Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Globální oteplování

268
# 18.06.2020, 19:51

Tady pěkný článek o tom, že se budou střídat období sucha a povodní mnohem častěji a podle mě se budou muset absolutně změnit priority, krajina musí hrát prim, zateplení školy musí holt počkat no, hlavně poslední větu tesat do kamene, teda spíš do dutých hlav, co ještě nechápou.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/konecne-prsi-al...

268
# 18.06.2020, 23:20

palma
Jo podívám se tam na exkurzi, ale jsem k tomu skeptický, za 10 let budeme znát odpovědi, to je pozdě, mám raději praktiky než vědce, ti budou stále jen zkoumat a nic, ohledně výparů, vlivu vegetace a větrolamů jsou mraky studií a stejně to v reálu k ničemu velkému nevedlo, vždy jen pár nadšenců či osvícenců nebo bohatých. Už jsem to asi sdílel, ale řešení je tady po ruce a nemusí se nic moc nového vymýšlet, příroda je milionkrát moudřejší než všichni vědci dohromady, jen ji podpořit a ona si poradí:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

Tady v příhraničí se dobře ví, jaká zeleň je do budoucna odolná, vždyť jsou na to letité projekty mezinárodní spolupráce s praktickými výstupy:
http://www.unserboden.at/files/20180507_infofolder...
Do toho Absdorfu se na ty výsadby taky mrknu, je to u Tullnu, který je rodištěm ekologických přírodních zahrad v Evropě a je jich tam rovnou 70 vzorových, takže fajn inspirace.

380
# 19.06.2020, 08:31

:D, nojo, chtělo by to konečně se shodnout, rozhodnout, a začít naostro.. já jsem se nedávno "zmocnil" několika sazenic pouštní lebedy, fantastická věc, vydrží to horko, sucho, jde to použít jako živý plot (je to keř), v zimě neopadává, vydrží + 50 až - 30, a je bezvadná do salátů, jedlá, mírně slaná.. paráda,a když to má jen trošku vody roste to jak kráva..:D, tak budu sázet do plotu, až poporoste..:cool: Jinak tady už přestaly odcházet borovice, už nerezatěj, malé plus, uvidíme co bude po zbytek roku..odkaz výše zkouknu..

268
# 19.06.2020, 22:47

palma
Já jsem spíše na nějaké ty klasické modré bobuloviny (dříny, muchovníky, ostružiny, kamčatské borůvky), rybízy a angrešty a díky tomu substrátu z terra prety by to mohlo vydržet mnohem více, než normálně, kdy je při suchu kulový. Jako líbilo by se mi v lajně tam lupnout třeba levanduli proti škůdcům, pak třeba chřest a všechno to v sadu mezi liniemi stromů atp., ale fakt se to blbě testuje, jsou to trvalky a chtělo by to namíchat vždy půdu na míru. Zelenině taky přece svědčí smíšená polykultura, tak proč nezkusit keřové patro, teď se ale raději chystám na zdravotní záležitosti jako ořechovka, bezinkovka, prevence na kokota Covida.

380
# 06.07.2020, 22:56

Yurri
Jen tak pro pobavení, teď jsem se dozvěděl z mailu, že jednám neekonomicky, když si sám vyrábím kompost a jestli nebudu plnit pravidelně hnědou popelnici, co mi přidělili, zdraží mi vyvážení odpadu.. to nevymyslíš...:D... když to prý lidi nenaplňují, zdražuje to vyvážení... paráda, prý si pak můžu v kompostárně ten kompost koupit..:D:D:D:D
Asi si zařídím suchej záchod a pak jim to tam vždycky vysypu..:D

380
# 07.07.2020, 08:56

Přidávám jedno parádní video se sluncem, časosběr jednoho slunečního cyklu do současnosti, je tam krásně vidět hra slunečních skvrn a erupcí a současný stav skoro beze skvrn..
https://www.lidovky.cz/relax/veda/deset-let-dlouhe...

pokud to má vliv na teploty na zemi, tak potěš koště až se to vrátí do normálu..

268
# 07.07.2020, 09:53

palma
Jo četl jsem to, naplním biodpadem klidně 10 popelnic, teď z toho nemá cenu dělat kompost, je to plné semen, která by zaplevelila celý pozemek, není čas na nutné časté přehazování, kompost jedině až později na podzim a v zimě, teď raději plevelit, okopávat a zalévat, ale hlavně řešit tohle:
https://www.forbes.cz/uz-nas-nespasi-ani-kdyby-prs...

268
# 08.07.2020, 16:37

Byla spuštěna nová pěkná webovka ohledně rizika vzniku požárů www.firerisk.cz, jsou tam přehledně zobrazeny další veličiny jako vítr, teplota a stabilita atmosféry, už v pátek budou oblasti na 4. stupni z 5, u Znojma už jsou takové oblasti dokonce dnes, do budoucna nás budou požáry a jejich riziko provázet mnohem častěji, takže doporučuju se začít zařizovat, protože jak já říkám prevence je základ;-)

86
# 08.07.2020, 17:10

Yurri
Tohle se velmi špatně předpovídá. Ostatně pochybuji, že dnes když celý den prší a zítra také nic moc nebude, tak by třeba kousek od Prahy najednou bylo střední riziko požárů? V pátek tam má být dokonce druhé nejvyšší - silně o tom pochybuji.

Potom "Základní mapy" ukazují úplně něco jiného než "Detailní mapy". Proč jako? Taková prezentace dat je tragédie - zřejmě na to šla nějaká dotace.

380
# 08.07.2020, 17:36

Ta mapa požárních rizik je divná, pochopím, když se zvolna zvýší riziko požárů po několika dnech horka a sucha, ale tady ... ve čtvrtek mírná rizika,či žádná, v pátek vysoká skoro v celé republice a v sobotu zase najednou skoro nic, takhle to opravdu neodpovídá realitě, měli by to "vypilovat"..:cool:

268
# 08.07.2020, 19:25

palma
Beru lepší než nic, určitě si to o místní odlišnosti dokážete poupravit, bude to asi podobné jako s mapami u sucha, smysl to má v určitém měřítku, pokud až moc zazoomujete, tak to nelze brát doslova, už jen ta sobota bude logicky díky nižším teplotám mnohem méně riziková, ale algoritmus výpočtu se mi nechce studovat.

380
# 08.07.2020, 19:32

Yurri
Je otázkou, ale pochybuju o tom, zda to bere v potaz i aktuální stav porostu, třeba tady za barákem mám docela strach už z minulého roku spousta stojících na troud uschlých borovic,( to by chytlo patrně i teď), tam až to bafne, tak bude průser, doufám, že bude foukat od západu..:D

268
# 08.07.2020, 21:05

palma
Tak min. relativní kondice polních plodin a travních porostů podle satelitních snímků vegetačního indexu viz intersucho by zahrnuta by zahrnuta být mohla, ale na borovice za barákem bych to fakt ještě neviděl.

380
# 08.07.2020, 21:12

Yurri
Tak nějak jsem to myslel, ten stav uschlých stromů je možná až 20%.. pravda máme tu plochu tak 2x2km, takže asi docela malou..docela mne udivuje, že to už nekácejí, asi nejsou lidi, zdejší nezaměstnanou menšinu na to poslat nemůžou, to by byla samá mimořádná událost..:D

268
# 09.07.2020, 20:39

Tak konečně i modely vědců ukazují to, co se dá celkem logicky odvodit ohledně tempa GO, žádný nárůst o 3, ale rovnou o 5 st., podle mě nad kontinenty i více, žádné udržovací hodnoty 1,5 a 2st., děje v biosféře nejsou prý vůbec objasněné, opět důkaz dosavadního neuvěřitelného optimismu, opět to ale neznamená tupě přijmout návrhy kohosi zvenčí nebo čekat na dotace, ale kreativně inovovat a změnit celou ekonomiku i životní prostředí, k čemuž je kůrovcová kalamita i koronavirus výbornou příležitostí, která je ale při tuposti značné části lidstva bohužel nevyužitá a v tomhle ohledu jsem spíše pesimista, půlka lidí to nevidí a nechce vidět a zbytek se bude hádat co s tím, nutná koncepční, trpělivá a systematická práce je jen moje přání, ach jo.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/horsi-nez-nejho...

380
# 09.07.2020, 20:52

Yurri
Jo, takové povzbuzující...:(, navíc, a ani se o tom nepíše, v tajze už zase pěkně hoří , cca jeden milion hektarů .. a na Ukrajině taky pěkně.. plus Amazonie..a roztál permafrost asi tak dvakrát hlouběji než minulý rok.. zatím...když to vidím, připravuji se podle Vašeho scénáře.. kdo je připraven, ten...

268
# 09.07.2020, 21:55

palma
Já se prd připravuju, trochu tu půdu upravím, ať tam roste pěkně cokoliv, ale chce to ty nádrže a filtraci na pitnou vodu z dešťovky, do budoucna jsou ty požáry jistota. Jinak pomocí technologií jsou už schopné firmy na produkci zeleniny či bobulovin ze substrátu nebo aero či hydroponických systémů, všechno jsou to už sofistikované automatizované systémy, kterým určitě fandím, ale čekám elektromagnetickou bouři, která poničí všechnu nechráněnou elektroniku, pochybuju, že by k ní v tomhle století nedošlo, co není v zemi nebo pod zemí se prostě zapeče, ale třeba ne všude.
https://nedd.tiscali.cz/az-na-zemi-uderi-niciva-so...

380
# 10.07.2020, 00:40

Yurri
No docela dobrý systém filtrace je už k dostání za pár peněz plus předřazená výkonná UV lampa ( prodává se, dá se to dát na trubku) a máte takřka hotovo, já mám tohle https://www.elventil.cz/honeywell-ff60-jemny-filtr...


mám to na dešťovku do bazénu plus tam mám ještě tu lampu, troufnul bych si to pít, na vaření bez problémů..:) Nebo pořídit osmózu cca za 5000,-- to už je i zdraví prospěšné...:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.