Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Globální oteplování

171
# 31.03.2022, 17:59

palma
Jo, Putler se snaží Evropu ovládat na plynu, ale na to mu prdíme. Jestli zastaví plyn, tak to bude velký problém, ale myslím si upřímně, že se s tím dá nějak popasovat. Česko dokáže těžit asi 2,7% skutečné potřeby, takže ze dne na den by asi bylo po prd*li. Pokud jsem ještě četl správně, tak Rusko chce zastavit dodávky plynu do nepřátelských zemí, takže by EU byla namydlená. Green deal je v současné době pasé, ten doopravdy nelze nijak diktovat v této době.

Nejsem žádný expert, ale napadla mě otázka co LNG či LPG? Mohl by dle vás nějak ruský plyn být tímto nahrazen? Pak jsem četl něco o obnovení uhelných elektráren, kde je ale problémem stáří a provozuschopnost.

Tak jestli by byl někdo ochotný mi to nějak popsat jak to je s tím LNG/LPG a případnou náhradou ruského plynu. Díky ;-)

# 31.03.2022, 18:00

palma
Ano maximum je 10 kwp pak už musíte mít licenci jako elektrárna a asi to bude složité. Nicméně toto omezení se týká jenom fotovoltaiky která je napojena na síť kam posílá přetoky. Pokud by jste jí měl mimo síť tak můžete mít i víc. Otázka je ovšem potom když bude opravdu velká výroba a nebude to kam ukládat co se stane? Asi otázka na nějaké člověka co tomu rozumí.
Taky je varianta mít do 10 kw jeden okruh co bude napojen i na síť a pak druhý okruh samostatně ostrovního typu. To by taky mohlo projít a toto omezení obejít.. Ale fakt nejlepší bude poradit se s odborníky. Na Youtube má pěkná videa o fotovoltaice např. člověk jménem Hofy.

96
# 31.03.2022, 18:02

palma
Mít FVE 10kWp s tou Vaší baterií, tak už jsem v Únoru energeticky nezávislý a celkové energetické potřeby domu jsou v i v Lednu pokryty z více než 50%. Problém by nastal až v létě. Buď vroucí bazén, nebo přebytky zdarma do sítě. Aktuálně se nejvíce vyplatí letní přetok na úrovni zimního odběru. Za takového předpokladu se cena za kWh nuluje. Zbývají pevné platby a poplatky za energii dodanou (zhruba třetina poplatků ze stoprocentní energie dodané ze sítě)
Jinak v době podpisu smlouvy jsem návratnost ani nepočítal, protože reálně nebyla. Teď při posledních úpravách ceníků distributorů jdeme pod 5 let.

273
# 31.03.2022, 18:09

palma
Neviděl bych to tak černě, potravin bude dost, ale ty základní budou holt dražší, což je pro určitou vrstvu obyvatel průšvih, podíl domácností na celkové spotřebě plynu je tuším 25%, takže absence ruského plynu bude v klidu, průmysl to bude bolet rozhodně víc, ale ten mě nepálí, elektřina mi tady skoro nikdy nevypadla (náměstí) a tu studnu mám na chalupě taky a problémy s dodávkami vody fakt nečekám. Ten perovskit skleník mě láká, mnohem účinnější při výrobě elektřiny než obyčejný křemíkový a ta průhlednost mě fascinuje, ale na trh to půjde až někdy během roku, stejně jsou všechny montážní firmy i pro obyčejné soláry přetížené a letos by se to nestihlo, oni ještě ty dotace upraví ve prospěch OZE.

386
# 31.03.2022, 18:36

ROFA
No, uvidíme, jen na baráku, díky ploché střeše, máme k disposici 320m2 plochy, nikde nic nestíní, plus u vnitřního parkoviště dalších 40m2, což by mohlo stačit.., no bazén by šlo vytápět, to jo..akorát jestli by to pak nebylo spíš na polívku.., hodit tam ingredience a vařit pro místní etnickou komunitu za dotace a ve velkém, sakra, to by stálo za úvahu..:D

# 31.03.2022, 18:40

palma
Plochá střecha sice není ideální, ale na druhou stranu panely se dají různě naklopit, takže to půjde vyřešit. A zase je dobré, že si můžete panely různě rozmístit. Podle mě ideální dát 50% na jih a po 25% na východ/zápád nebo mírný jihovýchod/jihozápad. V létě pak bude rovnoměrnější výroba třeba 14-15h denně. Panely čistě na jih jsou samozřejmě lepší v tom zimním půl roce, ale zase přes léto na ně ráno a večer nesvítí.

386
# 31.03.2022, 18:46

JohnBattler
Díky za nápady, mělo by nás to vyjít docela gut v penězích, protože v centrále firmy našeho souseda budou dělat docela velkou sestavu na halách, a ta firma by to vzala v jednom termínu jedním vrzem, ty haly jsou odtud tak 5km, takže prý by to bylo o dost levnější, plus dotace od státu, čili možná že dáme nějakou větší baterku... když to pujde..platili by jsme to čtyři baráky dohromady, takže by to mohlo rozpočtově vypadat víc než zajímavě, jestli to vyjde, dám pak podrobnosti..

96
# 31.03.2022, 18:47

palma
Plochá střecha má plus v možnosti ideální orientace panelů. Velký problém je, ale se sklonem. Srovnával jsem to s kolegou, který má panely na takové střeše pod úhlem 15° a prosinec až únor to byla bída s nouzí. Z panelů pod tímto úhlem nesjíždí sníh. Navíc mu to firma naistalovala tak, že se řady panelů při nízké deklinaci slunce vzájemně stínily. Prý standardní stavebnice a já dodávám asi pro zeměpisnou na úrovni Itálie a níže :(
Jinak dobrý podnikatelský záměr ;-)

273
# 31.03.2022, 19:42

palma
To dejte vědět, já mám na chalupě celkem 350 m2 střech se sklonem asi 45% v JZ orientaci, ale sám rozhodně do ničeho takového nepůjdu.

# 01.04.2022, 13:58

Ten, kdo se rozhodne, pořídit si fotovoltaiku nebo jí už má, tak by neměl zapomenout na dobrou ochranu před bleskem a přepětím (ČSN EN 62305), tj. dobře udělaný hromosvod, správně nainstalované svodiče bleskových proudů a přepěťové ochrany a dobré uzemnění (zemnič/e).

# 01.04.2022, 14:31

JohnBattler
Co se stane když je výroba a není odběr? NIC :) proste z panelů neteče do zátěže/baterie proud. Regulátor se řídí koncovým napětím baterií, případně i jinými parametry. Hooodně jsem odpověď zjednodušil, nekamenovat!

Mám FV svépomocí, 1kWp na čistý východ, 1kWp na čistý JIH a 1kWp provizorně na zahradě, směr cca 120°, sklon cca 40°. Ve slunné dny jako v minulém týdnu výroba 16-18kWh, včera šedivo, mrholení a výroba 1,4kWh.

273
# 01.04.2022, 20:29

Yurri

K tomuto postu:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

Kotel na drevo a drevo, k tomu studna na vodu a taky suchy zachod (kadibouda), to urcite nejsou nejnovejsi technologie, naopak se to pouzivalo pred prumyslovou revoluci, i ve staroveku. Je to ale o tom, ze v pripade jakehokoliv kolapsu siti resp. civilizace (nemusi to byt valka), budou k zivotu nezbytne veci (voda a teplo, WC) fungovat. A take si to clovek muze samostatne udrzovat (nepotrebuje zadne produkty moderni civilizace) k udrzbe-oprave. Kdyz nepujde elektrina, nepujdou ani obchody, ani nepotece voda.

Solary jsou zdroj elektricke energie, v pripade, ze dojde k blackoutu, vypadku rozvodne site, nebo jejimu velkemu pozkozeni. Tento lokalni zdroj elektriny pojede dal. A bude mozne svitit, mit zapnutou lednicku a radio a popripade i prebytkem vytapet ci ohrat vodu (radio s informacemi bude fungovat i pri kolapsu internetu, vysilac se zprovozni snadno oproti siti internetu). Ke zniceni solaru staci malo a pri vbombardovani domu to nema smysl resit. Dum na vesnici ci samote vydrzi pravdepodobneji, nez dum ve meste.

Horsi to bude vzdy s jidlem, resenim jsou nejake zasoby. A k tomu take toaletak, nejaka ta prvni pomoc a pod. Obecne zalezi na intenzite a rozsahu (oblasti) konfliktu, a odtud, jestli vubec neco ma smysl. Ale stejne jsme ve spatnem vlakne k rozebirani tohoto.

Pokud kurvy rudy zmacknou to cervene tlacitko, tak se globalni oteplovani zastavi a prijde velka zima a k tomu navic radioaktivni spad. A to je vice-mene konecna, pokud nejsou k dizopozici vybavene podzemni kryty ci jeskyne (a to nejsou).

273
# 01.04.2022, 20:37

Aidamko1

Ropa se da dovazet od jinud, Ruska se nahradi. Ale s tim plynem je to dost v haji. Behem chvile to nenahradime ani nahodou. Plyn se da dovazet od jinud, ale to pak krome bohatych lidi se bude muset topit na +5 v mistnosti. Ceny budou uplne nekde jinde. Kamarazd ma zrovna kotel na plyn a zadnou jinou nahradu (=Chyba).

Putler se snazi Evropu vydirat a zastaveni kohoutku by byl prusvih. Ale ono pro ne zastavit jen tak tezbu neni jednoduche. Museli by to mozna poustet do zasobniku, do vycerpani kapacity.

Nastesti uz se topna sezona chili ke konci, varit se co nejvic muzeme snazit na elektrine a Evropske staty by mohli plnit zasobniky, dokud to jde. Hodne plynu jako palivo se spotrebuje stejne v prumyslu, a tam nahrazeni nebude mozne jen tak,

Krome Plynu jsme take na Rusku zavisli v pripade Uranu (ktery byl z CR ukraden). Bez techto dvou komodit se bude muset rozjet vyroba elektriny uhlim.

96
# 01.04.2022, 20:44

TommyAst
Rudý jen tak to tlačítko nestlačí. Je ti prostředek k vyhrožování, vyvíjení tlaku a snaha ovlivnit kde co. Jinak u nás voda teče samospádem od pramenů do vodojemu, takže k rozvod vody nepotřebuje ani Watthodinu elektrické energie.

273
# 01.04.2022, 21:16

ROFA

Kdyz budou prohravat rozsahlejsi konflikt,ktery sami zacnou a zpusovi, tak to zmacknou.

Mimochodem, Rusove, kdyz byly v Cernobilu, tak ani nevedeli nekteri, cim ne to misto zname. Neuci se to. Ono za SSSR se tech jadernych katastrof stalo vic (Jezero Karacaj, a mozna i neco v Kazachstanu dnesnim), ale uz jen kvuli meteorologicke situaci, Cernobil neutajili, jen pred vlastnimi to utajili.

V CR nastesti nikdy se zadna jaderna havarie nestala. Na Slovensku v elektrarne Jaslovicke Buhumice, v roce 1977 tam doslo k uniku radiace (stupen havarie 4, tedy mnohem mene nez v Cernobylu, kde se jedna o nejvyssi stupen havarie 7):

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1rie_elektr%...

273
# 01.04.2022, 21:23

TommyAst
Moc to neřeším, stačí zavařit pár desítek sklenic masa, nakoupit rybí konzervy, narvat 1 pultovej mrazák masem, nějaký ty máčky hlavně kečupy a mít k tomu sklad domácích brambor, dýní a kořenové a cibulové zeleniny, pak už jen dokoupíte těstoviny nebo rýži, oleje + mouky apod. kraviny, dáte to třeba do plastového sudu do sklepa ať moli nebo myši nemaj šanci a vydržíte vy i zásoby řekl bych dost dlouho, elektřina určitě nebude mimo dlouho a voda bude přinejhorším balená, fakt se tomu nevěnujou blbci a krizová připravenost ve městech vždy nějaká bude, jsme tranzitní země uprostřed Evropy, tak základní zboží vždycky prostě bude, obklíčení nečekám;-)

Jinak cena plynu na burze je nyní prý 10násobná proti loňsku touhle dobou, to je fakt masakr. Odběr plynu bude přinejhorším odstupňován podle stupně regulace a domácnosti jsou až úplně na konci, takže v klidu, ono by stačilo zvýhodnit lidem nižší spotřebu, prostě opět jednoduchá pozitivní motivace, snad to někoho napadne.

Putin může použít menší taktickou jadernou zbraň když bude v nouzi, aby ukázal odvahu, ale to už by byl fakt extrém, nějaké větší plošné úmyslné zamoření radioaktivitou nečekám, blbě se s tím v osobní rovině pracuje, ale určité složky státu s tím počítají, to se nebojte.
http://potravinovasobestacnost.cz/muzeme-byt-potra...

273
# 01.04.2022, 21:34

Yurri

Kdyz nepujde elektrina, tak nenakoupis. A s kartou nezaplatis ani pri vypadku internetu. Jak dlouho bude elektrina mimo, to zalezi na poniceni rozvodne site a elektraren (rozvvodnou sit ponici i Slunecni erupce). Pripravenost ve mestech je velmi spatna. Policie, zachranka, hasici o tom vedi sve a co se tyce dodeje vody, tak pro velke mesto na to taky nejsou, cisterny a kapacity. Ono uz jen toalety ve mestech jsou problem, kdyz nejde voda.

Mrazene potraviny jsou velka chyba, naopak jsou potreba susene trvandlive potraviny a konzervy. A zavrito do plastoveho sudu, aby nesli na to mysi-moli.

Balena voda velmi rychle dojde resp. cena dramaticky vyleti nahoru, pokud pujde vubec nakupovat. Napodobne pohonne hmoty.

A ve mestech bude jeste jeden vazny problem - rabovani. Staci si vzpomenout na povodne.

273
# 01.04.2022, 23:34

TommyAst
Elektřina půjde tady vždy brzy, právě proto, že bydlíte v centru, je to vyšší priorita při zprovozňování, v zimním pololetí ani to rozmrazení nebude takový problém, jsou na to fígle jak to v zimě uchovat, já raději zavařím, klidně na jotulkách.

Rabování neřeším, mám sejf z Komerční banky, spíše bude fungovat barter.
Toalety můžeme dát sucháče, to znám z chalupy, takže též no problem.
Sám pracuji v kritické infrastruktuře, takže vždycky budu mít možnost zásobování, v každém případě, i kdyby byla radiace, i kdyby nebylo spojení, ne že bych na to měl doma vybavení, ale trocha nafty na dovoz tohoto pro mě vždy zbyde, naštěstí, ale přesné raketě stejně neuteču, tak to fakt moc neřeším, lidi si zvyknou na všechno, na nedostatek, na výbuchy, jen ty následky;-)

# 04.04.2022, 13:37

březen 2022 ČR, velmi suché počasí, přes 2200 požárů v přírodě

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.