Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Lokálně opět přeháňky nebo bouřky, výjimečně s přívalovými srážkami nebo i kroupami

Diskuse o počasí Globální oteplování

275
# 18.04.2024, 21:05

Naúčtoval bych jim za tohle neúrodu ve všech oblastech způsobenou suchem za celý letošek, ony by ty Arabáče tyhle kreténské nápady přešly, Čínu a Rusko jakbysmet, tyhle imperiální státy jsou největší překážka nejen celosvětové bezpečnosti, ale i klimatické stability a už bych dávno řešil cla a sankce na veškeré jejich zboží a suroviny - naprosto bez pardónu a je úplně jedno, že některé evropské sektory se zadrhnou, tohle mělo těch 26 klimakonferencí dávno vyřešit (min.15 let zpátky):
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-...

77
# 18.04.2024, 21:41

Yurri
Teď jsem chtěl dát stejný odkaz.
Tyhle zmrdské nápady bych tvrdě trestal.

# 18.04.2024, 22:14

Yurri
charlie
Typické "Hovinky"... Zavádějící nadpis a v článku nepodložené fakta. Jeden z největší šiřitelů zavádějících informací v ČR a stejně tomu budou věřit i lidé tady na diskuzním fóru o počasí a ještě tu budou vulgárně nadávat a dál tyto dezinformace šířit. Je mi vás opravdu líto :(

77
# 18.04.2024, 23:17

TočenáDvanáctka
50 let se mraky osévají, ale je to dezinfo, hmmm, tak určitě.
Za vukgarismus se omlouvám, už se to nebude opakovat.

# 18.04.2024, 23:40

TočenáDvanáctka
Oni se kluci spíš zlobí kvůli těm pokusům s počasím,než,že by věřili tomu ,že si za to v Dubaji můžou sami.To,že tak velký spad vody za tak krátkou dobu má spojitost s těmito pokusy,vyvrátilo mnoho odborníků a připisují to klimatickým změnám.Počasí ještě dlouho neporučíme(pokud vůbec někdy) ,bude si dělat co chce a my se mu musíme přizpůsobit…

275
# 19.04.2024, 11:10

Počasí se dá při vhodné konstelaci již docela solidně ovlivnit, však už jsme to tady diskutovali a SAE nepodepsaly mezinárodní dohodu ze 70. let o nepoužívání k vojenským účelům, testují to tam týmy z celého světa a nemají zábrany ani finanční limit, v neděli a v pondělí osévání oblaků tamní meteorologické centrum potvrdilo, ale určitě ta povodeň v úterý byla čirá náhodička:D, no myslet si to můžete, ale stejně je to prakticky nezjistitelné.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/jak-rozprset-...

388
# 19.04.2024, 11:21

Yurri
No, prasárničky se sice dělají... viz. rozhánění mraků při olympiádě v Pekingu... nicméně to video, co sem dal andy, vypadá na to, že se to prostě obnovovalo ve vlnách na jednom místě, což by při tom očkování nebylo, neb první vlna bouří by to spolehlivě odbourala z atmosféry.. za mne tedy přirozená, byť hodně silná záležitost..

275
# 19.04.2024, 11:47

palma
Na hodnocení nemáme data, podle mě je při těchto bouřkových situací rozhodující prvotní impuls, pokud tu kondenzaci spustíte na příliš velké ploše, vyleje se vám to tam pak všechno jako do nálevky, klidně to může ovlivňovat atmosféru i druhý den, to nefunguje tak, že odejde bouřka a situace je za pár hodin stejná, fakt není, zvlášť v těchto oblastech.

388
# 19.04.2024, 11:53

Yurri
Je tam vidět i proudění vzduchu a rozestavení TÚ.. to hraje v tomhle případě hodně velkou roli... no nic.. ještě jsem teď narazil na zajímavější zprávu.. když to jde v Iráku a ještě se ziskem, tak si myslím, že docela dobrá inspirace...https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-kdyz...

275
# 19.04.2024, 12:07

palma
On málokdo si uvědomí, že se nemůžeme k atmosféře chovat stejně jako před 30 lety, tenhle papiňák už nemůžete dráždit stejně jako tenkrát (to by třeba prošlo), jak jsem řekl, žijeme již dávno ve změněném klimatu a vědci to potvrzují:
https://forbes.cz/zmeny-klimatu-devastuji-evropu-u...

275
# 19.04.2024, 15:22

palma
Jinak k tomu Iráčanovi, mám podobné vyvýšené záhony a ty moje kostky z bahna bych uspořádal podle doporučení Výzkumného ústavu bramborářského, který má ty hrůbky vymyšlené do detailu, samozřejmě bych je neměl z obyč. bahna, ale mixuju to z řas+leonarditu+glomalinu+jílu, tzn. zároveň jako hnojivo, na strmé okraje dát třeba kokosovou protisvahovou rohož (zamezuje i růstu plevelu), asi to otestuji, o dost lepší než obyč mulč.

Jinak tady máte jak se dělá to moje zalesnit, zatravnit, zakeřit v praxi a na polích louky pro dobytek (přidal bych motýlí pro biodiverzitu), podle mě pochopí i děcka a na chemii úplně zapomenout:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/zlins...

381
# 20.04.2024, 08:40

Jednou konspirátor, vždycky konspirátor a žrout hovno - internetmetů, aktuálně i jodometů..:D
palma
Ano, ta synoptika je tam jasná a to Andyho video jasně ukazuje, co se dělo..
GO prostě vytváří extrémy v počasí po celém světě...

275
# 20.04.2024, 10:35

Právě proto už bych díky akceleraci GO okamžitě přijímal opatření po celém světě konkrétně a přesně zacílená na každou zemi, tak jak mělo být zcela jasně dojednáno na všech častých klimakonferencích, dosavadní nicnedělání a laxní dobrovolná řešení bych spíše zažaloval jako nedbalost a to úmyslnou, protože následky se daly čekat a nic jste proti tomu neudělali, umírají kvůli tomu mraky lidí a měla by to být vyšší priorita než lokální konflikty lokálních blbounů:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-vedc...

Zapomeňte na tu vaši slavnou ekonomiku, díky stávajícímu nicnedělání skončíte velmi špatně, oni to fakt neví, přitom zcela zřejmé, opatření pro ČR, která jsem už tady navrhoval jsou ještě super levná, bavit se s někým kdo neví co je globální nebo sucho nebo nevidí co nás čeká nemá smysl:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/38-bili...

Zapomeňte na udržitelnost a ekonomický růst
# 21.04.2024, 18:24

19.04.2024 Čína, silné deště, rozsáhlé záplavy, sesuvy půdy

# 22.04.2024, 13:22

"Právě proto už bych díky akceleraci GO okamžitě přijímal opatření po celém světě konkrétně a přesně zacílená na každou zemi" - to bys napřed musel být světový diktátor, a i kdybys jím byl, tak bys zjistil, že realizace je mnohem, mnohem náročnější než prosté prohlášení (proto také většina politiků nikdy nesplní své sliby).

BTW je zajímavé, jak Palma baští nekriticky všechno, co se mu hodí do jeho narativu, jmenovitě ten naprosto absurdní článek na Novinkách o zázračném iráckém zemědelství, které produkuje "s minimálním množstvím vody", ke které jen občas musí něco přidat.

Cukry a škroby produkované při fotosyntéze a dalších chemických pochodech v tělech rostlin mají za vstup kysličník uhličitý, vodu a energii slunečního světla - když se podíváte na vzorec škrobů a cukrů, všechny vodíky (a je jich tam přehršle) pocházejí právě z vody. Navíc produkty zemědělství obsahují značné množství vody - jablka 90 procent, mrkve přes osmdesát, atd. Státy, které vyvážejí zemědělskou produkci zároveň vyvážejí vodu, kterou odebírají z lokálního cyklu - to, co se v článku popisuje by mohlo fungovat jen tehdy, kdyby všechny vypěstované produkty byly spotřebovávány lokálně, a všechen odpad (moč, exkrementy, pot, vodní pára z dechu) byl zachycen a recyklován - něco jako u Fremenů z Duny.

Takže zázračné zemědělství, které po léta zeléváte tím samým čůrkem vody, zatímco máte bedny okurek, rajčat a zelí, je zkrátka nesmysl. Voda se v zemědělství přímo spotřebovává.

388
# 22.04.2024, 17:18

Daniel Ryšlink
Chápu, že máte stále chorobné nutkání otírat se o mne svými nejapnými poznámkami, nicméně v článku se mluví o hydroponii a akvaponii, čili o metodách spořících vodu při produkci zemědělských plodin, a o doprovodné produkci rybího masa.

hned na úvod článku je toto:
rozhodl se začít experimentovat s novými principy zemědělství, které mají nižší nároky na spotřebu vody. S úspěchem využívá principy akvaponie i hydroponie.
o kousek dále potom:
Při svém hledání narazil na pojmy hydroponie a akvaponie. Nakonec se vydal na cesty a navštívil i Jordánsko,aby se poučil o nových možnostech pěstování plodin s minimem vody. - zde bych se pozastavil, protože pan redaktor neobjasní, zda jde o pěstování v minimu vody, či se spotřebou minima vody, či zda jde o plodiny s obsahem minima vod..:-)..ale to můžeme pitvat skoro každý článek skoro o čemkoli, spatřujete-li v tom to hlavní, budiž, vaše volba.

dále pak: „Vrátil jsem se a dosáhl jsem toho, že dokážu pěstovat plodiny s nejmenším množstvím vody, jaké je jen možné. Tuto rostlinu zaléváme déle než půl roku, přitom používáme pořád tutéž vodu,
zvýrazňuji speciálně pro vás i ten sporný odkaz na stále stejnou vodu..Jde totiž o to, že ta voda je v uzavřeném okruhu, kde proudí od rostlin k rybám, ty se živí rostlinným odpadem a vodu čistí plus ji "obohacují" svými výměšky, a voda se pak vrací zpátky k rostlinám.. a tak pořád dokola, to je to kouzlo stále stejné vody..
no a následně tu máme zvýrazněné ty úspory vody..
Jak dále upozorňuje, jeho systém pěstování si vystačí jen s 10 procenty množství vody v porovnání s tradičními zemědělskými metodami.

No, a zde je přímo uvedeno, jak je to myšleno a jak je to v reálu.. stačí si uvědomit, že to tento článek obsahuje..
Jeho farma funguje půl roku a Ammar dle svých slov pracuje pořád s tím samým množstvím vody ( čili například má nádrž na padesát kubíků a tu vodu honí pořád dokola a občas něco připustí , asi tak těch 10%), ke kterému se svými spolupracovníky musí připouštět jen velmi malé procento nové vody. Jde v podstatě o množství, které odpovídá tomu, co se při běžném provozu farmy odpařuje. ( toto je zavádějící informace, jelikož voda odchází, jak jste správně poznamenal, i s tou produkcí)
No a pokud bychom se chtěli věru hodně nípat, jak je to s tou vodou, pak se vskutku odpařuje, ve výpěstcích se dostává ven z koloběhu farmy, a dokonce, jak je na té fotce, když je to pěstováno vnorným způsobem v trubkách, pak se to odpařuje volně do prostředí.. nicméně to nic nemění na tom, že pán má zlomkovou spotřebu vody, oproti tradičnímu zemědělství a úroda nebude ničena suchem, dokonce už jsou hydroponické vertikální farmy, jejichž účinnost je ještě vyšší.. Tam se traduje, že voda je doplňována ze sběru dešťových srážek ze střech farmy a stačí to na celý cyklus pěstování, ba někdy ještě voda zbude..
A zázračného na tom Iráčanovi není opravdu nic, ty principy pěstování, které uplatňuje jsou známé už desítky let, jen se to prostě zdokonaluje, z hektarové farmy, si představte, je výnos násobně vyšší, než z volné půdy a navíc se sklízí průběžně po celý rok a pořád dokola..o tom to je, meritum věci není stále stejný čůrek vody..

275
# 22.04.2024, 20:18

Daniel Ryšlink
No hele 26 celosvětových klimakonferencí by mohlo mít smysluplný výsledek, který je závazný a vymahatelný, jinak je to všechno k ničemu, to se na mě nezlob, na pořádná cla třeba vůči Číně stačil střelec Trump, takže ono všechno jde, je to jen o prioritách a odvaze pořádně řezat.

K úsporám vám tady napsal Palma, mě aquaponie chvíli zajímala, ale i start sklepní verze nejsou levné a saláty moc nemusím, na zelenou nať mi stačí 1 rostlina ošlejchu (cibule sibiřská), která je trvalkou a 15-20 let se o ní venku nemusíte starat, zabere 1m2 a nestíhám ji otrhávat, úsporu vodu otestuji v lepších verzích typu octopotů, ryby chytá táta na přehradě (hlavně cejny) a pak to vyhazuje z mrazáku, takže je to takový trochu zbytečný, spíš ty mobilní květináče na ovocné stromky mě lákají víc, teď v tom má i vinnou révu schovanou na týden dovnitř a udělal jsem dobře.
https://6dhub.cz/byznys-inovace/aquaponie-usetri-n...
https://www.aquaponickafarma.cz/systemy-a-technolo...

Tomuhle se má Čína věnovat a ne nesmyslnému zbrojení, budou mít dost starostí sami se sebou, klimazměna je semele jako kafemlejnek:
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-vodo...

388
# 23.04.2024, 16:49

Yurri
No, v tom množství nepříliš povedených nařízení, zbytečných směrnic atd. atd. se občas něco podaří, tohle bych přivítal.. ( kupříkladu mám lednici starou 48 let, na chalupě, zapnu ji vždy po zimě.. a vždy se rozběhne, taková ta s tou šlapkou vlevo dole, co se na ni šlápne a otevřou se tím dveře do ledničky, těsnění z modrý gumy okolo dveří a při zapnutí hezky zacinká...:D), čili, věci mohou vydržet léta..https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-o-opravu-v...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.