Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnešek opět deštivý, na jihu Čech ještě vydatné srážky

Diskuse o počasí Globální oteplování

406
# 16.01.2024, 17:42

Yurri
No, v tom pořadu, co jsem dával k dobru výše, byly ukázky z něčeho takového, kus lesa louka, pole, tam se pásly krávy, zemědělec říkal, jak se to dělá, aby tam ve finále nerostl jen plevel, který ty krávy nemají moc v lásce, prostě to bylo mobilníma ohradníkama rozparcelovaný, chvíli se pásly na tom, co mají rády, pak je šoupli k lesu, kde byl plevel, a světe div se, ony druhý den, když měly hlad, spásly i to, pak říkal, že za dva roky se to poorá, zaseje, různorodě, zelenina bylinky apod. pak něco jiného, a pak zase krávy.. ty to pohnojí, a tak dále, a občas se pokácí vzrostlý buk a vysadí dva nové, a tak dokola to bylo.. jo docela dobrý, ale musí se to pak distribuovat opravdu v místě a bez nablbaných předpisů ( každá okurka zavařená v igelitu, mléko pasterizované bez života... atd. musela by se fůra předpisů a nařízení EU zrušit, změnit. Šiml EU hýká a řehtá zároveň. (mimochodem se jim prý zvýšila za 15 let, co to dělají, jímavost půdy o 10%.. docela dobrý, mi to připadlo..

295
# 16.01.2024, 19:49

palma
Suchá a poškozená půda se může celkem rychle regenerovat jak je zmíněno v článku níže a zvířata tomu mohou perfektně pomoci, já to chci u sebe na pár desítkách m2 za pár let, ale na poškozené a již neúrodné zemědělské půdě je to na desítky let, z hlediska přírody ale okamžik, líbí se mi alpaky, až bude díky změnám klimatu pro zemědělce i Vysočina nevyužitelná, tak to může být zajímavá volba.
https://www.ziva-puda.cz/blog/From-Farm-To-Closet
Jsou na to už vymyšlené standardy, jen do toho jít a ukázat, že to EU myslí vážně, ale tady se ani neví co to je regenerativní.

295
# 17.01.2024, 11:37

A tady máte proč nám ani současná dobrá nasycenost povodí a nedávné povodně s problémem sucha ve vegetačním obdobím nemusí pomoci, řekl bych dobrá startovní čára, ale do cíle setsakra daleko a problémy rozhodně budou:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-klim...

295
# 18.01.2024, 12:11

palma
Přesně tohle jsem doporučoval tady už dávno, soupeřit o cenu samotného jablka s Poláky je blbost, no tak tomu dáme přidanou hodnotu a je to, ještě bych Kofole doporučil dát do půdy symbiotickou mykorhizu na míru budoucím stromům a biouhel a ještě vám to všechno zaplatí EU dotace.

406
# 19.01.2024, 17:01

ACEOF ACES
No, vylezla zajímavá práce od The Royal Society... s CO2 se to zdálo takové jednoduché a přímočaré.. a asi není... viz následující citace..

"uvedená případová studie z reálného světa vedla k důležitému vedlejšímu produktu současného výzkumu. To je překvapivé zjištění, že zatímco obecně, je kauzální vztah atmosférické T a CO2 koncentrace, jak byla získána z proxy údajů, se zdá být typu HOE s hlavním směrem T→[Emise CO 2]
Ovšem v posledních desetiletích přesnější moderní údaje podporují závěr, že tento hlavní směr se stal výlučným. Jinými slovy, je to zvýšení teploty, které způsobilo zvýšení CO2 koncentrace. I když tento závěr může na první pohled znít neintuitivně, protože je v rozporu s obecným vnímáním (a z tohoto důvodu jsme tento případ posoudili alternativní parametrickou metodologií v elektronickém doplňkovém materiálu, oddíl SI2.4, s výsledky potvrzujícími výsledky zde uvedené), ve skutečnosti je to smysluplné. Nárůst teploty začal na konci malé doby ledové, na počátku devatenáctého století, kdy lidmi způsobené CO2 emise byly zanedbatelné; Z toho plyne, že svou roli musely sehrát i další faktory, jako je sluneční aktivita (měřená počtem slunečních skvrn), stejně jako vnitřní dlouhodobé mechanismy složitých klimatických jevů.

Možný fyzikální mechanismus pro [CO2] zvýšení, jako důsledek zvýšení teploty, navrhli Koutsoyiannis & Kundzewicz, a zahrnuje biochemické reakce, jako je při vyšších teplotách zahřívání půdy a tedy přirozené CO2 emise, které se tím dále zvyšují. Kromě toho, jak zdůraznili Liu a kol. je vliv El Niña na klima doprovázen velkými změnami uhlíkového cyklu, kdy pantropická biosféra uvolňuje do atmosféry mnohem více uhlíku během velkých jevů El Niño, než se doposud předpokládalo. Pozoruhodné je, že ve velmi nedávném článku Goulet Coulombe a Göbel, potvrzují zjištění Koutsoyiannise a Kundzewicze, přesto jej považují za "zjevně kontraintuitivní zjištění, že GMTA [globální průměrné anomálie povrchové teploty] vysvětluje větší část rozptylu chyby prognózy CO2 než naopak'. Aby to "vyřešili", jako jedinou možnost vidí využití ročních emisí CO2'. Použití antropogenních CO2 emisí, které přispívají jen malou částí (3,8 %) ke globálnímu uhlíkovému cyklu, jako hlavní proměnná je prý rozhodně méně smysluplná, než použití atmosférických CO2 koncentrací.

Domníváme se, že neintuitivní výsledky, jako jsou ty o příčinné souvislosti mezi teplotou a CO2 koncentrací, zprostředkovaná v tomto článku, může skutečně otevřít cesty výzkumu. Tyto způsoby výzkumu však nemusí problém vyřešit způsobem, který by byl slučitelný s tím, co diktuje intuice. V dějinách vědy takové cesty často vznikaly, když byly zavedené představy vyvráceny novými poznatky.

Tím, že jsme nechali geofyzikální záznamy mluvit samy za sebe, jsme s pomocí naší původní metodiky objevili zákonitost, která zjevně odporuje obecnému názoru. Našim inovativním poznatkům by měla být věnována značná pozornost a pečlivé a kritické zkoumání ve formě veřejné diskuse vědecké komunity, což nepochybně zlepší porozumění. Pokud metodologie, kterou jsme navrhli v doprovodném dokumentu, obstojí, pak naše nové výsledky s velkým dopadem, tj. výsledky případů #23 – #28 v tomto článku, budou muset být brány vážně a interpretovány. Je naléhavě zapotřebí dalšího výzkumu zákonitostí kauzálního chování klimatického systému, který je zde popsán a který má značný význam.

Zbigniew W. Kundzewicz
Postupimský institut pro výzkum dopadů na klima

motto této práce: (Hluboké pochybnosti, hluboká moudrost; mělké pochybnosti, mělká moudrost – čínské přísloví)

https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsp...

p.s. chápu, že pro někoho, kdo má rád jednoduchá prohlášení a heslovitost. může být těžké pochopit, o čem se ve studii píše...

# 19.01.2024, 19:23

Homo economicus chce obhájit svojí nesmyslně obrovskou spotřebu, jako např. čtyři auta, druhý dům v Chorvatsku, bazén, letecky do klimatizovaného hotelu v Řecku, na lyže do Alp, nákupy zbytečného zboží, které cestuje po celé planetě, ...

Logika je neúprosná.

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

406
# 19.01.2024, 19:41

ACEOF ACES
Homo ekonomicus zajišťuje svými daněmi životní standart i členům letzte generation, jelikož ti nic nevytvářejí.. a z něčeho musí být živí..homo ekonomikus se pachtí po zahradě a pěstuje tam kde co, v Chorvatsku pak zasadil vinici a příští rok už něco sklidí, zasadil patnáct olivovníků a zůrodnil 1500 m2 kamenného "vádí"... atd. atd.

apropo, zajímalo by mne, jak by třeba takový ACEOF ACES vysvětlil připojený graf z historie země... koncentrace CO2 od 7000ppm až po 800 ppm a teplota v průměru stejná.. a světe div se, byly tehdy i doby ledové...
Jo a do Alp nemusím, stačí mi Šumava a tam pár dobrejch lidí..

minimální korelace mezi koncentrací CO2 a průměrnou teplotou v minulosti.
# 19.01.2024, 19:56

ACEOF ACES
Sedět doma na prdeli je docela nuda ne ? Tak si to užij ? A nezapomeň sfouknout svíčku , než půjdeš spát. Odpoj se od internetu , vypni PC nebo tel a neplýtvej energii na ty tvé prázdné hesla. Dobrou ?

406
# 19.01.2024, 20:19

Novorolák1
Taky si říkám, že ty aktivisti mají asi zimní spánek, nikde nikdo přilepenej k silnici.. sakra, došlo jim lepidlo?:D. A teď jsem koukal na konec rallye Paříž - Dakar.. a zase, žádnej aktivista nebyl přilepenej k písku, to je šlendrián, takový plýtvání naftou a benzinem a letzte generation chrápou v brlohu..:cool:

# 19.01.2024, 20:33

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

Na tom nic nezmění teorie, studie, grafy ani hloupé řeči a lži.

406
# 19.01.2024, 21:13

ACEOF ACES
Tak když systém zkolabuje, tak zkolabuje, v čem je problém? Co je na tom špatného? Systémy kolabují odjakživa, to je známá věc, akorát nechápu, proč to tu furt omíláte dokola..

# 19.01.2024, 21:17

palma
Pisete zde nepravdy. Ten narust teploty urcite nezacal na konci male doby ledove. Poradne se zacalo oteplovat az ve druhe polovine 20. stoleti viz:
https://climate.copernicus.eu/global-climate-highl...

Coz logicky odpovida drive naakumulovanym emisim. A oteplovani stale nabira na rychlosti coz take dava smysl. Samozrejme casem oteplovani asi zpomali protoze ten narust CO2 v procentech bude stale mensi pri vyssim obsahu v atmosfere.

406
# 19.01.2024, 21:23

JohnBattler
Tak to napište těm, kdo dělali tu studii, že to mají špatně, to je citace, můžete si otevřít odkaz a je to tam v originále v textu, čili pokud je to nepravda, napište jim to.

tady máte, jak je to v originále, nemyslím, že jsem to přeložil špatně...

The temperature increase began at the end of the Little Ice Period, in the early nineteenth century, when human CO2 emissions were negligible; hence other factors, such as the solar activity (measured by sunspot numbers), as well as internal long-range mechanisms of the complex climatic systems had to play their roles.

319
# 20.01.2024, 03:41

palma
Odkud ale urcovali prumernou teplotu na Zemi a koncentraci CO2. Ono vic jak 10 000 let do minulosti to urceni prumerne teploty neni uplne jednoznacne. Mnozstvi CO2 z bublin uvazlych v ledu by jeste slo. Ten graf uplne spravne nevypada.

Jaky je vlastne zdroj grafu ? V grafu text treking.cz to je stranka pro horskou turistiku a outdoor. Jak by tam prisli k vedeckemu grafu ?

406
# 20.01.2024, 09:18

TommyAst
Tady dávám odkaz na to, jak vznikl ten graf..https://www.researchgate.net/publication/309324713...

Jinak je ten graf hojně k nalezení ....níže citace z práce..

Nová křivka globální teploty ilustruje změnu průměrné globální teploty za posledních 540 milionů let. Tento diagram aktualizuje a nahrazuje teplotní křivku Scotese et al. (1999) založenou na Frakesovi (1992). Nová křivka kombinuje geologická data a data izotopů kyslíku. Litologické indikátory klimatu, jako jsou evapority, tillity a uhlí, lze použít k mapování starověkých klimatických zón (tropické stálé vlhké, aridní, teplé mírné, boreální tropické, chladné mírné a polární; Boucot et al., 2013). Během fanerozoika se šířka těchto klimatických pásem měnila s tím, jak se zemské klima měnilo ze skleníkového do chladírenského. Měření izotopů kyslíku může přesně odhadnout teplotu subtropických povrchových vod, která se pohybovala od 25 °C (77 °F) do 32 °C (90 °F) v době skladování ledáren a skleníků. Kombinací odhadů globální teploty z geologických dat s odhady tropických teplot získaných ze studií izotopů kyslíku je možné vytvořit odhad globální průměrné teploty pro jakékoli období v minulosti. Stručně řečeno, moderní globální průměrná teplota je 14,5 °C (58 °F). Průměrná globální teplota za posledních 540 milionů let je ~20 °C (68 °F), ale teplota kolísala mezi 25 °C (77 °F) (skleník) a 10 °C (50 °F) (lednice). Během permo-triasového vymírání se globální teplota vyšplhala nad 28 °C (82 °F). Globální teplota většinou mírně stoupá a klesá v reakci na postupné změny orbitálních a slunečních parametrů, oceánských proudů, hladiny moří, chemie atmosféry (skleníkových plynů) a dalších faktorů. K těmto změnám dochází v průběhu milionů let. Vzácně dochází k drastické změně jednoho z těchto faktorů, což má za následek buď rychlé globální oteplování (Kidder-Worsleyho události), nebo rychlé globální ochlazení (Stoll-Schragovy události). Tyto náhlé klimatické exkurze se odehrávají v průběhu tisíců let, nikoli milionů let. V současné době prožíváme začátek Kidder-Worlseyho události, která může nakonec zvýšit globální průměrnou teplotu na ~20 °C (68 °F). Za 5000-10 000 let se globální teplota vrátí do poněkud chladnějšího (~18 °C, 64 °F) rovnovážného stavu. Animaci měnících se klimatických pásem a globální průměrné teploty (0-540 milionů let) si můžete prohlédnout na adrese: https://www.youtube.com/watch?v=Oo1vbGCUR8s .

# 20.01.2024, 17:35

S přispěním Homo economicus se otepluje 10x rychleji než bez něho.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvádí, že v průměru se během konců dob ledových v posledním milionu let oteplovalo o 4 až 5°C a trvalo to průměrně 5000 let. Oteplení v posledních 100 letech je tak ve srovnání s tím desetkrát rychlejší.

406
# 20.01.2024, 18:26

ACEOF ACES
Zase kecáte, v minulosti náhlá oteplení behem pár desetiletí přicházela zcela běžně, akorát se vám o tom nechce mluvit protože odpočet běží..:D
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/kdyz-se-...

protože holt to byly Dansgaard-Oeschger události ....takže co?

a nebo zde:

Vědci se ve své studii zaměřili na zhruba dvě stě analýz změn klimatu z různých období geologické historie. Ukázalo se, že zdánlivá rychlost změny klimatu se jeví tím pomalejší, čím delší jsou časová období, během nichž je pozorován nárůst nebo pokles teploty. Důvodem je to, že po dlouhou dobu nedochází k rychlým změnám klimatu neustále v jednom směru. Vždy existují fáze, během nichž teploty zůstávají konstantní nebo dokonce klesají – což je jev, který byl pozorován i v současném období globálního oteplování. "Dostupnými metodami analýzy však nejsme schopni prokázat tak rychlé výkyvy během minulých období změny klimatu.

V důsledku toho nás tato data vedou k přesvědčení, že změna klimatu byla v geologické historii vždy mnohem pomalejší než dnes, a to i v době, kdy docházelo k největším katastrofám. Tak tomu však není," říká profesor Kießling. Vezmeme-li v úvahu tyto vlivy škálování, mírný nárůst na hranici permu a triasu se z hlediska rychlosti nijak nelišil od současných klimatických změn. Zvýšení teploty během této události je spojeno s hromadným vymíráním, během kterého vymřelo 90 procent mořských živočichů.

https://phys.org/news/2015-11-global-fast-today.ht...

takže kecáte..a holt může být další vymírání druhů, třeba i s námi, tak to holt chodí..

# 22.01.2024, 09:59

palma
Článek má hodně zavádějící nadpis a vlastně i obsah. Zimy tvrdší rozhodně nejsou. Tady v Evropě jsou celkově výrazně teplejší než byli dřív a přijde mi že i ubylo chladných extrémů. V Severní Americe jsou zimy mírně teplejší než dřív a extrému přibylo (včetně těch studených). Vše bude dáno polárním vortexem, který se kvůli teplejší Arktidě častěji vychyluje ze svého běžného "kurzu". Každopádně je třeba na to přestat koukat optikou počasí, ale koukat na to optikou klimatu. Studená zima bude taková která skončí podnormální a to se už 13 let nestalo jestli se nepletu. Tady u nás.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.