Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Oteplení, zpočátku ojediněle i tvorba ledovky

Diskuse o počasí Globální oteplování

421
# 30.09.2023, 11:20

JohnBattler
Já teda nevím, já tam čtu, že bylo objeveno (tou studií) že vliv odrazivosti je vyšší, než se původně předpokládalo a že spolupůsobí s ostatními vlivy, které doposud nebyly brány v dostatečné míře na vědomí, a rozhodně tam nečtu, že by autor popíral oteplování... co je na tom špatně, A že to poněkud bourá zažitou představu...:cool:

87
# 30.09.2023, 11:43

JohnBattler
Naopak takové poznatky mají cenu zlata.
To že skleníkové plyny v současnosti nejsou hlavním důvodem oteplování planety. Jak lépe to dokázat měřením odrazů a emisí záření než měřením z družic?
To že se ví málo o tom proč to tak je. Je bohužel větší problém. Proto je investice do dalšího výzkumu tak důležitá. Mnohem důležitější než rychlé změny v energetických koncepcích jednotlivých států i celého světa. Potažmo tím ekonomiky ochudit tak, že nebudou chtít (moci) vydávat dost peněz na vědu.

306
# 30.09.2023, 13:59

palma
Ony akce Z budou muset zafungovat, jiné rychlé jednoduché řešení neexistuje a spoléhat se na vědce a hodit to za hlavu a všímat si jen sebe je omezenecký přístup, který přesně jak píše John výše je dost typický pro střední či starší generaci (mladí mají často zase přehnaný opak). GO vám v globální ekonomice udělá chaos a pokles HDP i tak, ta je nadopovaná levnými penězi a vše je na úvěrech a věřitelích, celé státy jsou pak rukojmí, jak píšete tak to prostě je, ale já vidím jasnou neudržitelnost a mrtvý koncept, ekonomika i kdyby žádné GO nebylo jde v cyklech, takže se občas zadře nebo i zkrachuje, jenže nyní často globálně, viz rozcvička covid, za to drancování ŽP pro zdroje si nic jiného ani nezaslouží. ČR stojí na rozcestí, kdy levnou montovnou již být nemůže, já říkám využijme současnou zelenou vlnu na to, co je skutečně zelené, vyplatí se nám to jako nic jiného, běžný solár nebo větráky či baterie to rozhodně není ta správná cesta, která by něco podstatného řešila, to víme přece oba.

421
# 01.10.2023, 14:20

Yurri
Tak několik věcí, doma prý čidla hlásí jen 30% vlhkost v 30 cm pod zemí, což nic moc teda.. ale mám nachystáno, včetně vody z bazénu 25m2 vody na prolití, takže začnu zvolna doplňovat zásoby vody pro rostliny na zahradě, to je první bod, paz zmulčuju co najdu včetně listí, aby bylo na jaro, připravím další várku zpracovaného kompostu se zeminou, prohodím pískem atd. atd.. no a ohledně te zelené vlny.. teď jsem si početl ze zpráv od Tesly a Muska, je to svým způsobem vizionář, i když mi samozřejmě vždy nesedí, na pozadí souboje o to, čí koncept elektromobility vyhraje se děje další zajímavý koncept, ukazují tam toho jejich humanoidního robota, už umí poměrně rychle třídit objekty podle tvarů, sestavovat je do tvarů, pohybovat se mezi nimi aniž by je poničil, bude utahovat šroubky apod.. a..... bude postupně nasazován ve výrobě v Tesle.. tím se prý kruh uzavře,... prý už majitele unavují neustálé spory s odboráři, jejich zvyšující se nároky, plus dokladace každého jejich kroku, kolektivní smlouvy apod. no chtěl bych se toho ještě dožít, až to začne, zajímavá doba...:cool:.. ohledně pohleedu na příští rok .. to budu postupně psát do jiných témat o podzimu , zimě, jaru apod..
Čili, tím jsem chtěl říci, že výroba a spotřeba půjde dál, akorát, pro výrobce, bude časem daleko levnější, čímž patrně, budou i dostupnější produkty, čili, snížení spotřeby nevidím moc reálně, to by se muselo změnit myšlení lidí, a to je asi ta nejtěžší práce (taky se nerad uskrovňuju, ale, něco s tím přece jen dělám, .. ovšem vím, že málo) :(

# 01.10.2023, 19:44

září 2023 Austrálie až 39°C, vlna veder, překročeny rekordy

306
# 01.10.2023, 21:18

palma
Tam bych se snižováním spotřeby začal, dovolená u moře max. tak 1x za 5 let, se zelenými bonusy můžete i častěji (trochu čínský kreditový systém), cestování letadly jen pracovně, auto jedině sdílené, bazén neexistuje, stačí vana nebo sud, může být ale koupací přírodní jezírko, trávníky jedině kvetoucí, střechy povinně zelené, černé ani omylem, betony a asfalty nahradit jinými světlými materiály, všude zavést modrozelenou infrastrukturu i v krajině, půda bude svatý grál a běda jak na ni vjede těžká technika, jedině na povolení přísných úřadů, celoroční vegetační pokryv samozřejmost, zemědělce přeškolit na agrolesníky, průmysl směřovat na vodohospodářské drobné stavby typu mokřadů a nádrží a propojovacích podzemních kanálů a přejít na HI-Tech zavlažovací agrorežim, zátopové oblasti vyklidit a stavby připravit na protipožární a protipovodňová opatření, nesmí uniknou ani barák a ani metr čtvereční, každá trubka bude sledována (už se plánuje) a to je jen začátek, jsou to přece úplné samozřejmosti?.

325
# 01.10.2023, 22:25

palma
Neviditelny pes, tam jsem nasel i jeden z prvnich clanku o pocasi vubec, v dobe, kdy jsem poprve se dostaval na internet, kolem roku 2000. Tenkrat pripojeni pomale a platilo se za cas, tak si clovek rozmyslel, na co se koukne. Jednalo se o pad ledove koule v obci Hurky na Plzensku. Clanek jiz neexistuje, tak jsem jej prevypravel s komentarema, co si o jednotlivych faktech myslim:

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-7-5656-Pad_pulme...

A uz pred vice nez 20 lety, v clanku bylo podle vseho pomerne dost nepravdivych informaci. Nicmene, tato redakce (Neviditelny pes) patri podle vseho Buresovi, a smeruje take na vychod k dezinformacnim webum, co se obsahu pise. V clancich jsou casto zkreslene udaje nebo nesmyslna cisla. Ale ve srovnani se skutecnou dezinfo zumpou je to jeste na urovni. A i pod redakci Neviditelny pes muze byt dobry clanek.

Nicmene nasel jsem zdrojove info o teorii placate Zeme:
https://www.youtube.com/watch?v=gz6y7Zs5SoA

Nikdy by me nenapadlo ze pisen inspiruje tolik lidi.

325
# 01.10.2023, 22:36

Yurri
Palma

Elektricka energie moc skladovat nejde. Baterie jsou velmi drahe a navic narocne na suroviny, tezba opet je velmi neekologicka a navic se kvuli surovinam vedu valky. Jedna z moznosti je skladovani energie v podobe geopotencialni energie, jak tomu napriklad je v pripade nadrze na kopci Dlouhe Strane. Ale i tak to vyzaduje vystavbu velkych struktur. V Evrope by to mohla byt vysoko polozena prehrada v Alpach.

Omezeni spotreby je nutnosti. Opatreni EU, v konecnem meritku stejne moc spotrebu resp. produkci CO2 neomezuji, je to casto jen na oko. A mimo Evropu (Asie, Afrika) se to neresi a stoupa konzum. Zelena energie je jeda vec, snizeni spotreby vec druha. Zatepleni, topit na nizsi teplotu, preprava hromadnou dopravou, zakaz letadel a vyletnich lodi, kupovat pouzite veci, vyhnout se vyrobkum s vice obaly a pod.

To s uprchlikama je pravda. Maji tam v Africe ci na blizkem vychode velmi spatnou politickou a ekonomickou situaci, totalitni rezim. Ale je to z casti i tim, ze to je jejich mentalita. Jsou proste vybojnejsi a agresivnejsi, nez Evropane, je to jejich kultura. Zrovna v Eritrei je jeden z nejodpornejsich rezimu na svete, je to Africka verze Severni Korei (bezdizkuze pro-Russka). Tam jsou lidi skutecne chudaci. O tom se tolik nemluvi.

325
# 01.10.2023, 22:53

JohnBattler
Ten clanek, to ke prave ten smer k dezolatskemu uvazovani. Popiracum klimaticke zmeny se nechce snizit soucasny konfort ziti, aby se mohla rozvijet ekologicka opatreni. Tito lide kaslou na budoucnost i ostatni, sami se chteji mit co nejlepe. A pak to podle toho dopada.

Setrenim energii a investice do ekologickych opatreni. Tim mozna docasne klesne zivotni uroven, ale nic drastickeho. Navic se investice do ekologie v budoucnu vrati. Sobecka dezolatni zcena, ta by nedelala nic, a je jim jedno, ze dalsi generace zchudnou a ponesou si nasledky mnohem vyssi.

Tyto lide (spis starsi vek, ale mladi se k nim pridavaji) proste obvinuji ze sveho neuspechu Evropska omezeni neekologickych cinnosti, ze pry jim vse zla EU zakazuje a jaka je chudoba. Mame se lepe, nez kdykoliv jindy (jakekoliv obdobi v ucebnici dejepisu) jak socialne, tak technicky a ekonomicky. Ale ted uz to jde dolu, jestli se pristup nezmeni, bude hur.

306
# 02.10.2023, 16:12

palma
Amazonie bude bohužel jen palivo pro požáry, tahle klimatizační jednotka světa zkolabuje a bude emitent dalších emisí.

Takhle vypadají sběrači dat a tvůrci modelů, pak neví co s tím mají dělat, protože neznají důsledky jednotlivých politických rozhodnutí, proto je Green Dean na vodě, žádná analýza společenskoekonomických dopadů neexistuje a nikdo vám nedá záruku, že to všechno k něčemu bude = střelba naslepo od boku.
https://www.investigace.cz/smari-mccarthy-budoucno...

421
# 02.10.2023, 16:55

Yurri
Jo, to je přesný, jak jsem psal, lidi jsou schopný se kvůli pár blbcům postřílet.. ale domluvit se celosvětově co dělat pro blaho planety... to bude malilinkatý problémíček..:cool:, koukám, že pán v tom odkaze je v tomto asi stejný skeptik, jak já..

522
# 02.10.2023, 20:59

Dnes uvedu pár odkazů na zdroje elektřiny v Anglii (UK). Tam ve velkém už před nějakým tím rokem rozjeli přechod na obnovitelné zdroje. Jak se jim daří, jaké jsou aktuální zdroje a využití najdete:

https://www.carbonbrief.org/analysis-uk-emissions-...

https://grid.iamkate.com/ moc pěkný web, možno vybírat den, týden ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_the_United...

Např. první 3 měsíce roku 2023 větrníky vygenerovaly třetinu požadované energie. Zbytek kryje hlavně plyn (od uhlí odešli prakticky úplně).

Ano, v Anglii hodně fouká. Ale zase tam nemají tolik sluníčka, co bychom mohli mít my. No ale je zajímavé, že Anglie nekolabuje, nevypínají jim elektriku atd. Takže obnovitelné zdroje nejsou žádným zlem pro uplakánky. Zvládnout to jde (a vůbec ne složitě), ale musí se ČR a potažmo Evropa pořádně rozhoupat a překopat síť a rezervy pro naši budoucnost. Dokonce model UK je celkem velmi dobrý a zdá se být i stabilní - vítr, plyn, jaderky.

Já věřím, že to zvládneme ;-)

81
# 02.10.2023, 21:58

andy206
Dokonce model UK je celkem velmi dobrý a zdá se být i stabilní - vítr, plyn, jaderky.

Tak o větru a vetrnikach v ČR jako stabilním zdroji si můžeme tak leda nechat zdát. Od plynu jsem myslel, že se chceme zcela oprostit, abychom byli co nejméně závislí na tom zlem Rusovi. Zbývají jen jaderky.

522
# 02.10.2023, 22:34

charlie
a) myšleno pro UK s důrazem na kombinaci obnovitelné zdroje + stabilní zdroje
b) o pár vět výše jasně píšu, že pro ČR vítr asi moc ne, ale naopak soláry ano

Plyn má problém v tom, že se řadí mezi "špinavé" zdroje cca od pár let nazpět. Tzn. nedává ekonomický smysl stavět plynové elektrárny (možná více účinné paroplynové apod.) či přestavět uhelné na plynové. Navíc na toto nejdou dotační programy, výhodné úvěry od bank atd. Návratnost investice je malá, riskantní ... a já být Tykač a spol. tak také bez garancí či spoluúčasti (státu) do toho nejdu. A opět uvedu, že ČR v tomto silně zaspala. Na druhou stranu plyn budeme ještě dlouho potřebovat my všichni nejen v Evropě.

35
# 02.10.2023, 23:39

andy206 Wir schaffen das! :D No, a kdyby nahodou ne, tak budem psat historii.

421
# 03.10.2023, 12:14

andy206
No, je otázka, zda to bude stačit, navíc v ČR by jsme museli panelama zakrýt půl republiky (obrazně) a v zimě by stejně hrozil blackout..spotřeba elektřiny bude dramaticky stoupat, a jestli se sní v budoucnu bude i vše vytápět.. potěš koště... no a tady jedna nenadálá zvýšená spotřeba budoucnosti..https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/umela-in...

306
# 03.10.2023, 14:13

Emise by podle vědců musely klesnout o 50% během 10 let a to celosvětově, jinak jsme v kelu, naše navýšení podílu OZE ze současných 18% na 30% v r. 2030 by bylo pěkných, ale ve světle výše i níže uvedeného poněkud srandovních. Že lidstvo nedokáže jednat a nebere poznatky vědců vážně netvrdím jen tak sám, ale všichni vědci to bohužel dobře ví, jen veřejnost ví kulový:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/glob...

421
# 03.10.2023, 15:28

Yurri
Blbé je, že se dějí parádní zhůvěřilosti a budou se dít. Já mám třeba známého na letišti, stane se, že třeba letí spoj s mezipřistáním v Anglii, a duplicitně přímý spoj do Anglie, na stejné letiště,v tom prvním je neobsazeno třeba 15 míst, v druhém, menším letadle letí 15 lidí.. jaké by bylo řešení? Jo je to jasné i dítěti z druhé třídy... ale.. letadla poletí obě...atd. atd...dokud to tak bude bavíme se o kuličce z prdu...
A ještě k těm skvělým větrným parkům na moři.. hádejte co způsobují?
Při použití kritéria National Oceanic Atmospheric Administration o narušení chování pod trvalým hlukem (tj. úroveň B) Jedna turbína s přímým pohonem o výkonu 10 MW způsobí behaviorální reakci u mořských savců až do vzdálenosti 1,4 km od turbíny, ve srovnání s 6,3 km u turbíny s převodovkou...
čili, okolo těch parků bude "mrtvá zóna" nyní se zkoumá vliv na další živočichy, ryby, mlže a hlavně plankton, kde se předpokládá možný podobný dopad, plus připočtěte nějaké ty popravené ptáky listy turbín..plus velká překážka pobřežního rybolovu, no, něco za něco, že..
tady k tomu docela fajn článek k zamyšlení, co vše to ovlivní..https://www.popsci.com/environment/offshore-wind-m...

522
# 03.10.2023, 20:02

palma
Kolik by zabraly soláry při uvažovaném 40% pokrytí spotřeby energie v ČR (cca 25-30 TWh) je pod následujícími odkazy (uvažovaná plocha velmi malá). Je tam i hezké povídání, jaké je (ne)využití např. z řepky na bionaftu apod. https://faktaoklimatu.cz/infografiky/uzemni-stopa-...

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/potencial-sol...

https://faktaoklimatu.cz/studie/2020-scenar-ember?...

Aktuálně uhlí u nás tvoří cca 38% výroby energie. Pokud bychom měli cíl snížit toto např. na 10%, pak zbylých 28% musíme najít jinde. Kolik by poskytly soláry + vítr? Aktuálně výroba z těchto dvou zdrojů činí cca 3,5%. Dosáhnout v průměru 13-18% by neměl být problém vč. uvažovaného rozdílu léto - zima. Zbývá cca 12%, ty z kama? Kolik by šlo z plynu?

Ročně u nás vyrobíme cca 85 TWh el. energie (hrubá výroba).

Ročně potřebujeme cca 7,5 miliardy m3 plynu (hlavně na zimní období). Zásobníky máme na cca 3,5 milardy m3. Kdybychom měli zásobníky na dalších 3,5 miliardy m3, pak z toho vyrobíme cca 3,8 TWh, pokud by to šlo čistě na výrobu el. energie. To je cca 4,5 % energie z výše uvedených 85 TWh. OK, takže potřeba dalších zásobníků a nebo trochu více uhlí než bude další jádro ... to vše samozřejmě navrženo tak, abychom bez problémů přežili i mrazivé zimy apod.

Neznám cen. náklady na investici takovýchto zásobníků. Dále neznám kalkulaci na to, že by se vybudovaly či přestavěly elektrárny na paroplynové. Takže kalkulace nemůže být úplná. Navíc jak jsem psal včera, plyn už se nějaký ten čas řadí mezi špinavé zdroje. Jo škoda, že se to neřešilo někdy 2010-2013 a třeba od 2017 by jsme měli velký náskok.

Jinak léto vs. zima znamená cca 25% rozdíl ve spotřebě elektr. energie, u plynu je to až 75%. V období duben - konec září spotřebujeme cca 33 TWh z plynu. V období říjen - konec března pak cca 59 TWh. V sumě spotřeba plynu cca 92 TWh jak na výrobu el. energie (pouze cca 9 TWh), tak hlavně vytápění atd.

Je to alespoň částečný obrázek, že kdybychom měli více plynu už z dřívějška a rozjeli OZE (a už dávno by běžela výstavba další jaderky) = energetická koncepce s výhledem na budoucnost, pak by přechod pro nás nebyl vůbec bolestivý tak, jak nás asi čeká ...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.