Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Globální oteplování

380
# 09.10.2019, 14:08

BARTAB
Kopírováním taky ne.

1
# 09.10.2019, 14:56

Jistě, ale ty odkazy a citace příspěvků, jsou o tom, jak by se dal ten odpočet zpomalit nebo i zastavit.

380
# 09.10.2019, 15:18

BARTAB
dám vám sem tabulku teplot z historie zeměkoule, plyne z ní , že tu už bylo daleko tepleji a že to zdejšímu životu ve vývoji ani nějak nevadilo, co vy na to.

tabulka vývoje teplot na zemi v době před naším letopočtem..
268
# 09.10.2019, 15:43

palma
Tabulka pěkná, ale interpretace chybná, tepleji na planetě sice bylo, ale jestli se díváte na dobu před 500 mil. lety, tak to už můžete skončit u pár miliard, kdy tady byly samé sopky a planeta byla po vzniku pěkně rozpálená a nemá to vůbec žádnou vypovídací hodnotu, z hlediska člověka je potřeba se podívat na max. pár desítek tisíc let, když už chcete vidět graf střídání dob ledových, tak max. pár set tisíc let (a to jen pokud vás zajímá těch pár procent genů z neandrtálce, které všichni máme)

http://vtm.e15.cz/klicova-role-oxidu-uhliciteho-v-...

A tady něco pro fajnšmekry, kam se ale hrabe víno na můj léčivý likér:
https://mojelahve.cz/clanek/mala-doba-ledova-a-pri...

modrá je prům. teplota na zemi, žlutá je CO2 a červeně teplota na Antarktidě
1
# 09.10.2019, 15:52

Jestli rozumní lidé nepřestanou do roku 2031 přitápět, tak do roku 2100 vymře většina lidí, potom bude tepleji jako už v historii zeměkoule bylo a bude zde žít asi tolik lidí jako tenkrát.

268
# 09.10.2019, 17:14

BARTAB
Depresivní typy by měly dobrovolně z tohoto světa odejít, fakt jen zbytečně čerpají zdroje, které mohou využít kreativci. Ona ta teplota není ani takový problém, pokud teda není +40 ve stínu, ale ty 3 měsíce to holt budeme muset asi vydržet, člověk je docela přizpůsobivý tvor, spíše jde o vodu a potraviny.

42
# 09.10.2019, 17:25

Problém bude migrace, v takové Indii jsou již teď běžně teploty přes 50C a co bude za několik desítek let? Nepůjde tam žít. Dále hurikány budou každý rok ničit celá města na pobřeží, důkaz jsou letos zdemolované Bahamy, nicméně to se posune dále k pobřeží USA kde žije mnohem více lidí, oni nebudou chtít znova stavět na pobřeží kde jim to za rok hurikán opět zničí a později zaplaví oceán, také budou migrovat do vnitrozemí.

Rostliny se nárůstu teploty nepřízpusobí, budou extrémní sucha a extrémní záplavy, nebude jídlo.

Přijde ekonomická krize, lidé nebudou mít peníze na jídlo, kterého bude nedostatek. Začne rabování, války a vymírání..

Takto hezky vidím já budoucnost, pokud se nic nezmění :)

Je mi 23 let. V roce 2070 tu ještě možná budu. ;-)

380
# 09.10.2019, 17:34

Yurri
Aneb, jak se dělá ten "správný" graf..:)
https://kremlik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=253287

Nejsem klimaskeptik, to opakuju, a snad je to i znát, jsem pouze klimarealistik a tak prostě porovnávám..teď jsem si pustil rozhovor s těmi hochy z pátečních demonstrací, chápu, že jsou mladí a zapálení, taky jsem kdys byl, než jsem došel na první schůzi zelených po roce 1989 a druhá věta která zazněla byla" a s kým eventuelně půjdeme do koalice.. komunistů je pořád dost a jsou taky nalevo", tak jsem poděkoval za informace a zase jsem odešel...
a od té doby si ověřuju pro a proti, těch nejasností je hodně, a z
těch 96% vědců potvrzujících oteplování je pozoruhodně hodně placeno z grantů na výzkum oteplování planety..
Takže se nám otepluje, to ano, takže proti tomu něco dělám, děláme, snažíme se, ale "důvěřuj, komu věříš, prověřuj". platí to furt...
Takže tady jiný odkaz
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

a teď. kde je pravda? hledejme tam kde se to protne to bude...:D
Mimochodem, víte, že klimatické závazky plníme lépe než sousední Německo?:!!:
To je neplní skoro vůbec, ale zvyšuje zase svoje HDP, to jo.

268
# 09.10.2019, 17:34

Mike11
Přesně tak, kdyby se dalo vypěstovat kdeco a byl dostatek vody, tak proč se nepřestěhovat že, domů se dá jezdit jen v klidných měsících jako na dovolenou, v případě Baham to ale budou muset být betonové bunkry, protože vysavač 300km/h zničí naprosto všechno, takových míst bude hafo, ale jak říká manželka, tak ať sakra ti vědci vymyslí urychlené řešení a já to budu dodržovat a já přidám, za co jsou sakra placeni, za monitoring nebo za způsoby řešení?

42
# 09.10.2019, 17:44

palma
Kremlík je známý tím, že neumí pracovat s grafy a následně je vykládá po svém, velmi zjednodušeně ;-) Publikuje na portál http://www.osel.cz/ a na tom webu jsem od něj pár článků četl, následně mu to vyvrátili v komentářích a nedokázal si to od argumentovat, protože nemá znalosti klimatologie.

typicky
http://www.osel.cz/10676-vedro-v-parizi-srovnani-1...

"důkaz" že se neotepluje, jeden den v 20 století bylo v Paříži téměř stejné teplo :D

http://www.osel.cz/10103-klementinum-opravdu-nejte...
nebo tady, typická manipulace - srovnává graf s globální teplotou s teplotou v Praze v srpnu, použil různé stupnice..hlavně že to vypadá jako "pravda" přitom srovnává dva úplně rozdílné grafy..

Ten graf z Klementina je pravý, ovšem pokud se použije celoroční teplota a použije se 11 letý průměr, ve skutečnosti je tepleji o 1,5C než teplá perioda v 19 století,kterou prezentuje jako stejně teplou: https://magazin.gnosis.cz/wp-content/uploads/praha...

Ale tohle je všeobecně problém, když se jako důkaz ne-oteplování bere zdroj z blogů a názorových článků..vždy je tam něco nepřesné, zavádějící interpretace, nedostatek důkazů, vynechané věci a data atd.. a pak to neznalí lidé berou jako "pravdu" která se nedostala do médii, protože jde o nějaké "spiknutí alarmistů" :(

271
# 09.10.2019, 20:14

Mike11

Tak hodnotit zmenu klimatu jen na zaklade toho, jestli je prekrocena maximalni hodnota, to je taky ulet. Nejteplejsi leta jsou tam uvedena, rozdily jsou male. Co treba podivat se, jestli je rekneme 10-20 nejteplejsich let rovnomerne v case rozlozeno, nebo se kumuluje.

Zmena dlouhodoba se da posoudit pomoci urciteho trendu (linearni, kvadraticky, exponencialni atd.) plus jeho statisticka vyznamnost (pravdepodobnost, ze nejde o nahodu).

Klouzavy prumer za nekolik let (1 az 201 let, vzdy liche cislo, hodnota vzdy plati k roku uprostred) take dost napovi.

Existuje i neco jako nehomogenita rady, tepelny ostrov, coz se da posoudit - v Praze je 5 stanic ruzne tepelne ostrovnich, v Klementinu byl vzdy.

A ten Pariz, srovnavat dlouhodoby trend na zaklade dvou extremnich let. Evidentne bez znalosti klimatologie a statistiky.

Na Klementinskou radu je uz tech grafu tady dost (teploty, srazky, pocty dnu, klouzave prumery, sezonni prumery):

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4723-Klementi...

Grafy ukazuji zcela jasne.

Popravde, osel.cz za moc duveryhodny zdroj nepovazuji.

271
# 09.10.2019, 20:32

Mike11

Skutecne ne jen v Indii, ale hlavne na blizkem vychode roste pocet dni s maximem +50 a vice. V nekterych mistech uz muze dosahovat cervencovy normal +40 (prumerna teplota).

Pri pobrezi stoupa i absolutni vlhkost a teplotni index (pocitova teplota). Tam, kde je +50, byva vzduch suchy, ale v Indii jsou mista, kde maxima doahuji na jare +35 a rosny bod az +30.

Trend 1989-2018 podle GHCN Monthly Gridded Data, trend otepleni za 10 let. Blizky vychod, Balkan, Cerne more, tam je to jasne (a zesileni medikanu nad Cernym a Stredozemnim morem). Arktida a Antarktida tam ma chybejici data. V Arktide je ten trend otepleni nejrychlejsi, v Antarktide statisticky nevyznamny pokles, i kdyz mozna uz ne.

Trend Svet 1989-2018:
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/09_2019...

Stejny trend, jenze za delsi obdobi 1901-2018:
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/09_2019...

76
# 09.10.2019, 21:00

Yurri
Nezapomeňme, že globální oteplování je především byznys a ano jsou připravená řešení, která jsou pro danou skupinu lidí další velký byznys.
Nedělejte si iluze o tom, že neexistují technologie, které jsou schopny i ohřívat rozsáhlá území, třeba Arktidu?, nachází se tam pod ledem obrovská množství nerostných surovin a Rafani se nemohu dočkat, až se bude konečně kutat.

268
# 09.10.2019, 21:17

palma
Větší koninu jako váš první klimaskeptickej odkaz jsem dlouho nečetl, se vší vážností se tam tvrdí, že se od 2. sv. války v Grónsku, na Sibiři, na Antarktidě atd. vůbec neoteplilo, to se nedá vůbec brát vážně, z manželky si dělám legraci, protože mi před 10 lety něco se vší vážností přečetla o konspiračních teoriích o chemtrails a koukám ono to ještě existuje. Ten led v Grónsku taje protože se asi ochlazuje ne? To samé klimaskeptik, nechápou, že vůbec nejde o teploty v minulosti, na to s.. pes, kdy bylo v minulosti na planetě 7mld. obyvatel hm? Tak o čem se tady bavíme, sledujme laskavě vztah CO2 a oteplování, to jediné jsme schopni ovlivnit (zatím bohužel teoreticky)

Druhý odkaz od pana Ače bych s klidem podepsal a souhlasím s každým slovem, opravdu nechápu, jak může mít s jasnými fakty někdo problém, ty lidi jsou strašný zmatkaři.

268
# 09.10.2019, 21:21

charlie
To je jasný, zatím to vidím na naprosto zbytečné podřezávání si větve pod sebou (automobilový průmysl), sice se šlechetnými úmysly, ale těmi se vždy dláždily cesty do pekel.

380
# 09.10.2019, 22:06

Yurri
Však taky říkám, že nejsem klimaskeptik, že porovnávám, a dal jsem tam ty dva odkazy programově, proti sobě ,(ostatně jsem tu dával před časem příklad ze Sibiře, kde se letos oteplilo opravdu neskutečně) takže se omlouvám, za zavádějící odkaz, ale určitý účel to splnilo, uvažovat nad tím, co kdo kde vyplodí...tiká nám odpočet. ten se neozval....:) nicméně, z hlediska vývoje klimatu se chystám na další subtropické rostliny ve volné výsadbě,,, kaki už jede..i když to až tak subtropické není, tak snad nějaký ten kokos..:D, ale až tak za deset let...:D jinak další důkaz oteplování, špačci vesměs ještě neodletěli, nyní decimují úrodu pozdních hroznů na Moravě, a předpokládá se, že tu budou zimovat, minulá léta ,podle kroužků, tu již část přezimovala.. takže graf, negraf, praktický příklad..tak jak se přizpůsobuje příroda, bude to muset udělat i člověk, ten kdo to nedokáže, skončí.:!!:

268
# 09.10.2019, 22:27

palma
Jasný, ale i do opozice bych bral jen relevantní názory a ne zjevné plky, rád bych je někde dohledal, ale většinou skončím u 1. odstavce, asi jsem moc kritickej, klidně posílejte, třeba se v tom někdo najde;-)
Já musím přijít na tu terra pretu a pěstovat na ní zeleninu, kterou můžu klidně i 2x ročně vysázet a pak to vysledovat jako přísadu do výsadby u nově vysázených keřů a ovocných stromků, mohlo by to mít zajímavé účinky, mnohem lepší než teď ty moderní efektivní mikroorganismy, ale nechci to zakřiknout, mám svoje teorie.

# 10.10.2019, 17:35

Tak uz mam v GO jasno. Cele je to podvod korporaci co otepluji Arktidu aby tam mohli tezit ropu a aby nam prodavali "zelene technologie" jak nam tu napsal Charlie. :D :D V teto diskuzi zaznivaji velice zajimave nazory, ale bohuzel tihle konspiracni teoretici se najdou vsude.

380
# 10.10.2019, 18:04

BARTAB
Ale kdeže, jsem dalek mít mánie a slyšet odpočítávání všude, kde se nacházím, jsem dalek mít deprééze z roku 2031, jsem dalek toho, za každým rohem vidět někoho jak přikládá pod kotlem..stačí mi, že v místní vinotéce došel můj oblíbený Blauburger barrique, to mne opravdu nas...o.:)

380
# 10.10.2019, 18:09

JohnBattler
No, asi jsem našel zdroj - František Běhounek - projekt Scavenger
V románu Projekt Scavenger (SNDK 1961) se autor vrací do současnosti. Příběh se odehrává v Antarktidě a prvkem SF je zde vynález, s jehož pomocí chce vědec Jaurain přitáhnout k povrchu Země elektrony z Van Allenových pásů a rozmrazit jimi led, ukrývající ložiska rudy. Přístroj však napáchá víc škod než užitku a přivodí posléze zkázu i svému vynálezci. :cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.