Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Občas víc oblaků ale beze srážek

Diskuse o počasí Globální oteplování

429
# 17.05.2020, 22:42

Kamarádi, problém nás v ČR je ten, že jsme neustále negativně masírováni médii ohledně GO (tady už se to pomalu lepší), elektromobility, atd. Do toho má tento postoj i vláda, lidé kolem. Já chápu a vím, čím jsme si v minulosti prošli - obrovský dotační skandál se soláry, problémové projekty atd. Pak se nedivím, že lidem při vyslovení slova "ekologie" naskakují žilky v obličeji a vidí v tom jeden velký tunel s dotacemi.

A přitom kousek od nás "na západ" je situace diametrálně jiná. Německo, Rakousko, tam tyto rozhovory nepovedete (politika, byznys, rozkradení dotací ...). Lidé aktuální stav a výhled do dalších let (elektroauta) chápou. Dělají pro to vše možné a budou mít náskok (čas pak ukáže, co bylo správně a co ne). Pak přijde rok 2025, EU bude ČR vytýkat, že máme málo e-aut (přitom už budou za rozumnou cenu). A jaká bude reakce ČR? No přece EU je špatná, nemají pravdu, můžou za to i oni a bla bla ... tak, jak to vláda v ČR za poslední roky umí náramně. Nebo ne?

A co je hlavní - politická kultura a vláda v ČR a na západě. Tam je nemyslitelné, že by politici byli propojeni s byznysem tak jako u nás. Stav v ČR je doslova žalostný (max. vyvádění peněz, přepálené zakázky, dotační podvody ...). Pokud by v Německu, Rakousku na toto někomu přišli, je to pro něj konečná v profesním i v osobním životě.

V tomto mluvím ze své osobní zkušenosti, rozhovorů a návštěv v zahraničí.

243
# 19.05.2020, 12:37

ZdeněkH
No vidíte a já vám říkám, že vytvářím půdu, která zadrží 10 x víc vody než ta nejúrodnější černozem v naší republice, bonus je takový, že je úrodnější natrvalo, určitě ji nemusíte hnojit cca. 10 let (přesně se to blbě testuje, tak moc starý ještě nejsem) a bude pořád lepší než okolní, zhutnění moc nehrozí, ale nechci se chlubit

243
# 22.05.2020, 15:48

Tady posílám článek o stromech v ne tzv. plících planety, ale jak já říkám v klimatizační jednotce světa - tj. tropických deštných pralesích:
Jen pozn., je opět zajímavé, jak celkem logická věc, jakože strom nebude uhlík vstřebávat donekonečna, aneb každá rostlina prosperuje nejlépe v optimálních podmínkách, může někoho překvapit, pro mě je článek opět důkazem, že na monitoring jsme schopni napnout neskutečný vědecký potenciál, ale pokud nejsme schopni akce v 1. linii při kácení, tak je to všechno bohužel k ničemu, 1 bláznivý politik typu Bolsonaro pošle všechny vědce zajímající se o přírodu někam, tím samozřejmě neříkám, že nejsou ta data důležitá nebo nezajímavá, ve vyspělé společnosti je třeba jednat na základě faktů a ne domněnek, ale já říkám, že je to platné asi jako mrtvému zimník.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stromy-mohou-pr...

30
# 22.05.2020, 21:26

Yurri
Nojo, ale zrovna u toho CO2 je pro rostliny optimalni koncentrace radove vyssi nez je v soucasne atmosfere.

243
# 22.05.2020, 22:26

Ai-kun
Bohužel ta teplota je pro většinu rostlin a tudíž i plodin limitující, takže vyšší koncentrace CO2 bude k ničemu, sucha způsobí mnohem více škody než případná pozitiva vyšší hladiny CO2, je třeba vyřešit hlavně sucho, aby byla půda jakkoliv použitelná pro biomasu, ostatní je irelevantní a často zavádějící mimo potřebné priority:
https://www.euro.cz/light/studie-co2-neni-tak-zivo...

8
# 22.05.2020, 22:44

Vědecké výzkumy o vlivu CO2 na růst rostlin jsou ještě v plenkách, takže těžko říct, kam to povede. Když vezmu stávající poznatky, a sice že růst CO2 a vyšší teplota přispívají k růstu plodin, tak spolu s dostupnou vodou je to tak trochu Uroboros. Rostliny sice díky teplotě a oxidu slušně porostou, ale díky skleníkovému efektu se zvýší teplota, díky teplotě bude vyšší výpar, tedy méně dostupné vody. V půdě zásobené vodou, při limitní teplotě pro maximální efektivitu růstu a při vysoké koncentraci CO2, by pravděpodobně plodiny dosahovaly vyšších výnosů, nicméně tato situace nenastane. Vždy tam bude nějaký omezující faktor. Nejčastěji zřejmě nedostatek srážek, méně často extrémní teploty.

243
# 02.06.2020, 11:37

I kdyby jsme zvládli sucha a požáry, či se naučili žít s dopady řádění hurikánů apod., tak nás stejně čeká nutnost teplotu snižovat a to urychleně nebo nás čeká nezvratný osud, snad jste si nemysleli, že si planeta nechá zvednout globální průměr teplot za pár století jen tím, že bude vody moc nebo málo, klidně se budeme muset zavrtat trochu hlouběji jako krysy.
https://m.techfocus.cz/veda-vesmir/2095-globalni-o...

344
# 07.06.2020, 09:14

Docela dobré shrnutí, teď jen, aby se už konečně něco začalo pořádně dělat, ta zmínka o Jurečkovi se m náramně líbí, jak dneska,frajer, držkuje, žes tím nikdo nic nedělá a před třemi rok to bylo o.k...:D
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/prirodovedec-jaku...

243
# 10.06.2020, 09:41

palma
S pánem nelze nesouhlasit, jenom v 1 nemá pravdu, množství srážek bohužel opravdu klesá, zcela jednoznačně, s průměrem běžte odborníci někam, to je fiktivní pojem, pač v reálu skoro nikde není (častá chyba myšlení Ing., asi moc matematiky a modelů)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.