobalí se do studny jako nanovrstvy na sebe v nějakém médiu, které tu energii ze solárek pěkně naakumuluje během léta jako baterii, zaizolovat to musí být v dnešní době přece úplná banalita, no ta představa je stará tak 15 let., víte kolik je nevyužívaných studen po náměstích? Jsou všude, všechna okolní města jsou jako ementál, podle mě to musí topit skoro zadarmo.

40
# 06.02.2021, 16:14

Yurri
"tak proč se kopou plošné kolektory na tepelné čerpadlo někde venku v zimě a nezaobalí se do studny jako nanovrstvy na sebe v nějakém médiu, které tu energii ze solárek pěkně naakumuluje během léta jako baterii, zaizolovat to musí být v dnešní době přece úplná banalita,"

Na to proč se tak neděje je celem jednoduchá odpověď. Brání tomu samotné fyzikální zákony. Zaizolovat takový zásobník je sice jednoduché, ale málo platné. Teplné toky se dají brzdit, nikoli zastavit.

Ten článek z odkazu co jste sem dal se samozřejmě také netýká sezónní akumulace, ale akumulace na nezbytně nutnou dobu, kdy obnovitelné zdroje jako například kombinace FVE a VE nemohou vlivem počasí potřebu energie okamžitě pokrýt.

Příklady dalších podobných studií a projektů:

https://oze.tzb-info.cz/akumulace-tepla/11420-vyso...

https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_ver...

40
# 07.02.2021, 14:21

Yurri
JJ. Tady už izolace v podstatě nehraje roli. Nádrž s médiem takových vlastností bych vložil rovnou bod základovou desku. Tam by celkově vylepšovala energetickou bilanci. Strach bych měl hlavně z úniku a jiných vlastností toho média.
V každém případě to nikdo nezaplatí. Jednoduchým přepočtem zjistíte, že jen medium do takové zásobníku pro můj nízkoenergetický dům vyjde na 4 miliony korun. Pro domy starší zástavby nebude stačit ani 15milionů. :-)
To se bavíme jen o čistém médiu. To co musí být kolem celého funkčního stroje jsem ani nepočítal.
Zhruba odhaduji že to několikanásobně převýší náklady na stavbu rodinného domu.

223
# 13.02.2021, 19:12

https://archiv.ihned.cz/c7-66880030-oi27t-299a0fd3... pěkné a srozumitelné povídání o stavu lesů v ČR. Bohužel i lesy se staly obrovským zdrojem kšeftů. A ještě tomu ministerstva pomáhají štědrými dotacemi (?!) Nemáte někdo informace či odkaz na článek, kolik se každým rokem podaří vysadit nových stromů? Ať člověk vidí, kolik a jak velký je ten záporný rozdíl. Obnova lesů silně pokulhává a je pomalá. A obávám se, že pokud srážkově nadmormální rok 2020 (někde silně nadmormální) nemusel tolik pomoci akt. stavu (což by i dávalo smysl, díky špatné situaci již někdy od roku 2014), co bude pak dále, pokud tento či další roky budou zase do opačného extrému suché.

133
# 20.02.2021, 07:52

andy206
Holt homo economicus debilus v praxi, dokud bude člověk nastaven na ekonomický zisk drancováním přírodních zdrojů a jejich špatným obhospodařováním pomocí těžké techniky, tak se dál nepohneme, bohužel reagujeme až je pozdě, jako ve všem, až je spálená země a přístupem po mě potopa. Každý, kdo do toho bude rejpat, bude označen nálepkou za zelenej mozek a ostrakizován, někde dopadne i mnohem hůře (RUS). Tenhle materiál si zaslouží 10 let sucha a epidemii každých 5 let, jestli furt nic, tak to vynásobte 5x, přírodě je to jedno, si tu rovnováhu nastolí jinak, klidně udělá ze střední Evropy polopoušť.

223
# 24.02.2021, 20:34

Před pár dny se v jiném tématu zmiňoval/probíral článek ohledně Golfského proudu (GP) -
https://www.severe-weather.eu/global-weather/gulf-...

To povídání je celkem rozsáhlé a zároveň nám dává možnost pochopit trošku širší souvilosti, čeho je Golfský proud součástí ("celosvětového systému proudění v oceánech"), jaký ma vliv a dopady atd.

GP přináší od břehů Sev. Ameriky do sev. Atlantiku teplo resp. teplou, slanou vodu (tzn. obrovské množství energie). Ta se v severní vodách mísí s chladnou vodou a následně ochlazená voda klesá dolů do hloubky. V určité hloubce se pak chladné proudy vydávají směrem na jih k vých. břehům Jižní Ameriky a pak to celé zase putuje a cirkuluje dále a dále.

Problém, na který se poslední dobou upozorňuje, je určité zpomalení GP. Jak to vzniká? Bohužel díky stále většímu tání v oblasti Arktidy se do vod dostává voda z ledovců, která je "sladká" (freshwater). Tato voda a její větší množství pak způsobuje to, že snižuje slanost vod v sev. Atlantiku (slaná voda = těžší voda). Tím pádem se mění podmínky míchání těchto vod a chladnější, slaná voda resp. její množství se nedostává tolik do hloubky a dochází k tzv. zpomalování GP (zpomalení výměny tepla - energie). Dokonce daná část Atlantiku vykazuje již nějaký čas lehce zápornou tepl. odchylku. Teplá voda se pak hromadí před tímto zpomalováním, což může mít za následek větší rizika mimořádně silných bouří a hurikánů podél vých. pobřeží USA.

Freshwater reduces the salinity of the North Atlantic, which means that the water is not dense (heavy) enough to sink. That slows down the sinking of the surface waters, effectively slowing the ocean current, like a traffic jam.

Pro nás v Evropě to pak může mít několik možných dopadů/scénářů. Jedním z nich je to, že díky zpomalení GP by se mohla změnit cirkulace. Nižší teploty obvykle přinášejí tlak. výše a my dokážeme odhadnout, jak by pak cirkulace (nejen) v Evropě mohla vypadat, pokud bychom v Atlantiku měli častěji tyto TV.

Článek dokonce zmiňuje "legendární" film Den poté, kde právě zpomalení, zastavení tohoto oceánského proudění bylo hlavní příčinou katastrofy (samozřejmě hodně přehnané). V článku je řada obrázků vč. simulace možných tepl. odchylek. Po stránce časové se bavíme ne o letech, ale o desítkách let (ne-li 100-200 let), než bychom začali pociťovat možné změny spojené s těmito změnami. A kdo ví, jaké všechny další změny by do toho vstupovaly a tedy jaký by byl "finální výstup".

Na druhou stranu musíme zmínit i jiný článek na Severe Weather (a možný jiný dopad), který chladnější vody v sev. Atlantiku spojuje s možným častějším výskytem TV v Evropě. Jet stream by kopíroval toto tlak. uspořádání a do Evropy by posílal "horké vlny" z jihu. V originálním EN znění:

Several scientific studies suggested that the cold North Atlantic ocean anomaly and the resulting temperature differences could have initiated a stationary Jet Stream position that favored the development of high pressure and temperature extremes over Central Europe.

Uvidíme tedy, jaké budou v budoucnu studie této oblasti. Člověk toho v CZ moc nenajde, musí hodně googlovat v EN.

Dalším bodem je pak dopad tohoto Golfského proudu vs. globální oteplování a růst teploty. Je otázkou, jak jsou simulace a scénáře spojeny s běžícím GO a růstem teploty. Dle dat ten Golfský proud v posledních 30-40 letech zpomaluje ... (nějaký dopad na Evropu, svět? změnilo se něco? ...).

Závěrem musím zmínit, že řádky uvedené výše jsou mým (subjektivním) pochopením a zjednodušením některých pojmů či definic. Pokud se výrazně mýlím, budu moc rád za opravu a další diskuzi :)