Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Globální oteplování

384
# 15.02.2023, 10:56

Yurri
No, teď hezký příklad o tom, jak se chováme a chovat budeme ( odpovědné osoby s pravomocemi) .. s velkou slávou na ČT24 uvedli, že se ruší program možné výstavby kanálu Dunaj - Odra - Labe.. A v TV už se radují starostové, stavbaři apod. že se jim uvolní ruce, uvolní se pozemky, a jak připravují nové územní plány, a jak budou stavět a rozvíjet a zastavovat uvolněné pozemky.. Jo. co se zachrání před megalomanským Zemanem a spol. to se zastaví betonem, a silnicema, aby to zbůhdarma nechátralo ve formě zeleně, stromů, eventuálně ještě doposud pár polí, co možná za něco stojí.. je mi smutno..:(

271
# 15.02.2023, 12:47

palma
Pro přírodu je to jako rakovina, byl bych v tomhle hodně radikální, když už někdo něco staví, tak by mohl v souladu s modrozelenou infrastrukturou nebo s tímhle:
https://www.pocitamesvodou.cz/

# 15.02.2023, 16:48

12.02.2023 Nový Zéland, cyklon Gabrielle až 140km/h, silné deště, rozsáhlé záplavy, sesuvy půdy, stav národního ohrožení

Ne, k zemi hleď, ale vzhůru hleď!
Času není nazbyt.

384
# 15.02.2023, 19:01

Yurri
Jo, počítáme s vodou, hezké... Koukám teď na ČT24 na předpověď počasí, ukazovali opět Itálii, vypadá to, že letos už bude, lidově řečeno, v pr...i, nenasněžilo jim tam, takže řeky jsou v současné době prakticky ve stavu v jakém byly na konci léta, tedy, bez vody, to jsem zvědavej, jak to tam dopadne, protože teda dvouletý manko srážek podle mne Itálie nenahradí, i kdyby bylo docela deštivo..

271
# 15.02.2023, 20:04

palma
Poučení z covidu je, že každý stát v době krize pojede na svém písečku, takže starosti Itálie bych nechal Italům, bohatí jsou dost, až se jim pár TN opře o Alpy, tak budou mít vody plné zuby a na Apeninách se jim to zatřese jen otázka času, tady u nás na Střeše Evropy, kde všechno odteče, musíme udělat to samé co dělám já, nenechat odtéci ani kapku vody, jednou to bude zachraňovat životy a technické úpravy typu přerovnání melioračních trubek na každém kopci, jsou jenom naprostý začátek, ale my už potřebujeme končit nejen s úpravami povrchu, ale i vegetačního pokryvu, abychom aspoň trochu zachytili nástup devastačního působení klimatických změn, podle mě se to dá ještě hodně napravit, ale v podstatě by nikdo nesměl dělat nic jiného a trvalo by to tak 10 let, znalosti jsou, ale není vůle, ani striktní zákony, které by soudy rychle vymáhaly, spláchly by vás jako zelené fanatiky, což někteří jsou a je to, já sice budu moci říkat, že jsem vám to říkal (jako vědci), ale to je houby platné.

271
# 16.02.2023, 09:39

palma
Jo to si vždycky vzpomenu na 15 let vytvářenou protierozní vyhlášku, ve které se na větrnou erozi jaksi zapomnělo, takhle vypadá výsledek v české praxi, za mě ubohost.
Jinak ten náš biostimulant MTU (Status) bude k dispozici zřejmě už v březnu, ale 1 litr bude na 4 ha a menší balení prý nebude a předávkovat se prý dá, takže bacha, bude tady:
https://www.adama.com/ceska-republika/cs/ochrana-r...

384
# 16.02.2023, 10:32

Yurri
Díky za odkaz, katalog jsem si stáhnul..:), je to masakr, má to 232 stran..

# 19.02.2023, 13:56

18.02.2023 ČR až 16°C, na 24% stanic překročen rekord

# 20.02.2023, 09:11

palma
Nevím mě tohle přijde jako hloupost místních. V čem prosím vás ty větrníky tak vadí? Bylo by to daleko od zástavby a rozhodně to žádný hluk nenadělá. Možná to trochu kazí panorama krajiny, ale co jako? Já kdybych měl tu možnost v naší obci tak bych hlasoval PRO větrné elektrárny. OZE jsou prostě nezbytnou součástí budoucí energetiky + jádro. Jinou cestu momentálně nevidím. Solární potenciál střední Evropy není nic moc, takže měli bychom to doplňovat větrnou energií kde to jde.

Lidi akorát umí nadávat na drahou elektřinu, ale když mohou vlastním rozhodnutím udělat něco pro naší větší nezávislost tak jsou proti. Takové to klasické ano jsem pro OZE, ale rozhodně NE u mě za barákem.

Stejný problém způsobuje to, že se u nás nepostaví skoro žádná dálnice atd. protože nikdo to nechce mít za barákem. V tomhle demokracie hrozně kulhá, protože nemá nástroje jak si prosadit nějaký vyšší zájem jako mají autokracie. Zavedl bych ale zákon, že obecný zájem je nad zájem jednotlivce.

# 20.02.2023, 09:16

palma
Jinak životnost 21 let bude např. do výměny turbíny. Celý ten sloup vydrží jistě déle. Nehledě na to, že se rotor pak sundá a ten materiál se nehodí na skládku, ale zrecykluje.

384
# 20.02.2023, 09:21

JohnBattler
No buď to mají blbě napsaný a nebo to blbě pochopili a nebo je to opravdu 21 let, píšou tam, že prý co potom se stožárem, že to snad ani nemají v předloženém návrhu smlouvy, či co..a tak..
A tady musím dát za pravdu ACEOF ACES... tohle nás dostane do kolen....https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/moda...
prostý důsledek nadvýroby..

271
# 20.02.2023, 10:05

palma
Dost pozdní přechod na cirkulární produkty, jasně lepší než nikdy, ale prostě už je pozdě, větráky budou plně recyklovatelné prý kolem r. 2040, teprve nyní se to začíná rozvíjet, za mě též dost pozdě:
https://cc.cz/velke-lopatky-velke-problemy-svet-re...

384
# 20.02.2023, 10:22

Yurri
Hmm, jen si tak říkám, jak bezvadný bude, až se do ovzduší a do koloběhu vody dostanou biliony těch štětiček z toho sklolaminátu z vrtulí, k čemuž dochází i prostým oděrem při točení vrtulí a jejich broušení mikročásticemi co jsou ve vzduchu, další sajrajt do plic apod..nevidím to s lidstvem růžově..

271
# 20.02.2023, 11:01

palma
Jo to asi taky, teď chci ale vidět hlavně řešení toho bordelu z pneumatik. Jsme na planetě škodná ve všech směrech, tak technologicky vepředu a přitom úplně v háji: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/p...

# 20.02.2023, 11:32

palma
Tak co si budeme povídat ona veškerá lidská činnost nějak ovlivňuje planetu. Takže pokud se nechceme vrátit k životnímu stylu před průmyslovou revolucí, tak nám nezbývá nic jiného než hledat řešení co jsou "nejméně špatná". Takže musíme udělat nějaký nezávislý rozbor jaký způsob výroby energie je pro lidstvo nejméně špatný a toho se držet. Pořád si myslím, že větrníky by z takového rozboru vyšly lépe než uhelné elektrárny.

Yurri No je pravda, že u moderních aut pochází většina emisí tuhých částic z pneumatik a z brzd. Dávno jsme vyřešili aby nešly tuhé částice z výfuku, ale oděr pneumatik asi jen tak nevyřešíme. Co se týče těch brzd tak možná další výhoda elektromobilů, které dokáží hodně brzdit rekuperací baterie, ale chce to tomu přizpůsobit jízdní styl. Ale samozřejmě EV nás nespasí a pořád zatěžují planetu, i když asi trochu méně než spalováky a navíc prostě ropa je dnes na světě vesměs ve špatných rukou, takže proč podporovat všelijaké pochybné režimy.. toť můj názor. Snad se podaří v dohledné době vyvinout nějaký nový systém bateriového ukládání energie, který je co nejvíce udržitelný. Lithiové baterie asi spíše nic moc...

384
# 20.02.2023, 11:59

JohnBattler
Co vím, tak se jeví dobře jakési vysokokapacitní kondenzátory - Super-kondenzátory používají místo dielektrika roztok elektrolytu umístěný mezi dvě uhlíkové elektrody se speciální pórovitou strukturou. Kondenzátory mezi každou elektrodou a elektrolytem tak efektivně využívají velkou plochu pórů, na které se uchovávají elektrické náboje. Super-kondenzátory lze více než milionkrát rychle nabít a vybít, jsou prakticky bezúdržbové a tím v sobě nesou velký potenciál pro vykrývání odběrů proudů v energetických špičkách.
Podmínkou ukládání energie do supravodivých cívek je nepřetržitě fungující kryogenní systém

Supravodivý magnetický akumulační systém využívá ukládání vyrobené elektrické energie do supravodivých cívek udržovaných pod supravodivými teplotami. Po nabití ze sítě může systém prakticky neomezeně dlouho energii skladovat, jedinou podmínkou je napájení a udržování výkonného kryogenního systému. Při dodávce energie zpět do sítě zajišťuje supravodivý magnetický systém velmi rychlou odezvu na požadavek a během okamžiku dokáže dodávat poměrně vysoký výstupní výkon, který například dokáže překlenout výpadek dodávky elektřiny až do spuštění jiného záložního zdroje. Zatím se tyto akumulační systémy s výkonem v řádu jednotek MW používají především v laboratořích a výzkumných centrech. Účinnost supravodivých indukčních akumulátorů se přibližuje k hranici 90 %.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.