Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

272
# 11.01.2021, 17:39

palma
Nejsem expert na energetiku, té opravdu rozumí jen ten, kdo tam dělá, ale co vím, EU bude dotovat útlum fosilních zdrojů a přechod na zelenejší energii a stabilita přenosové sítě bude určitě požadavek č. 1, úplně blbý přeci nejsou, u toho Rakouska by mě spíše zajímala místní informovanost o této zajímavé situaci, ale jestli se to stává pravidelně, tak to bohužel nebude tak zajímavé, zvlášť v zeleném Rakousku.

272
# 13.01.2021, 07:33

Spíš než vhodný energetický mix, bych začal s tím nejjednodušším:
https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/s-kazdym-deste...

Přesně proto nejsme nikdy na nic připraveni, čekání 15 let na něco, co nepomůže, přesně jak říká starosta, ani kilo z půdy pryč, naopak, na dodávku úrodné ornice navázat dotace a byl by klid, jak jednoduché, ale opět není vůle, stejně jak s koronavirem.

385
# 14.01.2021, 13:23

Pro mne začíná být elektromobil pouze drahou neefektivní hračkou, jsou-li ztráty v zimě takto vysoké, plus uvažované"krmení" sítě zpětně z elektromobilu, pak by mne zajímaly ztráty v množství energie které při tom vzniknou.. kolik procent? Jak sem sem dal článek o blackoutu který málem nastal v Rakousku, koukám, že ani Francie nezůstává pozadu a to má zatím těch jaderek požehnaně.. jestli to zavřou, jdu si koupit louče..
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/nabijeni-e...
A jo, řešení už je, jen se ještě okolo chodí s protaženým xichtem...https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/demonizova...

496
# 14.01.2021, 21:50

Jééé, portál idnes a elektromobilita. Byl tam někdy vůbec nějaký článek na toto téma "pozitivní"? :) O problému zimy resp. teplot pod nulou se ví již pěkně dlouho. Přikládám 2 odkazy, sice v EN, ale snad to nebude problém - https://easyelectriclife.groupe.renault.com/en/day... a https://www.wired.com/story/electric-cars-cold-wea... Ano, chlad je a bude problém a ne každému se budou líbit možná, alespoň částečná, řešení. Přece jenom u nás jsou jiné zimy než Francie, Itálie apod.

Jinak k tomu Rakousku - nemám tušení, jaká energetická bilance této země (kolik energie sami vyrobí, spotřebují, kupují, prodávají ...). Ale pro nás Čechy je přejezd hranic k tomuto jižnímu sousedovi vždy přejezd do trošku jiného světa. Hned za hranicemi pod Břeclaví je opravdu fůra větrníků. Žádný kopec, ale jsou tam krásně rozesety spolu s daleko lepším zemědělstvím. Kdo byl někdy v Salzburgu tak potvrdí, jak moc se (nejenom) tam snaží bojovat s GO. Lidé toto téma znají a aktivity v tomto směru podporují.

V oblasti energetiky bude pro Evropu klíčové slůvko "grid = mřížka = síť". Aby se zvládl přechod na různé nové zdroje bude potřeba tuto síť výrazně "vylepšit".

Jinak ano, jádro bude potřeba. Nejenom u nás, ale i jinde po Evropě. Sám jsem hodně zvědavý, jaký směrem se další roky vydá Polsko, asi hlavní znečišťovatel Evropy, které má zásoby uhlí ještě na pár desítek let ...

Ještě přikládám hezkou, interaktivní mapku s informacemi o uhelných elektrárnách p ocelém světě - https://www.carbonbrief.org/mapped-worlds-coal-pow... zde je hezky vidět, co plánuje Evropa vs. Asie. Opravdu jsem moc zvědavý, jak Čína, Indie se budou snažit o snižování emisí ...

385
# 15.01.2021, 00:04

andy206
No je to zajímavý problém, v zimě poklesne výroba z obnovitelných zdrojů v EU o 50 - 70%? a zvýší se naopak požadavky na množství energie pro dopravu (elektromobily) plus na vyhřívání, světlo apod, to bude muset být docela velká záloha zdrojů, co to budou vyrovnávat, až ten podíl obnovitelných zdrojů (větrníků a solárek) bude třeba celkově přes 50%.. kde to vzít? Já to nevím, víte to vy?

496
# 15.01.2021, 22:40

palma - ano, to jsou přesně ty správné otázky. Ale kde na ně najít odpovědi, že? Nepamatuji se, že by v poslední době vyšel nějaký článek v mass-mediích, který objektivně popíše akt. situaci + výhled. Člověk musí mít štěstí a narazit na to na jinde, případně googlit v EN jazyce. Nebo pak jednou za čas mít štěstí na např. HydePark apod.

Jak jsem zmiňoval slovíčko "grid", tak ono je ruku v ruce spojeno s ukládáním energie. Zní to divně? Může, ale i toto je jedním z klíčových bodů. Energetická koncepce v rámci EU resp. Evropy musí být dávno připravena. Určitě popisuje kroky pro období 2020-40, asi i dále. Zde věřím, že koncepce popisuje a odpovídá na všechny naše otázky spojené např. s vysokými potřebami energie. Takže např. co dělat v zimě při vlně mrazů v celé Evropě, co dělat naopak v létě při extrémní vlně veder, co dělat při extrémně bouřlivém počasí (vypínání větrníků) atd. A je celkem jasné, že např. my v ČR budeme moct v létě mít tolik energie ze solárů a v zimě zase tolik ... a třeba Španělé budou mít zase jiná čísla v průběhu roku atd.

Nejsem žádným snílkem a je jasné, že nějaké to uhlí bude stále potřeba. Soláry, větrníky jsme schopni "ihned" vypnout, ale to u jádra jaksi nejde. Takže určitě i na toto téma poskytuje daná koncepce odpovědi.

A spotřeba energie v kombinaci s e-auty? Upřímně - neznám odpovědi, čísla. Obecně spotřeba energie v EU od roku 2005 klesala, poslední roky je zde naopak zase růst. Cílem ale určitě bude i nadále pokles (s)potřeby energie. Takže je pak otázkou, kolik energie bude potřeba na e-auta vs. kolik budeme ročně šetřit. Třeba ta čísla nebudou až tak rozdílná ... https://www.euractiv.com/section/energy/news/energ... (pokud čtu a počítám správně, pak je cílem EU snížit spotřebu energie mezi roky 2020-2030 o 15 %)

385
# 17.01.2021, 17:00

andy206
Tady malý drobeček.. z druhé strany by mne zajímalo, kolik to spolklo energie při výrobě, a jaké budou jednou nároky na likvidaci baterií.. jinak to asi bude chtít hoooodně takových baterek..:D, zajímavé taky je, že to dělají České firmy z Českými dodavateli (plus Siemens)
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahrani-n-/eph-zp...

385
# 18.01.2021, 07:00

Yurri
No, to už mi dává docela smysl, navíc se využije opravdu všechno, i to co zbude po výrobě bioplynu.

15
# 18.01.2021, 10:09

A organiku, jakožto i jiné látky odebrané půdě, budeme syntetizovat jako amarouny z čeho a s jakým energetickým nákladem?

385
# 18.01.2021, 19:45

Sleduju pořad o Francouzských vinařích, o globálním oteplování, říkají, že dříve, před dvaceti lety ještě sklízeli úrodu v říjnu, teď, posledních deset let, sklízejí v srpnu, jo to je docela rozdíl toto.. jde to teď na ČT24..:!!:

272
# 18.01.2021, 20:37

Ursus
Organiky je teď kolem tolik, že to nepobírají ani vlaky a kamiony a skončí to někomu v topeništi, jsem rád, že můj nedávný názor ohledně nesmyslné těžby našel přesnou odezvu u lesníků a biologů zde:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zbytecn...

A ohledně biometanu hraje již nyní mnou často zmiňovaný biouhel opravdu perspektivní roli a může jich být mnohem víc, osobně ho ale čistý (buk) aplikuji do kompostu a uvidíme co to umí:
https://biouhel.cz/wp-content/uploads/2013/04/55-z...

Jungle s biouhlem v červenci
385
# 18.01.2021, 20:49

Yurri
Ta fotka, parádní záhony, pěkná práce..

272
# 18.01.2021, 21:06

palma
Díky, jsem trochu puntíčkář, nesmí tam být ani kamínek a to ani po promíchání se spodní vrstvou půdy rycími vidlemi, samozřejmě bez obracení, jinak by to byla odfláknutá práce, jak ale vidno, musím jít do vertikály, aspoň už chápete, proč mě sníh zdržuje.

496
# 19.01.2021, 22:41

palma - no já si hned říkal, za jak dlouho tady vložíš ten odkaz :) celé 22 min video jsem si poslechl. A ano, povídání je to relativně rozumné, byť z některých názorů jde cítit "určitý" postoj k tématu. Plně respektuji a podporuji nejen ekologický faktor, ale také ekonomický. Jen by mě zajímalo, jaký má postoj daný pán na uhlí, energ. koncepci atd. Jestli jsem četl správně, je členem uhelné komise a ve vysoké funkci ve společnosti Sev.en Energy, která má pod sebou jednu uhelnou elektrárnu, ale hlavně "šéfuje" těžbě uhlí, které je pro ně stěžejní ... a tak on to vlastně ani nemůže být střet zájmů funkce vs. uhelná komise, nebo? :)
Jinak jsou další články a studie, že "napumpování" peněz do oblasti (jádro, obnovit., alt. zdroje atd.) nemusí vést k "drastickému" navýšení cen energií apod. Toto si troufám říct nikdo ani nedokáže odhadovat.

Jinak Tvá věta s green dealem je tak trošku urážka té myšlenky. Probůh cílem nikdy nebylo to obrátit tak, aby jsme se obávali blackoutu každý týden. Cílem je přeci přejít na takový energetický koncept, který bude ideálním propojením řady oblastí od ekologie, ekonomiky atd. A bude zaručovat to, že riziko blackoutů bude co nejnižší. Že je uhlí prasárna kvůli emisím, to všichni víme. Že by energ. společnosti toho mohly udělat daleko více pro zachytávání emisí, o tom snad ani nikdo nepochybuje (ale když ono ty miliardy by pak společnosti promítly do cen energie, au au au jak ubohá matematika ...). Jinak úkoly/cíle na snižování emisí už řadu let běží a jsme nevím ... na 20-30% cílů pro EU?

Někdo může říkat a psát, že západ upouští od uhlí a na kráse se tváří, jako "super trúpr" zelená země. A přitom budeme brát energii někde z Balkánu, Turecka, kde vesele budou kašlat na ekologii a emisemi spalování nahradí celou EU. Upřímně - nevím, tuto oblast neznám a moc toho asi ani na netu nenajdu. Ale každopádně by to bylo doslova tragické, pokud by se to naplnilo.

Jinak my všichni tak či onak přeci směřujeme k době, kdy bude energie z uhlí jen zlomkový podíl. Zásoby budou docházet a nakonec dojdou. Já bych si moc přál vidět energ. koncepci ČR pro období 2020-2050. A bude vidět, jak to naše vláda zvažuje a plánuje v návaznosti na EU - jádro, uhlí, obn. zdroje ... a to vše vidět odstupňováno po letech. Ono totiž jádro se bude řešit a stavět ještě dlouho. A jestli se nepletu, tak nový blok vlastně nahradí pak ty starší, takže co dále ...

385
# 20.01.2021, 07:36

andy206
No jen mi to připadá, že pánové a dámy v EU co za tou zelenou cestou s údělem, stojí, mnoho věcí nedomysleli, a teď nectějí připustit, že to bude, musí, být poněkud jinak, než si nalajnovali, vždyť to je pár let, frenetický potlesk v Německu za zrušení uhlí, pak zrušení jádra, omezení plynu a najednou se ukazuje že to bez určité části zdrojů nepůjde, navíc pak problémy s likvidací doslouživších zdrojů, když si vezmu tu stopu, výroba vrtule, stavba na místě, vybudování energosoustav v krajině, betonování, příjezdové komunikace , dovoz na místo, pak, demontáž, odvoz, likvidace.. začínám věřit, že se to nevyplatí..to samé u solárů..

272
# 23.01.2021, 11:09

palma
To není totiž vůbec green, až zahrneme emise při těžbě surovin, dopravě, výrobě, likvidaci, tak se teprve můžeme bavit relevantně o nějakém pozitivním přínosu na okolní životní prostředí, podle mně se ale zjistí, že to je v rozporu se zaběhnutou ekonomikou a budeme si muset vybrat, ne každá země, ale celkově, jinak to bude fungovat jen málo, půjdou do toho neskutečné peníze, nejen z fondu obnovy EU, viz zde:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/musk-na...

385
# 06.02.2021, 10:38

Yurri
Jo, rozhodně lepší řešení, než baterky, zajímalo by mne, zda by se to nedalo nacpat do nějakých starych vytěženych dulních prostor ..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.