Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

386
# 26.12.2019, 16:11

JohnBattler
V případě výrazného poklesu HDP, by musely buď klesnout ceny, a být nulová inflace, nebo spíše desetiprocentní deflace, a to z důvodu zachování výše důchodů, sociálních výhod, lékařské péče, apod, nebo zvednout daně o 10%.. případně akceptovat sociální nepokoje a tvrdě v nich zasahovat...chudé státy odepsat... nevidím moc jiných možností, díváme se totiž na ten problém očima Evropana, co by se stalo při třeba 80% snížení spotřeby ropy sestáty, co jsou na jejím vývozu závislé je na bíledni..

# 26.12.2019, 21:40

palma
Upřímně bych byl moc rád abychom snížili svoji závislost na státech co žijou z ropy jako je Rusko nebo Saudská Arábie. Z těchto končin nikdy nepřišlo nic dobrého. A tyto státy se budou muset dříve či později přeorientovat na něco jiného a ne být závislé na jednom zdroji peněz. Případně je tu druhá horší možnost a to, že pokud by jim výrazně klesly příjmy, tak by se mohly přiklonit k jinému způsobu získání zdrojů - válce. Tak to snad ne... ale dlouhodobě prostě strategie těchto států udržitelná není. Ropa někdy dojde ať to bude za 50, 100 nebo 150 let je to jedno, ale dojde. Tak čím dřív přejdeme na jiné zdroje tím lépe s ohledem na klima.

386
# 27.12.2019, 15:28

Tak zase troška do mlýna, nicméně jsou tam zajímavé údaje, aniž bych hodnotil úroveň celkového vyznění článku a to, že autor naprosto pominul činnost člověka.
Ale na druhou stranu je prima, že je tam mnoho časových os a údajů, člověk si pak na základě toho může vyhledávat a "rozšiřovat obzory":)
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-pet...

A abych to "dozazdil" přidávám starší článek z National Geo.. a názory kovaného Greenpeacáka
https://www.national-geographic.cz/clanky/straseni...

42
# 27.12.2019, 15:43

palma
Pobavilo mě, jak v celém článku není ani jedna zmínka o skleníkových plynech..které i bez člověka mají efekt mnohem větší, než všechny ostatní vyjmenované faktory :D

# 27.12.2019, 15:47

Cituj z toho článku na parlamentních listech:
"Shrnuto – v roce 2019 u nás většinou panovalo standardní středoevropské počasí (každé tři dny jinak) s mírnými odchylkami v teplotách na konci února, června a srpna a částečně v průběhu října a listopadu."

Jo 2019 byl běžný rok a nejteplejší červen minimálně v historii přesného měření teplot (tedy cca 50 let) měl vlastně mírnou odchylku. :D:D Nemám slov.

386
# 27.12.2019, 15:59

JohnBattler
Taky jsem se podivoval nad tím, že vlastně nevím, jak má standardní červen, či vlastně celý rok, vypadat..:), holt každý to vidíme jinak..:D

5
# 28.12.2019, 03:30

JohnBattler
Jsi hodně nainvní :D snížit závislost na státech co žijou z ropy :D ani jeden stát na světě by to bez ropy nedal ni den... a to o co se snaží EU je úplně k hov..nu :D dokud se lidi nepřestanou množit víc jak krysy, tak je úplně jedno o co se budeme snažit :D

386
# 28.12.2019, 11:14

Jedna aktualita, jinak už tam ve vší počestnosti a odpovědnosti vůči" boji proti klimatu" shořelo již přes 4.000 000 hektarů..mám dojem, že příští měření CO2 v atmosféře prokáže opětovné zvýšení koncentrace.plus stejné množství dřeva a jačích bobků co se spálí v indii a jejím blízkém okolí, nahradí hravě veškeré úspory na splodinách z automobilů... ostatně takřka celá produkce vozů TATA, nejznámější to indické značky vozidel, katalyzátory nemá..
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/pope...

273
# 28.12.2019, 17:34

Mike11
Spíše to chápu tak, že přičiněním člověka se daly do pohybu mechanismy, které naprosto znemožní jakýkoliv pozitivní efekt snížení emisí, je to vlastně hrozná drzost a namyšlenost člověka si myslet, že bude ovlivňovat kde co, jak se mu zamane (klimaalarmisti), je to stejně hloupé, jako nevidět a nepřiznat si, že jsme to my lidé, co jsme ke zvýšené koncentraci podstatnou měrou přispěli (stávající struktury).

Z tohle si zasloužíme trestat a to hodně dlouho a pořádně, až globální teplota naroste o 2st, tak Arktida určitě o 6st., roztaje půlka permafrostu, který uvolní stejné množství emisí metanu a sloučenin uhlíku jako se nachází nyní komplet v celé atmosféře. To je prakticky jistota, s Palmou jsme to řešili, klimatické modely to ještě neumí započítat, pracuje se na tom, ale vlastně není šance to ovlivnit, nepočítají se ani teď katastrofální požáry, budeme v budoucnu rádi, že se nakrmíme, není důvod k přehnanému optimismu, data mluví jasně.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/ceska-vlada-n...

77
# 28.12.2019, 18:19

Yurri
Už ten titulek článku je mimo a hned 1.veta je brutálně zavádějící, ale co čekat od těchto kašparů. I kdybychom investovali biliony, které samozřejmě nemáme, nesnižime uhlíkovou stopu ani o mrď, to je jen vlhký sen klimafasistů.

42
# 28.12.2019, 18:39

Yurri
Že se dalších 100 let bude stále oteplovat je jisté, ale teď můžeme ovlivnit do jaké míry, zda bude za 100 let planeta obyvatelná. Postupně se objeví technologie, ale je potřeba začít teď. Zachránit co se dá.
Ale jak?
Mám pocit, že v této zemi minimálně 80% lidí vůbec nevěří, že za globální oteplování může člověk, 50% pak nevěří, že se globální oteplování vůbec děje. Toho využívá současná vláda, která nebude dělat proti tomu nic. Díky tomu si udrží popularitu a své voliče.

Zkuste si představit Babiše, jak zavede uhlíkovou daň na auta, jako ve Francii. Nevzdělaná lůza, jeho voliči, vyjdou do ulic. Úsměvná představa, že by něco takového udělal.

Tady zkrátka chybí vzdělanost, Češi preferují ničit planetu, než omezit konzum a podle toho se chová i vláda.

10
# 28.12.2019, 18:50

Dokladem nečinnosti vlády je "vysoký tlak" nejen ve společnosti, ale i nad námi v podobě neustále se obnovujících a mohutnících TV. Chtělo by to trošku ty hranice otevřít, aby se sem těm míjejícím frontám chtělo trochu provětrat zdejší "zaprděnost"! :)

496
# 28.12.2019, 19:46

Pročítal jsem si odkazy na články - některé informace jsou "zajímavé", některé ale celkem lživé. Škoda, že ty lži se šíří dál a dál. A v našem okolí jen slyším oslovení jako ekoteroristi, klimafanatici atd. Já za sebe otevřeně říkám - jsem rád, že do toho EU šlápla. Že jde po snižování emisí a bude dusit ty státy, které to nebudou řešit (případně záměrně pomalu). Pracuji v automotive (německá matka, máme několik poboček po světě) a nebojte se - kolaps Evropy a odliv do levných zemí nehrozí. (nejen) Němci si nenechají upadnout svůj (aut.) průmysl. Ty černé scénáře, co se malují, jsou těžce přehnané a jen cílí na to, aby vyvolávaly strach a odmítání GO.

Navíc se podívejte, kolik už Evropa pro redukce CO2 udělala - pěkný přehled např. zde - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by... Je zde vidět klesající trend, pěkně od 2005-2017 (ano, snížení emisí v EU je díky mnoha faktorům). A stálo nás to něco přehnaně drahého? Jsou poslední roky pro nás nějak "slabší", strádáme? Ne, nejsou. Ekonomika stále roste, lidé peníze mají (stačí se podívat na stoupající útraty), žijeme v nejlepší době za dlouhou dobu. Takže odpověď je ta, že snižovat emise jde (a ani to nebolí). Je to správná cesta a čím dříve to budeme dělat, tíme lépe = levněji. Já třeba šílím z toho, jak se zemědělcům vyplácejí dotace (= miliardy) za neúrodu způsobenou suchem.

Bohužel je tu ale "B" - EU a i další státy ve světě se snaží, ale velcí hráči (Čína, ...) ne. Dokonce naopak - Čína prudce roste s emisemi. Někdo by mohl říct, že při přepočtu na 1 obyvatele je Čína lépe jak ČR. To mě ale moc nezajímá, Čína tvoří 30% celosvětového CO2. A stále roste. Zde by měl svět mířit a tvrdě s těmito velmocemi jednat (a rychle!). Bohužel to ale je jinak a bojím se, že tyto velmoci na to budou kašlat (případně dělat "malá" opatření).

A tak dále a dále budeme médii masírování tak, že GO vlivem člověka bude popíráno, kritizováno, očerňováno atd. Bude ražena "adaptace" - však upravíme to a to, a nějaké +2,0C navíc v průměru nám přece vadit nemohou ... Takto pak bude nastavena naše společnost (a její budoucí rozhodování ?).

273
# 29.12.2019, 23:11

palma
Článek jsem už četl a vědec jen potvrzuje, co říkám pořád, historie se opakuje, jenom kulisy se mění. Akorát pán je na mě zase moc optimista, jak sám o sobě říká, každá civilizace se prý dokázala vyrovnat se svými vzestupy a pády, no já bych řekl, že jich dost zaniklo a dost jich to nedalo a většina dojela na přesně to, co teď hrozí, jenže tenkrát to byl oproti dnešku všechno hodně slabý odvar.

A tady posílám odkaz o tom, že pro změnu klimatu nestačí přestat spalovat uhlí nebo měnit chování lidí:
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/promeny-cesky...

273
# 31.12.2019, 10:38

Mike11
Tak politika současné garnitury jede podle PR programu, na který naletěla většina převážně seniorů, ty v ulicích nečekám v žádném případě, ale máte pravdu, že chybí vzdělanost, ničení planety není naše výsada, jsme jenom historicky poněkud konzervativnější, možná je v to současné době plné nesmyslných krátkozrakých řešení spíše výhoda, podívejte se jen na důsledky energiewende, určitě bych ale byl opatrný při výstavbě dalších bloků JE, nemrhal bych bych peníze daňových poplatníků na jakousi koncepci, která bude za 10 let cár papíru, na mě moc neodpovědné, jsem holt spořivej typ a dávám přednost prevenci ve všech směrech, bohužel opak je realitou.

Málokdo ví, že onen hornický sever Česka byl při revoluci aktivní zejména z ekologických důvodů, protože životní prostředí bylo tenkrát v těchto oblastech naprosto neúnosné a i to přispělo k podpoře sametové revoluce, což se málo zdůrazňuje.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.