Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Globální oteplování

81
# 10.10.2019, 18:11

JohnBattler
Ano, vždy se najdou dobráci, kteří jiný než rádobypravdivý názor zesměšní, hodí na něj nějakou tu špínečku a to by bylo, aby to nedejbože někdo vzal vážně:D

81
# 10.10.2019, 18:13

palma
:D Tohle mě baví, máš výborné hlášky ?

407
# 10.10.2019, 18:29

charlie
He, jen tak stranou, pamatuju si, je to tak asi dvacet let, jsem četl v nějakém časopise, že ruští vědci se zabývají myšléénkou, že na oběžnou dráhu umístí obrovská zrcadla(z nějaké plachty, či co) a pomocí nich zahřejí Antarktidu a budou tam moci dobývat vzácné nerosty... myslím, že by se to dalo dohledat..:cool:

296
# 10.10.2019, 21:21

Hoši věnujte se něčemu konstruktivnímu, teď byla na ČT24 diskuze o kůrovci a opět reportáž z jihu Vysočiny, jakožto nejhůře postižené oblasti a bylo jasně konstatováno, že za poslední 4 roky chybí 1 rok srážek, každý rok deficit kolem 150 mm, takže žádné ty kecy některých meteorologů, že srážek je stejně a jen je tepleji, kdeže, srážek bude za chvíli klidně o polovinu méně, už o tom píšu roky, klidně 100 mm za půl roku. Na tohle se připravujme a já chci slyšet konkrétní sypání návrhů na ideální složení větrolamu, ideální složení produkčního ovocného lesa, ideální jedlé keře, plodiny pro zemědělce, představuji si to na míru půdě jako takovou interaktivní mapku, abych kliknul a tohle vše na mě vyjelo, nic užitečnějšího pro obyčejné lidi podle mě nevymyslíte.
Nikdo ale v diskuzi neřekl jasnou věc, vykácením a vytěžením ten les drancujete, už jen pojezd těžkou technikou je průser a ty staleté stromy si nezaslouží prodat za babku do Číny, úplně krvácím když tohle vidím, to jsou naše lesy, naši předci je zasázeli pro nás, pro každého z nás, protože les má mraky funkcí a každý má právo nejen na vodu, ale i na les, který vodu zadržuje a bez něhož žádná nebude, to je ale evidentně nad chápání všech státních úředníků a kůrovců na ministerstvech, kteří jsou v zajetí režimu homo economicus debilus. Tohle myšlení z 80 a 90tých let musí zemřít, bohužel zřejmě i s původci, jenže na to není čas. Ty stromy by luxusně posloužily při sázení nových sazeniček, ušetřilo by se mraky substrátů a vody atd., fakt jsem do běla vytočený, byl tam graf tržeb, hlavní majitel Lesy ČR z toho měly hafo let mraky miliard zisku, tak ať teď nemluví ani slovo o penězích, protože se na to měl připravit, jako každý rozumně uvažující a zkušený hospodář, dostat se mi tyhle lidi pod ruku, tak budu nepříčetnej jak Turek v Sýrii.

1
# 10.10.2019, 21:29

Já jsem už dříve napsal svůj konstruktivní návrh.

12
# 11.10.2019, 01:57

Yurri, takže váš názor je tam na jihu Vysočiny nechat ty rezavé a sežrané stromy nechat stát, ať se ten brouk v klidu přestěhuje třeba k nám nahoru, a sežere i naše ještě celkem zdravé lesy. Fakt děkuji...

296
# 11.10.2019, 08:48

Rezna85
Ne, brouk strom nesežere, jen se vyrojí pod kůrou v lýku a přesune se rychle dál, když se nepodchytí prvotní stromy, tak už je pozdě, kupodivu na stojato vydrží mnohem dýl než na hromadě, jen to vypadá blbě. Rozpůlil bych je a větší plochou je dal do země po vrstevnici přerušovaně vedle sebe jako cihly s prostorem mezi. Houby by to bylo začaly rychle rozkládat a eroze by nehrozila, do kapes mezi řádky bych sázel, bude se tam krásně držet voda, kůru a bordel bych nadrtil a nechal na povrchu zetlít, jako termiti při suchu v pralese, jednoduché, účinné, jen musíte malinko přemýšlet a ne jen poslat harvestor a po mě potopa, ušetří se strašně materiálu při výsadbě a ty zetlelé stromy slouží pak jako ochrana před vysušením, jenže rozhoduje economicus debilus, brát prachy za prodej to ano, ale sázet druhově a věkově rozmanitý smíšený les, to už je moc práce a výmluv. Nejsem žádný ekolog, ale zahrádkář, ale když mám uříznout kus živé větve, tak mě to strašně mrzí a mejt les, tak za něj budu dejchat, úplně samozřejmě a přál bych si, aby stejnejch byl celý Václavák.

407
# 11.10.2019, 15:34

Yurri
Jo, ale to by se musela změnit legislativa, která ukládá to dřevo pokácet ( protože stojící ohrožuje poflakující se turisty a sběrače všeho možného) , dále pak je povinnost to zalesnit, a když si tam při práci někdo zlomí nohu, a šetření odhalí, že to dřevo nebylo odklizeno, tudíž je vina na straně vlastníka, tak se za ten pracovní úraz jeden nedoplatí.. Pak se už jeden nediví, že se začínají pozemky- lesy docela prodávat, třeba na Šumavě už obce odkupují desítky hektarů od drobných vlastníků, a velké firmy též, malý vlastník - málo peněz - velké náklady - konec.. nevidím to optimisticky, protože velcí to budou chtít mít rychle zalesněno, takže se to zase rozjezdí, do jílu se narvou sazenice a nějak to už dopadne..
Dneska bylo veselo v Praze u Edenu, naše babča mi volala, protože jela na nákupy před víkendem, tímto protestujícím aktivistům děkuji, protože jsem ji musel nakoupit na Kladně, jelikož jí autobus vyklopil asi kilometr od nákupáku a zpátky domů to měla taky kilometr, až nějakýho uvidim ležet na silnic, asi mu náhodou šláplu na koule, nákup tam vezu zítra ráno, čímž projedu cca 80 km navíc... pak tam v koloně stály dvě sanitky, co jeli dolu od nemocnice, jelikož houkaly, předpokládám, že jely k případu, asi měli zpoždění, nějakej plynař tam řval, že jim rozbije držku, protože jede k úniku plynu a nabádal policii aby činila, ta naštěstí, činila, a to že docela rychle.. asi za dvě hodiny se kolony rozjely a zvolna se rozptýlil i oblak smradu z vejfuků, co tam za tu dobu protestu vznikl. Ať žije ekologie a respekt k druhým...
Jinak, tady odkaz pro pobavení, jak je to s tím omezením "výfukových plynů" u zaoceánských lodí od roku 2020 od kdy je musí omezit...https://www.info.cz/magazin/zaoceanske-lode-budou-...
A aktivisti tleskají, že se jim podařilo prosadit u lodí, to co u aut..:D
Omlouvám se předem za sarkasmus, mám dneska blbou náladu, vzhledem k tomu, co vidím okolo...:!!: Jdu odškrtávat v kalendáři, rok 2031 se blíží...:D

407
# 11.10.2019, 15:52

BARTAB
Jednostranný pohled na věc, to je váš problém, ostatně, stejně jako u Gréty a dalších aktivistů, mají svůj názor, ostatní je nepřípustné... ohledně toho vína... doporučuji toto https://www.rehabilitace.info/zdravotni/cervene-vi... ve víně je pravda, (naši předci nebyli žádní trubci), okoštujte, a uvidíte jaké je to s tím rokem 2031 a tak podobně. ostatně, pokud se ho dožiji, tak se na rok 2031 docela těším, stejně jako na jiné roky, vždycky je naděje, že to bude dobrý ročník!:cool:

407
# 11.10.2019, 16:45

BARTAB
Jo, kdysi jsem se zúčastnil, coby pozorovatel, schůze SSM, naprosto stejné vyjadřovací schopnosti od tehdejšího předsedy, jen při tom ještě bouchal do stolu...o vás nemá co vypovídat, protože jste se nikterak neprojevil,takový nějaký, člověk bez vlastností, bych řekl..gratuluji Vám, s tím se dneska daleko dostanete, predikuji Vám třeba úspěšnou kariéru v parlamentu EU, či nějaké neziskové organizaci, takové lidi tam potřebují jako sůl..Dawe přestal psát, a máme tu BARTABa..:D (Dawe byl lepší) a to by bylo asi tak vše, co jsem Vám chtěl sdělit.

81
# 11.10.2019, 20:35

BARTAB
palma má pravdu, nějak se vymáčkni, nikdo ti nerozumí.

407
# 11.10.2019, 20:56

Tak právě absolvuji zajímavou diskusi, a ještě ji prodlužujeme, sedíme tu ve čtyřech, nad vínkem a dobrotama. Ukázal jsem zde sedícím tuto debatu, nejsou to klimatologové, ale jeden je ekonom, druhý chemik a třetí je instalatér, plus já , správce veterinární kliniky..
četli a četli, leckteré termíny neznali, tak jsem se jim je snažil objasnit, snad se to povedlo.
Obzvláštní "veselí" však způsobil nápad, snížit spotřebu společnosti, tedy lidí. Vyplynulo z toho následující, lze změnit, ne snížit spotřebu potravin a lze snížit plýtvání s nimi, vychází to z denní potřeby kalorií, tedy dle tabulek 2000 kcal. celosvětově se plýtvání potravinami odhaduje na cca na jednu miliardu tun..v přepočtu na cenu za tunu to dělá 20 000,-- to je v ceně konečné to je 20 bilionů korun, tedy cca bilion dolarů.. pokud se tedy o tolik méně vyhodí, nebude proveden obchod za jeden bilion dolarů cca, doplatí na to především chudé zemědělské regiony.
dále pak kdyby se celková spotřeba společnosti snížila například o 20%, což není tak moc, znamenalo by to zásadní snížení příjmů států, zásadní snížení důchodů, výdajů na lékařskou péči, na chudé spoluobčany, omezení studia na vysokých školách, středních školách a konec konců snížení kvality výuky na základních školách. Přidávám jeden odkaz na statistiku výroby apod, je tam leccos, jen pro představu jak ta produkce běží.. aby jsme si uvědomili co omezíme..https://www.worldometers.info/cz/
Toto omezení ovšem neznamená, že o to omezíme emise CO2, protože teplo, světlo, budeme potřebovat i nadále, a leccos dalšího také.. Dále by vznikla docela velká nezaměstnanost, odhad cca 15% celosvětově, došlo by ke snížení příjmů obyvatelstva obecně. Snížil by se ovšem i věk dožití, což by zase působilo pozitivně na rozpočty.
Pokud by se měla zachovat HDP muselo by dojít k razantnímu zdražení produkce, viz. elektromobily u kterých se tak již děje, společnost by se musela smířit s tím, že koupě určitých položek by se stala dostupná pouze pro úzký okruh solventních kupujících. energie by obecně podražily, voda taktéž, s tím i náklady na bydlení, v rozvinutých státech by se snížila porodnost. celkové snížení světového HDP..by bylo patrně někde okolo 15%, podhodnocený nástřel díky nedostatku dat a nemožnost předpovědět reakci vlád jednotlivých států světa (daňové úpravy, růst cen, inflace a hyperinflace), předpoklad vysoká inflace..takže to se v malé kostičce skrývá pod pojmem omezení spotřeby..celkově by to bylo na objemnou knihu, docela dobře a zajímavě se tu bavíme..:) a teď to hlavní, jak zařídit to snížení spotřeby, tady byl návrh, zvýšit razantně ceny, na to byla oponentura, že bude následovat požadavek odborů na zvýšení platů. plus porušení sociálního smíru, rabování, nevraživost mezi různými sociálními třídami, občanské nepokoje, války..

Možná proto okolo toho našlapují vlády států po špičkách, Jak z toho kruhu ven, kdo poradí!:!!:

# 11.10.2019, 21:11

palma
Jako bych cetl neco od ekonoma, ktery prijme pro ochranu klimatu jen takove opatreni pri kterem to neovlivni (negativne) HDP. Tahle zaslepenost ekonomickym rustem bude zkazou lidstva. Planeta neni nekonecna a proto mi a nase ekonomika nemuze donekonecna rust.

Je treba si uvedomit ze nas nezchrani zadne zazracne technologie, ale jedine kompletni zmena naseho mysleni a ekonomickeho systemu. Coz si dnes nikdo nedokaze predstavit, ze existuje neco lepsiho nez globalni kapitalismus. Jenze presne tenhle system nas zene do zahuby. Na prvnim miste je zisk. Pokud ma lidstvo prezit musi byt na prvnim miste udrzitelnost.

Tedy musime vse delat s ohledem na udrzitelnost - lokalni produkce, snadna opravitelnost produktu, (temer) neomezena recyklovatelnost atd. atd. Jenze dnes se proste vyrobi v Cine kram na jedno pouziti, preveze se pres pul sveta a za chvili se vyhodi na skladku... podrezavame si pod sebou vetev.

Vy delate z toho ze by ekonomika ci zamestanost klesla o 15% pomalu konec sveta a mate vlastne pravdu. Pro vetsinu spolecnosti by to byl velky problem. Ten kdo je pripraven zit sobestacne by to zvladl a ja se za nekoho takoveho povazuji. Jestli vy se tohoto bojite tak pripraven nejste.

407
# 11.10.2019, 21:40

JohnBattler
Vím o čem mluvíte, na svém prostoru se snažím taky o co největší soběstačnost, ale byla to ještě, ode mne už opravdu poslední, reakce na BARTABa,navíc podpořená přáteli, ukázka toho, co znamená použití termínu "snížení spotřeby", zda si to uvědomuje, a zda si uvědomuje míru toho, jak ho to zasáhne osobně. Já jsem už ve svých 55 letech otrkán událostmi docela dobře, momentálně domlouvám odkup pozemku od zdejšího zemědělce přímo u našeho plotu, pravil, že už to nezvládá, tak jsem ho naťuknul, jestli to vyjde budu mít dalších 2500 metrů čtverečních, s tím už se dá něco dělat..Práce na tom se nebojím, baví mě to..a suseda taky, uděláme "družbu"..:D

407
# 12.10.2019, 09:42

Yurri
Tak jsem zase po ránu na něco narazil, jako slovo do pranice mi to připadá docela dobrý, pro začátek...https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/britanie-green-...
Momentálně se připravuji na celodenní rachotu na zahradě, pak mě ještě čeká dostat ze země tak dva metráky brambor...:!!:, jsou eko, :D .
Jinak muj strýc trvá na predikci dlouhého podzimu, tak uvidíme..
Jo, a na závěr, něco pro pobavení, takhle se vydělávají peníze a ukládá CO2.. až navěky.. hlavně to správně naimpregnovat..:D https://www.tronio-reb.com/products/149

296
# 12.10.2019, 21:50

palma
Pěkná debata u vínka, rád bych se přidal, z vaší reakce ale není zřejmý jeden problém, kdo říká, že lidi konzumují jen to, co potřebují, a to obecně, nejen co se týká nutné výživy, redukujete něco, co nikdo redukovat nechce, lidi kupují často co vůbec nepotřebují, říkám tomu konzum, je to jako droga, jen to jako s těmi auty, lidi jen tak svého miláčka nenechají stát v garáži, i kdyby stála ropa kdoví kolik, i kdyby nebylo na chleba, tak tím autem pojedou, protože budou chtít ukázat, že na to mají.

Stejnou drogou je růst HDP pro ekonomiku, po minulé krizi nedošlo k ozdravení postižených sektorů a k odstranění příčin minulé recese, jen se problém zabalil, přeprodal, zamaskoval, ale nejde ho vymazat, tisknou se peníze jako když si šleháte další a další lajnu jednu za druhou a přitom jste na JIPce, paní Šichtařová vám to vysvětlí, to je její obor.

K omezení spotřeby je třeba lidi tzv. pozitivně motivovat, už někde se prý navrhuje místo daně z příjmu zavést tzv. uhlíkovou dan, nebo zadotovat vázaný CO2 v zeleni, zastropovat spotřebu na obyvatele s mnohem levnější sazbou v nižších spotřebách, určitě vás toho taky napadne mraky nebo třeba i ten pitomej kompost může obec vykupovat od zahrádkářů za dobrej peníz, prostě cokoliv, když budete chodit makat do lesa, tak třeba na to dostanete volno v práci něco jak když darujete krev, prostě každá blbost se počítá, tady je v provozu nějaká účtenková loterie, to je taková konina, přitom by to šlo tak krásně vymyslet a nabalit na emise nebo zeleň a lidi by to bavilo, obchodovat s tím jako se stravenkama, proč nemůže mít zaplacenou dovolenou ten co sází stromky v lese, proč to musí bejt jen ten, kdo prodává lidem to, co nepotřebují, chápete ten rozdíl? Máme hafo pojišťoven, proč nezaloží nějakou na tohleto, mám milion nápadů na tohle téma, to dáte určo taky.

A k tomu kůrovci, vždyť už teď se mění doba, do kdy je nutno osázet les znovu, je tady naprosto bezprecedentní kalamita a nemůžete nutit vlastníky se chovat jako by se nic nedělo, legislativa vždy bude pokulhávat za realitou a jako vlastník lesa bych chtěl být vždy o dost kroků vepředu a ne čekat na nějaké schválení a potvrzení, nemám rád tento strnulý přístup, tíhnu ke guerilla gardeningu, prostě akce za každou cenu, odpočet běží (myslím tím na záchranu krajiny a vody)

Tenhle pán ode mě asi opisoval, o paradoxu i o něm slyším poprvé v životě, ale tvrdím už hodnou dobu naprosto to samé, i o žalobě jsem tady nedávno psal, asi uděláme hromadnou, protože takhle okrádat daňové poplatníky přece není humánní ( a ti mladí jim budou ještě tleskat, telata)
https://www.info.cz/svet/cech-chce-zalovat-eu-kvul...

43
# 12.10.2019, 22:47

Jak se casto argumentuje - ve stredoveku se pestovaly v CR melouny - zrovna jsem jedl jeden ze zahrady ;-) Vazne neni chladneji.

296
# 13.10.2019, 05:11

Mike11
Taky jsem si pár melounů vypěstoval, jdou i tady na Vysočině, ale na mě moc bumbaj.

Jinak během středověké teplé periody (950-1250) teploty dosáhly nebo i přesáhly současné teploty, globálně ale současných hodnot nedosahovaly. Největší teplotní maxima byly tehdy v oblasti Severního Atlantiku, Jižního Grónska, Euroasijských arktických oblastí a některých částí Severní Ameriky a tato maxima byla výrazně vyšší, než průměry teplot v těchto oblastech na konci 20. století (za období 1961–1990). V některých oblastech, jako je centrální Eurasie, severozápadní část Severní Ameriky a (s menší jistotou) také v oblastech Jižního Atlantiku došlo naopak k anomálnímu ochlazení.

Studie Manna ukázala, že v jižním Grónsku a v některých částech Severní Ameriky bylo v letech 950 až 1250 tepleji, než bylo v letech 1961–1990, v některých oblastech dokonce tepleji, než v letech 1990–2010. I když na většině severní polokoule bylo v letech 1400–1700 chladněji, tak v Labradoru a izolovaných oblastech USA bylo i v období Malé doby ledové přibližně stejně teplo jako v období 1961–1990.

To jen tak pro ilustraci, jak je klima v různých dobách proměnlivé a když mi někdo ve vší vážností argumentuje proti GO, že jako támhle kdysi bylo tepleji, tak ho něčím majznu, ať se vzpamatuje.

87
# 13.10.2019, 08:51

Yurri
"Zkušenosti s platností Jevonsova paradoxu pak částečně vedly v osmdesátých letech minulého století i k formulaci takzvaného Khazzoom-Brookesova postulátu (podle jmen jeho autorů), který říká: zlepšení energetické účinnosti, které jsou z nejširších důvodů ekonomicky odůvodněné na mikroúrovni, vedou k vyšší úrovni spotřeby energie na makroúrovni."

K. Marx a B. Engels také ve své době formulovali převratné teorie a dnes jsou s ostudou zapomenuti.

Mě by zajímalo jakou berličkou by musel autor podepřít svou teorii v dnešní době pro Evropu. Reálná čísla ukazují přesný opak. Energie je v Evropě víc než dost. A v podstatě se s ní neuvěřitelně mrhá. Snižování energetické náročnosti a přechod na nízkoemisní zdroje energie jsou alfou a omegou celé problematiky snižování emisí.
Samozřejmě pokud do úvah zahrnete světově nekontrolovaný růst populace pak to problém neřeší. Tento problém je potřeba řešit jeho kontrolou.

407
# 14.10.2019, 09:31

Něco "aktuálního" o čem jsem tu psal někdy v půlce prázdnin, že je tam až o 12 stupňů tepleji, teď když začíná mrznout, tak prej je to taky sranda, mrazem se to zvedá a praská do hloubky, jestli mi přijdou fotky, tak je sem šoupnu, jo je to veselé, navíc i teď na podzim je to prý nezvyklé, chvíli je tam už minus 20 a pak tam najednou foukne fén, který má +5 až +8, říká ten známej, že tohle tam prakticky celý život nezažil...
https://www.lidovky.cz/svet/na-sibiri-rychle-taje-...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.