Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

386
# 09.09.2023, 12:27

No, tady je jasně vidět, které zdroje jsou pro stabilní dodávky el.energie rozhodující, kdyby byli Francouzi stejní jelimani jako Němci, tak tu budeme v zimě akorát tak blikat baterkama a tulit se ve svetrech k Pekarový v parlamentu..https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/francie-...
Všichni odpůrci jaderné energie by měli v zimě povinně snížit svou spotřebu energie o tolik o kolik se propadne výroba OZE..

273
# 09.09.2023, 12:59

palma
Doufám, že se už konečně těch dlouho přesluhujících věží v Dukovanech zbavíme a nebude nás to stát zase zbytečně vyhozené stamiliardy, které se našim občanům vrátí v podobě jedné z nejvyšších cen elektřiny v Evropě, jak se nedávno ukázalo skutečností a doufám, že to všichni zase brzy nezapomenou, jak je zřejmě nějakým naším národním zvykem, skutečná budoucnost jaderek vypadá totiž nějak takhle:
https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/matematika-fy...

386
# 09.09.2023, 14:36

Yurri
No, kdyby se ty dotace, co šli formou příplatků za každou kilowatu do OZE, dali na ty modulární reaktory, tak už jsme ve výrobě el.energie, asi čistými vývozci, však taky nelpím na Dukovanech, ale říkám, že stabilitu nám zatím nabízejí pouze jaderky, plus plynovky (o uhlekách nemluvím, ta by měli být passé)..plus ať si to doplní OZE, ale bez zvýhodnění jednotlivých zdrojů a diktátu cen z EU burzy..

# 09.09.2023, 15:36

07.09.2023 jih Číny a Hongkong, bouře, prudké deště až 158litrů na m2 za hodinu, překročen rekord, ničivé přívalové záplavy
09.09.2023 UK až 33°C, vlna veder

386
# 10.09.2023, 11:37

Novorolák1
Je jen otázkou, kdy zvítězí davová psychóza, stačí, když místo toho jednoho naštvanýho, přijdou tři, v tu ránu, vystoupí deset dalších, seřežou to na hromadu a je jen otázkou času, kdy tam někomu rupnou nervy tak, že to rovnou projede, a upřimně, líto mi jich nebude, líto mi je těch řidičů..protože těmhle týpkům jde jen o to, být v TV, na netu apod, proto si to ostatně vždycky natáčejí, kdyby to žádná TV netočila a neuváděla ve zprávách, nepsalo by se o pár blbech, co brání lidem v cestě do práce, převozu dětí do školy, eventuálně když někdo veze někoho do nemocnice, tak to chcípne jak pára nad hrncem.. bejt řidičema, tak udělám organizace a hlášená shromáždění řidičů, kteří pokojnou jízdou demonstrují svou uvědomělost.. a nahlásit to každý den, na pět let dopředu a aktivisti by se mohli jít klouzat, protože by jim nikdo protesty nepovolil, neb už by tom byly hlášené jiné.. všechno jde..:)
Jinak zajímavost z HR, má tu být plošný zákaz budování teras a koupacích mol u moře, plus pouze štěrkové cesty, kvůli zásaku vod, holt všude něco dělají,,,hlavou a rukama, a snaží se, a pár magorů nalepených na silnici tomu všemu dělá špatné jměno a způsobuje antipatie...

# 10.09.2023, 12:56

Kdosi se tu ptal, jak se případně dal řešit problém se změnami klimatu (dokud ještě býlo dost času). Podle mého názoru je klíčový vzdělávací systém, který by dokázal minimalizovat množství dále nevzdělávatelných, sociopatických sobců, které zajímá vědecké poznání jen do té doby, dokud přináší do jejich života pohodlí. Hippies v USA svého času ukázali správný směr - odvrhnout kulturu materialismu, který stejně nečiní člověka šťastným a "rozšiřovat své vědomí" - to znamená pěstovat empatii, estetické cítění a schopnost identifikovat se i s něčím jimým, než s vlastním dobře zarýglovaným sklípkem plným nakřečkovaných zásob.

Nakonec dojde na každého, a lidé, kteří dnes hrdě vystavují na odiv svou lhostejnost a omezenost, lidé, kterým je jedno, že kvůli jejich sobectví nemají miliony lidí co jíst, případně umírají v nesnesitelných podmínkách, ti samí lidé, až na ně dojde řada, budou křičet, jaká je to křivda a nespravedlnost, a budou zuřivě hledat viníka ve svém bezprostředním okolí (nic jiného totiž neumějí).

Jak trefně napsal Friedrich Nietsche, osud člověka je chůze po tenkém laně nad propastí, cesta od zvířete k nadčlověku, nebezpečná a zrádná, ale jediná, která stojí za to. Ti, kteří se o ni nikdy ani nepokusili ovšem jsou a zůstanou zvířaty - a tak jako kolonie bakterií v Petriho misce se budou exponenciálně rozmnožovat, aby pak najednou umřeli následkem nedostatků zdrojů a toxicity produktů vlastního metabolismu.

Není na tom zhola nic "rozumného".

# 10.09.2023, 19:59

Tak zase další zamítnuté větrné elektrárny v ČR a to v Josefově na Sokolovsku. Ach jo. :( Ve větrné energii máme velké rezervy. Ano je jasné že čistě z OZE v kombinaci fotovoltaika + vítr se v našich podmínkách fungovat nedá. Ale fotovoltaiku dneska rveme na dům každý a ve větru máme opravdu rezervy, které by se hodily minimálně na podzim kdy je dost větru a málo slunce. Z větru bychom prostě měli pokrývat mnohem vice než současné asi 1-2%, ale je to hrozně těžké kdekoliv protlacit. Ja kdybych žil někde kde hodně fouká tak to rozhodně 1 km od obce chci.

Bohužel zase zafungoval bezduvodny strach lidí z něčeho nového. Obec mohla mit ročně do rozpočtu 1.5mil což je při 6mil rozpoctu pěkný nárůst o 25%. Větrníky měli stát 1 km od nejbližšího obydlí a to vam zarucuji, že žádný nepříjemný hluk určitě nevydává. Lidé se bali znehodnocení nemovitosti ale ono by to bylo spíše naopak diky postavení chodníku a kanalizace... no ať si tihle hlupáci pak hlavně nestezuji na rozbite silnice a drahou elektřinu. Takhle to nikam nedotahneme když bude každý hlídat svůj dvorek aby tam hlavně nestálo cokoliv co prospěje společnosti. Trocha solidarity by prospělo a nebo prostě zákonem klíčové stavby protlačit bez ohledu na názor místních.

32
# 10.09.2023, 20:14

JohnBattler
Souhlas. U Řevničova, kousek od dálnice směrem na Vary by také měly vyrůst nějaké větrníky. No, už proti tomu samozřejmě místní podepisují petici. Řekl bych, že to zejména postarším obyvatelům vadí prostě proto, že je to něco nového, něco na co nejsou zvyklí. Elektřina se má vyrábět hlavně hnědým uhlím, ideálně co nejdále od nás, bylo to tak vždycky co pamatujeme a basta!

273
# 10.09.2023, 20:22

Daniel Ryšlink
S tím nemám problém, určitě je třeba řešit čím nakrmit rostoucí populaci celosvětově, ale i lokálně, nespoléhat na nevyzpytatelné trhy, bohužel českým ovocem to zřejmě brzy moc nebude:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-...

Proto vymýšlím další experiment třeba s meruňkami, super mrazuodolné kanadské do velkého dřevěného mobilního květináče na vhodné podnoži, malý stromek nerovná se malá úroda, naopak intenzivní pěstování, lze i švestku nebo broskev, začínám objevovat netušené možnosti super úrodné půdy na miniprostoru, postřik a péče pak není problém, ale to jen tak na okraj.

69
# 11.09.2023, 13:30

Na.Guru
Já osobně lidi co hlasují proti chápu, zachoval bych se stejně kdyby mi měli kousek od domu stavět větrnou farmu. U nás stačí zajet kousek na Ramzovou, kde je pět vrtulí, aby si člověk uvědomil, jak taková monstra dokážou poznamenat vzhled krajiny a že bez hluku to také rozhodně není.

110
# 11.09.2023, 14:24

Petr75
Když to tak všechno vidím a slyším, tak teda u nás si řeknu "zlatý Dukovany". Myšleno bez ironie.

# 11.09.2023, 15:33

Petr75
Na Ramzové jsem byl letos v létě a právě tam jsem si vyzkoušel že větrníky jsou prakticky bezhlučné i když jste velmi blízko nich. Zkoušel jsem to z obou stran, takže nebylo to tím že jsem byl proti větru.. Argument hlukem je blbost.

Argument pokažením vzhledu krajiny může být pro někoho důležitý to chápu, ale mě osobně to fakt nevadí a když jede člověk za hranice do Rakouska či Německa tak je to tam často a vůbec to na mě nepůsobí rušivým dojmem. Jaká je alternativa? Těžba uhlí a velké uhelné elektrárny zničí mnohem více plochy v krajině, ale není to u vás za barákem tak vám to nevadí. To je stejné jako s úložištěm jaderného odpadu. Nikdo to nechce za vesnicí i když je tam riziko úniku do prostředí nulové.

Takže s tímhle přístupem NIMBY (not in my backyard) nebude energie žádná. Skvělé vyhlídky. Je načase zavést zákon, který prostě stavby pro zajištění energetické bezpečnosti prosadí lidem navzdory jinak tady za 15 let budeme všichni bez elektřiny. Finanční motivace pro obce je zdá se málo platná, protože ony si ty peníze ze státu resp. z EU stejně nějak vytáhnou.

273
# 11.09.2023, 16:01

JohnBattler
Větrníky bych taky nechtěl, jsou to monstra, že jsou tiché za bezvětří neznamená že budou i za větru a co teprve za pár let, patří to na moře nebo skalnaté pobřeží, kde je to jedno, tady ať hučí raději lesy chladící nám krajinu, zde je málo prostoru aby se to vyplatilo.

386
# 11.09.2023, 16:06

No, jelikož je tady venku aktuálně +33, zalezl jsem pod klimatizaci a koukám do compu, a napadlo mne, že jsem nikde neviděl, jak na tom byla Antarktida, když jsme u toho oteplování, v uplynulé době, no a nalezl jsme něco, co mne docela překvapilo, pak není překvapením, že tam byl letos podstav ledu, plus tepleji..https://notalotofpeopleknowthat.wordpress.com/2021...

teplota Antarktida posledních 2000 let
496
# 11.09.2023, 20:10

JohnBattler, Petr75
Upřímně, já dané větrníky na Ostružné "obdivuji". Vždy, když jedu kolem a nebo jsem tam ubytovaný, vyhlížím je jak malé dítě. Jsou tam již relativně dlouho a mně rušivě vůbec nepřipadají (a jako monstra bych je nikdy nenazýval). Dokonce i místní jsou s nimi v pohodě, co jsem měl možnost s některými mluvit. A hluk? Žádný si nevybavuji, ale byl jsem tam po zlomek celého roku. Některé dny fučelo více, prakticky všechny se točily a možná večer, za klidu byl trošičku slyšet lehký zvuk točících se vrtulí (ale to je i díky tomu, jak krásný klid v horách večer je). Jestli se nepletu, je to od zástavby cca 500 metrů (a ona zástavba patří spíše do úvozovek, hodně lidí je tam sezónních).

Ono je s podivem, proč u nás jsme vůči tomu tak negativní. Vždyť musí být jasné studie o hlučnostech na 1 km apod. A je celkem škoda, že je nebudujeme na místech, kde by problém určitě nebyl. Proč nevyužít bývalé Vojenské újezdy, výhodná "návětrná" pole (být soukromníkem určitě bych o tom uvažoval) atd. A přece musí být řada obcí, která má pole, kopce daleko od zástavby (byť chápu, čím dále znamená více nákladů na příjezd. cestu, sítě apod.). A jak psal Johny, stačí si zajet pod Břeclav do Rakouska a člověk vidí desítky až stovky větrníků rozesetých v polích. Až by mne zajímalo, jakou energii v průběhu roku vyrábějí a dodávají (člověk by řekl, že to je nejméně vhodná oblast pro energii z větru).

69
# 11.09.2023, 20:23

JohnBattler
Uhlí je samozřejmě nesmysl jako alternativa, na druhou stranu funguje stabilně i když nesvítí slunce a nefouká. Jádro se zda být momentálně nejlepším konpromisem, ale chybí politická vůle EU. Časem se snad podaří dotáhnout fúzi, tak snad do té doby nebudeme obestavění větrnými farmami ;-)

96
# 11.09.2023, 21:18

Nedaleko od nás vyrostla největší větrná farma v ČR. Od ploch na hřebenu, které obsadila je ke každému obydlí na kilometry daleko. Mimochodem ročně vyrobí tolik energie kolik spotřebuje 100 000 domácností. Za mě neruší. Bohužel po část roku odpadávají z listů rotoru kusy námrazového ledu a změní tyto relativně rozsáhlé plochy na životu nebezpečné.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.