Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes začíná meteorologické léto

Diskuse o počasí Globální oteplování

145
# 17.05.2020, 22:42

Kamarádi, problém nás v ČR je ten, že jsme neustále negativně masírováni médii ohledně GO (tady už se to pomalu lepší), elektromobility, atd. Do toho má tento postoj i vláda, lidé kolem. Já chápu a vím, čím jsme si v minulosti prošli - obrovský dotační skandál se soláry, problémové projekty atd. Pak se nedivím, že lidem při vyslovení slova "ekologie" naskakují žilky v obličeji a vidí v tom jeden velký tunel s dotacemi.

A přitom kousek od nás "na západ" je situace diametrálně jiná. Německo, Rakousko, tam tyto rozhovory nepovedete (politika, byznys, rozkradení dotací ...). Lidé aktuální stav a výhled do dalších let (elektroauta) chápou. Dělají pro to vše možné a budou mít náskok (čas pak ukáže, co bylo správně a co ne). Pak přijde rok 2025, EU bude ČR vytýkat, že máme málo e-aut (přitom už budou za rozumnou cenu). A jaká bude reakce ČR? No přece EU je špatná, nemají pravdu, můžou za to i oni a bla bla ... tak, jak to vláda v ČR za poslední roky umí náramně. Nebo ne?

A co je hlavní - politická kultura a vláda v ČR a na západě. Tam je nemyslitelné, že by politici byli propojeni s byznysem tak jako u nás. Stav v ČR je doslova žalostný (max. vyvádění peněz, přepálené zakázky, dotační podvody ...). Pokud by v Německu, Rakousku na toto někomu přišli, je to pro něj konečná v profesním i v osobním životě.

V tomto mluvím ze své osobní zkušenosti, rozhovorů a návštěv v zahraničí.

103
# 19.05.2020, 12:37

ZdeněkH
No vidíte a já vám říkám, že vytvářím půdu, která zadrží 10 x víc vody než ta nejúrodnější černozem v naší republice, bonus je takový, že je úrodnější natrvalo, určitě ji nemusíte hnojit cca. 10 let (přesně se to blbě testuje, tak moc starý ještě nejsem) a bude pořád lepší než okolní, zhutnění moc nehrozí, ale nechci se chlubit

103
# 22.05.2020, 15:48

Tady posílám článek o stromech v ne tzv. plících planety, ale jak já říkám v klimatizační jednotce světa - tj. tropických deštných pralesích:
Jen pozn., je opět zajímavé, jak celkem logická věc, jakože strom nebude uhlík vstřebávat donekonečna, aneb každá rostlina prosperuje nejlépe v optimálních podmínkách, může někoho překvapit, pro mě je článek opět důkazem, že na monitoring jsme schopni napnout neskutečný vědecký potenciál, ale pokud nejsme schopni akce v 1. linii při kácení, tak je to všechno bohužel k ničemu, 1 bláznivý politik typu Bolsonaro pošle všechny vědce zajímající se o přírodu někam, tím samozřejmě neříkám, že nejsou ta data důležitá nebo nezajímavá, ve vyspělé společnosti je třeba jednat na základě faktů a ne domněnek, ale já říkám, že je to platné asi jako mrtvému zimník.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stromy-mohou-pr...

2
# 22.05.2020, 21:26

Yurri
Nojo, ale zrovna u toho CO2 je pro rostliny optimalni koncentrace radove vyssi nez je v soucasne atmosfere.

103
# 22.05.2020, 22:26

Ai-kun
Bohužel ta teplota je pro většinu rostlin a tudíž i plodin limitující, takže vyšší koncentrace CO2 bude k ničemu, sucha způsobí mnohem více škody než případná pozitiva vyšší hladiny CO2, je třeba vyřešit hlavně sucho, aby byla půda jakkoliv použitelná pro biomasu, ostatní je irelevantní a často zavádějící mimo potřebné priority:
https://www.euro.cz/light/studie-co2-neni-tak-zivo...

5
# 22.05.2020, 22:44

Vědecké výzkumy o vlivu CO2 na růst rostlin jsou ještě v plenkách, takže těžko říct, kam to povede. Když vezmu stávající poznatky, a sice že růst CO2 a vyšší teplota přispívají k růstu plodin, tak spolu s dostupnou vodou je to tak trochu Uroboros. Rostliny sice díky teplotě a oxidu slušně porostou, ale díky skleníkovému efektu se zvýší teplota, díky teplotě bude vyšší výpar, tedy méně dostupné vody. V půdě zásobené vodou, při limitní teplotě pro maximální efektivitu růstu a při vysoké koncentraci CO2, by pravděpodobně plodiny dosahovaly vyšších výnosů, nicméně tato situace nenastane. Vždy tam bude nějaký omezující faktor. Nejčastěji zřejmě nedostatek srážek, méně často extrémní teploty.