Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Globální oteplování

40
# 07.01.2023, 16:25

Tohle je zajímavé.

:oblak:cyklonální počasí -17,6%
:slunce: anticyklonální počasí +12%

klimatická změna
klimatická změna
czech globe
272
# 07.01.2023, 18:44

Aura1
Uschneme, anticyklóna v letních měsících bude znamenat dlouhé horké a suché počasí s pouze rizikovými bouřkami (supercelami), pak jednou za čas to vypláchnou povodně jako tuhle na Z Německa, sleduju to od 90-tých let, klidně 5 mm za letní měsíc, to je konečná pro vegetaci, vlastně neustálý stres, teplé zimy sice prodlouží vegetační období, ale pro produkci ovoce to dorazí jarní mrazy a zeleninu budete muset mít pod závlahou + výpar převáží nad srážkami, stane se z toho postupně přirozeně polostep, na polích polopoušť, protože je půda obhospodařováním zdevastovaná, stejně jako lesy, je potřeba úplný opak, zapomeňte na nějaké udržitelné prostředí a zisky zúčastněných - o to už dávno nejde, jen to ještě neví, až půjdeme na nárůst o 0,7-0,8 °C za dekádu, tak můžete dělat co chcete a stejně nebudete zvládat dopady, začne kolabovat vodní hospodářství zásobující obyvatelstvo pitnou vodou hlavně jejím znečištěním řasami. Říční systém funguje jako cévní soustava, zastavět to přehradami nepomůže, spíš odvodní povodí, řešení je jasné, vodu zadržet a půdu zúrodnit na maximum do hloubky (chování jako houba) a zajistit celoroční vegetaci na maximálním ploše republiky, nejlépe skoro všude (zelené střechy domů, odrazivé zpevněné plochy světlé barvy, modrozelená infrastruktura).

40
# 07.01.2023, 19:16

Yurri
Jsem zvědavý, zda se časem naplní ty pesimistické scénáře a jak to ovlivní život obyčejného jednotlivce.
Čistě teoreticky si dokážu představit posun směrem k polopouštnímu klimatu jako třeba v Turecku přijde vždy extrémní bouřka a přijde přívalová povodeň. Vegetace čím dál víc usychající povede k výrazné změně biotopu a nepůjde s tím nic dělat, když bude příliš horko a sucho. Taková dramatická změna bude ovšem probíhat postupně a nenápadně, nikoliv z roku na rok, ale za nějakou dobu se to může dostat do bodu, kdy to bude zcela evidentní a nezpochybnitelné, až začnou usychat pořád větší plochy a bude se to násobit.

272
# 08.01.2023, 08:56

Aura1
V tomhle vám modely nepomůžou, vlna veder v letech 2015-2018 v ČR znamenala 30 tropických dní, ale podle nejpesimističtějšího scénáře RCP 8,5 k tomu mělo dojít až koncem století, neumí počítat složité provázanosti a pozitivní zpětné vazby a ubývání tlumících kapacit ekosystémů a oceánů. Upravenější modely mluví o nárůstu o 6-7 °C do konce století, ten je řekl bych realistický, pesimistický chápu nárůst nad těch 7 °C, zatím to vidím tak nárůst do konce století o 5,5 °C v průměru, u nás uprostřed kontinentu samozřejmě víc, je to tak 3x tolik co je uznáváno jako kritická hranice a bod zlomu, to není strašení a odpovídá to mému očekávání a důrazu na mnou výše zmíněná opatření, musí to být absolutní priorita, každý den hraje roli, nemůžeme čekat na pomalý zkostnatělý byrokratický aparát, který udržuje status quo, to dávno není o rybičkách v oceánu, kdo tohle neví, tak je těžce mimo, neušla mi žádná bouřka od poloviny 80-tých let a už v r. 2002 jsem poznal, že je s atmosférou něco špatně, ty srážky vypadávaly evidentně jinak a od té doby jsem přešel na jiný režim, z módu sledování do adaptačního😉.

386
# 09.01.2023, 06:54

Hmmmm a už je to tu, sítě neutahnou spotřebu pro tepelná čerpadla a pro elektromobily, kdepak soudruzi ze SRN udělali chybu? A tohle, bohužel vede EU i nás do záhuby..https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-...
A to se ta jejich green idea ještě ani pořádně nerozběhla..:D

109
# 09.01.2023, 07:16

Yurri
Aura1
Protože jsme v situaci globální změny, bude se muset aplikovat globální řešení. Ostatně akvadukty stavěli už za Říma. Státy budou provázány sítí zavlažovacích "ropovodů" a bude se holt za vodu platit. Nakonec s táním ledovců bude vody globálně spíš přibývat.

386
# 09.01.2023, 07:28

ludvicek
No, třeba Izrael je zase na špici, pomocí slunečních elektráren plus odsolovacích zařízení vyrábí pitnou vodu a je jí už tolik, že se rozhodli přebytky pouštět do toho jejich vysychajícího jezera, moře, aby ho doplnily, takže, v praxi vyzkoušeno, přímořské státy by měly pěkné výdělky a zlepšily by si HDP..;-), ovšem, neřeší to přiblblou elektromobilitu a green deal, díky tomu se společnost zpomalí a zmenší se konkurenceschopnost, jsem zvědav na řešení hlav pomazaných..:cool:

109
# 09.01.2023, 07:31

palma
Já jsem mírný optimista a očekávám, že jakmile opravdu začne Evropě "týct do bot", převáží zdravý rozum. Snad, doufám.

# 09.01.2023, 13:53

Já nejsem takový pesimista ohledně Green dealu a OZE obecně. Je pravda, že na OZE opravdu sedí ta trochu hanlivá zkratka Občasné Zdroje Energie.. ale myslím, že nebude tak těžké technologicky přizpůsobit síť tomu aby se spotřeba konala v době kdy bude výroba. Všichni by časem měli dostat 4 fázové elektroměry a domácnosti budou se "smart" technologiemi, které poznají ze sítě kdy je energie přebytek a podle toho se budou spínat různé spotřebiče např. tepelná čerpadla aj. To samé firmy přizpůsobí výrobu počasí a prostě na zimní měsíce sníží výrobu a budou fungovat více přes měsíce kdy je větší OZE výroba. Trochu vzdálenější budoucnost jsou plně robotické továrny, kdy se roboti prostě zapnou když je levná energie a vypnout když je drahá..

Evropa nemá svoje zdroje fosilních paliv a nemáme moc jinou cestu než OZE. Samozřejmě nějaký základní výrobní zdroj zde být musí a tím by mělo být jádro. Bohužel Němci jsou zmagoření a jdou tvrdě proti němu. Snad se v tomto ohledu situace změní a nějaké ty nové bloky se začnou brzo stavět. Nyní vidím jako velkou chybu předchozích vlád, že už dávno nejsou nové bloky v ČR vysoutěžené. No jo ale ono se pořád říkalo, že při těch cenách elektřiny co bývaly se takový jaderný blok ČEZu nikdy nezaplatí a bude to stát dotovat. Tak dnes jsme úplně někde jindy a nové bloky se při současných cenách elektřiny vyplatí. Musíme jednat rychle.

Jinak taky nejsem extra velký fanda elektromobilů a spalovací motory bych nezakazoval, ale myslím že v určitém ohledu mají EV využití a byť rozhodně nejsou pro každého tak v určitých je jejich využití bezproblémové. Např. pro mě by bylo EV super. Funguje pracovně tak, že jezdím cca obden a spíše kratší vzdálenosti v průměru 50 km, takže pro mě je EV super. Každý druhý den bych si ho nabil doma zdarma z FVE a jezdím na velmi čistou energii. Ale jak říkám toto není pro každého a spalovací motory nemůže zakázat dokud nebude nahráda na podobné bázi. Bateriové EV nejsou řešením pro všechny.

272
# 09.01.2023, 16:49

JohnBattler
To je úplně jedno jak pořešíte energetiku v ČR, s globální změnou klimatu to nehne ani o píď, kdyby vám šlo jako i mně o energetickou soběstačnost ČR, tak jsme na 5-6 nových jaderných blocích, což je absolutně nereálné, současnou vlnu módy OZE vidím jako reakci na válku a zrychlení Green Dealu, který je založen na odstřihnutí se od totalitních států.
Globální řešení nikdo nemá, protože každý stát by musel dělat něco jiného a nikdy je nevynutí nikdo pod sankcemi a silou (závazky jsou dobrovolné), takže je veškerá snaha předem odsouzena k neúspěchu.

# 09.01.2023, 17:54

Yurri
Každý musí začít u sebe. EU prostě a jednoduše může fungovat na OZE + jádro v budoucnu docela dobře. Bude to ovšem chtít vůli a změnu našeho chování. A to odstřihnutí od totalitních petro-států je taky významný faktor.

Jinak ano globální řešení nikdo nemá a prostě naše civilizace je neudržitelná tak jak směřuje. Ale každý by se měl snažit sám za sebe.

# 10.01.2023, 08:48

palma
Takže co navrhujete vy věčný skeptiku? Pálit uhlí a ropu a plyn donekonečna? Mimochodem to nejde, protože nekonečno jich není. Navíc já jsem nepsal nic o tom, že jsou OZE levné, ale psal jsem o tom, že by se na nich dalo fungovat pokud změníme naše základní vzorce chování a přizpůsobíme spotřebu výrobě.

386
# 10.01.2023, 09:08

JohnBattler
Od začátku navrhuju, jaderky a v tom případě i malé modulární reaktory, třeba u větších měst.. a porovnat s oze (bez dotací a příplatku za OZE) co vyjde v horizontu životnosti jednotlivých systémů levněji v přepočtu na Kw, to ať je postaveno.. Jak přizpůsobíme spotřebu výrobě? V zimě se nebudeme koupat, v noci nebudeme nabíjet elektromobily, v létě nebudeme zapínat klimatizace, atd. atd, zajímalo by mne jak by se ta spotřeba a podle čeho modulovala, budu péct v troubě pokrm, a plesk, vypnou mi to na dálku... no protože...to není cesta...a spoléhat se na uložení energie... gigabaterie pro střední město, co někdee zkoušejí, stojí víc jak elektrárna o stejném výkonu, akorát že ta produkuje prakticky pořád, kdežto ta baterka max.36 hodin, a pak se musí týden nabíjet..a to musí ještě stát u té elektrárny..

# 10.01.2023, 09:13

palma
S jaderkami souhlasím. Ale nesouhlasím že všechno má být jenom o penězích. Ono se špatně spočítá kolik mají fosilní zdroje skutečné náklady když nevíme jaké škody páchají na životním prostředí.. samozřejmě OZE také zatěžují životní prostředí a solární panely a větrníky nerostou v lese. Nicméně celkově mají stopu nižší než fosilní zdroje..

Každopádně tenhle přístup, že všechno jenom přepočítáváme na peníze je právě naše zkáza a největší nevýhoda kapitalismu. Snažíme se mít vše co nejlevnější a většinou to odnese příroda, kterou do těch cen výrobků či služeb nikdo nepočítá (resp. její zátěž tam nepočítáme).

386
# 10.01.2023, 10:05

JohnBattler
Ono taky jde o peníze, protože každý lobbuje za to své, takže bych byl pro výběrové řízení, cena za větrníky, či soláry,apod.,plus náklady na likvidaci apod.. versus jaderka, porovnat stejný výkon, a výrobu v čase, protože jinak (mimo bioplyn, vodu, a s odřenýma ušima pelety a dřevo) považuju OZE za doplněk energetického mixu, ale ne za nosnou osu výroby energie...pak totiž budeme potřebovat o to větší záložní kapacitu, což je na prd a zcela neekonomické..

# 10.01.2023, 17:57

Stavba dalších elektráren, včetně jaderných, je kontraproduktivní, to by vedlo k dalšímu zvýšení rychlosti globální změny klimatu, která nyní probíhá. Ještě více by se zvýšila síla a četnost jejích ničivých dopadů i problémy s provozem a chlazením elektráren, odstavovaly by se.

Teplota v Evropě se za posledních 30 let zvýšila více než dvakrát proti celosvětovému průměru a její nárůst je nejvyšší ze všech kontinentů na světě.

Antarktického mořského ledu ubylo natolik, že jeho minimální rozsah byl nejnižší za 44 let satelitního sledování.

# 12.01.2023, 14:26

No, Titanik měl o 100 let smůlu.

272
# 12.01.2023, 14:51

palma
Určitě není důvod k optimismu, přesně jak říká tenhle vědec, voda bude holt novodobé zlato, panely to fakt nezachrání, ani jiné technologické vychytávky, a to jim fandím, ale tak jednoduše to fakt nefunguje:
https://www.voxpot.cz/bez-lesu-neprezijeme-je-naca...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.