Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Globální oteplování

109
# 02.02.2023, 13:28

palma
No, ono je to takový dvousečný. U nás třeba všichni, kdo mají nějakou louku, to dávají sekat chlapíkovi, co má koně a bere to na seno. Já tam jako jedinej mám kus úplně ladem a lítají tam pak modrásci (na štírovník). A všichni ostatní mně pak říkají, ať dám tomu koňákovi taky sekat ty svoje luka, že hospodaří udržitelně a já jim nejsem stavu vysvětlit, že až z toho i já udělám golfový hřiště, že bude s modráskama ámen. Teď se tam začali vracet i otakárci. Někdy si říkám, že nejlepší by bylo dávat dotace na nicnedělání.:D

272
# 02.02.2023, 13:45

palma
Určitě soláry jsou poplatné době boomu, už jsme o nich mluvili, líbí se mi průsvitné, organické, natáčecí, propojené rovnou s výměníkem tepelného čerpadla, v tom je spousta možností, ale to o čem mluvím výše by znamenalo změřit pomocí termokamery kolik vaše budova či pozemek generuje tepla a podle toho vás třeba i zdanit, z půdy odebrat vzorek a když nebudete lepší jako loni, tak nedostanete dotace, na to samozřejmě není nikdo připraven, i když je to technologicky velmi snadné, lidi by to nedali, tohle omezování ve stavbách je na ně moc, přesto je to nutné a podle mě naprosto bez debat, všechny dlažby, střechy, betony a plechové či asfaltové tmavé plochy jsou zralé na výměnu, proto jsem mluvil o přesměrování průmyslu, ale bez restrukturalizace zemědělské a lesnické půdy samotné zahrady nepomůžou, nejsem naivní, lidi myslí krátkodobě a na sebe, což mě třeba vůbec nezajímá (materialistům se spíš směji), ale jako vystudovaný ekonom vidím výhody pro restrukturalizaci průmyslu v ČR na takový, který bude výzvám v budoucnu úspěšně čelit, ale na to musíte vědět co nás čeká a to si myslím, že se už pěkně rýsuje.

109
# 03.02.2023, 08:12

palma
Akorát teda z hlediska chemie je to napsaný trochu krkolomně...
Do atmosféry se dostává tisíce let v ledu zadržovaný uhlík, navíc se uvolňují obrovská kvanta metanu.
Uhlík je prvek a methan je hmotnostně víc jak z půlky taky uhlík...
Ale jinak souhlas, prostě Sibiř je obrovská "konzerva" a když ji teď otevřeme, asi se podivíme, co z ní vyleze.

272
# 03.02.2023, 08:56

ludvicek
Byl jsem na školení o agrolesnictví a oni jsou prej dotace na nějaké pruhy medonosnejch luk, ale je to zmršený byrokratickým aparátem, takže když budete chtít pás širší, tak nedostanete nic, stejně jsou to symbolické částky, existuje i ten standart kvality zahrad říká se jim přírodní zahrady, pak jsou ještě permakulturní a já nevím co ještě, ale je to všechno pro hobbíky, kteří prokoukli tenhle náš růstový nesmysl (hodně ajťáci), jestli to tady s působením člověka na planetě chcete vidět trochu životaschopně, tak je vám jasné, že to musí být povinně a bez výjimek, doslova každý plán územního rozvoje katastru předělán, úředníci nedají ani za 10 let, natož aby to pochopili o co jde (10% nepomůže), já se svojí strategií 5Z bych byl za ultraradikála a z Agrofertu by mě brzo přejelo nějaké auto😉. Zemědělci jsou už tak buzerovaný ouřadama, že cokoliv navíc je v dnešním vypjaté době nad jejich kapacity a takhle to má hodně lidí, nemůžete jen tak odstavit traktor a zapřahnout koně, i když pro půdu by to bylo to nejlepší co můžete udělat, utužením je ohrožena snad čtvrtina půdy u nás, bez vyřešení tohoto se nepohneme dál, od žádného odborníka jsem nikdy neslyšel řešení, dají sotva Strip-Till.

386
# 03.02.2023, 09:13

Yurri
No, malý příklad, tady byly u lesa přemnožení hraboši, zemědělec tam nechal podrůst obilí a další nějaký zelený, teď je to tak týden, co tam vjel , udělal hlubokou orbu, což jsem poznal podle toho, že náš kocour nosil tři dny zasebou samý hraboše, v noci se tam nahrnuli divočáci, a teď to už vypadá, že je po hraboších, pole zeleně prohnojený a má chlapec prý nachystáno hromadu hnoje, kterým to pohnojí a pak zase provláčí a proorá, akorát že se vzpamatoval docela pozdě, už byly v tom poli žlutý suchý fleky kolik let.. tak uvidím naživo, jestli se to změní..jen kdyby se to dělalo tak jak to dělali staří sedláci, ti věděli..

No a ještě jeden čerstvý článek.. to je přesně to, proč jsem v tomto zatím spíše pesimista a budu asi ještě dlouho..https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-co-s...

A pak se někdo diví, že mě osobně se otevírá kudla v kapse při slově klimatický aktivista..:D https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-poradali-...
To je jako dojet domu ve Ferarri , vystoupit z něj a v tu chvíli je ze mne klimatický aktivista... konec konců. proč ne?:cool: je přece potřeba to oddělovat, ne?

272
# 03.02.2023, 21:43

palma
Bohužel apokalypsa je naprosto jistá, že si někdo v USA přihřívá polívčičku nebo si na aktivistu hraje mě vůbec nepřekvapuje, lidi mají jen plno řečí a práce stojí, milióny ať si strčí za klobouk, mě zajímá efekt v terénu, fungující půda a krajina a vím, že to jde kupodivu docela rychle, nic jiného mě ani moc nezajímá, protože jsem prošel prioritizací, už i ajťáci mají jasno:
https://m.instory.cz/veda/2135-podle-superpocitace...

386
# 06.02.2023, 12:27

Yurri
Jo, pěkné, a mám další zajímavost ohledně toho, že někteří vědci očekávali v současné době velké sluneční minimum, bohužel, je to zcela přehodnocováno, aktivita bude patrně velmi vysoká, protože byl prý při původní predikci upozaděn Gleissbergův cyklus, což vedlo k omylu, čili ani případnou novou "malou dobou ledovou" se nemůžeme již utěšovat, že by pomohla.. přikládám screen, je tam na konci predikce stará (zelená tečka) a predikce nová (modrá tečka) plus odkaz na případné pročtení - https://link.springer.com/article/10.1007/s11207-0...
odkaz není uplně nový, nová studie se dokončuje za použití současných dat..

byla změněna predikce současného slunečního cyklu
272
# 06.02.2023, 14:21

palma
Určitě nám nepomůže už ani svěcená voda, jediná možnost ochlazení je kolaps Golfského proudu, který je ale takovou spásou posledního soudu, protože -40ky a ješte větší sucho už nic co je venku moc nepřežije, a to i kdyby bylo v perfektní kondici, což ten substrát na polích zvaný půda a těch pár remízků tady v ČR určitě nejsou. Spíš se mi líbí zkombinovat to nejlepší ze znalostí

1) předkolumbovských civilizací (terra preta + kanály+vodní kapsle v horách+wallipini skleníky)
2) moderních technologicky vychytaných kombinací tepelného čerpadla země voda+solárních panelů+bokashi fermentorů)
3) šlechtění plodin, kdy se dá přejít na pěstování třeba trvalých travních kultur (pšenice+čirok...) s obrovským prospěchem pro půdní edafon a zadržování vody bez nutností každoročního obhospodařování
4) aplikace modelu Zdoňov rozšířit povinně na celou ČR a doplnit o agrolesnické systémy s důrazem na chov hosp. zvířat a protierozní strukturu v krajině (větrolamy).

Je dost smutné, že se pokoušíme za šílených nákladů cestovat a osídlit pomale Mars a okysličit tam atmosféru (Biosphere), ale nedokážeme pomoci mateřské planetě Zemi, která se díky nám zresetuje do podoby, kterou fakt nechcete vidět s otrávenými kyselými prázdnými oceány.

# 06.02.2023, 16:07

Kolaps Golfského proudu bych tedy zažít nechtěl, protože to by jenom vedlo k větší kontinentalitě v Evropě a tedy chladnější zimy a teplejší léta a to snad nikdo nechceme. Evropa byla rozvinutá právě díky svému mírnému klimatu, které je velmi mírné na to jak moc ležíme na sever. Jiné části světa, které leží okolo 50°s.š. jsou v zimě výrazně chladnější než Evropa a to převážně díky teplému Atlantiku.

Naštestí zatím nic moc nenasvědčuje tomu, že by měl Atlantik vychladnout a možná sice proud jako takový slábne, ale celkové anomálie teplot vody v Atlantiku jsou poslední dobou neustále kladné tzn. Atlantik je stále nadprůměrně teplý což je dobře -> Teplejší moře znamená více srážek.
Ovšem musíme se připravit, že ty srážky budou nerovněrně rozděleny a naprosto klíčové tedy bude zachytávání a zadržování vody v krajině. To je asi největší úkol, který máme před sebou my ve střední Evropě. Jižní Evropa bude spíše vysychat.

272
# 06.02.2023, 19:53

JohnBattler
Střední Evropa už vysychá a překvapivě rychle, viz můj nedávný odkaz, i vědci jsou překvapeni, malujete si to s GP narůžovo, podle mě je konečná koncem století, ať už postupně akcelerací globálního oteplování nebo náhlou stopkou GP, tak to totiž funguje, no a jelikož ostatní vyrovnávací mechanismy planety též kolabují, tak to je jak zrušit brzdy jedoucího vlaku, vůbec o tom nepochybujte, není sebemenší důvod k optimismu, vypíchnout jenom 1 bod jako zadržení vody v krajině (moje strategie 5Z) už sama o sobě nebude vůbec stačit, to je jako soustředit se jen na CO2, naopak je třeba provést úpravy v mém příspěvků výše všechny najednou a nejlépe v celé střední Evropě, nebavím se co je reálné, ale co je nutné.
https://www.meteorologiaenred.com/colapso-de-la-co...

272
# 07.02.2023, 16:34

Jinak tady to máte i od odborníka největšího:" česká krajina není připravena ani na současné změny klimatu, natož budoucí", co na to říci, tolik chytrých lidí, techniky a všechno je to k ničemu, jen hamty byznys:
https://www.obnovitelne.cz/clanek/2304/ceska-kraji...

109
# 09.02.2023, 09:29

JohnBattler
Jo, je to tak, západ USA a západ Evropy jsou vlastně nejteplejší oblasti vzhledem k zeměpisné šířce a opačně, východní strany kontinentů jsou vysloveně chladné. Takový Vladivostok na úrovni Splitu by mohl vyprávět (dávám schválně extrémní srovnání dvou míst ze 43. rovnoběžky). Ale i kdyby se Golfský proud zastavil, možná by to pro nás taková mrazivá katastrova nebyla, pořád máme 500 km vzdušnou čarou obrovskou masu vody v podobě Středozemního moře a ta by byla zřejmě na podzim pěkně teplá a čert ví, jak by to s počasím zamíchalo.

Yurri
Protože vody je celosvětově pořád stejně, musí se už začít stavět ty globální akvadukty (ale ne formou kanálu Dunaj - Odra - Labe). No ale to už je úplná utopie vzhledem ke globální politické situaci.

272
# 09.02.2023, 11:03

palma
Copak Markétka, ona je pouze ekonomka a je to strašně poznat, všimněte si, sama žádné řešení nenabídne, jen kritizuje, to umíme všichni a aktivisté fakt vinu za nic nenesou, spíše naopak, energetiku pohnojila současná garnitura (myšleno fosilní posledních 20 let), s úbytkem zdrojů GD počítal, ale sázka na současné OZE je dost omezená, hodně bych to rozšířil, panely a větráky nemám rád a elektroauta taky ne, ale nemůžete s vaničkou vylejt i dítě, GD je každopádně obrovská příležitost, jen hlupák by ji nevyužil, ať už si konečných nereálných cílech ohledně GO můžeme myslet co chceme, s vetšinou nejde nesouhlasit:
https://faktaoklimatu.cz/explainery/zelena-dohoda-...

Turecko je krásný příklad toho co říkám pořád, lidi vykašlete se na válčení, bude hodně práce s přírodními živly všeho druhu.

272
# 12.02.2023, 10:04

Pěkný popis toho, co vědci už dávno ví a co požadují, emise CO2 je třeba snížit na menší než 350 ppm, taková drobnost:
http://www.calla.cz/data/hl_stranka/ostatni/gzmeny...

Jinak zrovna třeba prof. Jan Hollan jasně řekl teď v Natuře, že civilizace tohle nemůže přežít, věnuje se problematice GO celý život a je expert na klimatické změny, sorry ale oproti nějakejm novinářskejm plkům úplně jinej level (aktuálně je pesimistický scenář do konce století podle něho opravdu nárůst v globále o 4-7 °C, i polovina by byla katastrofa).

# 12.02.2023, 14:36

Homo ekonomikus pořád nemá dost,
bazén, čtyři auta, co dál? Druhý dům v Chorvatsku, ať se auta projedou. Letecky do Řecka, zažít 50°C ve stínu (s ubytováním v klimatizovaném hotelu). Doma si pak nad skleničkou (vyrobenou v Číně) vína z Argentiny, s přáteli postěžuje, jak je drahý benzín a elektrika.

únor 2023 Chile, vlna veder přes 40°C, požáry

272
# 13.02.2023, 05:45

ACEOF ACES
To víme všichni že tenhle model je neudržitelný, ale zároveň dobrovolně žádné podstatné změny čekat nelze, lidé jsou naučeni v tomhle materiálním růstovém světě existovat (půjčky se musí splácet a na nich je kapitalismus postaven) a jakékoliv popírání tohoto vás nutně vylučuje na okraj, to si přiznejme, ona i ta strategie nerůstu má své mouchy:
https://www.voxpot.cz/kudy-z-krize-i-odkud-vyrostl...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.