Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Globální oteplování

272
# 05.04.2022, 15:54

palma
Bych mu dal lehký trest, zasadit co spálil jím založený požár a starat se o něj do vzrůstu do původního stavu. Těch úmyslnejch bylo ale určitě minimum, březen byl pekelnej, už aby vyrostla nová vegetace, souhlasím s tímhle pánem, hlavně ten konec o nutnosti pěstování v uzavřených prostorách: https://www.dotyk.cz/magazin/david-attenborough-ko...

# 07.04.2022, 23:14

To, že se zrovna díváme jinam neznamená, že se globální změna klimatu zastavila. Klima se rychle mění v globálním měřítku a čas běží. Pokud tento čas promarníme, tak za několik let ztratíme šanci na svojí záchranu a už my zažijeme, jak se hroutí státy a civilizace, jakou známe, pod ničivou sílou extrémního počasí. Času není nazbyt, odpočet běží.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

386
# 09.04.2022, 15:57

Yurri
Jedna vedlejší poznámka.. půda bude co nevidět k nezaplacení, tedy, dobrá půda.. manželka řekla, že si zasadí kytky do květníků (máme takové větší květníky..50, 70 litrů apod, aby to vypadalo a nemuseli jsme to zalévat třikrát za den. když je vedro..):D. No naložila si tři pytle po 70 ti litrech, nekoukla na cenu a frrr k pokladně.. tam jí vypadly oči z důlků.. 780,- Kč..(Baumax).. když to dovezla domu, tak jsem se chechtal.. jo budu teprve na další sázení míchat s kompostem, pískem, rašelinou, i tím uhlem.. to jsem jí ale včas neřek..lituju nějakou babku v důchodu, muškáty s korýtkem, zeminou a sazenicema ji vyjdou bratru 500,-- za kus sakum prdum..to už je k pláči... zase.. Jinak jsem dostal semínka nějaké tykve Blue Hubbart, prý je to chuťově dost dobrý plody okolo 5 - 7 kg, a dobře uskladněná vydrží snad až do jara, tak jí už chystám místečko, ve skleníčku už pustila lístky, tak pak pujde ven..hokkaido už taky vylezla, uvidím, co kde ještě najdu, co by mohlo být perspektivní a dobré..Tak zatím..

272
# 09.04.2022, 18:18

palma
Blue Hubbart je koukám dost podobná té mé oblíbené Sweet Meat Oregon Homestead, která se dá skladovat prý až rok a má mnohem tlustší dužninu než obyč hokkaida + není F1, letos jí srovnám s běžně dostupnou šedou Grey Queen od Sema. Ten hrubej povrch by mi trochu vadil (loupání, nečistoty). Určitě jsou lepší profi substráty ala Florcom, ale stejně přidávám přesátý Alginit, Clonoplus nebo jemný vermikulit a trochu zeleného supresivního s houbama. Biouhel bych tam nepřidával vůbec, ten teď teprve budu míchat s koňským hnojem a potřebuju experimentovat s pevností uchování živin v něm, protože to je alfa a omega všech výzkumů po celém světě.

K tématu posílám výborný článek, lépe bych to nenapsal: https://a2larm.cz/2022/04/pet-duvodu-proc-nas-zele...

# 12.04.2022, 22:17

10.04.2022 Filipíny, tropická bouře Megi, záplavy, sesuvy půdy

386
# 13.04.2022, 07:33

Yurri
Jinak,.. trošku mne začíná jímat hrůza, kam až ta robotizace doleze... tohle by mne nenapadlo, že už je to v praktické fázi,.. jo sběrači už za pár let nebudou zapotřebí, naopak bude poptávka po mechanicích a elektro mechanicích..:D, https://www.stoplusjednicka.cz/roboticke-zemedelst...

272
# 13.04.2022, 20:55

palma
Tak když vidíte ty vysoké stromy, tak proč nevyužít levné drony, pro mě opět jednodruhová plantáž=špatné řešení, ale místo pouště bych to bral, drobná inovace. Lepší je ta fólie, co vyrobí elektřinu kdekoliv ji nalepíte nebo ten startup Bioo, který vyrobí elektřinu z půdy pro senzory, které při suchu aktivují třeba zavlažování nebo aplikaci postřiku proti škůdcům, ideální to mít ve skleníku, skladovat to pak v kondenzátorech nebo v nádržích se speci roztokem, který tu energii kdykoliv po odpaření vyrobí, takhle 4 inovace v 1, to by se mi už líbilo mnohem víc, v terénu mix agrolesnictví a agrivoltaiky, studuju el. vodivost biouhlu v půdě, pro kořeny zajímavé benefity.

# 14.04.2022, 15:59

Hodně by mě zajímalo kdy překonáme rekordní rok 2016, který drží prvenství jako globálně nejteplejší rok v moderní historii. 2020 je těsně v závěsu asi jen o 0,01°C ale 2021 už byl chladnější o dost a 2022 zatím jede v podobné trajektorii. Takže vlastně stačí jedna delší La Niňa a je odmazáno 6 let oteplování... které mělo stále nabírat na obrátkách.

Nechci vůbec zpochybňovat, že se otepluje a že za to může člověk. Ale pořád si myslím, že víme ještě velmi málo o různých mechanismech jak na to planeta Země reaguje a možná, že oceány pohltí více tepla než jsme si mysleli a uloží ho někam hluboko, kde ho ani nezměříme. Zkrátka čekal jsem, že to půjde rychleji. 2022 zatím dle mého názoru na rok 2016 či 2020 s téměř 100% jistotou nedosáhne. Uvidíme až bude další El Niňo co to udělá a kdy zapíšeme nový nejteplejší rok v historii. Momentálně je prostě oteplovací pauza už trvající 6. rokem.

272
# 14.04.2022, 19:42

JohnBattler
Oceány budou absorbované teplo uvolňovat stovky let a jelikož veškerá lidská aktivita se podílí na celkové produkci GO max. 10 až 20%, z nichž 1% opatření na snížení máme na papíře (realizovaného skoro nic), tak si asi dovedete představit, co jsme schopni s GO udělat, vlastně naprosto bez šance (grafy emisí CO2 by musely jít stejně jak jsou v plusu do mínusu).
https://www.czechsight.cz/i-nejhlubsi-a-nejstudene...

https://nedd.tiscali.cz/oceany-se-otepluji-rychlos...

Říkal jsem vám, že je třeba mobilizace jako za 2 sv. války, ale lidem se nechce, jsou pohodlní (ekonomicky i fyzicky) a nezajímá je pomale ani válka samotná, protože to psychicky nedávají, moc je to stresuje, tak nepřijímají pravdu (jako Rusové v Rusku), příroda s námi ale nebude mít slitování jako Západ s Ruskem, provede restart, jasné jako facka.

# 14.04.2022, 21:50

Změna globálního klimatu nepřestává zrychlovat.

Zdroj: Columbia University – Makiko Sato & James Hansen
272
# 15.04.2022, 08:16

ACEOF ACES
No to víme už snad všichni, částečné řešení ( mitigace) třeba zde v ČR je podle mě celkem jasné:
1) Implementace modelu Zdoňov na celou ČR a
2) s hospodařením přejít na agrolesnictví, viz zde:https://archiv.hn.cz/c1-67050390-eu-posle-100-mili...
3) zastavěnou plochu zpět revitalizovat na propustnou a funkční

Realitou v ČR je to, že za posledních 30 let kleslo množství ovocných sadů o 43 %, katastrofální hospodaření stejně jako v lesích, naprosto nulová schopnost vnímat nenahraditelné funkce krajiny, bez jejíž povinné obnovy nemáte při změně klimatu vůbec žádnou šanci: https://native.seznamzpravy.cz/proc-z-ceske-krajin...

# 16.04.2022, 10:46

ACEOF ACES
Ten tvůj graf ale zdá se končí právě v rekordním roce 2016. Od té doby to stagnuje nebo spíše jde mírně dolů. 6 let není tak dlouhá doba abychom dělali závěry ale překvapilo to jak mě tak jistě i klimatologové očekávali další nárůst... Nejspíše za to může La Niňa která je nyní výrazně déletrvající než bývá obvyklé a zatím to nevypadá na její konec. Každopádně tím chci říct že o klimatických procesech nevíme zdaleka všechno.

# 16.04.2022, 10:50

Yurri
Ano souhlasím s tebou že lidstvo je zpohodlnělé a raději před problémy zavírá oči. Válka na Ukrajině je průšvih který je akutní nyní. Klimatická změna je dlouhodobá věc. Ale ani jedno lidstvo příliš nechce řešit. Respektive řešit jenom tak aby nepřišli ani o kousel svého pohodlí a blahobytu. Tenhle přístup je celý špatně. Musíme zásadně změnit celý náš ekonomický systém abychom zachránili planetu. Nestačí jenom nahradit fosilní zdroje za ty "čisté" a jinak pokračovat v konzumu a čerpání přírodních zdrojů jako doposud. To je naivní představa Němců a podobných národů, že to vyřešíme pomocí větrníků. Prostě k záchraně planety bude potřeba mnohem víc a všechno co děláme začít dělat udržitelně. Bohužel pri 8-10 mld populace a jejím nastavení jaké očekávám to dle mého názoru není reálné.

# 16.04.2022, 12:19

Uvedený graf nekončí rokem 2016. Dvanáctiměsíční klouzavý průměr (modrá čára) pokračuje do roku 2021 a je nad lineárním trendem let 1970 - 2015 (zelená čára), to znamená, že zrychluje. Nyní je v průměru globální teplota 1,2°C nad průměrem let 1880 - 1920.

11.04.2022 JAR, silné deště, záplavy

272
# 16.04.2022, 13:07

JohnBattler
Bohužel politici přemejšlej izolovaně, co je dobré pro ně osobně, když máte schopnou vládu, tak pro daný stát, Němci na experimenty ekonomicky mají a mohou být vepředu s inovacemi, ale stáhne je okolí, které má zlomek ekonomické síly a nemůže si tohle dovolit a přenosové sítě jsou přece propojeny, nemůžete nebrat ohled na okolí, jinak to nevyjde, to v dnešním globalizovaném světě nejde.

S GO je to stejné, globální problém nemůžete řešit lokálně, to je naivní přístup, přešel bych z dobrovolnosti závazků (emise, recyklace, sanace) na povinnost, ale lidi by to nepochopili a protestovali, už teď si stěžují, že je třeba na Ukrajince upnutá přílišná pozornost a neřeší se čeští občané, i když je třeba opak pravdou a jiná vláda by to pohnojila mnohem více, ale to už je nezajímá, jsou prostě proti, protože už je to prostě jen nebaví poslouchat a stejně to funguje s GO, téma vyčpělo, tak budou prostě proti a žádná strana s programem na řešení neuspěje, tak jednoduché to je.

Včera byly dobré otázky VM, za posledních 30 let chudoba rapidně poklesla napříč celým světem kromě Ruska, které potřebuje ukrajinské naleziště plynu a ropy, které jsou snadněji dostupné než rozbahněná sibiř. Bohužel těch 30 let relativní ekonomické prosperity je vykoupeno růstem emisí a gl. teplot, které nám v tomhle století pěkně zatopí a celosvětově uvrhne svět do dob minulého století plného válečných konfliktů a bojů o zdroje, s jadernými zbraněmi to nebude žádnej med, určitě je někdo použije, s tím počítejte, stejně jako s epidemiemi, podle mě kdo si to maluje narůžovo, tak bude opět koukat jako puk, rád bych byl optimista, ale nejde to, počasí mě vyškolilo.

Další důkazy vědců, že je třeba úsilí, které nemá obdoby, mnohem větší, než současná podpora Ukrajiny zbraněmi nebo obstarání uprchlíků, politici vědce neposlouchají a ani neví, co dělat a civilisté vůbec netuší nebo nechtějí slyšet:
https://a2larm.cz/2022/04/nejvetsi-pribeh-lidstva-...

A koncentrace metanu nemáme pod kontrolou už vůbec, tak na co si to tady furt hrajeme, je potřeba, je nutné a ono nic: https://www.dotyk.cz/magazin/oceany-metan-30000412...

386
# 21.04.2022, 12:23

Z hlediska GO či jak to říci, zhodnotím zimu u mne na zahradě, tedy, zimoodolný oleandr prošel bez ztráty kytičky, neomrznul, nenamrznul, byl zcela bez jakéhokoli krytu, volně v zemi, a letos mi vykvete zasazen druhým rokem v zemi ( celkově 4.roky starý), docela raritka, bahenní ibišky nevymrzly až k zemi, čili vyrazí z rok starého dřeva, což je taky docela raritka, opuncie už zvedli placky a semínka, co na podzim vypadala, patrně sama vyraší, čímž se opuncie zařadí možná mezi "invazivní druhy", evidentně se v našich podmínkách může úspěšně množit nejen z odnoží.. lenovník jsem měl v jednoduchém krytu, lehce přežil, veškeré mrazuodolné agáve co mám jsou O.K. takže z mého hlediska prakticky středomořská zima, ano otepluje se, ač byl chlad docela dlouho, nebyl tak velký, aby došlo u subtropických rostlin k nějakému poškození. Pokud se to stane pravidlem, bude patrně možno pěstovat i subtropické plodiny, což činím již teď, třeba u batátů..ačokči, lufy apod. neb u nich, z malé plochy, slušný výnos..a zpestření jídelníčku.. řeším teď pouze nějaké plísně na jukách, jako skoro každý rok, je to spojeno s růstem borovic na dohled v lese (příčina - rez ) .. taky jsem naměřil docela slušné hodnoty teploty v zemi, okolo nuly a pod nulou to bylo do nějakých 8 cm pod povrchem nejvíce, což byla zatím nejvyšší hodnota, co jsem tu měl.. čili zem skoro celou zimu pořádně nezamrzla..holt budou škůdci, už teď lezou slimáci, a objevil jsem mšice..tož tak..

292
# 21.04.2022, 21:36

ACEOF ACES
V poslední době mě mnohem více, než nějaký oteplování děsí spíše rozpad a kolaps Golfského proudu a bez Golfského proudu teplo nebude. Teoreticky se už důsledky blížícího se rozpadu Golfského proudu projevují i teď. Jsou mnohem méně časté teplé/horké vlny od jihu a mnohem častější studené vzduchové hmoty od východu/severovýchodu. Pokud by s rozpadem došlo až o 7°C ochlazení, tak by to zapříčinilo katastrofální dopad i na lidstvo. Tak buďme rádi, že teď je to klima ještě relativně v pohodě a neřešme tady nějaký desetiny. Stejně s tím nic výrazného neuděláme i kdyby jsme se snažili sebevíc:cool:.

# 21.04.2022, 23:27

„V Atlantském oceánu se nachází chladná oblast s nízkými teplotami hladiny, je to jediné místo, které se od konce 19. století ochladilo. Celý zbytek světa se oteplil,“ popisuje německý klimatolog a oceánograf Stefan Rahmstorf z postupimského Institutu pro výzkum změny klimatu.
Klimatické modely přitom předpověděly, že se tato oblast jižně od Grónska bude ochlazovat v reakci na globální oteplování. „Golfský proud zpomaluje, ale dopad na počasí může být paradoxní. Lidé mají za to, že při zastavení Golfského proudu budou v Evropě mrazivé podmínky. To by platilo, jen kdyby se zcela zastavil.“
„Pokud ale jen zpomaluje – a podle našich odhadů už oslabil o 15 procent –, tak se ochlazení omezí pouze na oceán a nedostane se na pevninu. Ale už teď ovlivňuje pohyb systémů nízkého a vysokého atmosférického tlaku i tryskové proudění,“ říká Rahmstorf.
Nad zmíněnou chladnou oblastí častěji sedí nízký tlak. „To znamená, že tryskové proudění se stáčí kolem jižního okraje této chladné plochy vzhledem k tomu, že nízký tlak se na severní polokouli pohybuje proti směru hodin. A to přivádí do Evropy větry z jihozápadu. Když tedy vane od jihu, tak jde o teplý vítr,“ vysvětluje a shrnuje:
„Tato studená oblast v Atlantiku ve výsledku zesiluje letní horka.“

https://plus.rozhlas.cz/golfsky-proud-zpomaluje-pa...

https://www.in-pocasi.cz/clanky/klima/golfsky-prou...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.