Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Globální oteplování

33
# 26.01.2023, 22:44

neco pro ACEho.. :)
Lidstvo nasadilo zběsilé tempo. Za šest let vytěžilo celé 20. století
Svět by měl začít rychle brzdit ve spotřebě primárních materiálů, které se těží se země. Se změnami klimatu se může vypořádat, pokud se spotřeba sníží o jednu třetinu, tvrdí studie.


https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy...

je tam i (na seznam) relativne slusna diskuze.

Ja sem ale dost skeptickej k tomu, ze dojde ke snizeni spotreby globalne. Pokud nezasahne vyssi moc, tak to lidstvo jako celek jeste dlouho nedokaze. Oteze rychlyho rustu prebira po Cine ted Indie (v tuhle chvili uz pravdepodobne nejlidnatejsi stat sveta). A po Indii nastoupi jeste dalsi staty jizni Asie a nakonec Afrika.. pokud teda driv nedojde ke kolapsu civilizace..
Predtim ale jeste tu dobu, za kterou vytezime tolik co v celem 20. stoleti dokazeme o nakej ten rok zkratit.

386
# 28.01.2023, 10:03

Jeden článek do pranice... NOOA zveřejnila naměřené teploty z nově vybudované sítě stanic, trochu překvapení...https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-prum...
Například průměrná teplota na celé zeměkouli včetně oceánů za posledních sedm let klesala. Trend od roku 2015 do roku 2022 je podle NOAA pokles o 0,11 stupně za dekádu.
Holt ovšem taky záleží na tom, co se porovnává..a jaký graf se použije..
https://www.syrzdarma.cz/clanek/naucte-se-klimatic...

272
# 28.01.2023, 10:34

palma
Dobře tyhle nesmysly komentoval v diskuzi p. Šejna, jsou to typické kraviny popíračů, které vyvrátí i malé dítě, proč to takhle původní autor novinář Forbes manipuluje mě vůbec nezajímá, prostě je to blbost a že na to Neviditelny pes poukazuje je sice hezké, ale nejsme všichni idioti, to se bát nemusí;-)
https://www.ncei.noaa.gov/access/monitoring/climat...

386
# 28.01.2023, 10:43

Yurri
To ne, já to dávám kvůli tomu, že to ve své podstatě dokumentuje snahy o manipulaci z obou stran... zveřejním pouze data podporující to co chci, a vyděsím čtenáře ( či nadměrně uklidním), proto jsem dost často opatrný a skeptický, a leckdy se dostat ke všem datům, je problematické a navíc, člověk není natolik odborník, na to vše, aby se tím dokázal probrat k správnému výsledku, a neznamená to tedy, že se ztotožňuji s tím, že se otepluje... Teď jsem dostal hlášku od toho svého známého z dálného východu, že teploty na Sibiři za celý rok, díky extrémům v letošní zimě, zřejmě budou v normálu, ještě to přepočítávají podle oblastí, tak uvidím, co písne, našel konečně kanál, kudy bez nebezpečí komunikovat..

272
# 28.01.2023, 12:04

palma
Pravda je jen jedna bez ohledu na manipulace, na které jsem tady nedávno odkazoval a které trvají systematicky od 70-tých let i dříve, pravdu potvrzují vědecká data, která jsou naprosto zdrcující a vědci to dobře ví, nemá smysl to popírat nebo nějak vyvracet, to je debata hodná 90tek (časté diskuze v ČR), skeptický jsem taktéž, ale spíš v realizaci konkrétních opatření, která by měla účinný dopad na zpomalení současného trendu mířícího do pekla (doslova). Můj odkaz výše ohledně chování nadnárodních firem jenom dokazuje, o co jim ve skutečnosti jde, jsem tím naprosto znechucen a je jasné, že s tímhle přístupem nemáme nejmenší šanci, bohužel, nemanipulujte svým míněním, které tomu odmítá uvěřit (nemyslím přímo vás, ale lidi obecně), i tenhle filtr musíte odstranit a pohledět pravdě do očí (Matrix).

# 28.01.2023, 23:42

27.01.2023 Nový Zéland Auckland, bouřky, přívalové deště,
masivní záplavy, sesuvy půdy, stav nouze

# 29.01.2023, 02:28

palma
Ona je to pravda. Psal jsem to tu víckrát. Nejteplejší rok v historii byl 2016 a od té doby teplota stagnuje nebo mírně klesá. Bavím se o globálním průměru. Rok 2022 byl asi až 5. nebo 6. Nejteplejší v historii. Takže dá se na to koukat že se globální oteplení trochu zadrhlo.

Má to ovšem problém takový že pořád je o dost tepleji než bylo před 20-30-40 lety a taky se vyskytla vzácná 3 letá La Niña, která ma asi velký vliv. ALE sleduji poslední dobou teploty oceánů a v Pacifiku to jde rychle nahoru a zdá se, že La Niña brzo skončí. Uvidíme tedy jak dopadne rok 2023. Zatím je brzo říkat že se ochlazuje. Spíše si oteplování dalo malou pauzu a brzo se zase rozjede. 6 let je vlastně nic a jen malý výkyv v trendu, který poběží ještě mnoho desítek let i když začneme snižovat emise. Toť můj odhad a samozřejmě možná se pletu a jsou zde jiné síly co potlačí teplotu dále dolů... kdo ví.

272
# 29.01.2023, 08:37

JohnBattler
Data z celého světa jsou jasná, současné oteplení je tak 10x rychlejší než to přirozené na konci doby ledové, nyní už bychom normálně spíše klesali k dalšímu době ledové s vrcholem někdy za 20 tisíc let, k tomu bych se neupínal, protože je to časové měřítko co nás nemusí trápit, zajímal bych se o tohle století, to příští už raději ani moc ne.

Jinak RCP 8,5 už počítá koncem století s nárůstem až o 5,5°C v globále, tudíž u nás uprostřed kontinentu tak o 7°C, berte, že je to pořád průměr, extremicita maxim bude samozřejmě mnohem vyšší, klidně o 10°C.

Pro přírodu je mega kvapík nárůst globálních teplot o 1°C za tisíc let, to už je fakt sprint, srovnejte s tím co nás čeká, už jasné?

Světové teplotní anomálie za 140 let
A za 22 tisíc let, mrkněte na zadrhnutí Golfského proudu.
109
# 29.01.2023, 08:45

JohnBattler
palma
Teplota se dobře měří, ale zase neříká všechno. Když bude v hrnci voda s ledem a budete ten hrnec zahřívat, nějakou dobu bude teplota vody v tom hrnci 0°C (veškerá energie jde na tání ledu). Z měření teploty tedy vyčteme, že se "nic neděje". Samozřejmě, nechci srovnávat jednoduchý hrnec a planetu a navíc nelze ignorovat fakt, že máme nový normál o nějaký ten stupeň vyšší než z období 1961-1990. V tomhle nás rozsoudí jen čas.;-)

# 29.01.2023, 18:13

18. až 29.01.2023 Madagaskar, cyklón Cheneso až 110km/h,
intenzivní deště, rozsáhlé povodně, sesuvy půdy
leden 2023 Afghánistán, tuhá zima až -34°C

272
# 29.01.2023, 23:59

Jo a kdyby si někdo myslel, že přeháním, tak jukněte na www.klimatickazmena.cz, kde se podle modelů, které jak známe jsou ještě hodně optimistické, dají vyčíst třeba teploty už koncem století nad +35 °C po většinu měsíce července, bojím se co bude v srpnu nebo červnu, každopádně můžete sázet stromy jaké chcete, ale tohle je v kelu, dost těžko snesou změnu o 1-2 °C za století, natož během 15 let.
https://zoom.iprima.cz/priroda/stromy-nas-uz-nezac...
https://www.denik.cz/veda-a-technika/dopad-klimati...

supertropy jen v červenci, budu mít takhle klidně celou dekádu v 1 měsíci i na Vysočině
386
# 31.01.2023, 08:31

No, z hlediska individuální dopravy stojí otázka, zachovat jí, či ne? Pokud ne, počítejme se snížením životní úrovně, propadem HDP a věcí z toho plynoucím. (menší míra "solidarity", sociálních dávek a pod.. tedy zatím podle současného vývoje..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/expert-toyo...
A tohle je taky zajímavá záležitost, doporučuji dočíst a uvědomit si kapitolu o emisích minerálních aerosolů..další hřebík do...
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/historie/jak-velk...

272
# 31.01.2023, 12:31

palma
Tady třeba na Vysočině je všechno založeno na individuální dopravě, kdyby tohle bylo omezeno, byl to velkých zásah do fungování celého regionu, jakýkoliv stopstav by byl návrat o 100 let zpět, už teď díky topení dřevem a uhlím jsme se posunuli hodně zpět a to nemluvím o tom, v čem vůbec lidé topí. Už jen transport stavebních materiálů natož výroba představují obrovské emise, stavebnictví má opravdu velké a tady někdo řeší 18% ušetřených emisí CO2 oproti běžným spalovákům? Dyť je to úplně směšné a jen hra na přínos pro klima, pozitivní dopad nebude vůbec žádný, jen otěry pneumatik jsou 100 x horší znečištění než výfukové plyny, stejné jako ty podvodné certifikáty nadnárodních firem, cíle a priority jsou úplně jinde, banky ta lejstra ale vyžadovat budou, to by jim šlo.

# 31.01.2023, 12:44

No je potřeba si uvědomit, že celý náš ekonomický a sociální systém je neudržitelný. Není to jenom o osobní dopravě. Většina z věcí co používáme k nám byla přepravena přes půl světa a plus je třeba vzít v potaz, že než se vyrobily tak ty součástky také cestovaly a ty suroviny ze kterých jsou součástky také cestovaly třeba přes půl světa atd. atd.

Obnovitelné zdroje také mají své nevýhody ve výše uvedeném a rozhodně nerostou v lese a též zatěžují planetu. Topení dřevem beru jako velmi pozitivní věc, protože je to opravdu jediný čistě obnovitelný zdroj (snad kromě zátěže planety při výrobě motorovky a krátkém transportu dřeva).

Takže pokud je pro většinu z nás omezení osobní přepravy (tzn. auto do každé rodiny) příliš velké omezení tak je už jasné, že jsme jako lidstvo prohráli a kolaps ekosystému a lidstva je jenom otázka času. Je třeba přijmou fakt, že moderní konzumní způsob života je neudržitelný.

Podle mě jsou 3 řešení jak může lidstvo přežít:
1) Vrátit se opravdu životním standartem o 100 let zpět - to asi nehrozí. Samozřejmě mohl by to být řekněme takový upravený historický standart s kvalitnějším zdravotnictvím a školstvím. Ale rozhodně by to nemohlo být ve stylu konzumu jako dnes. Auto by neměl téměř nikdo a asi ani většinu elektroniky co dnes používáme atd.
2) Brutální redukce populace. K tomu asi není co dodat a do toho se nikdo nepohrne.
3) Čekání na zázračné technologie, které nám přinesou téměř neomezené zdroje energie a téměř neomezenou možnost recyklovat všechny materiály.

Tedy zdá se mi, že nám nezbývá nic než čekat na tu 3). Po cestě se můžeme snažit žít o trochu lépe a např. místo ropy využívat soláry a větrníky, ale k naprosté udržitelnosti máme sakra daleko.

272
# 31.01.2023, 15:34

JohnBattler
Lidstvo neumí spolupracovat a takový Číňani, Indové nebo Brazilci pojedou vždy na svém písečku, tudíž bodu zvratu klimatu bude zcela jistě dosaženo a nelze to zvrátit, tím bych začal, mantra CO2 tím samozřejmě padá, protože nelze vytrhnout 1 bod a na ten se soustředit, planeta má tolik provázaných a na sobě závislých procesů, o kterých víme kulový, zvlášť o oceánech, tudíž je sázka na 1 bod z CO2 z podstaty chybná a odsouzená k neúspěchu, i když EU zaslouží pochvalu za snahu😉. Osobně bych to zrevidoval od cíle, nejdůležitější bych dal
1) trvalé zúrodnění půdy a obnova půdního edafonu (vím jak)
2) obnovu biodiverzity (ví se jak, je i v současném Green Dealu) a
3) zajištění funkčnosti malého vodního cyklu v krajině, tyhle 3 body musí mít absolutní prioritu, na to navázat dotace a odklonit průmyslové aktivity tímto směrem. Bohužel by tohle byla tak radikální změna, že tak 4/5 lidí by s tím nesouhlasilo, zapomeňte třeba na zastavování nových pozemků atd. atd., lidé se nebudou chtít vzdát svého komfortu za žádnou cenu, uvědomělých z principu je minimum (max. 10%) a přesvědčených po katastrofách je málo a lidi negativní vytěsňují (vlastnost).

# 31.01.2023, 16:51

To je jednodušší představit si katastrofu, než že bychom mohli žít jinak.
Jestli podstatně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu, tak si tu katastrofu nebudeme jen představovat.
Ještě zatím není pozdě,
ale času není nazbyt.

272
# 02.02.2023, 12:47

Střední Evropa je naprosto jasná, nikoliv náhodou jsem vypsal všechny priority v mém minulém příspěvku, energetika, průmysl i zemědělství jsou na těchto bodech vysloveně závislé, skoro všechny lokální civilizace v minulosti na to dojely, tahle krize bude kolosální, vím co to je chytat veškeré volno každý litr vody, jen tato cesta je cesta k záchraně, ale na hrdinu si nehraju, 1 zahrada to nezachrání, ale milion už ano, jde o princip.
https://www.denik.cz/veda/vedce-desi-sucho-a-nedos...

386
# 02.02.2023, 12:56

Yurri
No, k úvaze by bylo, když už je stavba nového baráku schvalována, aby vznikly i podmínky pro připojené pozemky, nepovolit plné dlažby, klidně udělat podmínky, včetně třeba "zadotování" jakési udržitelné zahrady či půdy, když už stejně všechno dotujeme, je to smysluplnější, než dotovat soláry, či příspěvky na m2 zúrodněné půdy, podle stanovených standardů.. jak říkáte, podklady by jste mohl dodat třeba i vy.. (a říkám to bez ironie, myslím to opravdu vážně a fér..) Jo dobrý to nápad.. milion zahrad pro lepší život..:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.