Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnešek opět deštivý, na jihu Čech ještě vydatné srážky

Diskuse o počasí Globální oteplování

295
# 03.01.2024, 11:49

palma
A největší uživatelé AI, chatbotů, bitcoinů a elektrovozítek pak budou stávkovat za klima nebo si firmy koupí uhlíkové odpustky a pojedou vesele dál, tomu se musím jenom smát, tohle technokratické myšlení je čiré zlo, ale hlavně když to podpoří prodeje žejo, v reálu jestli nepůjdete se spotřebou na polovinu, tak se vůbec není o čem bavit, tam bych začal.

406
# 05.01.2024, 09:59

Yurri
A takhle se to očůrá to EKO i u elektromobilů budoucnosti..:D, Audi RS Q e-tron E2 . to auto se dá lehce dohledat, zatím je to kusovka, zkouší se to.. jde o to, že to má baterku i samostatný dieselagregát, který ovšem auto přímo nepohání, tudíž to auto, dle norem, neprodukuje emise.. a jde o to, že když dochází baterie, spustí se dobíjecí agregát a ten za jízdy dobíjí baterku, tudíž je to jako dobíjet ze sítě, kde je elektřina vyráběna diesel agregátem, taky je výsledek ekologicky čistý, že.. parádní koncept!:D a ujede to tak klidně i 2000 km... 700 na baterku, zbytek vyrobí agregát..:D
A tady, doporučuju k přečtení s celým greendealem jsme pěkně v hajz.u..https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/nemeck...

malá ochutnávka:

Daně a poplatky vybírané německým státem už tvoří 75 % ceny elektřiny pro domácnosti. Systém se svými poplatky, daněmi a odvody povede v dohledné době ke stále vyšším cenám elektřiny, protože náklady zejména na distribuci a záložní zdroje budou v budoucnu dále růst. Hnacími faktory je další rozšiřování systémů zelené elektřiny, posilování a správa sítí a především každoročně se zvyšující daň z CO₂. Kromě toho existují náklady na podporu elektromobilů, tepelných čerpadel a vodíkové strategie, které generují značné dodatečné požadavky na elektřinu. Většina těchto nákladů se promítá do ceny elektřiny, zbytek je financován z daňových příjmů. To vše se samozřejmě promítne i do cen v ČR.

Německo od roku 1990 snížilo emise CO2 jako téměř žádná jiná průmyslová země – o 36 procent. Francie, Japonsko a USA ani dohromady percentuálně o tolik emise nesnížily. To vše nestačí k zastavení globálního oteplování, protože za stejné období vzrostly emise v Číně o 362 % a v Indii o 369 % s tendencí dalšího silného růstu v důsledku otevírání zejména nových uhelných kapacit.

Já to tedy vidím tak, že, pokud se splní vlhké sny zelených proroků Green Dealu, budeme na tom jako námořníci na lodích v 17. století - také se budeme modlit, aby bylo hezky a foukal vítr.

# 05.01.2024, 22:29

Zjednodušeně pro pochopení:

snížení spotřeby >>>>>>>>>>>>>>>> zpomalení odpočtu
žádné snížení >>>>>>>> odpočet doběhne v termínu

a my zažijeme, jak se důsledkem extrémního počasí začnou hroutit státy a naše civilizace.

295
# 06.01.2024, 11:09

palma
Jo vždyť to říkám pořád, že tohle s klimatem nemá moc společného, ubyde smogu ve městech, takže trochu to pomůže, jak jsem řekl zajímala by mě ta recyklace autobaterií a diverzifikovat Evropa holt bude muset, souhlasím s názorem níže, ale zabývám se něčím mnohem užitečnějším a zajímavějším než automotive, ale holt lidi a zboží budou mít pořád potřebu cestovat, takže investicím rozumím, kéž by si ale někdo je zlomkem vzpomněl na skutečné řešení jak dopadů změny klimatu, tak životů občanů samotných:
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/osobni-mob...

43
# 06.01.2024, 17:09

2024 SST začíná skoro na rekordu z 2023

406
# 07.01.2024, 11:23

Yurri
:D, Němci jsou stejně prostě germáni s potřebou vedení ve všech aspektech, pak skapnou kramfleky... a zvolí si zase nějaký ten úděl...https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/z%C3%A1kaz-...

Jsem zvědavej, kdy to dorazí sem, buďto pak důchodci v domečkách umrznou, nebo je zničí pokuty a nebo z nich budou bezdomovci..

295
# 07.01.2024, 14:06

palma
Čím dříve ty smraďochy omezíme, tím lépe, když to necháte být, tak se nezmění nic, zvlášť v Česku, ale někdy ani spalování plynu není lepší než uhlí, záleží na konkrétní realizaci, ale určitě souhlasím s radikálním omezením těchto topenišť a nebo úpravou provozu:
https://hlidacipes.org/vzduch-v-cesku-kazi-spatne-...

406
# 07.01.2024, 14:20

Mike11
Jo je po poněkud teplé, jen bych ještě dodal, že díky tomu, že je El nino, tak je na docela velké ploše oceánu odchylka až někam ke +2 stupňům, což hraje také roli v celkovém výsledném průměru.. a má se to ještě o kousek zvýšit, čili, možná že to s příští La Nina trošku klesne, uvidíme, nicméně je to prohřáté na rekordní hranici, a určitě to bude hrát roli v průběhu tohoto roku.. a pokud to nepoklesne, i dále a dále...

80
# 07.01.2024, 22:46

Kde se soláry a větrníky v Evropě vyplatí a kde, bohužel, ne.
V ČR, jak je vidět, není racionální stavět ani solární, ani větrné elektrárny.
Investor, který si může vybrat, kam půjde, za své peníze získá větší výnos jinde.
Evropa mezi větrníky a soláry měla uhlí. EU ho zakázala.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nefo...

# 09.01.2024, 16:57

palma - při skuhrání o tom, jak Asii rostou emise je třeba pamatovat na to, že jsou to emise produkované při výrobě zboží určeného převážně pro západní, tedy evropský a americký trh. Západ to už dělá velmi dlouho - to, co se mu nelíbí, prostě vyveze, neboli "outsourcuje" tam, kde to není vidět - otrockou práci, znečištění, odpady, atd.

Tvůj názor, že "El Ňiňo je odchylka až někam ke 2 stupňům" je naprostý nesmysl - oba cykly ovlivňují počasí velmi komplexním způsobem, to znamená někde se ochladí, někde se oteplí a někde se ochladí. Tvoje snaha svést prokazatelný stále se zrychlující nárůst globálních teplotních průměrů z posledních let na tento jev je tedy marná - jev sice k maximům současného roku přispěl, ale na globálním trendu zrychlující se změny klimatu způsobené převážně lidskou ekonomickou aktivitou, nemění naprosto nic.

Vyloženě komická je pak tvoje snaha používáním emotivních výrazů jako "alarmisté, oteplovači", atd. vytvořit dojem nějakého spiknutí. Fakta hovoří jasně, vědecká metoda je vůči tvým manipulativním argumentacím imunní.

Hlavní, hlubokou příčinou současného marasmu je kapitalismus jako trvale neudržitelný systém založený na požadavku neustálého růstu spotřeby zdrojů a horečnaté výroby a prodeje, který vznikl v období koloniální expanze, kdy svět ještě oplýval neprobádanými kontinenty nabízejícími nedotčené bohatství s defacto bezbranným, technologicky zaostalým domorodým obyvatelstvem, kam bylo možno expandovat. Tento systém logicky narazil na své limity dané fyzikálními zákony - Země obsahuje omezené množství prostoru a zdrojů, ergo se systém založený na trvalém a nekonečném růstu musí po nárazu do těchto limitů zhroutit, což se právě děje. Lidé, na které neustále krátkozrace žehráš, jsou právě ti, kteří si tuto neudržitelnost uvědomují a snaží se najít možnost přechodu na udržitelný (a tedy nutně cyklický, cirkulární) ekonomický model, který by bylo možné ve světě omezených zdrojů stabilizovat.

Stále platí, že jedno procento nejbohatších generuje více emisí, než dvě třetiny nejchudších, takže na třetí svět bych nic nesváděl.

512
# 09.01.2024, 17:27

charlie
Jen taková vsuvka - Tebou napsané povídání je tak trošku ani ne půlka celého příběhu, nebo? Tak třeba uváděný obrázek a z něho informace jsou od zdroje ZSDNP což je Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu. No asi více nemá cenu diskutovat o "nezaujatosti", že?

Potom třeba to, že nepíšeš nic o studii od lidí z portálu faktaoklimatu (přitom se o tom článek zmiňuje, že to bude asi jiná protiváha). Tam je to dost dobře zpracováno a nechám Ti jako domácí úkol zjistit to, co by v ČR šlo (a nebo nešlo) z OZE. A že by lidé z toho portálu byli lobbisté za větrníky & soláry si opravdu nemyslím. Já tento portál beru za vysoce seriózní, objektivní, přehledný, pragmatický atd.

Díky ;-)

406
# 09.01.2024, 19:09

Daniel Ryšlink
Mám dojem, že se opět mýlíte:
Rok 2024 by měl být podle propočtů rokem, kdy zvyšování průměrné teploty na Zemi překročí hranici 1,5 ℃ ve srovnání s předprůmyslovým obdobím. S tvrzením přišel například Adam Scaife z UK Met Office, který dodal, že měnící se podmínky na Zemi mohou urychlit opakování některých přírodních jevů, případně znesnadnit odhady, jak se budou v budoucnu vyvíjet. Řeč je především o jevu El Niño, který se vrací každých 2–7 let a dochází při něm k přesunu teplejších vod v oceánech od břehů Jižní Ameriky na západ. Tím je výrazně ovlivněno klima na celé planetě a El Niño současně zrychluje globální oteplení Země.
Takže asi tak, že
https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/co-je-el-nino-3...
nebo zde:
https://www.imperial.ac.uk/grantham/publications/c...
trochu jsem vám to předežvejkal...
"Mnoho vědců se domnívá, že účinky změny klimatu budou jevem El Niño zesíleny, protože zvýšené globální teploty jsou samy o sobě spojeny se zvýšeným výskytem extrémních povětrnostních jevů. Proto se předpokládá, že souběžné účinky zvýšených teplot a jevu El Niño způsobí rekordní nárůsty globálních teplot a dále zvýší pravděpodobnost, že dojde ke katastrofickým povětrnostním podmínkám."


Fakt nevím, jaká zažranost vás vede k tomu, kde koho tu napadat, jak mne tak Andyho.. atd.. asi ideologická oprese, bych si tak tipnul..
Jinak výraz oteplovači jsem ve zdejších diskusích nepoužil ani jednou a klimaalarmisté jsem použil asi osmkrát a to většinou v diskusi, když jsem byl označován za klimaskeptika, takže je to dle mne relevantní výraz. No na uvádění toho co jsem prý řekl (napsal) jste oporavdu, slušně řečeno, značně nepřesný, už z diskusí třeba i o koronaviru .. stačí zadat do zdejšího vyhledavače výrazy klimaalarnisté, či oteplovači.. a hned jde zjistit, kdo ty výrazy použil, že.. třeba vy..
No sebereflexe vám nic neříká, tak mi klidně dál tykejte, já to snesu ty intelektuání šachisto.. ( Na závěr malý dotaz, ty jsi ještě dítě, nebo jste už dospělý?)

# 09.01.2024, 19:29

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

Ještě se můžeme zachránit,
ale čas se krátí.

# 09.01.2024, 19:50

Daniel Ryšlink

Daniel alias ultralevičácký hnus ?

512
# 09.01.2024, 20:29

Ještě doplním palmu a uvedu výhled na rok 2024, kdy model ERA 5 počítá tepl. odchylku za celý rok cca +1,52 C s rozptylem cca ± 0,16 C.

Co je zajímavé, je ten samý model a predikce roku 2023. Zatímco jiné roky byly ve výborné shodě výhled - realita, pak rok 2023 byl dost rozdílný. Výhled počítal cca +1,21 C, ale realita byla +1,48 C. Obrázek pak mluví za vše + tweet zde - https://twitter.com/hausfath/status/17433986241036.... Pokud by se rozdíl opakoval i pro rok 2024, pak by to bylo ... :tornado::blesk::slunce:

A ještě pak dnes vydaný článek - https://climate.copernicus.eu/copernicus-2023-hott... super informace + přehledy + grafy ...

ERA 5 - výhled (červeně) vs. realita (modře)
295
# 09.01.2024, 21:10

Doporučuju místo nálepkování prostudovat níže uvedený článek známého autora a přijít s vlastními návrhy řešení, nejen papouškovat a teoretizovat:
https://denikn.cz/1107929/tri-zakladni-myty-o-ekon...

Mám k němu jen malou poznámku, současná ekonomika je založena na dluzích a proto takový důraz na růst HDP, bez důvěry věřitelů v návratnost svých prostředků se sesypou ekonomiky celých států jako domeček z karet, na tuhle podnož strategii nerůstu jen tak nenaroubujete.

# 09.01.2024, 22:07

Yurri
Moc pěkný článek a s chutí jsem si ho přečetl. Nedá se jinak než s ním souhlasit. Nějaké blbnutí s zelenou transformací ekonomiky nás nespasi. Možná se nám podaří významně snížit emise, ale tlak na snížení materiálové spotřeby nevidím naprosto nikde a to je zásadní chyba. Jediná možnost jak zajistit udržitelnou budoucnost je naprosté prekopani našeho ekonomického systému a k tomu nevidím ve společnosti vůli. Je to přece tak pohodlné věci vyhazovat a kupovat nové a kdo by se toho vzdával. :(

406
# 09.01.2024, 22:33

JohnBattler
Co chcete.. já jsem sháněl nové uhlíky do vrtačky... nakonec jsem sehnal přesně ty, co jsem potřeboval... z Polska.. a jinak? všude stejná odpověď... nabídka nové vrtačky..:D.. ( uhlíky jsem koupil čtyři a pečlivě uložil..) no a tak podobně to bude s opravami věcí asi obecně..( jinak docela postupuju jako Yurri, stará trika končí pro práci na zahradě, bundy dtto., a manželka mne buzeruje, proč si nekoupím něco stylového s deseti kapsama, s visačkou určeno pro zahradu.. a tak je to v mnoha a mnoha případech..na podzim jsem koukal přes ulici do zahrady, padesát kilo jablek postupně opadalo ze stromu a skončilo v hnědém kontejneru, plýtvání je dnešní vizitka..:(
Jinak, ohledně článku od Yurriho, ne se vším souhlasím, z některých bodů na mne dýchá diktatura..pobavil třeba maximální příjem.. budu podnikat, dosáhnu maximálního příjmu, odstavím na půl roku zaměstnance.. a pak zse budu podnikat..či prostě vyrobím jen určitý počet výrobků, a pak už nic..hlavně tím zabijete výzkumnou činnost, ta je dělána právě pro zvýšení zisku...čili do výzkumu se pak nevyplatí investovat.. to nedává to smysl.. a je toho tam víc k diskusi, ale jinak zajímavé podněty.. jeden bod tam taky chybí, stagnace, či pokles obyvatel země, bez toho to nepůjde, pokud bude nadále obyvatel přibývat, pak za podmínek vycházejících z článku, to není realizovatelné.. čili jako v Číně? jedno dítě na rodinu?

295
# 09.01.2024, 22:42

JohnBattler
Okolnosti nás stejně donutí, ale bude důležité, jestli jste s tím počítali nebo nikoliv, snížení spotřeby na polovinu bych bral ve vyspělých státech jako samozřejmost, ale to samo o sobě nebude stačit, tím onu třeba zmiňovanou biodiverzitu neobnovíte nebo hladové krky chudších nebo migrantů nenakrmíte, transferům moc nevěřím, nemůžete lidem vzít iluze a nabídnout nerůst, zelenou růstovou iluzi někteří už prokoukli a nechtějí o ní ani slyšet, bohužel v článku zmiňovaná většina už rozhodla o nich bez nich, což není úplně šťastné a nabídnout jim krutou realitu jak zmiňuji stále by znamenalo riskovat psychickou poruchu či enviromentální žal u značné části populace, na jejíž blbou náladu bohatě stačí pár blbounů v čele státu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.