Tady jeden odkaz, aby bylo jasno..https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/klima-ek...
Diskuse o počasí Globální oteplování
andy206
Ano je to pravdivé tvrzení, je to dokonce ještě méně (asi) nicméně data jsou z roku 2020, tedy již ovlivněno covid.. takže by jinak byly o krapet vyšší, takže do těch 15% s nadsázkou.. plyne z toho že snížit by se mělo alespoň o 24 gigatun k dosažení rovnovážného stavu, co s tím udělá eventuálně oteplení, není uplně jasné, nejspíš nic, jsou tam pro a proti..
Z toho lze vypočítat, kolik procent z celkových emisí bylo za rok 2020 absorbováno:
795 / 811 * 100 = 98 %
zdroj obrázku a dat: https://www.epshark.cz/clanek/6696/98-procent-lids...
Upřímně ten článek pod Sharkem mi připadá trošku "zvláštní". Např. závěrečný odstavec, kdy jsou osočováni profesoři či Akademie věd ...
Jinak k CO2 od lidí (článek ze 2018):
https://www.realclimate.org/index.php/archives/201...
"Since the beginning of industrialization, the CO2 concentration has risen from 280 ppm (the value of the previous millennia of the Holocene) to now 405 ppm.
This increase by 45 percent (or 125 ppm) is completely caused by humans."
andy206
Tak ono je tam vidět, kolik toho CO2 zůstává ročně více v atmosféře ( za nějakých deset let je tam navíc celá jedna roční produkce celé planety v součtu) , čili, pokud se to sečte za ty roky, tak patrně k těm hodnotám vyšších koncentrací dojdeme, navíc, a možná proto žehrá dotyčný na vědce, není bráno v potaz to, že třeba nižší zalednění, plus vyšší koncentrace CO2 je doprovázena vyšší rozpustností CO2 ve vodě, a to docela o dost, což je na jedné straně dobře, na druhé straně to způsobuje vyšší kyselost vody obecně.., plus je více pohlcován rostlinami ale zároveň jsou lesy a pralesy plundrovány, ale zase je více řas v oceánech... by mne zajímalo, jak se doberou přesných čísel.. a těch vlivů tam bude daleko více, třeba, zda se započítá CO2 a metan z rozpouštějícího se permafrostu na vrub člověka, či přírodních dějů, to by pak taky dalo hezké rozdíly... pak se jednotlivé výstupy mohou pěkně rozcházet... vůbec nerozporuju zvyšující se koncentrace CO2, neb je to jasně měřitelné. Ale v původním článku na Idnesu je to především o tom, že si na tom zájmové skupiny neskutečně mastí kapsu.. a to že jo..to mne štve..
CO2 je minoritní problém. Daleko větší skleníkový efekt dělá vodní pára. Obsah CO2 jsou promile. Co planetu otepluje je slunce a jeho činnost, množství vodních par a člověkem produkované teplo z lidských činností a pálení fosilních paliv. Každý kouřící komín je horký, každé město produkuje obrovské množství tepla. Do řek vyléváme teplou vodu. To teplo se musí někde projevit. Vytěžíme každý den 90mil barelů ropy a velké množství spálíme. Plus tuny uhlí a miliony kubíků plynu. Každý den......
xeno
Tak to se také připočítává, jen tak mimochodem, položte ruku na povrch louky v létě a položte ji na plochu slunečního panelu,.. na tom panelu ji neudržíte... no a takové soustrojí větrné turbíny taky pěkně hřeje.. produkce tepla, pokud chceme elektřinu a pohyb, se nezbavíme, fyzikální zákony, holt...
No a v tomto odkaze se dá najít v podstatě vše potřebné..https://www.iea.org/reports/world-energy-outlook-2...
léto 2022 Evropa, nejtepleji od počátku měření (1881),
extrémní sucho, požáry
Času není nazbyt.
Nesmysl, doporučuji dostudovat, důsledky jsou dramatické a jsou vidět všude kolem pokud nejste teda slepý a hluchý, ČR je úplně jasná, viz třeba zde:
https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-cr
https://www.klimatickazmena.cz/cs/o-nas/aktuality/...
Co se má dělat třeba v sektoru zemědělství, všechno se ví, ale realita o ničem:
https://www.klimatickazmena.cz/cs/adaptace/zemedel...
Olson11
Je 20 let celkem jasný, je na tom shoda jako na ničem jiném, bohužel opatření jsou jen na papíře, vize pěkné, samé uhlíkové kecy a ve skutečnosti se devastace prohlubuje, protože nikdo si nepřeje bolestivou nápravu bez ohledu na náklady, lidé se neumí chovat proaktivně a počítat s nejhorší variantou, vezou se na vlně růstu HDP ve stylu homo economicuse debiluse, na to samozřejmě dojedeme a mladá generace to správně tuší, je to nevyhnutelné, ale to vám na summitech samozřejmě tvrdit nebudou, budou se řešit zástupné problémy a odvracet pozornost od nepříjemných témat, na to mám ale alergii.
Yurri
Co se týče zemědělství tak tyto závlahy na jižní Moravě se dělají často špatně a to že se kropí i za dne kdy se většina odpaří. Kousek od Hustopečí u dálnice je pole, kde to vidím pokaždé, když jedu kolem. Přitom je pod meliorací a stačilo by nainstalovat regulační prvky přímo na drény, nebo do šachtic. Rozhodně by to vyšlo levněji než mít zaplá čerpadla 24/7 Udělala by se taková podzemní nádrž vody ze, které by rostliny čerpaly vláhu a voda by se neodpařovala v takovém měřítu jako když se jedna o vodu na povrchu.
To jen takové info pro možný vývoj diskuse .
ACEOF ACES
Času je plno, odpočet běží od věky věků a pořád dál a dál...https://kalendar.beda.cz/kronika-povetrnosti
A je na tom moc hezky vidět, že čím více si lidé postupně dokázali předávat informace, tím více těchto událostí je zaznamenáno, zcela normální jev..
Crazzyn
Určitě budou muset být nějaké podzemní nádrže a z těch pak zavlažovat, zemědělci asi dostanou na tuhle jednodušší závlahu nějaké dotace a nebudou si to komplikovat. Já řeším úplně něco jiného, líbí se mi určitě podzemní kapková závlaha, v tom mém experimentální záhonu ale zkusím 4 kapsle každou ze 2 keramických květináčů k sobě přilepených, po propojení svrchu a napojení na IBC by to mohlo fungovat viz zde:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/zavlazovani-svepo...
31.12.2022 až 02.01.2023 Evropa, teplotní anomálie 10 až 20°C
překonány národní rekordy
ČR až 19°C, Polsko až 19°C, Bělorusko až 16°C, Nizozemsko až 16°C, Lichtenštejnsko až 15°C, Litva až 14°C, Dánsko až 12°C,
Lotyšsko až 11°C,
na tisících stanicích překročeny rekordy
Španělsko až 25°C, Francie až 24°C, Německo až 19°C,
Ukrajina až 18°C
ACEOF ACES
Více tepla = méně paliva = méně emisí. Bylo by dobré místo strašení spočítat, o kolik klesne spotřeba uhlí (topných olejů, plynu), když se v zimě oteplí o 1 stupeň. Oteplováním zároveň bojujeme proti spotřebě fosilních paliv. Ideálem je "tropická" energetika, kde se jen vaří a svítí
(nadsázka k zamyšlení).
ludvicek
Více tepla = větší spotřeba energie na chlazení = větší emise, vlny veder mohou mít i v Evropě na svědomí tisíce životů, Tolasz zde říká hezky o důležitosti krajiny oproti elektromobilitě, která nám nepomůže:
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3465585-mame-tr...
Tuto rychlou globální změnu klimatu, která nyní probíhá, způsobuje naše obrovská spotřeba. To my svojí obrovskou spotřebou způsobujeme, že extrémní počasí rychle nabírá na síle a četnosti; vedra, sucha, požáry, bouře, cyklóny, tornáda, krupobití, přívalové srážky, sesuvy půdy, povodně, záplavy, teplotní extrémy, anomálie aj.
Naše obrovská spotřeba zásadně mění veškeré prostředí (nejen atmosféru) v globálním měřítku a má rozhodující vliv na rychlost globální změny klimatu.
Příroda jakou jsme znali, se už nedá zachránit. Ale rychlost globální změny klimatu, lze dostatečně snížit a dále jí nezvyšovat, výrazným snížením naší spotřeby, lze zmírnit sílu a četnost jejích ničivých projevů, které nyní nabírají na síle, jinak už my zažijeme, jak se naše společnost, státy a civilizace začnou hroutit.
Je potřeba snížit na polovinu svojí spotřebu energií, paliva, pohonných hmot, vody, potravin, masa, dřeva, zboží, surovin.
Ještě zatím není pozdě,
ale času není nazbyt.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.