Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Globální oteplování

387
# 11.07.2023, 20:57

No, tohle je přesně to, o čem jsem psal, pokud se nedomluví prakticky vše v globále se všemi velkými hráči, pak je to marný boj, https://archiv.hn.cz/c1-67223970-spalovakum-jeste-...
čili, evidentně se to vyplatí, když investice bude 167 miliard, postaví se 17 továren na benzinové a hybridní motory.. co s tím, a to jde o spolupráci Číny a Renaultu.. v Číně, předpokládám, pět milionů spalovacích motorů ročně.. odsouhlaseno, odklepnuto. A dohadovat se tu můžeme jak chceme..

496
# 11.07.2023, 21:40

palma
Pročítal jsem si důkladněji ten článek z Ekolistu a zase mne utvrzuje v tom, jak autor používá (dez)informace cíleně a záměrně. Promíchává něco možná pravdivého, více ale pochybného. A snaží se čtenáři "podsunout" různé nepravdy. Už úvod, kde uvádí novinové články jsou tak cílené, aby čtenáře .... (každý si domyslí sám). Každopádně jsem si něco googlil a např. ten odstavec citovaný John Cristy - kromě toho, že to bylo silně nepřesné, pak je to také autor a tým cca 20ti osob. Okej. Kolik vědců a různých pracovníků pracuje na/pod IPCC? Můj odhad - tisíce. A že by všichni kopírovali nepravdy či nepřesnosti ... asi ne, že? A nebo, že by to uváděli cíleně? A proč by to dělali? Takže závěr troška statistiky - pokud 20 osob vystupuje proti např. 2.000 osob, pak je jejich výskyt 1%. Má tedy ostatních 99% (klidně udejme 90-95%) tedy pravdu? A nebo lépe - má toto procento pro nás - Vás větší vypovídající hodnotu, že to pravda "prostě může být"?

Už dlouho pozoruji, že tu vkládáš různé články, které se na GO dívají "z jiného úhlu" apod. Tzn. rozporují různé oblasti, snaží se něco vyvracet, kritizovat různá opatření a akce apod. Nevím, nechápu - proč? Neříkám, že dané články se nemají číst. To určitě ne. Ale když výše uvedené procento je tak žalostně nízké ... proto bych poprosil a doporučil, pročíst si různé jiné (nejlépe zahraniční) weby. A nebo i super český web faktaoklimatu.cz .Ony často hezky a jednoduše poskytují odpovědi na různé nejasnosti apod. A občas vložit odkaz, který je obrazem oněch 90-95% (pokud to teda půjde).

Je potřeba si uvědomit, že lidstvo se neomezí ve spotřebě, nezastavíme růst populace, nebudeme cíleně chudší, neodstavíme průmysl či jiná odvětví apod. (jak si psal v příspěvku dnes v 10:56). Jedině, že by přišel Covid 2025, ale to asi nikdo nechce. Prostě dle mne je cesta taková, že ve všech oblastech, kde můžeme, musíme udělat maximum pro snížení emisí CO2 a methanu. A toto dělat rychle. Myslím si, že to není nic nemožného či nereálného. Ba naopak, řešení jsou - jenom je chtít realizovat. A nebojte - chudší určitě nebudeme ! A k tomu růstu populace - já bych neměl problém s tím, kdyby na pár desítek let bylo opatření 1 - 1,5 dítěte na rodinu ... tuto diskuzi zde ale nechci rozvíjet. Byla by hodně dlouhá.

A ona IPCC zpráva resp. "nepřesnosti". Já se snažím číst alespoň ty zprávy pro laiky, politiky, novináře. A dle mne tam člověk najde odpovědi, které potřebuje. A že dřívější některé výpočty / modelace byly někde lehce nebo částečně nepřesné? Ano, je to tak - ale hlavně, určitě nebyly nepřesné v těch hlavních oblastech. Ale IPCC toto otevřeně přiznává a snaží se také uvádět proč. Uvědomme si, prosím, že data a výpočtové schopnosti byly určitě jiné např. ve 2013 vs. 2023. A závěrem - z větší části jsou některé odchylky takové, že modely vidí různé oblasti ne tak závažné, jaké ve skutečnosti jsou. Že modely (i desítky let nazpět) byly relativně dost přesné, např. zde - https://twitter.com/hausfath/status/16767343457913... a nebo zde - https://www.carbonbrief.org/analysis-how-well-have... (ke konci je tam krásná tabulka ...)

A něco k pročtení i pro laiky jako jsme my - https://berkeleyearth.org/wp-content/uploads/2022/... a pak povídání k červnu 2023 - https://berkeleyearth.org/june-2023-temperature-up...

A ještě příspěvek, jaký bude mít dopad snižování SO2 na globální teplotu - https://twitter.com/hausfath/status/16765566333531... jinak twitter Zeka Hausfathera doporučuji sledovat všem. Pravidelně tam dává super příspěvky podložené o jasná fakta, důkazy, data ...

PS. omlouvám se za dlouhý příspěvek :)

96
# 12.07.2023, 20:50

Jako vyznavač zimních sportů uznávám že pociťují jisté důsledky globálního oteplování. Při pohledu do minulosti v podmínkách kdy byla flóra i fauna na vzestupu...
No dejte pokoj s oteplováním....

Já bych bral raději malou dobu ledovou. 😉

Zdroj:
https://www.treking.cz/priroda/co2-v-zemske-atmosf...

273
# 12.07.2023, 22:18

ROFA
Bohužel realita je krutá: https://wave.rozhlas.cz/rostliny-kvuli-oteplovani-...

CO2 je řídícím faktorem oteplování z více než 70%, detaily zde: https://faktaoklimatu.cz/infografiky/souvislost-ko...

Ty argumenty že kdysi bylo tepleji či více emisí, lidi proboha zamyslete se trochu, Evropa už na dekarbonizaci a uhlíkovou neutralitu najela, ať si o tom myslíme co chceme, musíme být 2 kroky vepředu před ostatními, nikoliv pozadu jako doposud, už to krucinál poberte a něco taky vymyslete: https://www.ekonews.cz/klimaticka-zmena-znehodnoti...

# 12.07.2023, 23:53

10.07.2023 sever Afriky až 48°C, extrémní vlna veder
11.07.2023 Francie, Německo; bouře přes 100km/h, kroupy až 10cm

387
# 13.07.2023, 06:27

ROFA
Jo, jo, obojí, jak Koncentrace CO, tak teploty jsou podle toho grafu vlastně okolo minima, to je jedna věc, druhá je ta, že v těch hodně starých dobách bylo i jiné postavení kontinentů, mořských proudů a jiné proudění vzduchu, což se blbě porovnává, ve středu kontinentů prý bylo obvykle sucho, velké teplo a takřka žádný život, Antarktida asi byla bez ledu, mořská hladina vysoko nad dnešní situací..asi byly pořádné bouřky, tornáda a hurikány apod..jo, a taky tu nebylo lidstvo....holt, vše se vyvíjí.. dobu ledovou bych fakt nerad..stejně tak ovšem +50..

273
# 13.07.2023, 07:31

palma
Tak bohužel těch +50 třeba ve Středomoří nereálná meta nebude a i já čekám u nás časem 40ky, bohužel při 5 mm za letní měsíc nebo 100 mm za půl roku, což už i dnes není nereálná hodnota, jsme totálně v řiti.

Vypouštět tolik emisí kolik spotřebujeme je samozřejmě logický koncept, ale bez stabilizačních mechanismů planety (viz minulé příspěvky) by musely jít roční emise lidstva jako celku do mínusu, tj. z atmosféry odsát nebo prostě rychle odstranit, žádné sázení stromů, které tomu pomohou ideálně za 100 let, ty do té doby lehnou popelem, ve skutečnosti i kdybychom tohle dokázali do roka odstranit a trvalo by to tak opakovaně pár desetiletí, tak po překročení bodů zvratu by trvalo mnohem větší úsilí se dostat zpět do rovnováhy a teplotu ustálit (to jsem si nevymyslel - slova vědců), proto se to jmenuje bod zvratu, převáží vlivy mimo kontrolu člověka, třeba požáry a metan z permafrostu, i kdyby jsme si tudíž s CO2 poradili, tak už se daly kola do pohybu a nelze to zastavit, takhle příroda nefunguje, oceány jedou na akumulaci a setrvačnost a 200 let emisí za nelze nijak odstranit, je mi líto, zbývá riskantní geoinženýring, každý kdo tvrdí něco jiného je lhář, protože slibuje lidem světlé zítřky, nějaká lepší baterie nic nevyřeší a na Tokamak bych nespoléhal, i kdyby mělo lidstvo přebytky energie v půlce století, tak už bude pozdě, než najedete na mnou výše uvedené (prioritizace), bude o další desítky let dál už samozřejmě dávno pozdě.

# 13.07.2023, 09:25

Tady zase někdo míchá jablka a hrušky. Ano je pravda, že před stamiliony let bylo mnohe více CO2 a mnohem tepleji než je dnes. Ale problém, je ten že ty změny probíhaly z pohledu délky lidského života velmi pomalu a rostliny + živočichové tak měli čas na pozvolnou evoluci a přizpůsobení se novým podmínkám.

Dnešní změny jdou za prvé o dost rychleji a za druhé planetu téměř kompletně ovládl člověk. Zvířata nemají moc možnost migrovat do jiných pro nich vhodnějších oblastí kvůli lidem a tak spousta druhů vymřela a vyhyne protože se nezvládnout v tomto umělém světe adaptovat. Spousta druhů rostlin také prohraje svůj souboj s klimatem. Ono před 500 miliony let bylo jedno, že třeba x druhů rostlin vymizelo a světu bez lidí to až tak nevadilo. Pokud dneska vymizí např. pšenice resp. nebude možné ji na mnoha místech pěstovat tak je lidstvo vy víte kde...

Lidský druh se vyvinul v nějakém prostředí a na něj je zvyklý. Pokud planetu a klima změníme během 200 let k nepoznání což se aktuálně děje tak jsme odsouzeni k zániku. Ano je pravda, že narozdíl od dinosaurů máme technologie a tedy jistou výhodu nad přírodou, ale jsem pesimista, že technologicky uživíme 10 mld lidí na planěte, která nebude schopna poskytovat dostatek přirozené potravy. Představa sci měst, kde si vše pěstujeme někde ve skleníku je hezká, ale možná tak pro 1mld lidí a ne pro 10. Takže řešením bude asi prostě jedině redukce populace.

Každopádně každý kdo má všech pět pohromadě si doufám uvědomuje, že náš současný životní styl je dlouhodobě neudržitelný. Spotřebováváme vodu, půdu, lesy a přírodní suroviny mnohem rychleji než se zvládají obnovovat a takhle život na Zemi nefunguje.

273
# 14.07.2023, 10:35

To jste na to přišli brzo, nejlepší na nic nesahat, jak v lese, tak na poli, říkám to pořád, těch 200 let zmíněných na konci je vtipných, nemáme čas ani z desetiny:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byzny...

# 14.07.2023, 14:41

"Přelidnění" je samozřejmě problém, ale nároky obyvatel různých kultur jsou obrovsky rozdílné. Kdysi jsem četl nějakou srovnávací studii - jedna americká rodina spotřebuji tolik, co čtyřicet indických, nebo čtyři sta afrických. Kdyby všichni lidé žili stejným způsobem života jako Afričané, stačil by lidstvu větší kontinent. Kdyby všichni žili jako Američané, nebudou stačit ani dvě zeměkoule. Tři čtvrtiny všech surovin spotřebovává Evropa a Amerika dohromady.

Žehrání na Čínu je rovněž pokrytecké, protože do Asie Západ outsourcoval továrny na své zboží - znečištění, které produkují, je z velké části následek západní poptávky. Do Asie Západ exportoval kromě znečištění i otrockou práci, kterou není možné z ideologických důvodů provozovat otevřeně jako dřív.

Ergo je problémem onen oslavovaný "American lifestyle" - města bez chodníků, kde všichni jezdí všude osobními auty, suburban sprawl, nesmyslná a toxická ideologie "trvalého ekonomického růstu", který je v podmínkách omezených zdrojů neudržitelný, averze k efektivním řešením na úrovni státu, které fungují třeba ve Skandinávii (stačí se podívat, jakým peklem se stalo americké zdravotnictví), potravinářský průmysl založený na adiktivních látkách, který způsobil celosvětovou epidemii obezity s epicentrem právě v USA, atd.

273
# 14.07.2023, 17:19

Daniel Ryšlink
Stejně toho CO2 bude jednou málo a to bude teprve oříšek, tohle GO je teprve rozcvička, času bude bohužel opravdu kupodivu i na níže uvedené poměrně málo:
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3277802-zivot-n...

52
# 14.07.2023, 17:27

Jéé, tady je zase plakotu... přelidnění není potřeba řešit, to si planeta sama reguluje, katastrofama třeba... navíc se rozšiřuje vzdělanost mezi lidma a počet narozených dětí podle mě bude klesat, jestli už se tomu tak neděje... ano, myslí rozvojové země. Poslední měsíce jsou důkazem toho, že se naopak začíná spíše ochlazovat, což někteří neradi slyší... však i vy vystřízlívíte a přestanete plašit ostatní. Spíše se ptám, kde je to peklo, co předpovídala média na letošní léto? Myslíte těch 34 co bude teď dva dny? To vám hned smetu ze stolu.. takové teploty jsou tady v létě od nepaměti.. Takže pojďmě dál. Yurri má ale výdrž, nicméně těch důkazů o oteplování bude ubývat a bude čím dál složitější něco najít.. i když snad by tu byla.. Že.. Nemám strach o nás, ani o planetu Zemi... pokud letos nepadne 40 u nás tak to bude propadák roku... :D jako jo, ty průměry jdou teda nahoru, ale není to podle mě tak dramatické jak se čekalo... uvidíme co přinesou léta příští.

6
# 14.07.2023, 18:15

kapr84
Dolož prosím nějak své tvrzení, že jsou poslední měsíce důkazem, že se ochlazuje. Děkuji.

42
# 14.07.2023, 22:50

Poslední měsíce se ochlazuje..jak můžete vidět na grafech :D

# 15.07.2023, 06:48

kapr84
Červen 2023 byl nejteplejší (přístrojově) zaznamenaný měsíc v historii, ale jo nic se neděje. Hlavně že u tebe na dvorku nebylo moc vedro takže se nic neděje. :D
Přál bych ti zažít sucho co mají na SZ Čech a možná by ses na to díval jinak. Bohužel nejsi jediný kdo řeší hlavně svůj dvorek a co se děje ve světě ho nezajímá. Bohužel tohle je asi přirozená lidská vlastnost a nelze to to mít všem za zlé..

52
# 15.07.2023, 12:53

JohnBattler
jestli nevíš jaký je rozdíl mezi světem a tím svým dvorkem to je tvůj problém.. svůj dvorek mohu ovlivnit, jak bude vypadat, jak bude vypadat svět opravdu neovlivním.. myslíš si, že tady neřešíme sucho? Zajdi do vedlejší diskuze, v červenci zde zatím napršely dva milimetry.. Tráva žlutá, riziko přírodních požárů velké.. Ale sám si měřím a vyhodnocuju data.. to jediné co můžu dělat.. však uvidíš neboj, pravda vyjde najevo jako se vším, covidem, válkou na Ukrajině (tam se to teprve klube na povrch) a dalších událostech co se děly, dějí a dít budou.. raději měním své okolí než to co je na druhém konci světa.. to máš pravdu.

273
# 15.07.2023, 13:18

palma
Stromy ve městech na 1. místě zcela jednoznačně + na černé a vesměs tmavé střechy zapomeňte, asfalty už vůbec, mělo být dávno předělané, bylo přece dávno jasné, jak to bude vypadat:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromy-...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.