Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno s letními teplotami a ještě bez přeháněk a bouřek

Diskuse o počasí Globální oteplování

393
# 20.05.2024, 15:51

ACEOF ACES
MMF ve svém výhledu světové ekonomiky uvedl, že globální ekonomická aktivita letos vzroste o 3,2 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v lednovém odhadu. Prognóza pro rok 2025 zůstala beze změny na úrovni 3,2 %.
Agentura Bloomberg Economics odhaduje letošní globální expanzi na 2,9 % a příští rok na 3,1 %.
Obě dvě organizace s uspokojením konstatovali, že globální růst se obnovuje a ekonomiky se po útlumu zotavují, další růst se dá očekávat i v následujících letech..🤔 Na růstu se nově ve větší míře podílejí i odvětví obnovitelných energií a zotavil se obchod se surovinami..
https://burzovnisvet.cz/2024/04/mmf-zvysil-prognoz...

# 20.05.2024, 19:03

Příčinou toho, že globální změna klimatu stále nabírá na rychlosti a extrémní počasí na síle a četnosti, je obrovská spotřeba Homo economicus.

393
# 20.05.2024, 19:33

ACEOF ACES
Vyrobit miliardu slunečních panelů, sto milionů baterií, stamiliony elektromobilů, statisíce větrných turbín, tepelných čerpadel, nových, úsporných elektrospotřebičů, miliony tun cementu pro jejich kotvení, tisíce tun mědi na vodiče a vinutí generátorů... atd, atd, holt snížení CO2 v ovzduší přece stojí za ty nové miliardy tun CO2 vzniklých při jejich výrobě..:cool:
Ale zase... máme ekonomický růst, a za to vše se srdnatě bije Gréta a spol..:D:D:D a lepí se k obrazům v galeriích..to je prostě ironie, že? Homo economikus vítězí a vždy vstane z popela..:)

# 20.05.2024, 21:26

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

obrovská spotřeba>>>gl.změna klimatu>>>extrém.počasí a tání ledovců

snížení spotřeby >>>>>>>>>>>>>>>> zpomalení odpočtu
žádné snížení >>>>>>>> odpočet doběhne v termínu

a my zažijeme, jak se začnou hroutit státy a naše civilizace.

393
# 20.05.2024, 21:47

ACEOF ACES
Chcete-li například snížit spotřebu energie, musíte vyrobit nové výrobky, které to dokáží.. a staré zlikvidovat, chcete-li snížit spotřebu potravin.. třeba, musíte je razantně zdražit, nebo udělat přídělový systém.. což ovšem, při snížení produkce, bude znamenat opět zvýšení ceny (což zapřičiní, že část lidstva vymře hlady, protože už nikdo nebude mít na to, aby jim dal zadarmo najíst).. takže jak z toho.. co myslíte, heslo je to pěkné.. snížení spotřeby.. ale jak konkrétně to chcete zařídit?.. Já to navrhnul.. zdražení produktů, či odstranění dotací, chcete-li.. pokud nic nemáte, hodlám si z toho i nadále dělat akorát tak legraci, protože výkřiky typu, snížíme spotřebu, EU (svět) ať to zařídí.. no to je dobré akorát tak na to, si z toho tu srandu dělat, i když k smíchu to věru není.. pár lidí se snaží o soběstačnost ( i já) a budeme mít věru větší šanci, než vy. Holá a krutá pravda. Jo, je tu ještě řešení... celosvětová diktatura..ale nevím, zda je to to správné řešení..

280
# 20.05.2024, 22:19

Homo economicus debilus už má ten mozek tak vygumovanej, že rozumí jenom penězům a proto jestli chceme efektivně řešit klimatickou změnu, musíte začít u velkých společností, u nadnárodních korporací a koncernů a napařit jim zcela bezostyšně transparentní a férovou uhlíkovou daň + zavést přísnou cirkulární ekonomiku, na snížení samotné spotřeby občany bych rozhodně nespoléhal, ti z úspor díky efektivitě OZE zase vše utratí za nesmysly, které úsporu emisí CO2 spolehlivě vymažou, tam bych si nedělal iluze a neztrácel čas, o podpoře tohoto chování si nemyslím vůbec nic dobrého.
https://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/jak-chapat-kl...

# 20.05.2024, 23:19

Homo economicus chce obhájit svojí nesmyslně obrovskou spotřebu.
Tomu obětuje vše a všechny.

Čas.

393
# 21.05.2024, 06:35

Yurri
Problém uhlíkové daně, může být ten, že bude problém ji použít globálně a ten, že firmy, bu´dto mohou postupně uhlíkovou zátěž odbourat a nebo.. ji svorně přenést na spotřebitele, co se stane je v současné době ve hvězdách. aneb se vracíme k tomu, kdo to vše zaplatí? No spotřebitel, nikdo jiný, dříve stačilo našim babičkám vlastnit jedny necky, jednu valchu, špagát na prádlo, na vaření pár smaltovaných, prakticky věčných hrnců, porcelánové nádobí, krajáč na mléko.. jo a ještě krávu, slepice, králíky, apod. no, postavte k tomu dneska holku od tiktoku..:D, ano, humorná představa, no takže na té druhé straně dneska máme asi sto výrobků, včetně mixérů, ledniček , praček, sušiček, myček, ohřívačů, toustovačů, mikrovlnek a všeho ostatního co si lze vymyslet a co vydrží dva roky, než se to začne posírat..( a to jsem jen u konečného výrobku a ne u výměny celých výrobních linek, závodů, v rámci dosažení "dekarbonizace", aby se mohlo vyrobit to samé, zase na pár let užívání, jsem v tomhle pesimista, reklama je reklama, pořiďte si nový model, ... dokud to tak bude a lidi to tak budou chtít.. tedy ty nové výrobky, nezměníte nic, i kdyby jste uhlíkově zdanil i prdy na záchodě..a toaleťák k tomu, a jedinec plácající něco o o nesmyslné spotřebě, má sice pravdu, ale může si s ní akorát, místo toho toaleťáku, utřít víte co..

# 21.05.2024, 15:03

březen až květen 2024 Mexiko až 45°C, extrémní vlna veder pokračuje, sucho

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.
To nezmění hloupé bláboly ani lži a výmysly.

Ještě se můžeme zachránit,
ale čas se krátí.

393
# 21.05.2024, 15:21

ACEOF ACES
Hloupé bláboly tu opakujete akorát vy, a to ještě větou vytrženou z kontextu z poněkud delšího a obsahově pestřejšího článku, než ta "vaše" věta ... " Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje".. ( je dobrým zvykem, když použijeme cizí citaci, uvádět zde zdroj, aby nedošlo k omylu, že jde o vaši myšlenku)..:D, a čas se nekrátí, ten je z principu jen jeden a ještě navíc závislý na uplně něčem jiném, než je omezení spotřeby, emisí, přežití lidstva, apod.

# 22.05.2024, 15:49

Kdybychom teď, v roce 2024, snížili svojí obrovskou spotřebu jako v roce 2020, pak by do roku 2032 průměrná globální teplota klesla o 0,1°C v pětiletém průměru a zmírnily by se ničivé dopady extrémního počasí, které nabírá na síle a četnosti.

393
# 22.05.2024, 18:44

ACEOF ACES
Ještě jsem na světě neviděl vládu, která by řekla..snižte spotřebu, je to tak, jak jsem psal, viz. příklad..až drahé energie (extra drahé) donutili lidi šetřit.. viz 25% úspory..čili muselo by se vše velmi zdražit, což by mělo za následek plná náměstí odborářů a jiných křiklounů s požadavkem na více peněz, což by vedlo k hyperinflaci.. a možná i snížení spotřeby, za cenu dopadu lidí na dno, ale bez pomoci od ostatních, na pomoc by nebylo peněz.. zajímavý kruh, co? A pak by nastoupil někdo, jako nynější Argentinský president Javier Milei s motorovou pilou...
p.s. a pozor, já nejsem odpůrce oné úspory, ale fakt nevidím moc možností, jak to udělat, protože ohledně praktik prosazení nezbývá než diktát, ovšem první, komu by se nelíbil, jsou ti, co volají po greendealu apod.. viděl jsem se uskrovnit babičky v chalupě na venkově ... k jedné chodila moje matka s dárkama a nákupem, na který ta pani už vlastně neměla peníze.. ale neviděl jsem mladého člověka, který by se dobrovolně uskrovnil... jejich heslo je.. užijeme s to.. mám dvě mladý holky a slyším ještě docela dobře.. takže jak na to,? Nestačí jen napsat heslo, zapotřebí je vědět, jak to udělat, a udělat to tak, aby to lidi přijali za své..:cool:

# 22.05.2024, 20:43

19.05.2024 Řecko Kréta až 38°C, překročen rekord, sucho, požáry
19.05.2024 Francie, Německo, Belgie, Nizozemsko, sever Itálie, záplavy
21.05.2024 USA Iowa, silné bouře, až 12 tornád
květen 2024 Pákistán až 47°C, extrémní vlna veder

Ekonomika problém této rychlé globální změny klimatu, která nyní probíhá, neřeší a řešit nebude, protože je jeho součástí. To je vidět na přístupu, kde odvrácení katastrofy je závislé, na tom jestli se to ekonomicky vyplatí.

Přehlížením základní logiky, svými bludy vede do pasti kolapsu.

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

Čas se krátí.

280
# 23.05.2024, 20:30

Trochu delší, ale doporučuji, na Havla je třeba navázat a ukázat lidem, že vstříc budoucnosti žijí v podstatě v materialistickém matrixu, který musí bezpodmínečně skončit, není to žádná utopie, prvním neohrabané pokusy jako koncepce nerůstu jsou jenom vlaštovky toho co přijde, jak jsem řekl většina tenhle distopický obraz nepřijme za svůj a bude pouze reagovat na konkrétní katastrofu, prostě ovce, ale kdo by jim měl otevřít oči, politici nehrozí, ekonomové no ti už vůbec, všechno staré struktury:
https://www.novinky.cz/clanek/kultura-salon-povsta...

280
# 24.05.2024, 12:29

palma
Zbytečný sledovat, pro mě je důležité co jste pro to udělali, aby ty škody nebyly tak dramatické, nějaké Haiti nemá nejmenší šanci, protože tam bojují klany se zbraněmi v ruce mezi sebou, civilní obyvatelstvo tam řeší vodu a jídlo a nemoce a co bude zítra je nezajímá, u nás ve vyspělém světě se můžeme nachystat chytře, v ČR s šikovnými vědci obzvlášť, ale priority jsou zatím jinde, obnovitelné zdroje energie se podporují, ale neobnovitelný zdroj potravin a biomasy a největší zásobárna pitné vody + největší zbraň v boji se změnou klimatu (tj. půda) se vesele plundruje, co na to říci, tak jste lidi debilové?

393
# 24.05.2024, 15:39

Yurri
Prý v uplynulých 40 letech vyhynulo v Evropě 400 milionů ptáků. Od roku 1990 poklesl v Německu létající hmyz o 80 procent, počet lvů se za minulých 30 let snížil na polovinu. Jednou z hlavních příčin je neustálý růst zastavěné plochy – každý rok o 4000 km2 čtverečných. Vyhynutí hrozí nejen zvířatům na souši, ale i v moři, sladkovodních ryb ubude za rok o čtyři procenta. Toto vymírání se zrychluje, protože lidská rozpínavost roste. Zvířatům zůstává stále méně prostoru k životu. Dalším důvodem jejich úhynu je intenzivní zemědělství měnící krajinu. Znečišťování přírody je spojené s rozšířením plastů a plastových výrobků. Každý rok se vyprodukuje více než 250 milionů tun plastových odpadů, přičemž 81 procent veškerého odpadu není recyklováno. Každou vteřinu se použije 800 tun kamene a písku na výrobu betonu. V důsledku hektického budování každoročně zmizí 50 tisíc kilometrů čtverečných lesa. (zdroj: internet..:)
Poškození Země je nevratné, a proto by musela být opatření na její záchranu drastická a radikální. Řešením je, dle někoho, omezení spotřeby, no připusťme tedy, že zemi lze zachránit novým ekonomickým přístupem. Ten současný je založený na růstu spotřeby. Aby mohla ekonomika růst, musejí se ještě více využívat omezené přírodní zdroje. Spotřeba se však neomezí, pokud se nezmění ekonomický systém, No je zajímavé, že ve své podstatě ekonomiky západních států nerostou, započítá-li se inflace a nárůst dluhů. Čili, růst lze zajistit paradoxně zastropováním výroby, ale při zachování růstu cen a tištěním peněz.. pouze tedy... co s těmi dluhy? Co s tou prokletou inflací? Co ze ztrátou hodnoty peněz? Úkol hodný ekonomický ch velikánů a zralý, při zdárném řešení, na Nobelovu cenu..

Lidé by se měli připravit na propad životní úrovně.. a bude to o tom, že bohatí schudnou nepatrně, střední třída bude na úrovni nižší střední třídy, a chudí... chudí skončí v opravdové chudobě... proč? Protože peníze těch nejbohatších na potření chudoby opravdu nestačí.. tvrdí se že tuším procento či pět procent nejbohatších vlastní tolik, jako 95% ostatních obyvatel země... jenže, v tom jsou i miliony nemovitostí, cenné papíry, umělecká díla.. co tím chci říci? Že i kdyby ty domy, byty, nemovitosti, umělecká díla, připadla těm chudým.. bude jim to na co, Na prd, protože budou muset investovat do údržby, budou muset odvádět daně z nemovitosti, zůstane jim nutnost platit za teplo, energie, vodu, protože tyto požitky nikdy nemohou být zadarmo, všichni víme proč.. A toto vš by muselo proběhnout za vzniku poměrně tuhé diktatury, protože jinak se to prosadit nedá..
shrneme-li to, pak je pravdou, že přijdeme o svobodu..no pravdou je i to, že stane-li se planeta neobyvatelnou, nemá lidská svoboda smysl.. a na druhou stranu stane-li se planeta Země obyvatelnou za vzniku totality, nemá lidský život smysl,...


280
# 24.05.2024, 16:50

palma
Bral bych to nesvobodu jako doteď, protože je založena na mylných předpokladech (já rád čistou pravdu) a znásilňování přírodních zdrojů, to není žádná svoboda, materialistický kapitalismus je jen droga (podívejte na dnešní mládež), kterou se učíme konzumovat od mládí, víc vlastnit, víc majetku, víc zboží, vyšší spotřeba a vyšší drancování, je to samozřejmě naivní a nesmyslný koncept, až se tohle soukolí rozdrolí, já budu alespoň mentálně připraven, lidi ale mají blbou tendenci místo nápravy příčiny problémů bagatelizovat nebo věřit pochybným leadrům, kteří nadhodí emocionálně srozumitelnější potravu pro neinformované ovce.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.