Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

272
# 23.04.2022, 11:13

Kdepak soláry, nýbrž krajina je nejdůležitější, solárních baronů už bylo dost, inovace se mi líbí, ale nemůžete podporovat něco, co se vyrábí z el. vyrobené z uhlí v Číně (80 % celosvětové produkce), naši evropskou obnovitelnou konkurenci jsme si nechali totiž dávno zlikvidovat, teď budeme místo plynu ládovat peníze strategickému partnerovi Ruska Číně, která to pak narve do plynovodů ze sibiře, tak to jste fakt zelení borci.

https://ekonomickydenik.cz/fotovoltaicka-zavislost...

https://plus.rozhlas.cz/klimatolog-tolasz-snaha-za...

385
# 25.04.2022, 13:00

Tvl já nevím.. v TV mluví odborník Přibyla ze serveru Fakta o klimatu a pravil, že pokračuje vysychání středozemního moře...jsem v rozpacích, tak stoupá tam hladina moře, jako jinde, nebo klesá, když to teda vysychá... jinak ten člověk hrozně mele, lítá od mantinelu k mantinelu, nejdřív řekne, že musíme postavit mnoho obnovitelných zdrojů, větrných a solárních elektráren.....a pak řekně, že by se mělo méně stavět...jinak obecné řeči..na ČT24 v 12.55..

ota
Avatar
2132
# 25.04.2022, 13:26

Yurri
Soláry asi nejsou nejdůležitější, ale je to dobrá věc. Elektřinu nějak vyrábět musíme a pokud se má končit s uhlím, bude jí prostě nedostatek. Jádro tak rychle bohužel vystavět nestiheneme. Každopádně v minulosti se u nás solární elektrárny pojaly hodně špatně. Patří podle mě na střechy domů skladů apod. Nikoliv na pole...
Teď už je to myslím o dost lepší a elektrárny přibývají spíše na střechách.

109
# 25.04.2022, 14:54

ota
Hlavně tu elektřinu vyrobenou solárem od května do září nějak vhodně napytlovat. Já vcelku nerozporuju žádný alternativní zdroj, ale spíš jak s tím, co vyrobí, naložit. Kdo tohle vymyslí a smysluplně zrealizuje, ten zvítězí.

ota
Avatar
2132
# 25.04.2022, 19:28

ludvicek
Ono to půjde. Viz příspěvek od Rofy. Já jsem zase nedávno četl o betonové "baterce". Kdy by se staré doly využily prakticky jako přečerpávací elektrárny jen s betonem. Každopádně určitě to všechno vyžaduje čas...

109
# 26.04.2022, 07:51

všichni
Já bych šel dál a ten vodík s něčím nechal reagovat, nejlépe s CO2 na nějaké vyšší uhlovodíky. Sám o sobě vodík je "prevít", jak jsme se kdysi dozvěděli hned v prvním ročníku Chemické fakulty. Nejen že prostupuje vším možným materiálem, ale také slušně reaguje s různými materiály a je to prostě prvek nesolidní. Chápu, že technologie spějí kupředu, vznikají materiály pro práci s vodíkem, ale nakonec ho budete mít ve sklepě u kotle v nějaké obyčejné plynové trubce, proteče kolem nějakého obyčejného těsnění, někde se trochu zakoncentruje a bum. Z mého pohledu bezpečnostní riziko, hlavně při nesprávné manipulaci a takovém tom českém kutilství. Prostě i zde platí zlatá inženýrská poučka "každé řešení přináší nové problémy". Přesně jako je napsáno v ROFově odkazu "Výsledky zahraničních studií potvrzují, že například u domácích spotřebičů malé navýšení podílu vodíku (do 10 %) v zemním plynu nijak dramaticky neovlivnilo jejich spolehlivý a efektivní chod. Stále však platí, že každé zařízení může reagovat na změnu složení paliva individuálně, a proto bude nutné, aby výrobci podrobovali zařízení komplexnějším testům. Při koncentracích do 10 % nebudou potřebné úpravy nijak významné, pro podíl vodíku 10-30 % je však zřejmé, že se většina plynárenských zařízení neobejde bez menších či větších úprav."

385
# 26.04.2022, 08:26

ludvicek
No, pokud by vodík někde unikal mikrotrhlinou či malou trhlinou, patrně by se nic nestalo, protože by měl velkou tendenci stoupat, tudíž by se nehromadil, a pak, docela rychle by zreagoval skoro s čímkoli... ( tady něco k "vodíkovým hybridům) https://h2i.cz/nejcastejsi-dotazy/ No, kdyby ovšem prdla hadice od tlakové nádoby s vodíkem, pak bych zdrhal pryč..:)

109
# 26.04.2022, 08:50

palma
Výbušná směs vodík - vzduch se udává od 4 % vodíku. Další zajímavostí je, že při uvolňování tlaku se zahřívá, což je přesně ten průser, když to někde praskne (při náhlé expanzi stlačeného vodíku). Koncentruje se pod stropem. Přijde mně vtipné, že k vodíku moc nepouští ani studenty odborných škol a teď by ho měl každý druhý doma.:D

272
# 26.04.2022, 11:01

ludvicek
Přesně tak, to je nereálné a úprava by trvala dlouho, ale nejsem energoexpert, spíš mě překvapuje, že nikdo neuvažuje o nejefektivnějším řešení odvodu tepla z půdy, tepelná čerpadla země-voda mají přece největší účinnost a životnost, plošné kolektory ve 2 m mi fakt vadit nebudou, vždyť je to je plastová trubka s nemrznoucí směsí, v kombinaci se solárními panely bomba řešení, nejlépe pro vícero budov nebo blok (nutná vyšší investice), prej stačí 200-300 m2, to je přece na pohodu, přebytky do skleníku, který bude při výrobě el. vypomáhat (viz moje návrhy výše), jasně slunce a vítr je málokdy, ale půda má teplotu přece v pár metrech celkem stabilní, to si přece o využití vysloveně říká ne? Přes léto to podloží FV z přebytků doslova nabije a vyrobí el. pro TČ na chlazení, o kombinaci FV a vytápějící klimatizace jsem uvažoval dokonce i u sebe v patře, kdybych neměl koupenej kondenzační kotel, tak do toho za ty dotace na soláry jdu.

96
# 26.04.2022, 16:49

Yurri
Budete ještě rád za ten kondenzák. To co popisujete je pořádný energetický guláš, který nedokážete zaplatit jak investičně tak provozně.
Kdyby jste si dokázal představit tepelné toky spojené s navrhovaným řešením tak Vás to nadšení rychle přejde.

Na příklad:
V létě jsou přebytky tepla odváděny do výparníku TČ. Samotné TČ však zkonzumuje násobně více energie z fotovoltaiky než bude jeho příspěvek z chlazení panelů. Přitom se opotřebovává poměrně drahý stroj z důvodu nepatrného zvýšení COP TČ v zimním období. Důvodem jsou další tepelné toky, které odvádí teplo pryč z vysněného akumulátoru už v době kdy je teplo ukládáno. V lednu už bude přínos takové akumulace zanedbatelný né-li nulový.

Zapomeňte nato a nedivte se, že to ještě nikoho nenapadlo.

272
# 26.04.2022, 17:29

ROFA
To co popisujete je přece snadno řešitelné, ale jak říkám, neznám praktická úskalí v terénu, ale určitě to má budoucnost, protože těch kombinací mnou navrhovaného systému je hodně a teď z vylepšených dotací se může realizovatelnost i návratnost posunout ještě o dost dál, navíc s novými generacemi panelů, viz zde:
https://www.nazeleno.cz/tepelne-cerpadlo-a-solarni...

# 26.04.2022, 17:55

Bohužel jednoduché skladování energie neexistuje to už bychom fosilní paliva nepoužívali kdyby tomu tak bylo. OZE mají v našich podmínkách prostě velkou nevýhodu. Ale co moc nechápu proč třeba takové Španělsko nebo jiné jižnější státy nemají násobně více OZE než máme my. V takové Andalusii na jihu Španělska je 300 dní v roce slunečných. Ti už mají dávno fungovat z větší části na OZE. Ale paradoxně v Německu se ze solárů vyrobí více % elektřiny než ve Španělsku. Evropa musí v tomto spolupracovat. Zima bude vždycky problém co se energie týče, ale od března do října by Evropa fosil na výrobu elektřiny podle mě pálit vůbec nemusela. To ukládání energie se samozřejmě bude zdokonalovat, ale na zimu to stačit nebude. Vodík není moc efektivní způsob, baterie jsou příliš drahé a ty budou vykrývat spíše jen noční provoz v teplé sezóně, ale ne celou zimu..

Musíme do budoucna hodně překopat energetiku abychom minimalizovali emise. Ideálně asi jako stabilní základ jádro (snad to Němci a Rakušani nebudou blokovat) a drtivá většina OZE. Na to vykrývání zimy by se teoreticky hodil plyn, že by ty elektrárny běžely třeba jen 4 měsíce v roce a zbytek roku stály. Ale po válečných udalostech to nevidím jako pravděpodobné a plyn doufám v energetickém mixu bude co nejrychleji klesat.

272
# 26.04.2022, 19:50

JohnBattler
Na plyn sázela celá Evropa v rámci Green Dealu na nejbližších min. 20 let, nemůžete to šmahem předělat, ale třeba nás Putin donutí, všechno špatný je k něčemu dobrý, pěkné shrnutí ohledně ukládání energie posílám níže, snažte se více inženýři a né, že bude pořizovačka zase za půl mega, bo s tím elektromobilem jste na 1,5 mega, to není úplně lidovka:
https://archiv.hn.cz/c1-67032500-ukladani-energie-...

385
# 26.04.2022, 20:19

No, neodolal jsem a pročetl doporučovaný odkaz: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Spor_o_glob%C3%A1l...
Moc pěkný rozbor porovnávající pro a proti, a vyhledávající nesrovnalosti a upozorňující na záměrné zkreslování z obou stran. Kdo se chce doživotně hrabat v odkazech, tak jsou jich tam haldy..:cool:

272
# 27.04.2022, 07:34

palma
O GO už nikdo nepochybuje a diskuze o jeho existenci nebo neexistenci je lichá 20 let, už je třeba úplně jiný level diskuze, ale hlavně mi chybí opatření v praxi, inovace v dopravě jsou jen 1 díl skládačky, která aby měla smysl, musí být komplexní.
U solární elektřiny je přece jasná budoucnost na orbitě, už jsem to před lety navrhoval, Čína, Japonsko, USA už v tom pořádně jedou, náklady na přepravu už klesají, jde to rychle dopředu, ale na můj vkus ne dost rychle:
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3276740-americk...

15
# 27.04.2022, 14:10

No hezky to tu malujete. Vodík... Hmmm…
A co tak dřevo a sporák?
Máte?
Já ne.
Ale máme sopouch a sporák a dřevo se zajistit pokusím a aspoň kuchyň s obývákem to vykryje.
Jinak fakt nevím co budu dělat následující zimu. Musím ještě zrevidovat teplé oblečení.

Bulharsko plyn stop, Polsko plyn stop.
Německo si vychutnáme nakonec - asi tak v září nebo říjnu. Do té doby nám bude dělat užitečného idiota a řešit, jak naplnit uměle udržované prázdné zásobníky a poslat neposlat MG a jiné. Namísto aby je prostě zabavili jakožto majetek nepřátelské mocnosti s níž jsme ve válce i když se tváříme že se nic neděje. Doprava přes Bug kdysi taky fungovala do poslední chvíle...
My budeme někde mezi - tak půlka prázdnin, jsme přece taky nepřátelský stát.
Pitomí Němci by měli začít urychleně otírat vazelínu na zakonzervovaných atomkách.
Green deal je minimálně pro několik let mrtev.
Ať žijí dědiny zasmrazené spáleným čímkoliv!
Už se těším.


15
# 27.04.2022, 16:23

Njn, někdy bych spal až bych brečel, ale brloh sdílím i s jinými :)


Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.