Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

385
# 11.01.2020, 20:51

andy206
Zahraju si na oponenta:D..neznamená to, že bych nebyl za omezení čmoudíků!

Německo, ano, pěkné, Česko, moře nemáme, tam stojí velké parky větrníků, profuk od moře nemáme, tam stojí velké parky větrníků, soláry dobrá.. vše se bude muset za cca 50 let vyměnit..likvidace, no to už nezažiju, ale bude to zajímavé,čili nám zbývá to proklínané jádro, nebo jasná závislost na cizích zdrojích.

Gréta, nevím.. jsou to její vlastní myšlenky a proslovy, nebo jí to někdo diktuje..? Pokud pouze furt říká, "naslouchejte vědcům", fajn, ale většina těch vědců, co jim máme naslouchat, je placená za to, aby prokázali GO, vliv CO2 na GO.. a pod, můžeme tedy poslouchat i ty vědce, kteří říkají něco jiného a třímají papíry s křivkami s jinými parametry?

Mimochodem, Německo cíle ohledně CO2 NEPLNÍ..takže ČR bych nic nevyčítal..

Osobně jsem zvědav, co udělají emise CO2 u takové Indie, tuším, že budou stoupat..

A ohledně snížení koncentrace CO2 na 310ppm... princip snížení neznáme.. a za druhé, proč zrovna na 310ppm? Hypotetická otázka, kdyby nastoupila nová doba ledová, budeme dále snižovat emise, či ne? Nebo zvýšíme emise? Po dosažení cíle, budou povolenky na vypouštění CO2 aby se ta hladina udržovala? Je známo, že až do současnosti se hladina snižovala (cca do r. 1750?) kdyby se snižovala nadále, tak to taky lidstvo a celá planeta nedá...:!!:

Celé to bude na nic (skoro nanic, CO2 pouze zpomalí nárůst), pokud budou stranou největší hráči.. USA, Čína, Indie a.. největší znečišťovatelé - 50,6%...Gréta je nedonutí...

Konec oponentury..

496
# 11.01.2020, 21:49

palma

Děkuji za odpovědi :) k Německu - ano, mají jinou geografii a díky tomu i jiné zdroje energie. Výměna větrníků, solárů ano, bude něco stát, otázkou je pak účinnost po X letech atd. Ale já toto nijak černě nevidím (např. že by nákladově to bylo nevýhodné, emise atd.). K ČR - souhlasím, u nás jádro musí být. A nejenom v ČR ...

k vědcům - že by byli placeni za to, že budou obhajovat GO - to je pro mě teda hodně odvážná idea. 90% vědců ve světě? Já si to nemyslím. Samozřejmě jsem pro si vyslechnout všechny výpočty/modely atd. Vždy bude skutečnost, že trošičku jiné parametry mohou hrát roli ve výsledku. Ale skoro všechny ty výsledky k oteplování směřují a pak je otázkou, zda +2C, +4C, +6C ....

Ano, Německo některé cíle neplní. Ale jde po tom, aby plnilo. A vědí, že je to nyní bude stát méně peněz, než kdyby to odkládali. Ano, ČR udělala v min. letech, desetiletích velký krok k snížení, ale výhledově jsou snahy "slabší".

Indie, Čína a možná další země Asie - souhlasím, zde můžeme na 99% očekávat, že emise porostou. A ne málo. Tzn. veškeré evropské snahy nemusí být "ani poznat" vs. to, co vyprodukuje Asie.

310 ppm jsem někde viděl jako z celosvětových cílů k roku XY. Zkusím dohledat odkaz resp. přesnější čísla.

k nám resp. EU - Evropská unie se zavázala k ambiciózní politice v oblasti klimatu. Jejím současným cílem je snížit emise skleníkových plynů o 40% do roku 2030 ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. To by znamenalo v roce 2030 vypouštět cca 2,6 mil GT CO2 ročně (v roce 1990 to bylo cca 4,4 mil). Jen pro porovnání, Čína aktuálně vypouští cca 11 mil. ročně :( :( v roce 2017 jsme vypustili po celém světě 37,1 GT CO2. Půda, lesy, oceány dokáží zachytit cca 10 GT CO2 ročně.

Někdy kolem roku 1965 se vypouštělo cca 11 GT CO 2 ročně do atmosféry. To je cca hodnota, kterou zvládne planeta zachytit (v současnosti). V roce 1965 pak byla hodnota CO2 cca 315 ppm.

Co bude dále, když se nám podaří emise snižovat? Jaká je cílová hodnota? Souhlasím, že toto je na další, zajímavou diskuzi. Mluví se o uhlíkové neutralitě v EU do roku 2050. Zkusím pročíst více článků a grafů :) Tato uhlíková neutralita EU je hezký plán, ale co zbytek světa?

Velcí hráči = největší znečišťovatělé odmítají spolupráci - v tom souhlasím a psal jsem již několikrát dříve. Uvidíme, co bude v dalších letech. Ono dříve či později to musí dopadnout i na tyto velmoci.

Ještě jednou díky za odpovědi resp. názory :)

385
# 14.01.2020, 16:16

Tak ještě jedna výborná"ekologická" zpráva pro Moraváky, připravte se na "zakrabicování" pár kilometrů čtverečních kvalitní orné půdy..:!!:

Jedna z největších logistických firem FM logistic zvažuje, že vytvoří na jižní Moravě velké centrum pro distribuci potravin po střední Evropě, protože nadnárodní skupiny nově usilují o konsolidaci skladů v regionu...no comment..
zdroj: https://logistika.ihned.cz/c1-66693570-jizni-morav...

272
# 14.01.2020, 21:49

Sammler07
Pěkný článek, s popisem cyklů problém nemám, hodnocení loňského roku bylo už dost zavádějící a závěr je opravdu jen zbožné přání, to je snad každému zřejmé na 1. pohled.

Střední Evropa je strašně široký pojem a opravdu to nelze průměrovat, tenhle zlozvyk je hodně rozšířený a vede k mylným hodnocením, fakt bude záležet na tom, jestli jste jako já na Z nebo na V Moravy, diametrální rozdíly, které je GO schopno neuvěřitelně zvýraznit, zvlášť když nebudou fungovat stabilizační mechanismy v krajině.

Chtělo by to vymyslet propojovací zalesněné koridory s mokřady od Novohradských hor přes Chřiby (západovýchodní) a Žďárské vrchy přes Dalešickou přehradu k Podyjí (severojižní), centrum by tvořil Lednickovaltický areál napojený na Novomlýnskou nádrž. Krajinu si podle svého utvářeli už Lichtenštejnové kdysi dávno (rybníky, parky, vodní kanály), nevím proč na tom nikdo nemaká teď, když je to nejvíce potřeba, nic důležitějšího neexistuje, jinak jsme bez vody vážení, zatím se buduje jen tohle:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/amalie-chytra-k...

272
# 15.01.2020, 00:20

Tady něco o tom, co říkám pořád, vegetace má neuvěřitelné možnosti přežití, to jen my nechápeme souvislosti a nejsme schopni vytvořit potřebnou symbiózu, která si už pomůže úplně sama, jen se do toho nesmí montovat zase nějaký ziskuchtivý predátor:
https://zoommagazin.iprima.cz/priroda/sazejte-stro...

42
# 15.01.2020, 00:37

Sammler07
Mě ten článek tak super nepřijde. OK popisuje cykly, to je v pořádku. Ale zbytek je vtip ne? :D Autor počasí popisuje tak, jak ho pozoruje z okna :D Čísla žádná, ochladí se díky cyklům, které s ochlazením nemají nic společného, skleníkové plyny neexistují, stejně jednou vybouchne kaldera možná..někdy..aztékové to předpověděli :D

Yurry
Paradoxně poušť jakožto světlá plocha odráží sluneční záření zpět do vesmíru, tmavá (zalesněná) plocha jej pohlcuje. Takže lokálně zalesněná plocha má sice ochlazovací efekt v dané lokalitě, ale ve větším měřítku má opačný efekt.

Na poušti je přes den vedro, 45-50C, ale v noci se může ochladit až na bod mrazu. Průměrná teplota pak je např. 30C. Podobná průměrná teplota je u amazonskeho pralesu, kde naopak v noci neklesá teplota a rozdíly teplot mezi dnem a nocí jsou malé.

Na jednu stranu stromy pohltí CO2, na druhou stranu vodní pára je také skleníkový plyn a absorbují více sluneční energie. Tak je otázka co je efektivnější.

272
# 15.01.2020, 15:24

palma
Nemocného Trumpa raději nebudu komentovat, větráky určitě nejsou nějakým řešením, je to jen malá berlička, stejně jako spalování dřeva, což je kravina, stejně jako biopaliva, pěstovat plodiny do bioplynek je už úplné zvěrstvo, jednou se budou lidi při vzpomínce na tohle hospodaření opravdu usmívat, je přece jasné, že tohle nemůže ničemu pomoci, jedině určitým peněženkám:). Tohle video s 1 psychologem ohledně strachu ze změn klimatu mám rád:
https://video.aktualne.cz/dvtv/boj-o-klima-vymyvam...

272
# 15.01.2020, 23:42

A tady ještě mnohem věrohodnější zhodnocení minulého roku a popis reality:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rozlucte-se-s-r...

Tady ještě něco k Austrálii, hlavní je těch 42 mld. na uhloprůmysl a 2 mld. na boj proti požárům, to si říká o průser, zvlášť v AUS, varování pro svět, aby okamžitě jednal, není čas na debaty, ale na mobilizaci, to myslím smrtelně vážně, kdy už se sakra všichni probudí do reality?
https://www.greenpeace.org/czech/clanek/5516/nepla...

385
# 16.01.2020, 18:34

Yurri
Copak Austrálie, tam už je to minimálně tak velký jako to bylo v Rusku, prý už okolo 10 ti milionů hektarů, letos a minulý tok teda masakr.. No a tady v malém.. mistři od ČEZu dostali za úkol prořezat stromy a větve okolo vedení, nevěřil jsem svým očím, zleva dvacet metrů holina, zprava dvacet metrů holina, přitom sloupy deset metrů vysoký... délka cca 800m a to prosím v biokoridoru, vyfotil jsem to a poslal na magistrát, prej děkují a kouknou se na to, zatím jim to koukání trvá už dvacet dní.. Nejlepší byl chlápek u silnice, co měl pod tím vedením trošku stranou zákrsek stříbrnýho smrčku, ufikli to ve výšce cca 150 cm nad zemí asi o půl metru, a ten spodek mu tam nechali, vrtěl nad tím hlavou a vykřikoval velmi neslušné výrazy..:D. Jo, a takhle je to se vším... dostanu příkaz, tak ho sakra splním, mám papír, na co hlavu, že jo..:D

272
# 16.01.2020, 21:12

charlie
Tak jasný, že čím neuchopitelnější idea, tím snadněji si říká o vykradení dravci, kteří místo aby si sypali popel na hlavu za průsery z minulosti, tak odvádějí pozornost od své mrzké ekonomické existence, kterou považují snad dokonce ještě za něco chválihodného.

Každé nové případné ekonomické přerozdělení na sebe jako magnet nasává tyto velké zájmové skupiny, které na sebe nabalují další a způsobí devalvaci jakkoli dobře myšlené revoluce v zájmu záchrany klimatu. Historie se pořád opakuje, s tím přece musíte počítat, ale to vůbec neznamená, že se tím necháte znechutit v aktivním přístupu k hledání řešení.

42
# 16.01.2020, 21:44

charlie
Kdo jiný než cituji z článku "Četná spojení nejmocnějších finančních skupin světa, centrálních bank a globálních korporací" by měl investovat do obnovitelných zdrojů? A co je tak šokujícího na tom, že na tom chtějí investoři mít také zisk? To je smyslem investice.

272
# 17.01.2020, 04:07

Mike11
Při revoluci zezdola by mělo jít hlavně o zúrodnění a zkvalitnění půdy, což se dá poměrně dobře změřit a o množství CO2 vázané v zelené biomase a ve veškerých produktech, na což se dá poměrně jednoduše nastavit celý daňový systém. Proč asi tohle není v zájmu prakticky žádných zemí světa, protože by šel celý dosavadní fungující byznys do kelu a nový model by to mohl utnout. Proto revoluce zezdola, tyhle konglomeráty mají úplně opačný zájem na co nejdelším drancování přírodních zdrojů (Rusko, Čína v Africe, USA, Arabské státy). Tyto korporace a státy zaplatí jakékoliv politiky a vlády a udělají si z nich pak porcování medvěda, ale navenek samozřejmě investují a budují infrastrukturu či inovují a tváří se zeleně, ale běžní ovčané věří tomu, co je jim servírováno, protože v mnoha částech světa nemají čas ani možnost to efektivně řešit a jít proti systému, nemají se o koho opřít, podívejte se jak dopadlo Arabské jaro, staré struktury při nebezpečí zhroucení začnou za sebou pálit mosty a aktivovat svoje žoldáky, kteří vše zavčasu utnou, klidně tak může dojít časem ke zhroucení celých států třeba přes kyberterorismus (nejsnažší řešení, jsou v záloze i tradiční), viz. tzv. hybridní války, ta setrvačnost je obrovská, ale změna je jasná a já ji jasně vidím, ale nechci vidět, co to bude stát, je to jako odříznout si pupeční šňůru a nevědět, co to bude znamenat.
Když budu hodně filosofovat, je to jako v matrixu, chcete vědět krutou pravdu nebo příjemnou lež, celá globální ekonomika je jako narkoman, to ví přece už dnes každý mamlas, tak 90% by bralo tu lež a další dávku, prostě ze strachu, ale v praxi i těch 10 % způsobí nakonec pád celého systému a úplnou změnu, o tom je celá historie.

385
# 17.01.2020, 07:51

Yurri
No, je to takyo rozmazlené většině, řekněte jim, že mají šetřit zdroje a chovat se zodpovědně, a devadesát procent ekonomicky činných ovčanů vám řekne, začnu, ale ještě jsem si nekoupil novýho ajfouna, tamhlety adidasky, pytel jiných kravin... jo pak teda začnu šetřit.. vždyť je to vidět i v té slavné uhlíkové neutralitě,,, zrušíme diesly a spalovací motory, a MÍSTO toho budou elektromobily... zrušíme uhelky a eventuálně i atomové elektrárny a MÍSTO toho postavíme miliardu větrníků a milion kilometrů čtverečních solárů, protože budeme na to všechno potřebovat dokonce 2x tolik elektřiny... je to celé na palici..:(
Jinak koukám, příspěvek ve 4 hodiny ráno... špatný spaní, nebo jste se vrátil s čelovkou ze zahrady? :D..Mimochodem shodou okolností, když jsem se dneska v noci vzbudil ( taky okolo 4. ráno), byl jsem v hubertusu asi dvacet minut na zahradě a prodejchával plíce, byl docela prima vzdoušek, navzdory mlze... pak se spalo jako v bavlnce..:D

385
# 17.01.2020, 14:38

Cha, Cháááá, a je to tady, ani to dlouho netrvalo, elektromobil podle mne rázem ztrácí pro fůru lidí smysl...:D, po dvou stech tisících navíc 300 000,-- za novou baterku, a to se vyplatí!
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/ionity-nab...

Je to takové motivující k zakoupení elektromobilu..

33
# 17.01.2020, 15:39

palma
To pravy teprve zacne, az bude narustat vypadek prijmu ze spotrebnich dani na paliva. nejak se ten statni rozpocet bude muset naplnit.. :

42
# 17.01.2020, 15:53

palma
My kritizujeme, ale zkuste teda navrhnout, jak vyměnit spalovací motory za ekologičtější. Nikdo neříkal že to bude snadné a levné.. ale pracuje se na tom. Lepší než nic nedělat a spalovat dál, nikam se neposouvat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.