Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

9
# 09.12.2020, 08:33

Nikdo neříká, že nebylo tepleji. Nikdo neříká, že nebude zima. Pouze roste teplota a my to nazvali "globální oteplování". Pokud to někomu vadí, tak si to nazvete jak chcete. Např. "Podmíněné lokální dočasné oteplení". Říkat ale, že se nic neděje, že vše bude dobré je sobectví. Koukněte na predikce stavu vody atd. Do budoucna přijdou obrovské problémy. Názory typu, "ono se to samo spraví", "příroda nemůže dopustit katastrofu"... kecy a blbosti.

42
# 09.12.2020, 08:46

palma
Zhruba tak, že se díváte na 100 let starý graf.

386
# 09.12.2020, 09:27

Mike11
Tak to je dobře, zase se tam bude moci něco pěstovat, místní obyvatelé to přivítají..bude tam jak před staletími.

3
# 09.12.2020, 11:36

Na klima má vliv mnoho dalších aspektů a lokálně se samozřejmě může výrazně měnit, např. dříve bylo teplejší Grónsko, ale stačila nějaká drobnější změna někde jinde a Grónsko se nepatrně (stačí velmi málo) ochladilo, což vedlo k tomu, že už to není "zelená země". A právě v rámci globální změny klimatu bude těchto lokálních změn probíhat stále více (a rychleji). Někde se bude oteplovat, někde ochlazovat, ale globálně jde teplota stále rychle nahoru (a patrně ještě půjde). Do toho někde bouchne sopka (nebo něco jiného), která to zase dočasně a lokálně vychýlí trochu jinak.

U nás to může mít dopady různé, může se začít dlouhodobě oteplovat (letní vedra a sucha), ale změny mohou vést klidně k oslabení Golfského proudu a následnému výraznému ochlazení i ve střední Evropě (a zamrznutí Skandinávie). Tam ale hraje roli tolik různých vlivů, že to prostě dnes nikdo neví (pouze různí vědci tipují) a my to můžeme také pouze sledovat.

Je tam ale jedna jediná jistota, globální průměrná teplota jde z dlouhodobého hlediska prudce nahoru (viz minulý graf) a protože se neděje nic, co by na to mohlo mít zásadní vliv (sopka, meteor, atd), tak se to prostě připisuje člověku (průmyslová revoluce, CO2, atd). A pokud někdo nedokáže, že nás tady třeba ohřívají mimozemšťané (nebo najde nějaký jiný důvod, proč tomu tak je), tak nemám důvod nevěřit tomu, že za to mohou lidé a jejich činnost (můžeme samozřejmě diskutovat co a do jaké míry, zda je to CO2, odlesňování, zemědělství, metan, atd). A právě proto přicházejí různé iniciativy se snižováním CO2, zalesňováním, atd. Některé jsou dobré, některé jsou špatné a zaměřené pouze na zisk (a z toho vyplývá nedůvěra lidí k nim).

- Země se globálně rychle otepluje, a to je nepopiratelný fakt.
- Velmi pravděpodobně za to mohou lidé (aneb z historie není známa jiná příčina takového růstu teploty).
- Běžnému člověku pak asi zůstává jenom jedna možnost, a to chovat se skromně, pozorně sledovat situaci a být připraven.

33
# 12.12.2020, 19:59

A nekonecna saga evropského trideneho plastu pokračuje. Po zákazu dovozu odpadu z EU do Ciny a následně dalších asijskych zemi je tu nova oběť. Az budete vyhazovat něco do zlutyho kontejneru, je moznost, ze to nakonec skonci ve stredozemnim mori..
Tuny trideneho plastu z Evropy už byly zjisteny ilegalne vysypany na 10 místech v Turecku a z některých skladek pronika do rek a následně do stredozemniho more.
Dokonce už i interpol upozornil na to, ze do obchodu s odpadem se cim dal vic zapojuje organizovany zločin.

Jeden by cekal, že po tom jak prasklo pred par lety kde mizi americky a evropsky trideny odpad v Asii, se to zacne nejak skutecne resit... ale kulovy. Evropska recyklace stoji dal vícemene na tom, ze zaplatime za odvezeni bordelu jinam kde nebude tolik videt.

To je jak s tema emisema CO2, export jinam. On i tenhle zpusob recyklace je dost energeticky narocny, jen se emise projevi mimo EU, kde se vesele snizuji.
https://www.dailysabah.com/gallery/europes-recycle...

96
# 13.12.2020, 10:50

Možná ten odkaz už tady proběhl. Každopádně to stojí celé za shlédnutí.

https://youtu.be/Hd67EMWFKek

386
# 13.12.2020, 11:16

To je pořád řečí o GO, přitom dle ČHMÚ, je odchylka 0,9 nevýznamná...viz. hodnocení letošního listopadu (citace) - Listopad byl na území ČR teplotně normální, průměrná měsíční teplota vzduchu 3,8 °C byla o 0,9 °C vyšší než normál 1981-2010. Nejteplejší listopad od roku 1961 byl zaznamenán už v roce 1963 s hodnotou průměrné teploty vzduchu 6,4 °C. Nejchladněji bylo v listopadu v roce 1988, kdy byla průměrná měsíční teplota -0,4 °C.
Čili nevím, co se tu pořád dělá problém z toho, že se celosvětově oteplí o +1 stupeň, vždyť je to "normální"..tak wo co go??:D

272
# 13.12.2020, 12:20

palma
Měsíční výkyv do 1°C není opravdu extra výkyv, ale u průměrné roční teploty už to má jiný význam, u celosvětového průměru je to průšvih, tady jsem už sdílel pěkný článek, ale snad nevadí, když ho pošlu znovu, protože už se to nepodaří změnit:
https://www.e15.cz/domaci/v-praze-bude-za-30-let-s...


386
# 13.12.2020, 12:26

Yurri
No, měli by se ujednotit pojmy, dejme tomu bude postupně, od začátku roku každý měsíc+1 stupeň nad průměr pro daný měsíc, rok skončí z odchylkou taky +1, měsíčně to bude v "normálu", tak předpokládám, že ročně taky, za dalších dvacet let, to bude o další stupeň, za sto let, o oněch hezkých +5.. ale vlastně v normálu.. pro to dané které období..;-)

272
# 13.12.2020, 13:25

palma
Jasný, už ten průměr za posledních 20 let je zvýšený a stopy GO se dají vypozorovat už do 90ek. Zajímalo by mě ale, zda klimatické modely počítají s narůstající zastavěnou plochou měst, tam se totiž teplota zvedá opravdu v průměru o 8°C, co teprve s dalším nárůstem globální teploty, to nebude 8+2, ale možná taky 8x2, že přeháním, no možná jen trochu.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/klima-by-mohl...

109
# 15.12.2020, 10:55

Tak jsem se trochu povrtal v brněnských datech a zcela subjektivně bych řekl, že "globální oteplování" v zimním období spočívá hlavně ve zvyšování minimálních teplot. V poslední době není v zimě až tak "teplo" (není běžně 15 - 20 °C), ale hlavně je málo zima (když mrzne, tak jen lehce pod nulou). Pak stačí i maximální teploty kolem +3 °C a vyjde nadprůměrná zima. Třeba v Brně byla teplota naposledy pod - 10°C dne 30. ledna 2019 a to jen těsně. Méně než - 15°C bylo naposledy 20. ledna 2017.

Není bez zajímavosti, že i v rekordně teplém lednu 2007 byla nejnižší teplota -12°C, což podporuje moji teorii o nárůstu zejména minimálních teplot.

96
# 15.12.2020, 12:08

ludvicek
Z dlohodobého hlediska by to mělo znamenat, že se snižuje kontinentalita podnebí. A je to v souladui se současným oteplováním, protože s růstem teploty roste i vlhkost, srážky a rozšiřuje se i zeleň na planetě. Určitě to ale nelze hodnotit na základě krátkodobých pozorování.

109
# 15.12.2020, 12:45

ROFA
Netvrdím, že nemáte pravdu, ale s růstem zároveň teploty i vlhkosti bych byl opatrný. Jednoduchým pokusem, kdy dáte mokrý hadr na kamna, zvýšíte sice vlhkost ovzduší v okolí kamen, ale sám hadr Vám uschne. Apropo, množství vody na planetě je konstantní, jen se přelévá sem a tam, nebo se voda ukládá do ledovců a pak se po oteplení zase vrátí do oběhu atd., takže nemůže vlhkost růst do nekonečna. Ale to jistě víte, jen tak pro úplnost.;-)

272
# 15.12.2020, 14:06

ROFA
Bohužel realitou bude opak, poroste extremicita a tady ve střední Evropě to bude horká výheň střídaná s povodněmi, bude to znamenat více srážek v přímořských oblastech Z Evropy, kdy na nás už nic nezbude, nebude je mít co přitáhnout, už jsem o tom psal tzv. atmosférické řeky, změna tlakového rozložení AtlantikXkontinent, přežije, kdo bude mít úrodnější půdu a odolnější krajinu, doma to na zahradě testuju, až se vypořádám s půdou a jejím edafonem a mulčem, tak přejdu na povrchové kostrukce na míru pěstované plodině, z pár m2 vypěstujete neskutečné objemy, půda bude fungovat jako baterie a je na vaší šikovnosti, kolik z ní dostanete, si představuju pomocí 3D tiskáren vytvořit v půdě matici, kterou můžete solárně dobíjet 10 měsíců z 12, přiblížím se snad oné posvátné samoobnovující se terra pretě, bohužel je to jak u střevního mikrobiomu, tj. funguje jen pokus-omyl a jsem na to sám.

96
# 15.12.2020, 18:18

ludvicek
To že roste vlhkost vzduchu je celkem neprůstřelné. Analogie s hadrem na plotně je mimo. Otepluje se všude i nad oceány a to dokonce ze stále většího povrchu planety se vody odpaří ještě více. Ta se přirozeně musí někde vysrážet. Nad pevninou jsou k tomu z vícero důvodů přirozené podmínky.

Analogie s ledovci a ideálně s dobou ledovou je mnohem lepší. Studený vzduch není schopen absorbovat tolik vody a proto ji tolik nemůže dopravit ani nad pevninu.
I proto byla v těch studených dobách na našem území step nebo polární poušť.

Yurri
Uvidíme už v následujících letech. Tak jako se periodicky střídají teplá a chladná období, střídají se periodicky i období suchá a deštivá

# 15.12.2020, 19:40

Ano, že roste vlhkost vzduchu je jisté. Nicméně také roste výpar a srážky se stávají extrémnějšími tzn. spadnou ve velkém množství za kratší čas. V tomto případě se pak voda nestihne vsáknout a více jí odteče. K tomu si připočtěte naše hospodaření s krajinou, které je hrozné a z toho vám v součtu vyjde spíše méně zelená planeta než byla. Minimálně zde ve střední Evropě. Takže souhlasím, že určitě přijdou ještě vlhčí roky, ale sucho bude v našich podmínkách čím dál častější. Nicméně ještě dlouho to tu bude v pohodě obvyvatelné. Horší to bude v subtropických polopouštních oblastech typu jižní Španělsko. Tam je vody fakt málo a bude to horší.

109
# 15.12.2020, 21:04

JohnBattler
Vidím to stejně, budou vznikat polopouště, což jsou ty "hadry na kamnech". Vodu odevzdají a budou suché.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.