Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na severozápadě možnost přeháněk

Diskuse o počasí Globální oteplování

407
# 09.01.2024, 23:04

Yurri
No a teď ještě říci, kterou spotřebu a tedy i výrobu omezíme na polovinu, třeba u potravin bych byl velice opatrný, to docela smrdí průserem.. a nejen tam, vidíte, co dělá v současné době omezení produkce léčiv.. a je toho hodně..

296
# 10.01.2024, 00:05

palma
U potravin je šílené plýtvání a u léčiv je hlavně potřeba řešit jejich nadužívání, redukce na cca. polovinu v obou těchto věcech by byla naopak rozumným výsledkem, navíc konzumovat lokální potraviny a ještě podle ročního období a ještě vlastní, tohle jsou pro mě samozřejmosti, jo a samozřejmě nelétat letadlem a dramaticky snížit cestování, osobně třeba přespávám raději v práci:D a s autem už se postupně loučím, i když je teprve 10let staré, holt musím jít příkladem.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/co2-uhlikova-...
https://www.ekonews.cz/kdy-vede-mycka-a-kdy-vajick...

407
# 10.01.2024, 08:29

Yurri
Tohle vše je jasné.. ale, neurodí se, protože sucho, protože kroupy, mrazy apod. a produkce bude na hraně, čili bude nedostatek potravin, prostě nebudou, a když tak pekelně drahé, pro část lidí nedostupné.. stejně tak léky, přijde epidemie a...Ona ta nadprodukce s tím souvisí..

122
# 10.01.2024, 08:41

Yurri
palma
Moje babička kdysi brala 13 různých léků. Pak měla nějaké týdenní ošetření v nemocnici a tamější lékařka jí z těch 13 udělala asi 5. Jenže po návratu z nemocnice babička nelenila a zase si těch 13 léků vyběhala. Naprosto šílený. A to se bavím jen o lécích na předpis.
Měla by se udělat jednou ročně revize léků u lidí nad 65 let, ale na to by se hodila spíš umělá inteligence.

# 10.01.2024, 09:10

palma
Třeba ten maximální příjem zní hodně šíleně, ale já si dokážu představit že by existoval a pro planetu by to bylo jedině dobře. Nastavil bych ho ovšem dost vysoko. Vůbec nechci upírat aby dobrý doktor nebo právník měl 100-200 tisíc měsíčně. Nebo dejme tomu úspěšný podnikatel aby měl třeba i 500 tisíc měsíčně. Ale nezlobte se na mě takoví ti miliardáři co mají opravdu příjmy já nevím v řádu několika desítek či stovek miliónů za rok to už mě přijde jako fakt nesmysl. Nebo špičkový sportovci také berou třeba desítky mil za měsíc a to je prostě něco co naše planeta absolutně nepotřebuje a to by chtělo omezit.

Vždyť 1% nejbohatších na planetě vlastní 2/3 celosvětového bohatství. To vám přijde v pohodě? A tihle lidé pak mají 10 domů, 20 aut, soukromý tryskáč a soukromou jachtu a to je to plýtvání č. 1 kterému bychom měli zamezit. Jenže tihle lidé si to vždy nějak pohlídají aby na ně nikdo nesáhl.

Jenže tohle je mantra kapitalismu, že se nám údajně díky těmto úspěšným a inovativním lidem daří všem lépe. No já s tím úplně nesouhlasím a rozhodně kapitalismus nebere vůbec ohledy na plundrování přírodních zdrojů a co bude za 50-100 let nikoho nezajímá, hlavně že rostou zisky a aby se neřeklo tak nějaké ty drobky pustíme i těm dělníkům, aby se také citíli že lépe žijou.

# 10.01.2024, 11:44

2023 zatím nejteplejší rok v historii měření, průměrná globální teplota 14,98°C, o 1,48°C vyšší než v předindustriálním období v letech 1850 až 1900.

33
# 10.01.2024, 12:15

JohnBattler
1% nejbohatších, to je něco málo přes 800 milionů lidí. V USA je to asi 22 milionů, pro Česko se mi to nechce dohledávat, ale budou to nižší statisíce.

Prostě ti nejmovitější z nás, ale pořád normální lidi, které potkáváte denně na ulici, v obchodě, veřejné dopravě. Šikovní a úspěšní lidi, na kterých z velké části stojí naše ekonomika a kteří zvedají životní úroveň celé země.

Žádná skupinka pár desítek zlých Rothschieldů, iluminátů a židozednářů, kteří se shlukují v Bilderberg klubu, kde společně s Hillary Clinton plánují unášení dětí pro své satanistické rituály.:D

296
# 10.01.2024, 12:44

palma
Zdravotnictví je opravdu jenom černá díra na peníze, teď jsem slyšel nějakého kardiologa jak sám navrhoval tyhle operace zpoplatnit, jak lidé kašlou i po první operaci na svoje zdraví a on ví, že je tam bude mít znovu, z peněz daňových poplatníků zbytečný zákrok za milion, z covidu bylo vidět neefektivní plýtvající resort absolutně mimo kontrolu, co nemocnice to vlastní svět, hafo dokonce i podle lékařů zbytečných nemocnic, kde za chvíli odejde třetina sester do důchodu a díky demografii nejsou mladí na vystřídání a budou jich potřeba desetitisíce a jsou nahraný i s těma svejma špičkovejma pracovištěma, jasně neudržitelná záležitost a takhle můžete probrat resort po resortu, nikdo nemá odvahu lidem říci pravdu, protože by politicky okamžitě skončil, ale já mám alergii na lháře.

Soběstačnost a komunitní pěstování má obrovský potenciál a určitě se dá vypěstovat na pár metrech čtverečních kvanta potravin a hlavně nejsou potřeba velké vnější zdroje, permakultura je cesta správnými směrem, ultras je v tomhle biodynamické hospodaření, ale zatím stačí ekologický režim, zjistíme, že min. třetinu lánů nepotřebujeme a můžete je vyčlenit na strategii 5Z, která jediná může pomoci řešit klimatickou změnu, všichni ostatní o tom jenom pindaj a nic nedělají nebo zneužívají dotace, vůči takovými mám naprosté opovržení, protože pak navenek kazí vesměs chvályhodné cíle v Green dealu.

407
# 10.01.2024, 13:38

Yurri
No, můžeme o tom rozprávět ještě 7 let a 9 měsíců :D. jak tu píše ACE, nicméně tím výše uvedeným způsobem to nepůjde, shodou okolností dnes vyšel článek, studie vědců, proč to nepůjde, ten argument je docela zásadní a stojí za ním evoluce lidí..A stojí za to si to pomalu pročíst...

"Nabízí se logická otázka, zda lidé mohou i nadále přežívat na planetě, kde jejich civilizace dosáhla limitů pro expanzi a čerpání přírodních zdrojů, když jsme se k expanzi a většímu čerpání přírodních zdrojů evolučně vyvíjeli tak dlouhou dobu a museli bychom vlastně popřít svou přirozenost.

„Pro tuto myšlenku dlouhodobé evoluční pasti jsme zatím nenašli žádné řešení, protože problému sotva rozumíme“. říká Waring. „Pokud jsou ale naše závěry správné, musíme se touto otázkou vážně zabývat.“

Není pochyb, že mnoho lidí Waringův náhled na situaci lidstva zavrhne jako naprostou blbost. Bylo by fajn, kdyby mohli svůj odmítavý názor podepřít podobně solidními argumenty, jaké ve své studii předložili Waring a spol. Doufejme, že se skutečně mýlí Waring a nikoli jeho kritici. Pokud má americký vědec pravdu, tak je náš výhled do budoucna dosti temný.

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/v%C4%9Bda-a-techn...

JohnBattler

modelová situace v době nejvyššího možného příjmu... dotyčný vlastní továrnu ( no nevím, mohl by ji vlastnit a nebo ne?) a bude jí chtít prodat.. co za ní dostane? 500 000,-? a víc ne? Obdobně bude něco vyrábět, v polovině měsíce dosáhne maximálního výdělku, čili pak co? výroba zadarmo? nebo na dluh? tohle je naprosto mimo mísu, to by maximálně mohlo znamenat státní (společenské) vlastnictví prakticky všeho, a jak taková společnost končí, víme asi docela dobře.. takže jak to uvést do praxe? A co dědictví.. zrušit? A mohly by vůbec existovat právnické osoby? Nebo pouze fyzické? Vlastnictví firem? U zemědělce vlastnictví nemovitostí? Mohl by to prodat a neskončit jako žebrák?:)
A z druhé strany, kdo by ten podnik, továrnu mohl koupit, když by nikdo neměl dostatek peněz?:cool:

407
# 10.01.2024, 15:03

Na.Guru
Máte tam desítkovou chybu.. jedno procento z 8 mi miliard je pouhých 80 milionů...ne 800..

# 10.01.2024, 16:16

Na.Guru
To jsme se tedy pořádně rozmnožili :D
Jinak souhlas ;-)

# 10.01.2024, 18:11

V ČR je množství prodaných potravin na jednoho obyvatele asi o polovinu vyšší, než optimální výživové množství.

(Lidstvo ročně vyplýtvá, vyhodí 931 milionů tun potravin, to představuje spotřebu potravin pro další asi 2,5 miliardy lidí.)

296
# 10.01.2024, 19:34

ACEOF ACES
Přesně tak, však říkám polovina spotřeby ve všech směrech je vlastně ideální začátek, pak teprve můžeme mluvit o nějakém efektivním snižování CO2, ale nemusí to znamenat nějaké chudnutí, jak ukazují mnou odkazované články.

Osobně navrhuji zřídit nový resort ministerstvo pro řešení dopadů klimatické změny s rozpočtem stovek miliard, jinak se tady v tý žumpě nepohneme dál, nepopulární opatření si přehazují ministerstvo životního prostředí a zemědělství, které bych naopak sloučil a pravomoce předal do resortu klimatu, doprava má taky přece svoje a příprava na klima bude hrát v budoucnu naprostý prim, opatření v něm přijatá budou rozhodovat o naší energetice, průmyslu, zemědělství i lesnictví a o soběstačnosti a když budou provedeny chytře a rychle, přinesou tolik procent HDP, že se vám ani ekonomům o tom nezdá.

# 10.01.2024, 20:42

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje

snížení spotřeby >>>>>>>>>>>>>>>> zpomalení odpočtu
žádné snížení >>>>>>>> odpočet doběhne v termínu

a my zažijeme, jak se začnou hroutit státy a naše civilizace.

Včas jsem vás varoval, už nezapřete, že jste to nevěděli.

407
# 11.01.2024, 06:48

ACEOF ACES
Jste s tím už srandovní, s tím heslováním, to je jak... kupředu levá, zpátky ni krok, plán pětiletky splníme na 110%, vzhůru hleď k lepším zítřkům.... a jak to je v realitě? kdo rozhodne, a proč? Jak to firmy reálně myslí s podobnými hesly? To bylo vidět při minulé krizi, kdy se dělalo vše, aby se rozpočet vrátil k ziskovosti. Jejich majitelé totiž chtějí vyprávět o svém podílu na budování lepšího světa se sklenkou koňaku v golfovém klubu. Ne v otrhaných hadrech ve frontě na charitativní polívku. Moc hezky o aktivistech a revolucionářích mluví starý vlk Akéla v knize džunglí, když ho mladá progresivní smečka, která ho vyhnala, přijde žádat, aby se ujal opět vedení, protože neumí bez něj lovit, dát se dohromady, a mají hlad.. říká jim : " za svobodu jste bojovali, až jste si jí vybojovali, teď se jí nažerte!" A tak to bývalo, je, i bude..a prd s tím naděláte.

296
# 11.01.2024, 08:50

ACEOF ACES
Bych to řekl jinak, zkolabuje pouze slabý nepřipravený rigidní systém, který se nedokáže přizpůsobit rychle se měnícím podmínkám a životnímu prostředí, s těmito starými strukturami rozesetými po všech ministerstvech rozhodně žádnou pozitivní změnu nečekejte, bylo to vidět jak za kůrovcové kalamity, tak třeba za covidu, mám úplně jinou vizi Česka, mnohem odolnější a nezávislejší využívající potenciál chytrého a celkem vzdělaného obyvatelstva, jen to vedení je slabé a nemá žádnou vlastní vizi a tah na branku a bez toho to přece nejde, to je přece naprosto zřejmé.

407
# 11.01.2024, 10:14

Yurri
Pěkně řečeno, a to jsem měl na mysli, slabé vedení ustupuje ještě slabším, kteří ovšem, umí nahlas štěkat, ale to je asi tak to jediné co umí, a pak se zabýváme , genderovou identitou, duhovou vlajkou, 30 km rychlostí ve městech, dotacemi na energie, abychom je pak patřičně zdanili zvýšeným DPH, a zvýšili cenu emisními povolenkami, zadotovali elektromobily a podělali inkluzi ve školách.. jo to vše je priorita, péče o půdu, biodiverzita, ochrana toho všeho dohromady, se krčí někde vzadu, za plánem na novou dálnici...:)..no a třeba nám dvěma nezbývá než máknout na nějaké té soběstačnosti do budoucna, já teď horečně makám na té energetické, a od jara vletím i na tu potravinovou.. p.s. předběžně mám schválen záměr s tím polem na rozdělení na zahrádky o cca počítám do 800m2 ať to za něco stojí, další záměr, až to budu pronajímat je, že si zkusím vymínit šetrné hospodaření.. sice asi o to budou pak podivní zájemci, ale což, budu to mít pár stovek metrů na kontrolu..:D. Elektřina i voda končí 10m od hranice pole, takže to by taky neměl být problém..

296
# 11.01.2024, 10:56

palma
Tyhle dotace by se zrovna tohoto mohly týkat:
https://www.nadacevia.cz/nabidka-programu/fond-kau...

Dobré byly ty Citizen fondy, díky kterým se dělaly stovky pokusů na záhonech v různých komunitách, třeba by to šlo taky vyřídit, ale to určitě máte v merku.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.