Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 11.09.2023, 22:49

10.09.2023 východní Libye, bouře Daniel, extrémní deště, katastrofální záplavy, stav mimořádné nouze

# 12.09.2023, 21:57

09.09.2023 ČR až 30°C, na 6% stanic překročen rekord
10.09.2023 ČR až 31°C, na 19% stanic překročen rekord
11.09.2023 ČR až 32°C, na 15% stanic překročen rekord
12.09.2023 ČR až 32°C, na 11% stanic překročen rekord

388
# 13.09.2023, 08:36

Yurri
No, zastánci OZE se mohou trochu poradovat..https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/evropsky-parl...
Já, když kouknu na tu fotku, jsem poněkud skeptičtější..A když se pak dočtu, že těch parků větrníků a solárů, bude v EU 2-3x více než v současnosti, pak se mi zvedá žaludek,.. aneb, větrník za každým domem v dohledu cca 1 km ale spíše 500 m..a stejně budou muset být vyrovnávací zdroje alespoň do 50% výkonu, nic moc teda.. řešení pro řešení..a jsem velmi zvědav ( no asi se toho problému nedožiju) jak to bude posléze s tou likvidací a recyklací, asi bude taky docela energeticky náročná, takové částečné perpetuum mobile..

275
# 13.09.2023, 08:55

palma
Nechci si kvůli občasnému el. přilepšení kurvit naši českou pestrou krajinu, už ty chladící věže jsou hnus, ty aspoň fungují furt, na moři jsou vrtulky mnohem smysluplnější, pokud není zajištěna 100%ní recyklace, tak bych o tom vůbec neuvažoval, nemůžete přece dát na trh produkty, u kterých nevím jak se zrecyklují jenom alibisticky s tím, že se to nějak vyřeší v budoucnu, že přece životnost je super a že se to zaplatí, to by bylo hodně málo (jsem náročnej no), uvažuji komplexně, dopady na krajinu, obyvatele, živočichy, ptáky, krátkodobý zisk nějaké skupiny firem mě jako občana, kterej tam bude muset na to koukat fakt nebere, uplatit se novou asfaltkou fakt nenechám.

96
# 13.09.2023, 21:04

Názor na pozitiva i negativa si každý může udělat sám. Problém je že ne každý se dokáže zorientovat v hordách článků, které si protiřečí. Dokonce si myslím, že někteří tady ty negativní recenze záměrně podstrkují, aby dokázali, že sami to dělají nejlépe. Jasným příkladem je měření teplot ala profesionál.

Jinak reciklovatelnost solárních panelů už před několika lety přesáhla 90% a to číslo se stále zvyšuje.

https://www.prumyslovaekologie.cz/info/5-nejvetsic...

275
# 13.09.2023, 21:30

ROFA
Reciklovatelnost může napsat jenom naprostý idivíte co, je dost pozdě na výbornou recyklaci panelů, ta měla být tak před 20 lety, ale jasně lepší než nic, celkem fandím novinkám.

96
# 13.09.2023, 21:40

Yurri
Když nic nevím tak se chytnu aspoň písmenka. Tím ty nesmysly co píšu neberou trochu vážnosti... 😉
Ale k praxi. Jak to vypadá po vyúčtování, když špatný teoretik napíše, že si kvůli občasnému přilepšení nebude kurvit krajinu. (Ta oprava pravopisu mi tvrdí že "kurvíte" češtinu) tak nevím co si o tom mám myslet....

Připojuji roční platby za veškeré energie spojené s provozem domu s provozem FVE.

Edit:
Je dost podstatný rozdíl mezi překlepnutím se a opisováním nesmyslů.

388
# 13.09.2023, 22:12

ROFA
Tak, já apriori nejsem proti občasným zdrojům energie, ovšem, jak jsem psal, mít to všude v krajině, mne, promiňte, opravdu neláká, už tam jsou stovky stožárů z dráty, pak se tam ocitly všemožné převaděče signálů, ať už na domech či další stožáry různě po krajině, pak se tam při zemi ocitly pole solárů, a teď tam mají přibýt tisíce větrníků, prostě mi to vadí.. plus tedy, ohledně likvidace solárů by to šlo, s těmi větrníky už je to horší..
"Zatímco jiné části větrné turbíny lze nějakým způsobem znovu použít nebo recyklovat, listů v současné podobě se to netýká. Studie agentury Bloomberg přitom uvádí, že každému megawattu instalovaného výkonu odpovídá 9,6 tuny výsledného odpadu! To je opravdu velká výzva, jak řešit konec životnosti listů, a to jak z hlediska životního prostředí, tak ekonomiky elektráren."

Sice se dá vyhledat, že se začínají využívat nové druhy pryskyřic, které by mohly být recyklovatelné lépe, včetně vložených uhlíkových vláken, ... ale firmy prý raději používají nerecyklované, protože nenesou narušení struktury..tudíž to raději v současné době spalují ve vysokoteplotních pecích typu betonárek, což asi není to pravé ořechové, plus se to zatím skládkuje.. apod.. nu uvidíme, ani technologie nespí..

96
# 13.09.2023, 22:58

palma
Já tedy neměl na mysli "větráky", která mají naopak poměrně vyrovnanou distribuční charakteristika a rozhodně se nejedná jen o občasné přilepšení jak píše Yurri. Takové označení by sedělo spíše pro FVE zdroje. Nicméně i takový zdroj dokáže přímo pokrýt přes 60 % veškerých energetických potřeb domu.
Mě se nelíbí, že Yurri jen opisuje z negativistických článků, který nemají s reálem nic společného.

388
# 14.09.2023, 07:01

ROFA
No, oni si lidé neuvědomují například toto: https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/experti-emi...

ve své podstatě je to rozsudek na generací bydlící ve starých kamenných domech, nad částí vesnic jako celků, ještě bude "sranda", protože to nějaká rekonstrukce nezachrání a stane se pro vysoké náklady, nerealizovatelnou, plus takový barák nikdo nekoupí.. tohle může přinést až sociální otřesy v EU..

275
# 14.09.2023, 07:18

ROFA
Neberou trochu vážnosti? Vždyť vy neumíte napsat ani 1 reakci správně, tyhle typy znám a neberu je vážně já a u vás to překlep s reciklací nebyl, tím jsem naprosto jistý, vaše nesmysly a útoky ignoruji a vaše FVE nevím proč mi vůbec píšete, jako chlubení na mě moc nepůsobí, moje účty za energie v bytě mě fakt (naštěstí) moc netrápí, panely budu mít na střeše taky, ale jen na teplou vodu ke k.kotli, nic co by stálo za řeč, obecně jsem proti solárnímu smogu z výše uvedených důvodů.

# 14.09.2023, 08:51

Yurri
Tak já se tentokrát pro změnu stavím na stranu ROFY. Vlastně nevím jak si teda představujete řešení? Po uživateli ACE OF ACES jste tu druhý v řadě kdo píše jak bude změna klimatu zkáza lidstva, ale zároveň haníte všechny nové technologie, které by mohli situaci zlepšit. Takže co je dle vás řešení? Aby všichni začali dělat terra pretta jako vy a jenom zahradničili? To asi neklapne. :D

Já jsem taky docela pesimista, ale nějakým způsobem si umím představit budoucnost kdy můžeme fungovat s podobným množstvím energie jako nyní. Základem by měli být jaderné elektrárny, které poběží celoročně s tím, že v zimě poběží více reaktorů než v létě. Potom bude velká část vyráběna z OZE, ale musí to být vyrovnaný poměr vítr + slunce + nějaké to hydro (u nás moc ne). A na občasné výkyvy bude v záloze pár plynových elektráren. Nicméně aby to fungovalo s velkým podílem OZE budeme muset svou spotřebu více přizpůsobit spotřebě. Pro mě není nepředstavitelná továrna, kde vyrábí vesměs roboti a běží prostě jen když je levný proud z OZE a vypne se když energie není. Samozřejmě u továrny plné lidí se toto dělá špatně, ale budoucnost vidím spíše v robotech. A domácnosti by měli přejít na 4Q elektroměry a mít cenu přizpůsobenou cenám na burze, takže spotřebovávat v době kdy je proud levný a je ho dostatek z OZE a snažit se spotřebu minimalizovat když energie z OZE málo. Ano tohle by byl takový návrat do minulosti, kdy se lidé více řídili počasím a přírodními rytmy. Tzn. v noci a v zimě bychom své aktivity utlumily. Proč ne mě taková budoucnost přijde docela v pohodě a jsem ochoten se vzdát kvůli ní určitého procenta ze svého komfortu. Bohužel většina populace toho schopná není a představa že by kvůli špatným OZE měli někdy málo energie a museli se omezovat se jim příčí.

111
# 14.09.2023, 10:39

JohnBattler
Já jsem pro maximální automatizaci, ale bude k tomu muset teprve vyzrát lidstvo. Jako příklad uvedu proces přechodu analogového TV vysílání na digitál. Zařizoval jsem to tehdy pro svoji babičku. Ta měla problém vůbec pochopit, že bude mít místo jednoho rovnou dva ovladače (TV a STB) a "jednička" (ČT1) není na jedničce na televizi, ale právě na tom set-top-boxu... A takových "babiček" je tady milion.
"Babičko, ty jsi sice zvyklá prát večer, ale musíš si teď na své pračce nastavit praní na 13:00...".
A my budeme stejní.

275
# 14.09.2023, 13:06

palma
Určitě, vždyť už jsme si o tom psali, posílal jsem i odkazy na výrobu kapot a disků ze dřeva pevnější než současné materiály nebo celodřevěnou větrnou elektrárnu, dá se toho udělat docela dost, jedině co se beze zbytku rozloží na kompostu je pro mě skutečně green, jinak ani omylem, dal by se i z výše uvedeného + biouhlu vymyslet i protipožární postřik(můj skromnej nápad), jak nosí drony z levného kartonu na UKR výbušniny, tak jich pošlete na frontu požáru do údolí 50ks a máte ho v cajku ihned po detekci, žádný odpad, vše bio a žádné prostoje s dovozem vody z cisteren, které se tam nedostanou a za pusu, vrtulník tam zase s pár kubíkama vody akorát spadne. Kudla tomu se mají všichni zelení protestující věnovat, konkrétnímu řešení konkrétních problémů, musí to být inovační věda a nikoliv blokace a tvorba byrokratických překážek, tohle škatulkové myšlení nesnáším, se nedivím že je EU pozadu.

# 14.09.2023, 16:23

Stavba dalších elektráren, včetně jaderných, větrných, FVE aj., je kontraproduktivní.
Je potřeba, co nejdříve, podstatně snížit svojí obrovskou spotřebu.
Ještě se můžeme zachránit,
ale času není nazbyt.

33
# 14.09.2023, 21:40

ACEOF ACES
Pri tomhle tempu rustu populace s tim nicmoc udelat nepujde. A obdobna situace je celosvetove.
Rok / Obyvatel
1785 4 250 000
1800 4 659 000
1820 5 272 791
1840 6 378 071
1860 7 277 801
1880 8 252 040
1900 9 333 853
1910 10 035 575
1914 10 283 486
1918 10 004 335
1928 10 549 221
1938 10 877 442
1940 11 159 539
1945 10 692 912
1951 9 023 170
1961 9 588 016
1971 9 830 602
1981 10 303 208
1991 10 308 682
2001 10 224 192
2011 10 496 672
2021 10 500 850
2023 10 873 553

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.