Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Globální oteplování

0
# 22.01.2020, 11:16

Yurri
A proto využívejme planetu jak to jen jde, nemá smysl to moc řešit

272
# 22.01.2020, 12:06

muruu
Naopak, šetřme zdroje kde se dá, ale ani zdaleka to nebude stačit, tak nevyhazujme finance na neefektivní nápady, pak nám totiž budou chybět v adaptaci, však jsem psal, že to bude jako v Interstellaru a mrkněte na Austrálii, se už všichni proberte.

77
# 22.01.2020, 12:46

Yurri
Začínáš silně připomínat Gretu, neříkám, že je to dobře, nebo špatně... Rozdíl mezi vámi je ten, že Greta nás nutí abychom panikařili, ty nás nutis se probrat.

272
# 22.01.2020, 12:59

charlie
To bylo spíš na Murua, Greta je o dost mladší, stejně jako většina sympatizantů, tak panikařit můžou, já už musím něco dělat;-)

Edit: Za posledních 46 let ubylo ve světě 40 % úrodné půdy, tohle je reálná uhlíková bilance, představte si navíc ten proud horka z rozšiřujících se pouští z plochy už přes 17 mil. km2, který nezadržitelně stoupá do atmosféry, uhlík se ze všech těchto ploch nezadržitelně dostává do atmosféry i bez toho, že se spalují zásoby fosilních paliv.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

0
# 23.01.2020, 06:49

Yurri
To horko neprojde z atmosféry samovolně pryč ? Nebo teda aspoň postupně- částečně ? Když teda přestanu vytápět barák, taky postupně vychladne. Do you know what I mean ?

Chtělo by to vymyslet, spíše jak to horko nebo celkově veškerý maras z planety transportovat mimo oběžnou dráhu a problém jest vyřešen a můžeme si konečně užívat Zemi jak nás jen napadne.
Představte si obří vysavač co čistí planetu a na druhé straně výfuku - Vesmír.
V podstatě by to mohlo být obrovské potrubí do které by jsme ten odpad lifrovali (časem i plyny ?), vytažené za atmosféru a nějaké svozové místo, kde by se veškerý maras z planety svážel (navrhuji někde v Africe). Jako by vyklepat planetu jako koberec venku, ale do vesmíru..Anebo celosvětově přesunout do Afriky nejneekologičtější průmysl a odtamtud se ho pokusit recyklovat.
Pak je tady ještě ta možnost využívat energii pouze z blesků.
Další možností jak čerpat energií, neznečišťovat a zároveň planetu nejspíše ochladit je se pomocí hloubkových vrtů napojit na tekuté jádro planety. Na podobném principu fungují na Islandu již řadu let a Rusové se o to již v 90 letech pokusili naplno a byli blízko, ale tehdy to ještě nedopadlo. A vím, že o tom byl i jeden český seriál, kdy se jeden člověk snažil o prokopání skrz..

Né vždy je ta nejlehčí cesta ta nejlepší (myslím tím omezování CO2), to už jsme stejnak za zenitem.

Neříkám, že je to easy, ale jsou to cesty..

386
# 23.01.2020, 07:42

muruu
Teplo nemůžete jen tak transportovat někam, kde je ve své podstatě vzduchoprázdno, to by jste popřel fungování termosky,a zeměkoule je tak trošku termoska(naštěstí) jinak by jsme po západu slunce umrzli během krátké chvilky..:D, proto není tak jednoduché ji ochladit.., při tepelné výměně se předává teplo pomocí neuspořádaného pohybu částic(částice ve vzduchoprázdnu nejsou)...a pak ještě uspořádaný pohyb.. na zem dopadne rychle letící částice a nárazem uvolní teplo..Pak ještě bychom mohly postavit do cesty těmto částicím (fotonům apod, zrcadlo a odrážet je, ještě než dopadnou na zemi..) ale má to i svá proti, už jsme to tu probírali..takže asi tak, že.. No a kdyby jste vyfukoval CO2 plus i jiné plyny mimo atmosféru, tak by prostě atmosféra na zemi mizela a asi by se i celkově snižoval tlak a zmenšovala hustota a byly by větší výkyvy teplot...atd.., navíc CO2 vzniká například termickou reakcí, hořením, tedy molekula C + dvě molekuly O.. připravil by jste atmosféru o kyslík...;-)

0
# 23.01.2020, 08:04

palma
Neříkám, že jsem měl na ZŠ z fyziky jedničku, ale nebuďme pesimističní k novým možnostem i když tam jsou jistě nějaká úskalí.
Je pravdou, že by Svět spíše potřeboval více Einsteinů , Newtonů či manželů Curieových nebo více Palm ? 😉 než Gret Thumbergových.

386
# 23.01.2020, 08:11

muruu
Hlavní problémy: Moc obyvatel země, na to navazující zbytečně velká spotřeba, na to navazující moc velká spotřeba energií, navazující spotřeba potravin, navazující degradace půdy..navazující vzrůst teplot, jestlichcete ten řetězec pozměnit, musíte začít od začátku, ne od konce... všichni to vědí, ale řešit to nechce nikdo, Greta řeší od konce, to nevyjde.:(

0
# 23.01.2020, 08:13

palma
No dobře, ale 3, či jestli vůbec 4.sv válka taky není cesta, že ?

386
# 23.01.2020, 08:55

muruu
Nemluvím o válce, ale, nesponzorovat ty státy, které nepřistoupí k regulaci porodnosti, nepřijímat žádné migranty, ( budu-li hodně ošklivý, nedodávat zdarma žádné očkovací
látky, atd.) třeba taková Čína, za dva roky už má počet jejích obyvatel stagnovat, a pak klesat, sice je to svým způsobem diktát, ale evidentně to funguje, sice pod sankcema, ale funguje), možností je určitě více, dále pak tlačit na výrobu, aby výrobky opět vydržely dvacet let a ne jen dva roky.. atd. atd...

0
# 23.01.2020, 09:23

Vyplatí se investice do pořádné klimošky na barák, ale minulý rok jí zapotřebí nebylo.Teda alespoň ne v Severomoro. kraji;-).

386
# 23.01.2020, 09:30

muruu
Tady ještě jeden ranní odkaz, plus by mne zajímalo, zda jsou někde k mání údaje, které ten pán uvádí, či zda opravdu neexistují naměřené koncentrace CO2 ohledně výšek 5000m apod..a zda opravdu zmizely z hladin oceánů bóje na měření teploty vody v oceánech..atd, buď má pravdu, nebo kecá..
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-glob...

A jeden odkaz pro YURRIho
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/zemede...

0
# 23.01.2020, 13:58

palma
S tou termoskou s Váma asi nemůžu souhlasit.
Ráno jsem si do ní nalil horký čaj a ten je teďkom jenom vlažný .

386
# 23.01.2020, 14:02

muruu
Špatná a malá termoska.., dneska už je ani nedělají s vakuem, EU to zakázala, bylo to prý nebezpečné.
Tak ne, pouze skleněné zakázali, máme doma Esbit termosku a tam to teplý vydrží dva dni..:D

0
# 23.01.2020, 14:12

EU diktát zakázal tyto termosky, ale zase nás dostatečně zásobil všudepřítomnými plastovými fontánkami s plastovými kelímky:cool:

272
# 23.01.2020, 16:13

muruu
Barák neřeším, fyziku atmosféry taky ne, zbytečné odbočky, soustředím se na to podstatné co můžu ovlivnit, tzn. maximalizace produkce na min. prostoru s min. spotřebou vody bez drahé technologie. Jak jsem tuhle někde slyšel, žádný vnitřní prostor nemůže konkurovat venkovnímu prostoru, nejlépe tedy co nejdéle obyvatelné zahradě, je přece tak dobře známý onen syndrom nemocných budov, kterým trpí 2/3 Čechů, souvisí to pak s tím vit. D a slabou obranyschopností organismu, která teď v době blížící se epidemie chřipky nebo pandemie koronaviru bude rozhodující pro přežití (však jsem psal, že příroda si poradí). A lidi se na tohle ještě dobrovolně zadlužují na celý život, ale to je na jinou diskuzi.
https://www.bozp.cz/aktuality/syndrom-nemocnych-bu...

272
# 23.01.2020, 17:11

palma
Takhle to má vypadat:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pozar-v-austral...

Naše státní správa je naprosto neschopná, už jsem to tady jasně říkal, že než se úředníci či majitelé na něčem domluví, tak nebude co zachraňovat, už teď je skoro pozdě, nejde čekat 20 let než to zase někdo pochopí, proto vždycky poznání hrnou vpřed průkopníci navzdory systému, proto má i mé sympatie comunity nebo querilla či vertical gardening.

Za posledních 80 let se zaoralo 1 mil. ha mokřadů, rybníků, mezí atd., teď je to třeba vrátit zpět, no jsem zvědavej, kdo to bude dělat, samo se neudělá jaksi nic, zatím nám efektivitu předvedl jen kůrovec.

0
# 23.01.2020, 18:20

Yurri
Přečetl jsem jen půlku článku, tomu nevěřte. Kolik starých lidí bydlelo různě a dožívají se u nás na dědině 80 - 90 let. V té úvaze jsou snad vyjmenované všechny příznaky nemocí od kašlíku po rakovinu. Asi aby se tam každý našel:D
Za mě je to kravina.
Azbezt ..jasný...Radon..nó dobře po 30 letech na nějakém hodně špatném podloží může mít na citlivější jedince vliv.., Ale to už je moc.
Za zdravím lidí je toho více než jen budova kde bydlím.Spíše třeba míra znečištění kde žiju, jakou mám práci, co jím, jaké mám dědičné dizpozice apod.
Bydlení bych dal tak procento.

386
# 23.01.2020, 18:33

muruu
Zapoměl jste, až příliš suchý vzduch, samé vlnění, od mikrovlnek, přes mobily a televize, počítače, tablety, dokonce i cívky u světel, plus třeba převaděč signálu někde na střeše nad hlavou, a.. málo pohybu.. vše u zadku..:D, zažil jsem to, a můžu říct, zlatá rachota na zahradě, v dílně apod..a odměna, dobře chutnajíc úroda..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.