Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes a v noci ještě sněhové přeháňky, zítra ustanou

Diskuse o počasí Globální oteplování

421
# 30.05.2024, 17:03

Yurri
Jo, tak nějak to vidím taky, No, některým jedincům, ne Vám, bych doporučil založit téma třeba" Vliv různých politických směrů na globální oteplování" docela by mne to porovnání zajímalo..Nicméně tu máme web o počasí ...a to je naštěstí apolitické..;-), i když politici si ho berou do huby v jednom kuse..:cool:
p.s. navíc jste mne potěšil, neboť z vaší reakce je patrné, že ty příspěvky dobře čtete a patrně jste si všimnul, že nikde neuvádím, že je v EU socialistické zřízení..

306
# 30.05.2024, 18:04

palma
Všechny a všechno nečtu, jen podle nálady, výhoda psaného projevu.
Lesáci budou dostávat prachy za ukládání uhlíku, no to jste přišli na věc, jak jsem řekl 1ha lesa má hodnotu podle odborníků po vyčíslení všech funkcí lesa min. 1 milion, bych se věnoval raději pořádné reformě a ne posílání drobných, ministerstvo zemědělství bych připojil k životnímu prostředí a založil ministerstvo pro adaptaci na změnu klimatu a dal mu pravomoce jako krizovému řízení, kam bych přesunul příslušníky hasičského záchranného sboru z ochrany obyvatel, ať se to někam pohne, chcete vážně řešit klima, tak stovka miliard nesmí být problém, jinak absolutně zapomeňte.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finan...

421
# 30.05.2024, 18:49

Yurri
No s tím lesem mám zajímavost z Kanady, moje manželka tam má bratra, s tím si mailujeme, a ten psal, že se tam teď zvažuje čištění lesů od nahromaděných mrtvých stromů (jako u nás taky na stojáka, dokud nepadne) a tak podobně, s tím, že by se to zpracovalo na dřevěné uhlí, a zpětně zapracovalo do půdy, jak v lese, tak na holinách po kácení,, teď tam vymýšlejí, jak to vše udělat, neb je to hodně v osobním vlastnictví.. tedy zda nějak motivovat a plus kdo to zaplatí.. že prý by se tím omezily ty obrovské požáry ( méně potravy pro plameny)..tak třeba z toho něco bude..

306
# 30.05.2024, 19:15

palma
Lesní půda je obecně spíš kyselejší, biouhel je spíš zásada, ale samozřejmě by se dal využít při bojích s požáry, jak jsem o tom již psal, nerad se opakuju, vždyť se to přímo nabízí a zrovna v Kanadě by to mohlo zachránit celá města.

# 30.05.2024, 21:39

ACEOF ACES
Indické Dillí 52,3 stupně,překonán rekord z roku 2022 o 3stupně:(

421
# 01.06.2024, 15:38

TomasMost
Tak teď hlásí, že v Díllí bylo zjištěno, že byla delší dobu chyba na čidlech a ta měřila o +3 stupně více (ČT24, 15:32)...holt tak..

ČT převzala informaci o chybě v měření od: https://www.reuters.com/world/india/india-says-del....

# 01.06.2024, 16:04

palma
Jj ostatní čidla naměřila v Dillí tu středu 49 a 49,1 stupňů,i tak to má být pokořený rekord z 5/98 - 48,4 stupňů.

# 01.06.2024, 18:15

31.05.2024 Německo Bavorsko, silné deště až 135litrů na m2 za 24hodin, záplavy, sesuvy půdy, stav katastrofy

421
# 02.06.2024, 12:41

No,jsou tu možnosti, odmítnout AI, odmítnout tepelná čerpadla a elektromobily a bude vše s energiemi O.K...https://www.msn.com/cs-cz/finance/zpr%C3%A1vy/bbc-...
a sníží se spotřeba.

tohle trošku absurdní, ne? nám nacpou vyšší ceny energií, uhlíkovou daň... a v praxi to vypadá takhle: Téměř pětinu elektřiny v Irsku nyní spotřebují datová centra a očekává se, že toto číslo v příštích letech výrazně vzroste. Irské domácnosti mezitím spotřebu elektřiny snižují. (citace z článku v odkazu)

325
# 03.06.2024, 01:07

palma

V Irsku kvuli nizkym danim tusim sidli velke spolecnosti, mj. i Facebook a Google tam maji svoji podstatnou cast. A jsou tam datova centra techto velkych korporatu. Kolik dat je potreba pro FB, Youtube, Instagram, Tiktok si neumime predstavit (videa z vysokym rozlisenim rychle pribyvaji a pod.).

A proto v Irsku je pocet lidi na jednotlive datove centrum nebo pocet lidi na 1 PiB (Petabajt) v techto centrech o dost nizsi, nez prumer v Evrope, v USA, nebo celosvetove. Datova centra jsou kvuli levne elektrine i na Islandu a v Norsku. To nejvetsi melo i byt asi 50 km od Narviku v Balangen ve starem dole, kde se tezila med. S dobudovanim vedeni by to levna Norska elektrina zvladla, ale datove kabely pro extremni tok dat do ridce osidleneho severu Skandinavie nevedou.

Kvuli temno korporatum v Irsku je HDP snad 100 000 USD na osobu v Irsku, ale realna prumerna mzda tomu absolutne neodpovida, medianovy HDP uplne jinde. Zato najimy a bydleni je v Irsku kvuli tomu predrazene.

325
# 03.06.2024, 01:09

Palma
Kdyz se to odmitne, bude se topit uhlim nebo primotopem, jednoduse se na energie uvali ekologicka dan a vse se zdrazi. To neni dobry napad. U tepelnych cerpadel jsou tu dost dizkuze, jak se to vyplati a nektere stare baraky to nemusi dobre vytopit. Hlavne u novych staveb se ta uspora snad uz hlida.

325
# 03.06.2024, 01:17

TomasMost
V Dilli urcite nebylo +52.3 °C , ale na severo-zapade Indie a hlavne v Pakistanu se tepla vlna objeila (obvykle je nejtepleji mezi 20. kvetnem a 10. cervnem).

Hyper-tropicke dny s Tmax +50 °C a vice jsou tady:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-4-7290-Hyper-tro...

Takto to vypada v Dilli aktualne:
https://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind...

Jacobabad v Pakistanu:
https://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind...

325
# 03.06.2024, 01:26

Tady je jeden dokument v Anglictine o tom, co vsechno ma na klima Zeme vliv (hlavne z hlediska astronomickeho, zmeny v obezne draze, ve skonu Zemske osy a pod). Je toho dost"

https://www.youtube.com/watch?v=jN1y9kHTPSc

Kdyz je sklon Zemske osy maly, leto je chladnejsi, a snih nestihne rosztat, ledovec taje. Naopak dokazete si predstavik klima, kdyz by polarni kruh prochazel Prahou ? To samozrejme neni mozne, sklon Zemske osy kolisa mezi 22.1-24.5 stupne, aktualne je to 23.46 stupne.

Zeme je Slunci nejblize 3. ledna, nejdale 4. cervence. Rozdil v intenzite zareni od Slunce je 6.9 % mezi 3. lednem a 4. cervencem. V dobe maxima excentricity tento rozdil dosahuje 23 %. Aktualne rocni obdobi je rizeno skonem Zemske osy. Kdyz je u nas leto, mame ze Slunce mene zareni a v te dobe je na jizni polokouli zima. Naopak v dobe zimy na jizni polokouli jsme jeste dale od Slunce. A tedy rozdil zima-leto by mel byt u nas zmirneny a na jihu vetsi. Neni tomu tak, kvuli pomerum pevnina-kontinent je rozdil zima-leto mensi na jihu.

421
# 03.06.2024, 06:30

TommyAst
právě, že ta cena energií je už teď deformována, protože je určena tím nejdražším zdrojem... a tím jsou OZE... proto taky máme v ceně ty hezké poplatky za OZE.. které už zadotovali za ta léta naším prostřednictvím tyto zdroje tuším sumou okolo 1 bilionu korun.. poplatky tu tedy jsou, a teď je chtějí ještě navýšit o uhlíkovou daň. která třeba bude u baráku, když nebude zateplený, a u benzinu a nafty až 14 korun z litru, protože lidi elektroauta přestali kupovat, bo jsou bez dotace drahá.. tož tak..Bez provozu třeba těch datových center, by byl větší dostatek elektřiny, tudíž by měla cena klesat (dobře, tepelná čerpadla nechme běžet, i když je za nimi taky hezká uhlíková stopa při výrobě a pak instalaci)...Čili, je jasné, že omezit emise se musí, ale taky je jasné, že to nezaplatí nějaká bájná EU, nýbrž každý jednotlivý občan...

p.s. tady ještě jeden zajímavý odkaz.. ubráníme se Russku, nebo bude mít přednost greendeal?
https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/evropa-...

# 03.06.2024, 19:02

Systém, kde je odvrácení katastrofy závislé, na tom jestli se to ekonomicky vyplatí, skončí katastrofou.

Čas.

421
# 03.06.2024, 20:20

ACEOF ACES
Ne,, teď manipulujete, je otázka, zda je to ekonomicky udržitelné, ekonomicky se to bez dotací nevyplatí, to každopádně, to by se to nedotovalo ( no, i když, plakat, že bez dotací to nejde, jde podnikatelům v oblasti OZE velmi dobře,), že..čili, odvrátit katastrofu ano, ale, nemůžete při tom zničit lidstvo, potažmo tu ekonomiku, neb ekonomika živí ty miliardy lidí... důchodců, migrantů, schopných i neschopných lidí, atd. atd.. protože pak by to záchrana nebyla, že..

421
# 03.06.2024, 21:48

No, tak kamion na baterky s dojezdem 500km... hm.. asi bude ne zrovna levný a teda nabíjení slovy silou 1MW.. ty brďo, to aby u nabíječky stála rovnou malá elektrárna, a nebo radši větší, když tam těch nabíjecích stojanů bude třeba deset..:!!:
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/v%C4%9Bda-a-techn...

# 03.06.2024, 23:07

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

To nezmění bludy ani lži.

325
# 03.06.2024, 23:43

palma

Ty OZE jsou ve vyvoji. Vyvinuti OZE je samozrejme tezsi, nez vyvinout uhelnou elektrarnu. Pokud by se ty OZE nejak dobre vyvinuli, tak produkce je ne uplne omezena (kdyz nedojde k opotrebeni solarnich panelu a ucinnost bude vysoka), bude cena za jednotku energie (kWh, GJ, Kg, cokoliv) nizsi, nez v pripade uhelnych elektraren, kde se to uhli musi tezit a dopravovat do elektrarny.

Ve skutecnosti tomu tak ale neni, a tak uhli, ktere se musi tezit a dopravovat, nakonec vychazi nejlevneji vyroba jednotky elektricke energie (napr. kWh). Uhli je ekonomicky nejlepsi, ale dopad na zivotni prostredi a klima je samozrejme naopak nejhorsi. Proto musi vlady to nejak regulovat a dotovat OZE. To zvysuje i cenu za kWh.

Cena za kWh se utvari podle zdroje s nejdrazsi produkci, tzv. zavetrny zdroj. Nechapu proc, ale je tomu tak. Paro-plynovych elektraren moc neni, ale v dobe plynove krize zvedly cenu take.

Draha elektrina neni kvuli podpore OZE ale spise kvuli, no proste picovinam, ktere udelalo Nemecko (nebojme se to nazvat pravym jmenem). Populistka Frau Merkel nechala vypinat jaderne elektrarny v zemi s vyssokou konzumaci energie. A k vypnuti tech poslednich doslo i prez pokracujici energetickou krizi. A navrat k uhli, to je teda ekologie. Soucasne ve Francii bylo mnoho jaderek vypnuto kvuli udrzbe. A ve zbytku Evropy uz jich tolik neni. Takze DE vypnuti jaderek, FR oprava a odstavka jaderek a Plynova krize kvuli Russku je jasna. A aby toho nebylo dano, prisla zima, hodne se topi, sviti, solary teda nic moc. Vitr dejme tomu v te zime, ale velmi nestabilni zdroj.

Idealni OZE by byla fuze, i kdyz to defacto neni obnovitelny zdroj a ze Slunce se vodik a helium dostat neda, byt je ho tam dost. Proto je vodik a helium dost drahy. Stavba Iter by mela stat 10 Miliard Eur, je to o neco vice, nez teleskop JWST (prez 10 MLD USD) to jsou mozna 2 nejdrazsi projekty. Iter by pak se mohl ve spolupraci postavit jeste o dost vetsi a drazsi, treba za 1000 miliard Eur. Jenze to by se nesmely delat fauly, a napr. Russko by se mohlo misto valceni pustit do spoluprace. Jen tak pro srovnani Iter cca 10 MLD Eur (puvodni odhad 5 MLD Eur), Fodbalove mistrovstvi v Kataru - budovani Infrastruktury 220 MLD Eur !!! A pracovni podminky na stavbe jak v koncentraku.

325
# 03.06.2024, 23:49

palma
Auto ma vyrazne vyssi vykon, nez PC, varic, vysavac, topeni, konvice. A musi mit pro tento vykon zasobu energie na nekolik hodin. Proto tak velke baterky a obrovske nabijeci vykony. V severskych zemich je 50 kW nabijeni normalni, mnoho stojanu vedle sebe. I 300 kW je tam k videni, min. treba v Norsku. 1 MW nevim. Kazdopadne i na 300 kW je to poradnej kabel teda.

Co se tyce ekologie a CO2 u elektromobilu, tak po zapocitani vyroby auta, vyroby elektricke energie, vyroby nabijecich mist, stavba a udrzba rozvodne site, ztraty elektriny pri vyrobe, rozvodu, nabijeni. U nas v CR elektromobil je snad jeste horsi nez benzinovy, v Norsku je vetsina elektriny z vodnich elektraren a tak tam CO2 u elektromobilu vychazi o neco lip nez benzin a diesel.

Ucinnost benzinoveho motoru 25-30 %, diesel k 35 %, elektromotor sice 90 %, ale po tech ztratach pri vyrobe, rozvodu, nabijeni je to razantne mene.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.